Gönderen Konu: Yavuz Çetin  (Okunma sayısı 5487 defa)

Ynt: Yavuz Çetin
« Yanıtla #15 : 06 Şubat 2006 - 07:12:17 »

Çevrimdışı shafuck

• Aktif Üye
  • görünüş3 aldanma!!!
doymak bilmez maymunlar...
yaşamak istemem artık aranızda... :wink:

neden acaba diyorum bazen yarım kalır yaşamlar...
dier 1 yaşamın işine gelmediinden diyorum sonrada...

tekrar anarız buradan 1 kez daha yavuz çetin'i...  :alkıs:
TH3 FRAG!L3 ART OF 3X!ST3NC3...               
'n3fr3t3 s3vg!d3n daha fazla güv3n!yorum' DED! Ş3YTAN 'çünkü onun saht3s! olmuyor'
'!nsan k3nd!n! kayb3tm3d3n tanrıyı
tanrıyı kayb3tm3d3n k3nd!n! bulamaz'

Özlem Tekin

« Yanıtla #15 : 06 Şubat 2006 - 07:12:17 »

« Yanıtla #16 : 28 Mayıs 2006 - 21:59:35 »

Çevrimdışı mod5

• Yepyeni Üye
  • *
aaaah eske ıntıhar etmeseydı

« Yanıtla #17 : 12 Haziran 2006 - 13:00:20 »

Çevrimdışı melo_s

• Yepyeni Üye
  • *
aramızda yaşamak istemedi...gitti!gitmeyi seçti..dünya ona layık olabilseydi,emin olun gitmezdi!o bu dünyaya fazla geldi..saygıyla..
"yüzünden başlasam gitmeye uzaklara..."

« Yanıtla #18 : 12 Haziran 2006 - 13:09:24 »

ölümlü

• Ziyaretçi
sahil sakin ve sessiz....motel ışıkları durgun deniz....die uzayıp gidio yavuz cetine ait olan sarkı...keske aramızda olsaydı...cok kolaya kactı intahar ederek....onun gibiler kolay bulunmuo....:(

« Yanıtla #19 : 12 Haziran 2006 - 14:43:11 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
  ,,güzel olan herşey neden çabuk biter,,

ölüm onun için kurtuluş olmuşmudur hiç sanmıyorum,, ölüme giden yolda küçük engeller vardır,, bazen birisi gelir aklına bazen bi anı,, bazen korku ,,o takılmadı bunlara ve öldü,, o durumu az çok bilirim,, suçlayamam,,  :cry1:

« Yanıtla #20 : 13 Haziran 2006 - 01:15:00 »

Çevrimdışı geçersiz

• İl Temsilcisi
sabır sabır ya sabır ,insanları,sanatçıları intihara iten bu düzene ya sabır
Forum kurallarını okuyunuz

« Yanıtla #21 : 15 Ağustos 2006 - 23:36:22 »

Çevrimdışı geçersiz

• İl Temsilcisi
Ölümünün 5. Yılında Yavuz Çetin’i Saygıyla Anıyoruz...  Haber Arama:   

5 Yıl Önce Bugün;

Yavuz Çetin, sahne aldığı Shaft Blues Rock Bar’a 23.00’de gelecekti. Gelmeyince, tonmaister Mine Erkaya ve Yavuz Çetin Group’un elemanları telaşa kapıldı.Telaşlanmakta hiç de haksız olmadıklarını çok geçmeden anladılar. Yavuz Çetin, saat 19.00 sıralarında, Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son vermişti. Talkbox kullanan ilk gitarist ünvanını alan Yavuz Çetin’in, 1977 model Peugeot marka otomobili, Boğaziçi Köprüsü üzerinde, Ortaköy ayağına yakın bir noktada bulundu. 34 KBP 09 plakalı otomobilde, Yavuz Çetin’in ruhsatı, ehliyeti, 500 dolar ve 190 milyon lira, çeşitli ilaçlar ve 7 tane anahtar bulundu. Yavuz Çetin’in cesedi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılırken, ölümü tüm müzisyenleri yasa boğdu...

Yavuz Çetin’in Hayatı:

1970 yılında Samsun’da doğan Yavuz Çetin, gazeteci olan babasının işi nedeniyle Turkiye’nin çesitli bölgelerinde çocukluğunu geçirir. Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Yavuz Çetin, ilk enstrumanı curayla on yaşında tanışır. Muzik aletlerine olan ilgisi curadan sonra bağlama örenmeye başlamasıyla devam eder. Bir süre sadece müzik dinler ve bu süre zarfında elektrik gitar sesine hayran kalır. İlk olarak 1985 yılında akustik gitar ile tanışır ve ardından elektro gitarla calışmalarına devam eder.

Onyedi yaşında profesyonel müzik yaşamına geçişiyle birlikte, İstanbul’da ve Türkiye’nin güney bölgelerinde çalışarak hayatını sürdürür. Öğrenimini, hayatının akışını şekillendiren o çok sevdiği müzik üzerine yapar. Marmara Üniversitesi Müzik bölümüne girer. Üniversite hayatı boyunca da Elektro Gitarını elinden hiç bırakmaz. Çalıştığı grup Labirent ile katıldığı Yıldız Üniversitesi müzik yarışmasında birincilik ödülü alır. Üniversiteyi çalışmalarından dolayı bitiremez.
1992 yılında İstanbul’da müzisyen dostları Batuhan Mutlugil, Kerim Çaplı ve Sunay Özgür ile cover grubu olarak tanınan “Blue Blues Band” ı kurar. 1970 yılların Rock ve Blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren “Blue Blues Band” grubunda elektro gitar çalıp vokal yapar. Yaşamı boyunca 1960’lı ve 70 yılların Rock Blues müziklerinden etkilenir. Daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına Rock ve Blues müziğinin ruhunu yansıtır. Jimmy Hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif alır.

1990’lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte “stüdyo müzisyenliğine” başlar. Fuat Güner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. Gitarıyla eşlik ettiği albümler arasında, İzel’in “ Bir Küçük Aşk”, Kıraç’ın “Deli Düş” ve “Bir Garip Aşk Bestesi”, Soner Arıca’nın “Ayrılık”, Turgut Berkes’in albümündeki “Miranda” ve “Mindos” isimli şarkıları ve Göksel’in “Sabır” adlı şarkısı en bilinenleridir. Göksel’in şarkısındaki “Talkbox” performansı Türkiye’de bir ilk olması, ona “Talkbox” kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında “MFÖ” grubuyla çalışmaya başlar. Grupla turnelere gider ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eşlik eder. Bir yandan bar müzisyenliğine devam eder.

1997 yılında ilk albümü için çalışmalara başlar. “İlk” adlı albümünü Stop Müzik’ten çıkarır. Albümünde yer alan, “Erkeğin Olmak İstiyorum”, ayrıca Sinan Çetin’in yönettiği “Propaganda” filminde kullanılan, Erkan Oğur’un perdesiz gitar performansının da yer aldığı “Dünya” isimli enstrümantal şarkısı en bilinenleridir. MFÖ ile konserlerde çalmaya ve “Yavuz Çetin Group” isimli grubuyla bar performansını devam ettiği süre içerisinde, ikinci albüm çalışmalarına da başlar.

2000 yıllarının sonlarında TMC Film Müzik ile anlaşır. Ve ikinci albümü “Satılık” için stüdyoya girer. Sözü, müziği ve düzenlemeleri kendisine ait bir çalışmaya son kez imza atar. Eylül 2001 tarihine çıkması planlanan albüm için tüm çalışmaları bitirir. Ama ne yazık ki yaptığı bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, 15 Ağustos 2001 tarihinde hayata veda eder.

Müzikle şekillenen yaşamı boyunca gitarını elinden hiç bırakmayan Yavuz Çetin, artık müzik dünyasında yaptığı çalışmalarla anılacak ve yaşayacaktır. Yavuz Çetin’den bize kalan son hatıra olan “Satılık” albümü 12 Kasım 2001 tarihinden itibaren TMC Film Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.. TMC Film Müzik, ailesi ve yakın arkadaşlarından elde ettiği görsel malzemeler ve firma arşivinde bulunan görüntülerden montaj yaparak “Cherokee”, “Yaşamak İstemem” ve “Oyuncak Dünya” isimli parçalara klip hazırladı.
___________________ ___________________ ___________________ __

"4 yıl 11 ay 15 gün 3 saat 5 dakika ve 3 saniye" den daha fazla bekledik seni...

Nasıl da geçti 5 sene bir çırpıda sensiz.Oysa bize öğreteceğin çok şey vardı şüphesiz.Zamansızdı gidişin Yavuz abi.Şarkılarınla seni yaşatacağız.Bizden "bir ruhsuz" yaratmayı başaramayacaklar.

"...Belki de terslik bende.
Yapamadım bu düzende.
Kaçacak delik arar oldum,
sürüngenler şehrinde
Eğitilmiş köpekler,
doymak bilmez maymunlar...
Yaşamak istemem artık aranızda!.."

Yavuz Çetin

Forum kurallarını okuyunuz

« Yanıtla #22 : 02 Eylül 2006 - 12:30:49 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
çok güzel sesi varr nie intihar etmiş yaa çok yazıkkk =(
Tesadüflerle başlar her şey.

« Yanıtla #23 : 05 Eylül 2006 - 07:50:09 »

Çevrimdışı sevgi

• Deneyimli Üye
  • Korkmuyorum,,Ben Buyum,,Böyleyim.....
aramızda yaşamak istemedi...gitti!gitmeyi seçti..dünya ona layık olabilseydi,emin olun gitmezdi!o bu dünyaya fazla geldi..saygıyla..

ne güzel yazmışsın yaaaa.bravo valla
gidenler unutulmazz...kalanl arda fazla durmaz...

« Yanıtla #24 : 10 Eylül 2006 - 03:11:00 »

Çevrimdışı AZMAN

• Üye
  • **
  • inandığın sürece CEHENNEM cennet gibidir!!!
çok güzel sesi varr nie intihar etmiş yaa çok yazıkkk =(

bu sorunun çewabını bul daha doorusu herkes bulsun we şu an ne kadar boş yaşadıınızı anlayın  bende dahil
AZMAN >:)

« Yanıtla #25 : 10 Eylül 2006 - 11:27:12 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
Sanırım hakettiği sevgiyi bulamadığı için gitmiş aramızdan :cry1: :cry1: :cry1:

" Yavuz Çetin
Bu yazıyı yazmak için geç olduğunu düşündüğünüzden eminim ama sanırım kafamı toplamak ve her şeyin durulmasını beklemek daha doğru oldu. Gazete ve televizyonlardan herkesin yeterince takip edebildiği bir olaydı Yavuz’un intiharı. Kimlerle çaldığı, ne kadar iyi bir müzisyen olduğu, yaşı, doğduğu yer, doktorunun ismi, yaptıkları, albümü vesaire zaten çok yazıldı çizildi.

Bu yazıdaki amacım, Yavuz’u az çok tanıyan biri olarak, sonuçta aynı barda sahne alıyoruz –alıyorduk-, olayları bir de suyun bu tarafından anlatabilmek.

Senelerce medya tarafından gözardı edilmiş bir insanın, birden ülkenin en büyük gazetelerinde baş sayfaya haber olabilmesi için ölmesi gerektiği gerçeği tekrar kafama dank etti. Birden herkes ilgilenmeye başladı Yavuz’la. Adını bilmeyen, onu dinlemeyen, yaptığı müziği entel ya da trend ayağına çağdışı bulan, ya da popüler olmadığı için umursamayan insanlar birden onun ne kadar iyi biri olduğunu anlatmaya başladılar.

Cenazesi çok kalabalıktı. Normal hayatında ondan bahsetme zahmetine bile katlanmayan ne kadar –sanatçı- varsa kameraları görünce demeçlerine başlayıp, aslında ne kadar iyi bir müzisyen ve dost olduğunu anlatmaya başladılar. Sanırım hepsine güzel bir reklam malzemesi olmuştur. (MFÖ’yu bu gruba dahil etmediğimi belirtmek isterim. Ne kadar kaliteli insanlar olduklarını tekrar kanıtlamış oldular.)

Sanırım artık birşeyler yapmaya çalışan, ya da Yavuz gibi çok şeyler yapmış, insanlara ölmeden veya popüler birinin albümünde çalmadan da değer verilmesi gerektiği anlaşılmıştır.

Senin de yer aldığın sahnede çalabilmek çok gurur verici ve o kadar da hüzünlü Yavuz. Ama emin ol seni çok iyi anlıyorum.

Umarım orada hak ettiğin sevgiyi bulmuşsundur.

Umarım biz de orada veya burada hak ettiğimiz sevgiyi buluruz.

Güle güle..."

Onur 'Francois' Şengül 

arkadaşı onun hakkında bunları yazmış :cry1:
Tesadüflerle başlar her şey.

« Yanıtla #26 : 10 Eylül 2006 - 11:36:13 »

Çevrimdışı serox

• Özcü
  • Soyunuk Yürek
Gerçekten çok dokunaklı.  :ühüh :şişt:
Shame! You Are Not To Blame!

« Yanıtla #27 : 17 Mart 2007 - 19:38:58 »

Çevrimdışı spooky_kid

• Üye
  • **
UFf girmez olaydım şu başlıga çok güzel şeyler yazmışsınız gerçekten çok duygulandım bişey dememe gerek yok bu konuda sadece bütün samimiyetimle size katılmak yeter bu konuda   :cry1:

« Yanıtla #28 : 30 Ağustos 2008 - 02:16:10 »

furkiii

• Ziyaretçi
kendisiyle ilgili teoman ile yapılan bir röportaj..:

Teoman: “Kurt Cobain yanında çömez kalır”

“İkimiz de sürünen müzisyenlerdik” dediği bir dönemde tanışıyor, Teoman Yavuz Çetin’le. Beraber sayısız kere çalıyor, para uğruna yemek müzikleri bile yapıyorlar. Hiç bilmedikleri halde İtalyanca, Arapça şarkılar söylüyor, bolca da eğleniyorlar. Yağmurlu bir günde evine gittiğimiz Teoman şimdi Çetin’den bahsederken gözlerini uzaklara dikiyor, anlamlı bir gülümsemeyle arkadaşını anlatıyor..

- Yavuz Çetin’le ilk tanışmanızı anımsıyor musunuz?
1980’lerin sonunda tanıştım, Yavuz’la. İlk kez sahnede Mum Bar’da çalarken izledim. Çok yetenekliydi. Sonradan vokalini de çok geliştirdi.

- En çok hangi yönünü beğenirdiniz?
Gencecik bir çocuk olmasına rağmen sahnede fıstık gibi çalar, söylerdi. Çok rahattı. Şarkıcı olarak da, gitarist olarak da bizim kuşağın en yeteneklisiydi.

- Beraber nerelerde çaldınız?
O zamanlar biz sürünen müzisyenlerdik. Bodrum’da erken saatte düzenlenen yemeklerde bile çaldık.

- Ciddi misiniz?
Tabii. Hatta bir kez Akmerkez’de yemek müziği yapmamız için teklif geldi. Yavuz’a sordum “gider miyiz” diye. “Tabii” dedi. Gitar askısını unuttuğu için kemeriyle bağladı gitarını hatta. Sonra baktım, ortam hiç de beklediğimiz gibi değil. İyi bir ses düzeni beklerken bizi iki Meksikalı gibi ayağa dikmişlerdi. Ama o etrafta problem görmedi, ilgilenmedi insanlarla. “Çalalım Teoman ya, hem nasılsa kimse bizi dinlemez, bizde eğleniriz” dedi. Gidip şarap içtik, rokfor peyniri yedik güzelce. Sonra işin suyu çıktı. “Arapça çalalım” dedi, ardından “hadi, şimdi de İtalyanca”. Hiç bu dilleri bilmiyoruz tabii. Doğaçlama takılıyoruz ve söylüyoruz. Bayağı eğlenmiştik. Komik bir herifti, Yavuz.

- Takdir ettiğiniz bir özelliği?
Kimseyi takmazdı. Çok cesur bir adamdı.

- Ne anlamda bir cesaret bu bahsettiğiniz?
Ne onu beğenenleri, ne de beğenmeyenleri takardı. Kendi istediği şeyi yapıyordu sadece. Bisikletle gezmeyi severdi. Azıcık Red Kit, Asterix ve gitar severdi. Bir de harbi çocuktu. Sıskacıktı ama artistlik yapanın yüzüne de bir tane koyardı.

- Yavuz Çetin’in müziği profesyonel olarak yapmaya başladığı yıllarda grunge da patlama dönemini yaşıyordu. Ne düşündüğünü hatırlıyor musunuz?
Trendleri hiç umursamazdı. Müzikten de saymazdı. Yavuz kalitesinde ki bir müzisyen için Kurt Cobain çömez sayılır zaten.

- Egosu yüksek miydi?
Hava atmazdı ama kimseye de eyvallah çekmezdi.

- Yavuz Çetin’in albümlerini beğenir misiniz?
“Sahil” diye bir şarkısı vardı ilk albümde. Onu çok severdim.ama onun yolunun Türkiye’ye çok uygun olduğunu düşünmüyorum. İki albüm uzun süreye yayılan bir takdir kazandı. İkinci albümündeki sözleri dünyaya küsmesini anlatıyor bence. Zaten ilk albümlerde genelde ne yaptığımızı pek bilmiyoruz.ikincide biraz daha rahatlıyor.üçüncüde kendini bulabiliyorsun. Biraz daha bekleseydi...

- Yavuz Çetin şu an yaşıyor olsaydı sizin müzikal kimliğinizle ilgili ne düşünürdü?
Bilmem, ama Yavuz yaşasaydı benim yolumdan gitmezdi herhalde.

- Popülerlik anlamında mı söylüyorsunuz?
Ben daha şarkı formunda takılıyorum. O ise çalmak üzerine yoğunlaşırdı. Canı ne istiyosa onu çalardı.

- Zaman zaman aklınıza geldiği oluyor mu?
Batu abi’yle ya da Sunay’la buluştuğumuz zaman aklımıza geliyor. Garip. Bize sanki yaşıyor gibi geliyor.

ve de ikilinin de yer aldığı 1989 tarihli bir resim..:

http://img390.imageshack.us/img390/6344/fotodx4.jpg

(röportaj ve resim alıntıdır..)

« Yanıtla #29 : 30 Ağustos 2008 - 16:23:04 »

Çevrimdışı w-lion

• Bizden Biri
çok başarılı biriydi keşke intihar etmeseydi