Anket

Yeni albümün çıkış şarkısı "Birileri Var"ı nasıl buldunuz?

Çok İyi
12 (29.3%)
İyi
5 (12.2%)
İdare Eder
8 (19.5%)
Kötü
10 (24.4%)
Çok Kötü
6 (14.6%)

Toplam Oy Verenler: 41

Gönderen Konu: Şebnem Ferah  (Okunma sayısı 219426 defa)

Ynt: Şebnem Ferah
« Yanıtla #600 : 10 Eylül 2007 - 12:29:51 »

Çevrimdışı hc_cepkin

• Üye
  • **
şebnem ferahh ya bu sevilmez mi ! En iyi kadın rockçımız ..  :D

Özlem Tekin

« Yanıtla #600 : 10 Eylül 2007 - 12:29:51 »

« Yanıtla #601 : 10 Eylül 2007 - 21:37:29 »

Çevrimdışı siyah yaşam

• Yepyeni Üye
  • *
Naim Dilmener
Bu aşk az bile sana
Şebnem Ferah yazdığı-söylediği her şarkı ile dinleyicisinin ruhuna sızabilmiş bir ozan. Bu nedenle de dinleyicisi her zaman olduğu gibi Açıkhava�daki unplugged konserde de Ferah�ın peşindeydi. Şebo�ları, her şarkısında onların yüreğine dokunabiliyordu...
Rock dünyamızın önemli ve güçlü isimlerinden Şebnem Ferah, geçtiğimiz cumartesi akşamı, �unplugged�, yani fişsiz-mişsiz bir biçimde çıktı hayranlarının karşısına, Açıkhava�da. Ferah�a canlı performanslarında eşlik eden ve Ozan Tügen, Buket Doran, Metin Türkcan (ki, genç kızlar çığlık çığlığa ismini haykırıp durdu konser boyu), Aykan İlkan (ki, öğrencileri müzisyeni muhtemelen çok memnun eden koca bir pankart açtı konser sırasında), Ceren Tügen�den oluşan gruba, sıkı gitaristlerimizden Can Şengün de eklenmişti. Bir de, keman-viyola-çellodan oluşan bir yaylılar grubu, yani quartet ile desteklenmişti grup; yani fişin-elektriğin açığı, has enstrümanlarla, doğalın doğalı seslerle kapatılmıştı.
Böyle yapıldığı için de, tamamen elektriğe mahkûm olmuş herhangi bir konser, herhangi bir sahne performansından çok daha başka, çok daha samimi bir grup ve yorumcu vardı o gece Açıkhava�da.
Hiç şüphe yok ki, Ferah 90�lı genç kuşağın önde gelen isimlerinden biri. Bugüne kadar, hemen hemen yazdığı-söylediği her şarkı ile dinleyicisinin ruhuna sızabilmiş bir ozan. Ve bu nedenle de dinleyicisi Ferah�ın daima peşinde. O neredeyse, onlar da orada. Geliyorlar, dev pankartlar açıyorlar, tezahürat yapıyorlar ve klibi çekilmiş olsun olmasın, radyoların bile öne çektiği bir şarkı olsun olmasın, her ama her şarkıya haykırırcasına eşlik ediyorlar, sıkıntılarını-bunalımlarını Şebo adını taktıkları star�larıyla paylaşıyorlar ve bir nebze ferahlamış-hafiflemiş bir biçimde evlerinin yolunu tutuyorlar.
Ferah�ı, yaşı çok ama çok genç bu binlerce insanın kraliçesi yapan nedenlerin en önemlisi, her biri bir çeşit olmalarına rağmen, hepsinin bir biçimde, bir Ferah şarkısında kendini görüyor-okuyor olması. Şebo�ları, ne yapıyor ediyor, her ama her şarkısında mutlaka onların yüreğine dokunabiliyor. Dokunuyor ve şöyle diyor: ''Yalnız değilsiniz, ben yanınızdayım. Ve ben de tıpkı sizin gibiyim; sıkıntılı, çoğunlukla mutsuz, yorgun, hatta bezgin. Gelin birbirimize tutunalım ve su yüzeyine çıkmaya çalışalım. Gelin birlikte deneyelim.

Kibritin yanan ucunda
(Ömür Göksel�in ''Sevemem Artık'' şarkısının makamında) ''I love you Şebo-I love you Şebo...'' tezahüratları eşliğinde başladı konser. Çekilen fişin açığı nasıl kapatılacak diye telaşlananlar-merak edenler, hemen konserin başlarında, ''Can Kırıkları'' seslendirilirken aldılar cevabı. Quartet�imiz, cam kırıkları üzerinde yürüye yürüye canlarını tuz buz etmişlerin bu şarkısının orta yerine, öyle bir yaylı pasaj döşedi ki, merak ya da telaş o saniye kayboldu. Ve Açıkhava�daki herkes anladı ki, Ferah da, şarkıları da ''bu akşam daha zengin'' olacaktı.
''Çakıl Taşları'', ''Mayın Tarlası'' ve ardından gelen diğer şarkılar, bu zenginlik hissi ve heyecanı içinde söylendi, seslendirildi. Açıkhava�nın tamamı, Ferah onlara ''şimdi sıra sizde'' dese de, demese de, her şarkıya eşlik etmekteydi. Bir kısmı ayaktaydı; ayakta ve yumruklar havada. Bir kısmı ise oturduğu yerden basıyordu çığlığı: ''Aşk filmlerinde olur ya, işte öyle sevmişim; sonunda bedenim sağlam bulunmuş, yüreğim paramparça...''

Nasıl inanmayız biz sana ?

Sıra ''Ben Şarkımı Söylerken''e geldiğinde ise kıyamet koptu resmen; hele hele ''içine girdiğin küçük kaygan delik...'' dizelerine sıra geldiğinde, herkes infial halindeydi. Kim olduğu, ne olduğu bir zamanlar konuşulmuş ve bilinmiş olsa da, artık unutulmuş ve hafızlarımızın çöp kutusunu boylamış bir �ilişki�den geriye, böyle bir şarkının miras kalmış olması, herhalde müziğin mucizevi özelliklerinden biri. Şebo�nun bir zamanlar yüreğini kanatmış bir �durum� sonrası yazılmış bu şarkı, artık kalbi kırıkların marşı haline gelmiş: Yaşasın müzik!
''Sigara'', ''Yağmurlar'' ve ''Deli Kızım Uyan'' da, bir kulağı olduğu ve müzik dinleyebildiği için herkesi, ''Hayat, sana teşekkür ederim,'' ruh haline getirdi. Ferah şarkılarını söylerken, (laf aramızda; �kitsch� demenin çok az, çok hafif kalacağı o siyah ve parlak ve çok fazla her şeyli çizmeleri ile) sahnede adım atılmadık yer bırakmadı, hem seyircisini hem de grup arkadaşlarını bir �antrenör� gibi motive etti, gaza getirdi.
Ferah�ı geniş yığınlara tanıtmış (ki, şarkı hâlâ gelinlikli, bebekli, yani düğünlü-dernekli; eh, yapacak bir şey yok, şarkılar kendi kendilerine pek değişmezler, birilerinin el atması gerekir değişmek-değiştirmek için) ''Vazgeçtim''den sonraysa, ''Hoşçakal'' dedi Ferah, ve grubu ile birlikte sahneden çekildi.
Ama öyle güçlü bir alkış, ''öyle âdet yerini bulsun diye'' olmayan bir ''bi-da-ha-bi-da-ha'' çığlıkları koptu ki, Ferah ve ekibi çok da bekletmeden, kimseleri gereksiz yere oyalamadan geri geldi ve geceyi ''Bu Aşk Fazla Sana'' ile noktaladı; rock�umuzun en güzel beş on şarkısından biriyle yani.
Ferah ve arkadaşları mutlu bir biçimde ayrıldı sahneden. Seyirciler de öyleydi. Açıkhava�nın merdivenlerini tırmanan herkesin ama herkesin ağzında, son şarkının muhtelif dizeleri vardı; kimse doymamıştı şarkıya. Konser sonrası trafik içinden çıkılamaz bir biçimde kilitlenip kaldığı için, Ferah hayranlarının büyük bir bölümü Taksim istikametine yürümeye başladı. Ağızda yine Ferah şarkılarıyla. Ama bu sefer herkes farklı bir şarkıya yaslamıştı başını.

GECENİN TAVAN NOKTASI

Gruptan Can Şengün ve Metin Türkcan�ın, ellerinde gitarları, kırmızı kadife koltukların üzerine fırlamaları; simgesel bir ''alın kadifelerinizi de-koltuklarınızı da...'' hareketi çekmeleri.

GECENİN TABAN NOKTASI

Sahne dekoru... Bütün o kırmızı kadifeden ağır perdeler, gösterişli abajurlar, kanepeler-koltuklar-sehpalar; �aile� ve �düzen� sözcüklerinin yan yana geldiklerinde katlanılmaz olan �gösterge�lerinden biri gibiydi sahnenin dekoru; öyle gözükmeyen-öyle olmadığı varsayılan bir �mayın tarlası� ya da.

10 eylül 2007

http://www.milliyet.com/2007/09/10/cafe/yazdilmener.html

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2007 - 21:55:26 Gönderen: siyah yaşam »

« Yanıtla #602 : 10 Eylül 2007 - 23:00:20 »

Çevrimdışı ßurçin

• Emekli Mod
    • tık tık
şimdi bişy merak ettm...

şimdi bu dvd/vcd neyse işte çıktı ya konserne gitmek ne gibi tat werick insanlara ..

« Yanıtla #603 : 11 Eylül 2007 - 09:28:37 »

Çevrimdışı siyah yaşam

• Yepyeni Üye
  • *
Tuna Kiremitçi:

Şebnem Ferah sade bir kıyafetle çıkıyor sahneye. Az konuşuyor, bol gülümsüyor ve bu yaz İstanbul'un gördüğü en güzel konseri veriyor.

Hava bile onu taklit ediyor: Bazen ağustos gibi ateşli, bazen eylül gibi melankolik... Piyanist Ozan Tügen gece gündüz çalışarak şarkıları akustik çalgılara uyarlamış.

Konserden sonra etrafımızı Şeboistler sarıyor. İzmir'den babasından gizli gelmiş kız günlüğünü gösteriyor. İçinde Şebnem'in yüzlerce fotoğrafı var. Hatta birinde yüzü asık... Genç kız 'geceyarısı evinde rahatsız etmiştim' diyor: "O yüzden galiba biraz kızmıştı bana."

Bence doksanlı yıllarda Sezen Aksu'nun durduğu yerde duruyor Şebnem: Rakipsiz ve dinleyicisiyle aşk içinde.

Biz Açıkhava'yı dolduran üç bin kişi, ogece Şebnem ne dese yapmaya hazırdık. Oysa o sadece mutlu olmamızı istedi.

http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=10.09.2007&Newsid=136152&Categoryid=4&wid=141

« Yanıtla #604 : 11 Eylül 2007 - 15:51:11 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...
şimdi bişy merak ettm...

şimdi bu dvd/vcd neyse işte çıktı ya konserne gitmek ne gibi tat werick insanlara ..

Aynı şarkıyı defalarca dinlemişsindir muhtemelen... Ya da bi'çok kez Özlem Tekin ya da sevdiğin başka bir şarkıcının konserine gitmişsindir...

Merak ettiğim bi'şey var...

Aynı filmi niye defalarca seyreder bir insan?

O yüzden başka yerden saldırmak lazım... Ya da sevince ortak olmak...

5 Şebnem Ferah Konseri gördüm... Darısı 50'nin başına... Konser albümünü 2 kez dinledim... 200'ü göreceğime eminim... dvd'yi henüz bulamadım... Ama çalışmalarım sürüyor... Bulunca da kimbilir kaç kez izlerim?!

Ve içimde büyüyen Şebnem Ferah sevgisini sulamak için en yakın konser zamanını gözlerim...

İşte böyle...

Unutmadan... Her konserinin farklı bir tadı vardır... dvdsi yayınlanan konser öyle normal bir konser değil zaten... Böylesine ihtişamlı bir konser ölümsüzleştirimeliydi... Şebnem Ferah bunu yaptı işte... Hep öncüydü... Öyle olmaya da devam ediyor...

« Son Düzenleme: 11 Eylül 2007 - 15:55:38 Gönderen: 11:14 »

« Yanıtla #605 : 11 Eylül 2007 - 16:05:43 »

Çevrimdışı ßurçin

• Emekli Mod
    • tık tık

O yüzden başka yerden saldırmak lazım... Ya da sevince ortak olmak...

:D çekemiyorum şebnemi ondan bu tavrım ..

saçmalıyosunuz savunma yaparken ....

ben gayet normal bi soru sordm uzun zamandır şebnemin konserine gitmiyorm ve bundan sonra ne olacağını merak ettim sadece..

Alıntı
Her konserinin farklı bir tadı vardır

wallahi ben dinlediğmde konser albümünü benim gittiğm şebnem konserlernden bi farkı yoktu .. aynı şarkı uzatmaları vs vs ..

neyse tartışmıyalm  :D

sadece bi soruydu benim ki yoksa saldırmak(!) ( bundan da hiç hoşlanmadım açıkcası) gibi bir niyetim yoktu ...

« Yanıtla #606 : 11 Eylül 2007 - 16:21:54 »

• Gold Üye
  • Durma öyle...
Gözden kaçırılan şarkıların senfonik düzenlemeleri... Yaylıların şarkılardaki duruşu, koronun hemen her şarkıda kendini gösterişi... Sadece Şebnem Ferah vokallerine bakmamak gerekiyor... Zaten konsere gelenler şikayetçi değiller hallerinden(: Hangi şarkıda ne tarz vokal yapacağını bilmek beni heyecanlandırıyor... O anı daha da efsunluyor... "Şurasında şöyle yapıcak, burada sesini yumuşatıcak vs..." Ama işte bunu seviyorum ben... Şaşırtmıyor... Biliyorum ve o eşsiz anı bekliyorum...

"Deli Kızım Uyan"daki haykırışı tüylerimi diken diken ediyor mesela... Sonra "Mayın Tarlası"ndaki elektro gitar... O kadar yakışmış ki melodiye... Ve bitiş... "Çırılçıplak" deyişi... "Sigara"da "geçmiş oldun" kısmını seyircilerin başlatması... "Dünya"... Konserlerde pek rastlamadığım bu şarkı senfonik haliyle yepyeni bir Şebnem Ferah şarkısı gibi duruyor...

Hem zaten farklılık görülmek istendiğinde görülür...

Akşamüstü oldu mu ki?! Gelmiş midir dvd acaba?! Gidip dolanayım ben(:

Kişisel Not: dvdnin buraya gelmeye niyeti yok:/ ben de siparişimi verdim netten(: yanına 2002 tarihli "Audioslave" albümünü de ekledim  ve Elif Şafak romanı "Pinhan"ı... Alışveriş ne güzel şey...

« Son Düzenleme: 11 Eylül 2007 - 18:23:21 Gönderen: 11:14 »

« Yanıtla #607 : 15 Eylül 2007 - 14:19:13 »

• Gold Üye
  • Durma öyle...
13 Eylül..

Sessiz evde beklerken saat öğleden sonra 4... kapı çaldı... "Titanic" izliyordum ben... Kalktım açtım kapıyı... Kargodan biri. Elinde "idéefixe" kutusu... Hafif heyecanlanır gibi oldum. İçinde neler olduğunu biliyorum ama gene de bir kıpırtı sezdim içimde... Nüfus cüzdanımı uzattım, verilen kağıdı imzaladım ve kutuyu teslim aldım. İçeri geçtim "biri"ne "dvd geldi" diye mesaj attım. Kolayca yırtıldı kutu... En üstte duruyordu, sırtı bana dönüktü... Çekip kurtardım küçük kutudan... Chris Cornell kıskandı, "Pinhan" oralı olmadı... Elif Şafak mutluluğum üzerine bir kitap yazmaya karar verdi ama istemedim ben(:

Jelatinden kurtarırken bedenini öyle dikkatliydim ki "Nip/Tuck"a estetik cerrah olabilirdim... Çırılçıplak karşımdaydı... Kutudan kurtulmuş, jelatini sıyrılmış, kapağı aralanmış... Utanır gibi oldu... Fırsat vermeden aldım avuçlarıma... Kendime baktım. Kendi yansımama... Hayat ne garipti... Mutluluk sanıldığı kadar uzakta değilmiş meğer... Ve Tanrı ne yüceydi... Her soluğa ayrı heyecan yüklemişti... Ve keyfine düşkündü Tanrı... Kahramanlar yaratıyor ve yapacaklarını, yapmayacaklarını izliyordu... Ben bilgisayarı alacaktım odadan... Salona taşıyacaktım... dvd sürücüsünü açacaktım sonra... Olabildiğimce narin yerleştirecektim dvdyi... Yuvasına itecektim...

Yaptım. Aynen dediklerimi... Büyük şölen böyle başladı... "Requem For A Dream"vari bir melodiyle menü karşımdaydı... "Başlat"abilirdim. Ya da direkt "Şarkılar"a geçebilirdim... "Röportajlar"ı izleyebilirdim... "Başlat"tım...

Soluksuz, her anı tarifsiz bir keyifle geçen  iki saat yaşadım.. Geçen onca zamanı unutmuştum çoktan... Sürekli değişen çıkış tarihlerini... "Perdeler"in yokluğu hissediliyor ama röportajlarda  duymak iyi geliyor...

Öyle işte...  Altıncı albüm heyecanına kadar dvd iyi gelecek...

« Son Düzenleme: 15 Eylül 2007 - 14:21:07 Gönderen: 11:14 »

« Yanıtla #608 : 15 Eylül 2007 - 15:50:30 »

Çevrimdışı igves

• Daimi Üye
  • Ay karardı Tam da günah işlemenin zamanı...
13 Eylül..

Sessiz evde beklerken saat öğleden sonra 4... kapı çaldı... "Titanic" izliyordum ben... Kalktım açtım kapıyı... Kargodan biri. Elinde "idéefixe" kutusu... Hafif heyecanlanır gibi oldum. İçinde neler olduğunu biliyorum ama gene de bir kıpırtı sezdim içimde... Nüfus cüzdanımı uzattım, verilen kağıdı imzaladım ve kutuyu teslim aldım. İçeri geçtim "biri"ne "dvd geldi" diye mesaj attım. Kolayca yırtıldı kutu... En üstte duruyordu, sırtı bana dönüktü... Çekip kurtardım küçük kutudan... Chris Cornell kıskandı, "Pinhan" oralı olmadı... Elif Şafak mutluluğum üzerine bir kitap yazmaya karar verdi ama istemedim ben(:

Jelatinden kurtarırken bedenini öyle dikkatliydim ki "Nip/Tuck"a estetik cerrah olabilirdim... Çırılçıplak karşımdaydı... Kutudan kurtulmuş, jelatini sıyrılmış, kapağı aralanmış... Utanır gibi oldu... Fırsat vermeden aldım avuçlarıma... Kendime baktım. Kendi yansımama... Hayat ne garipti... Mutluluk sanıldığı kadar uzakta değilmiş meğer... Ve Tanrı ne yüceydi... Her soluğa ayrı heyecan yüklemişti... Ve keyfine düşkündü Tanrı... Kahramanlar yaratıyor ve yapacaklarını, yapmayacaklarını izliyordu... Ben bilgisayarı alacaktım odadan... Salona taşıyacaktım... dvd sürücüsünü açacaktım sonra... Olabildiğimce narin yerleştirecektim dvdyi... Yuvasına itecektim...

Yaptım. Aynen dediklerimi... Büyük şölen böyle başladı... "Requem For A Dream"vari bir melodiyle menü karşımdaydı... "Başlat"abilirdim. Ya da direkt "Şarkılar"a geçebilirdim... "Röportajlar"ı izleyebilirdim... "Başlat"tım...

Soluksuz, her anı tarifsiz bir keyifle geçen  iki saat yaşadım.. Geçen onca zamanı unutmuştum çoktan... Sürekli değişen çıkış tarihlerini... "Perdeler"in yokluğu hissediliyor ama röportajlarda  duymak iyi geliyor...

Öyle işte...  Altıncı albüm heyecanına kadar dvd iyi gelecek...

ay bi kitap okur gibi okudum 11:14 bir dvd nin kutudan çıkışı bukdar güzel anlatılır :D

şebnem şebnem en ii söz yazanlardan biri.......performa nsını izlemeyide sefiorummm........s ade, yalın sadece şarkı sölüyorr........
"Gel sevişelim gitsin Sonumuz zindan"
https://twitter.com/SevgiGozaydin

« Yanıtla #609 : 15 Eylül 2007 - 18:46:29 »

Çevrimdışı deniz21

• Daimi Üye
bende kitab okur gibi  okudum  çok hoş valla  şebnemin yorumu  ve sesini beğendimi  herzaman sölerim tabi  güzeldir dinlemeye değer
yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine

« Yanıtla #610 : 18 Eylül 2007 - 03:38:51 »

Çevrimdışı drown

• Cool
Ben dvd de ki üç şarkıyı dinledim
Can Kırıkları nda pek bi deişiklik göremedim açıkcası ben normal halini daha bi beeniyorum
Delgeç e diycek bişi bulamadım çok ii olmuş bu hali
Ay ben hep çok sevdim bu şarkıyı hep gizemli bi havası vardı bende hala da öle çok güzel olmuş böle :))
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #611 : 18 Eylül 2007 - 12:26:08 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
"Ay" güzel olmus ama album kaydındaki şarkının sonundaki çığlıkları aradı benim kulağım..dvd deki çığlıklar pek kesmedi..
ama seyirci muazzam yaa..acaip yani,bütü şarkılada ne biçim eşlik ediyolar :D
dvd montajı da süper olmus,konserden çok çekimi begendim ben...

« Yanıtla #612 : 18 Eylül 2007 - 17:55:19 »

• Gold Üye
  • Durma öyle...
"Ay"ın albüm kaydındaki çığlıklarda Şebnem Ferah 27 yaşındaydı şimdi 35... O zaman genç bir kadının çığlıklarını dinliyorduk.. Şimdilerde "olgun" bir kadının haykırışlarını... Tabi içki, sigara tüketimi yönünden de irdelenebilir sesinin durumu(:

Her gün bir doz dvd iyi geliyor... Dozu artırmayı denedim de evdekiler memnun kalmadı halimden... durup duruken "höykürür" olmuşum(: O yüzden doz aşımı yaptırmıyorlar(:

« Yanıtla #613 : 19 Eylül 2007 - 17:47:49 »

Çevrimdışı deniz21

• Daimi Üye
çok hoş olmuş tebrik ediyorum .
yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine

« Yanıtla #614 : 19 Eylül 2007 - 23:20:00 »

Çevrimdışı hüma

• Bizden Biri
  • öz üm
dvd den cıkan klip çakıl taşalrı olmuss vallla güzel olmus konseri yaaaaa dvd alıp evde konseree gitmiş gbi olucamm
Şikayetim VAR!!!........

https://twitter.com/huma_oz

https://instagram/huma_ozz

NORVEÇ❤❤❤

ANT🔴⚪GS💛❤🌟🌟🌟🌟