Anket

Yeni albümün çıkış şarkısı "Birileri Var"ı nasıl buldunuz?

Çok İyi
12 (29.3%)
İyi
5 (12.2%)
İdare Eder
8 (19.5%)
Kötü
10 (24.4%)
Çok Kötü
6 (14.6%)

Toplam Oy Verenler: 41

Gönderen Konu: Şebnem Ferah  (Okunma sayısı 219401 defa)

Ynt: Şebnem Ferah
« Yanıtla #1470 : 16 Mart 2010 - 08:39:12 »

Çevrimdışı delgeç

• Üye
  • **
her zaman başarı grafiği yüksekti:)
« Son Düzenleme: 16 Mart 2010 - 15:29:44 Gönderen: furkiii »

Özlem Tekin

« Yanıtla #1470 : 16 Mart 2010 - 08:39:12 »

« Yanıtla #1471 : 16 Mart 2010 - 16:50:25 »

Çevrimdışı m-r-t

• Üye
  • **
hakkaten son albümüyle yükselten demek saçma şebo en tepede sonuçta

« Yanıtla #1472 : 16 Mart 2010 - 20:03:33 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
“BENİM ADIM ORMAN” ALBÜMÜYLE HAYRANLARIYLA BULUŞAN ROCK MÜZİĞİN SEVİLEN İSMİ ŞEBNEM FERAH, “9 İLDE 9 KONSER”LE SAHNEDE!..

Şebnem Ferah’ın yepyeni şarkılarıyla ilk konseri yarın Samsun’da!!! Müzik dünyasının  4 yıllık bekleyişini geçtiğimiz günlerde “Benim Adım Orman” isimli albümüyle sona erdiren Şebnem Ferah şimdi de şarkılarını dinleyicileriyle buluşturuyor.

17 Mart - 17 Nisan tarihleri arasında Bkm organizasyonuyla 9 ilde, 9 konserle “Benim Adım Orman” ve çok sevilen diğer Şebnem Ferah şarkıları da, canlı canlı sahnede!

Konserlerinde; klavyelerde Ozan Tügen, gitarda Metin Türkcan, Bas gitarda Buket Doran, Davulda Aykan İlkan, geri vokalde Ceren Akyıldız ve saksofon/flütte Serdar Barçın’dan oluşan grubuyla birlikte, yeni albümünden ve eski albümlerinden şarkılarla özlenen performansını sergileyecek.

Benim Adım Orman’ın turne durakları; 

17 Mart Samsun / Neco Gazinosu

21 Mart Erzurum / Erzurum Polat Hotel

25 Mart Antalya / Divan Talya

27 Mart Konya / Konya Rixos Otel

1 Nisan Balıkesir / Gala Yaşam Merkezi

6 Nisan Malatya / Reyyan Tesisleri

8 Nisan Gaziantep / Dedeman Otel

11 Nisan Adana / Hilton Otel

17 Nisan İzmir / İzmir Arena

http://www.ucankus.com/detay/59763/benim-adim-orman-albumuyle-hayranlariyla-bulusan-rock-muzigin-sevilen-ismi-sebnem-ferah-

« Yanıtla #1473 : 16 Mart 2010 - 20:59:31 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Son albümü vasatın altındaydı; ama ülkemde başarılı olmak popülerlikle doğru orantılı olarak gösterildiği için söylenilen şeylere şaşmamak gerek.
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #1474 : 16 Mart 2010 - 23:10:55 »

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye
Son albümü vasatın altındaydı; ama ülkemde başarılı olmak popülerlikle doğru orantılı olarak gösterildiği için söylenilen şeylere şaşmamak gerek.

Neye göre vasatın altındaydı ? Açarmısınız biraz ? Bence bu albümde Şebnem standartların iyice üstüne çıktı ve harika bir söz yazarı olduğunu kanıtladı. Sözlerin altında çok derin anlamlar gizli bu albümde. Tam da Şebonun tarif ettiği gibi "olgunluk albümü"..

Herhangi bir şarkıyı ele alalım. Serapmış mı vasatın altında ?

Gölgesinden sıkılmış söğütte
Baktığım heryerde, her aynada
Mutluluktan sürünmüş sanki
yasaklanmış biri var

müzik olarak zaten şahane. Şebo'nun sondaki çığlıkları cuk oturmuş resmen...
açıklamama gerek olduğunu dahi sanmıyorum.. Ya da İnsanlık parçası,

Aynıydı gökyüzümüz
Savrulduk her birimiz
İnsanlığa ne oldu

Masumdu gözlerimiz
Adildi kalplerimiz
İnsanlığa ne oldu
...

Metin Türkcan'ın enfesten daha enfes hale getirdiği İstiklal Caddesi Kadar mı kötü ya da ?

Nedense sakıza dahi şarkı yapılan ülkemde bir türlü kaliteli ve üzerinde yoğun bir emek olan çalışmalara saygı gösterilmez...

« Yanıtla #1475 : 16 Mart 2010 - 23:17:48 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Neye göre vasatın altındaydı ? Açarmısınız biraz ? Bence bu albümde Şebnem standartların iyice üstüne çıktı ve harika bir söz yazarı olduğunu kanıtladı. Sözlerin altında çok derin anlamlar gizli bu albümde. Tam da Şebonun tarif ettiği gibi "olgunluk albümü"..

yasaklanmış biri var

Aynıydı gökyüzümüz
Savrulduk her birimiz
İnsanlığa ne oldu

Masumdu gözlerimiz
Adildi kalplerimiz
İnsanlığa ne oldu
...

Metin Türkcan'ın enfesten daha enfes hale getirdiği İstiklal Caddesi Kadar mı kötü ya da ?

Nedense sakıza dahi şarkı yapılan ülkemde bir türlü kaliteli ve üzerinde yoğun bir emek olan çalışmalara saygı gösterilmez...

Bütün söylediklerine katılıyorum, son albüm şu zamanlarda çıkan en iyi albüm bana göre...Bunlara ek olarak popürlerliği eleştirilmiş; Şebnem'in popüler olmak gibi bir derdi olduğunu sanmıyorum..

« Yanıtla #1476 : 16 Mart 2010 - 23:24:56 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
İyi veya kötü oluşu özneldir.Açıklaması yok ve olmak zorundada değil.Bana göre vasat.Müzik vasat.Sözler vasat.Bu kadar da basit.

« Yanıtla #1477 : 16 Mart 2010 - 23:27:05 »

Çevrimdışı crowling

• Deneyimli Üye
Bir insanın albüm kaydı ile canlı performansı arasında yadsınmayacak kadar OKTAV farkı var ise işte o vasatın altı olmaktadır. Üzgünüm. Bu resmen insanları kandırmaktır.
Oppss!

« Yanıtla #1478 : 16 Mart 2010 - 23:35:03 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Bir insanın albüm kaydı ile canlı performansı arasında yadsınmayacak kadar OKTAV farkı var ise işte o vasatın altı olmaktadır. Üzgünüm. Bu resmen insanları kandırmaktır.

O da ayrı bir durum tabi

« Yanıtla #1479 : 17 Mart 2010 - 00:03:17 »

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye
http://www.youtube.com/watch?v=ko8wcvYnsBg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=DHdSj1Pr6TA&feature=related

daha fazla link vereceğim de siz büyük ihtimalle şarkıların orjinalini bilmiyorsunuzdur. :) Genelde canlı performansı kötüleyenler konserlerinden bihaber ve ezbere konuşanlardır da.. :) Hep mükemmelmiydi ? Mutlaka değildi. Kimse olamaz zaten. Son Beyaz Showda  ilk şarkılarda biraz garipti. Ama ben daha konserlerinde suspus oturan falan görmedim. Zaten  volvox döneminde albümleri falan mı vardı ? Sürekli canlı söylüyorlardı. Şebnem'in sesi felaketti halk da acıdı onu en yukarılara taşıdı ? Kim inanır ki buna :)

Neyse uzatma gereği duymuyorum. Nasıl olsa insan var olanı değil görmek istediğini görür. Beğenmeyebilirsiniz. Ama başarısız olduğunu söylemek olayı apayrı bir boyuta taşır..

« Yanıtla #1480 : 17 Mart 2010 - 00:23:45 »

Çevrimdışı crowling

• Deneyimli Üye
http://www.youtube.com/watch?v=ko8wcvYnsBg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=DHdSj1Pr6TA&feature=related

daha fazla link vereceğim de siz büyük ihtimalle şarkıların orjinalini bilmiyorsunuzdur. :) Genelde canlı performansı kötüleyenler konserlerinden bihaber ve ezbere konuşanlardır da.. :) Hep mükemmelmiydi ? Mutlaka değildi. Kimse olamaz zaten. Son Beyaz Showda  ilk şarkılarda biraz garipti. Ama ben daha konserlerinde suspus oturan falan görmedim. Zaten  volvox döneminde albümleri falan mı vardı ? Sürekli canlı söylüyorlardı. Şebnem'in sesi felaketti halk da acıdı onu en yukarılara taşıdı ? Kim inanır ki buna :)

Neyse uzatma gereği duymuyorum. Nasıl olsa insan var olanı değil görmek istediğini görür. Beğenmeyebilirsiniz. Ama başarısız olduğunu söylemek olayı apayrı bir boyuta taşır..

O zaman biraz realiteyi işin içine katarak olayı apayrı bir boyuta taşıyalım. İlk olarak belirtmeliyim ki sayısını bile hatırlamadığım kadar Şebnem Ferah konserine gitmişimdir. 1998-2010 konserleri arasını kastediyorum yani bizzat Şebnem'in gelişimine şahit olmuş biri sayıyorum kendimi.

Kesinlikle Kadın albümü tamamen apayrı bir yerdedir hem benim için hem de tüm rock severler için ve evet o dönemki canlı performanslar sanırım gençliğin verdiği ateş ile gayet hoştu o zamanlar Şebnem'in sesindeki güç hissediliyordu fakat sonra ne oldu tam olarak bilmek imkansız ama canlı performanslar düştü.

AKCK albümü kayıt bakımından Kadın albümü ile aynı oktavdaydı fakat o yıllarda konserlerde oktavları düştü ki Şebnem'in oktavı oldukça yüksekti.

Perdeler albümü ile oktavını albüm kaydında da düşürdü, çoğu şarkısında Pes kullanmaya başladı. Sonra albüm heyecanıyla konserine gitmiştik istanbulda ve aman allahım, çatallaşan bir ses ve albüm ile arasında neredeyse 1 oktavlık fark, çığlıklar yok ve her yüksek ses sonrası eko. İnanılmaz yadsıdım bu olayı, yakışmamıştı.

Kelimeler Yetse albümü kayıttaki oktavıyla canlı performans oktavı arasındaki farkı en iyi gösteren albümdü, zira hatırlıyorum da albüm lansman konserinde Ben Şarkımı Söylerken şarkısında gerçekten hayretler içersinde kalmıştım. Yüksek notalı partları bile direkt düz okudu, çığlıklar hak getire, o sıra Fanta konserleri vardı birkaç tanesine de katıldım ve inanılmaz vasattı.

Can Kırıkları ise Kelimeler Yetse albümündeki uçurumun adeta devamı gibiydi, yine albüm lansman konserindeydik, en can alıcı, çığlıklarla bezeli şarkı olan Can Kırıkları gitmiş her AAAaaaa sesi sonrası kulaklarımızı tırmalayan binlerce eko geldi peşisıra. O an dedim ki, üzgünüm Şebnem miladın doldu. Aradaki fark malesef 1 oktavı da geçmişti. Ayrıca şarkılarını canlı performe eden bir insan ki hele bu rock müzik icra ediyorsa, şarkının totalde %50'lik kısmını söyler mi? Tüm konserlerde farkettim ki, şarkıya girişi yapıyor, sonra iş dinleyici ile back vokale kalıyor. Şebnem de arada en iyi yaptığı işi "Uvvv Ouvvvv, Aaaaa gibi" kayıtta olmayan rastgele çığlıklar atıyor. Tamam güzel ama bir yere kadar. Can Kırıkları zamanında o kadar çok konser verdi zaten kafadan 10 tanesine katıldım ve birtanesinde bile ne albüm oktavı vardı ne de performansı tek başına icra etti, ayrıca inanılmaz eko kullandı.

Benim Adım Orman'da belki de bu kadar sakinleşmesinin sebebi de sesinde gelişen oktav kaybını (oktav kaybı kötü bir şey değildir, yani her şarkıcının başına gelebilir) canlı performanslarda çok göze batırmamak için albüm oldukça dingin olmuş. Çoğu şarkının partları oldukça düz yada pes. (allah için Şebnem'in pesleri iyidir.) Fakat yine Lansman konserine gittim ve yine aynı şok, eko, inanılmaz oktav farkı... Ve bu konserde yine inanılmaz bir şey farkettim, şarkıların nakaratlarına söylerken es koyuyor, böyle şaşırıyorsun, elektrikler mi kesildi diyorsun. Ondan sonra Beyaz Show da gördüm ve dedim ki üzgünüm şebnem albüm kaydındaki oktavı düşürmen bile yetmemiş, yine tüm şarkıların canlı halleri inanılmaz düşük oktava sahipti ve de inanılcak gibi değil ama stüdyo da bile eko yaptı.

Şimdi her zaman tartışırız ya, şebnemin sesi güçlü, güzel, şarkı sözleri on numara...vs ama sanırım forumu okuduğuma göre kimse ses teknikleri açısından bir yorum getirmemiş. Ses ile ilgilendiğim için biraz teknik bilgi vermek istedim. Daha da derine inebilirdim, kafa sesi, göğüs sesi, vibrato gibi şeyler de var ama karıştırmak istemedim. Sözün kısası Kadın albümünden bu yana neredeyse 1,5 oktavlık kayba uğrayan Şebnem, albüm kaydında mixlerle oynayıp, farklı bir canlı performanslar gelince o bana insanları kandırmak gibi geliyor, önüme istediğiniz kadar video getirebilirsiniz fakat bu gerçeği değiştirmeyecektir. Teşekkürler.
Oppss!

« Yanıtla #1481 : 17 Mart 2010 - 00:24:29 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Bu linkleri ve benzerlerini "insan"lar zaten biliyorlar.Bilip de beğenmemek kötü olanıysa.Bilmeden atıp tutanlar da yok,ezbere konuşanlar da.Şebnem'in albümleri çok iyi oluyordur mutlaka,evet,fakat,canlı performans sanatçısı değildir kendisi,albüm sanatçısıdır,canlı performaslarında arkasına 10 tane vokalist aldığını da biliyor olmalısın öyleyse.Kadın playbackde sınırları aşmış durumda. :D
Popüler olan,kalitelidir bu ülkede,Demet Akalın da pop yaptığını iddia ediyor mesela,bi türü icraa ediceksen,onun gereklerini yerine getirmelisin bence,bugün her sanatçı albümlerinde,performanslarında gitar vs. dir kullanıyor,o zaman ülkedeki herkes rockçı anasını satiyim..Sözleri ve müziği çelişiyor bence...Ayrıca,şarkıları birbirine kardeş şarkılar hep,aşağıda arkadaşın paylaştığı sözler dolaylı olarak başka albümlerinde var zaten,kabuğunu kıramamıştır  bana
Son albüme gelince,diğerlerinin içinde en kalitesi ve ayrıca bu albümüyle kitlesini daraltmayı başarmıştır,bu da iyi olmuştur.Olgunluk dönemi değilde temizlenme dönemi bana kalırsa içinde bulunduğu dönem..
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #1482 : 17 Mart 2010 - 07:49:10 »

Çevrimdışı drown

• Cool
Canlı performansı iyi demek gerçekten saçma olur ama bence son albüm Şebnemin en iyi işlerinden olmuş canlı performansı bi kenara koyuyorum tabii.Bana oldukça samimi geldi bu albüm.En iyi 2 albümünden biri olur benim için rahatlıkla.
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #1483 : 17 Mart 2010 - 09:08:20 »

Çevrimdışı delgeç

• Üye
  • **
ya arkadaşlar sizde gelin onun yaşına bakalım konuşma sesiniz bile nasıl olacak merak ediyorum...........

« Yanıtla #1484 : 17 Mart 2010 - 11:43:10 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye

yasaklanmış biri var

Aynıydı gökyüzümüz
Savrulduk her birimiz
İnsanlığa ne oldu

Masumdu gözlerimiz
Adildi kalplerimiz
İnsanlığa ne oldu
...

Bence sözler iddia edildiği kadar etkileyici ya da düşündürücü değil ki Şebnem'in şu saatten sonra takdir ettiğim belki de tek yanı söz yazarlığı olmasına rağmen. Ayrıca albümdeki parçaların hemen hepsi birbirini andırıyor sound anlamında. Sesine diyeceğim yok, salt ses olarak bence Türkiye'deki en güzel ses kendi kulvarında. O güzel sesini daha farklı şekillerde kullanabilecekken -"Halk beni böyle sevdi, fazla dışarı açılmayayayım!" düşüncesiyle olsa gerek- hemen hemen hep aynı vokal tarzıyla gitmesi gözümde en büyük eksilerinden biri. Ayrıca maalesef ki daha en sevdiğim müzisyenin (Özlem'den bahsediyorum) konserine gidememişken Şebnem'i canlı dinlemişliğim var ODTÜ'de. İnternetten de izlediğim canlı performans videolarının azımsanamayacak kadar çok olduğunu düşünerek Şebnem'in konserlerde sergilediği genel davranışı şöyle özetleyebilirim: Şarkının girişi duyulur. Seyirciler deli gibi sevinir. Şebnem bunun üstüne bir iki çığlık atar. Nakarata gelene kadar seyirci; nakaratta biraz Şebnem, biraz arkadaki hanım kızımız söyler. Bu sürede seyirci arkadan devam etmektedir. Benim bulunduğum konser ve izlediğim videolar itibariyle şarkının taş çatlasa %20'sini Şebnem söylüyordu yani. Ayrıca yaptığı işe saygım sonsuz. Bu yazdıklarımı kendisini yermek için de söylemiyorum. Popülerliğini de eleştirmedim ayrıca. Sadece ülkemizde popülerlik=başarı olarak biliniyor ve ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Nice popüler olmayan grup ve sanatçı var bu ülkede; ama biraz irdelendiğinde çok başarılı çalışmaları olduğu görülebilir. Şebnem çok sevilebilir; ancak sırf müzikalite anlamında bakılınca bu ülkede kendisinden daha önde birçok sanatçı olduğuna inanıyorum.

Düzenleme: crowling de şöyle belirtmiş: "Ayrıca şarkılarını canlı performe eden bir insan ki hele bu rock müzik icra ediyorsa, şarkının totalde %50'lik kısmını söyler mi? Tüm konserlerde farkettim ki, şarkıya girişi yapıyor, sonra iş dinleyici ile back vokale kalıyor. Şebnem de arada en iyi yaptığı işi "Uvvv Ouvvvv, Aaaaa gibi" kayıtta olmayan rastgele çığlıklar atıyor."
Yorumunun bu kısmını hiç okumadan yazmıştım kendi yazdıklarımı. Bir düşünce birden fazla kişi tarafından ifade ediliyorsa zaten başka söylenecek söz yoktur bence.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2010 - 11:55:43 Gönderen: Super Sonic »
Kalbim pusula, sen kuzey!