Anket

Yeni albümün çıkış şarkısı "Birileri Var"ı nasıl buldunuz?

Çok İyi
12 (29.3%)
İyi
5 (12.2%)
İdare Eder
8 (19.5%)
Kötü
10 (24.4%)
Çok Kötü
6 (14.6%)

Toplam Oy Verenler: 41

Gönderen Konu: Şebnem Ferah  (Okunma sayısı 219401 defa)

Ynt: Şebnem Ferah
« Yanıtla #3210 : 12 Mayıs 2013 - 14:23:53 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...
11.14 sitede ayıp kelimeler kullanıyo burçin????

Seksizm = Cinsiyetçilik

Özlem Tekin

« Yanıtla #3210 : 12 Mayıs 2013 - 14:23:53 »

« Yanıtla #3211 : 12 Mayıs 2013 - 14:31:27 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Klibin muyap izlenme sayısı 100 bini geçmiş.

« Yanıtla #3212 : 12 Mayıs 2013 - 14:37:48 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Gezdiğim D&R'lardan birinde bütün raf söz konusu albümle doluydu. Bir tanecik de Özlem yoktu. Yazık oluyor ama ne yaparsın?
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #3213 : 12 Mayıs 2013 - 14:38:34 »

Çevrimdışı halil

• Bizden Biri
Özlem'i sürekli değiştiği için eleştirmişti,Şebnem'i ise hiç değişmediği için eleştirmiş.
Kadınlar ne yapsa yaranamıyor yahu!  :p

Ali seni anlamıyorum,adam Özlem'i eleştirebilir çünkü her albümü farklı yani eleştiriye açık bi durum!

başarısız demiyor..ama Şebo'ya 10 yıldır aynısın son 3 albümün aynı muamelesi yapıyo ve haklı!
eski sevgilim yeni sevglisini benimle aldattı

« Yanıtla #3214 : 12 Mayıs 2013 - 14:43:59 »

Çevrimdışı ShiverVol2

• Gold Üye
  • /////////////////////
Gezdiğim D&R'lardan birinde bütün raf söz konusu albümle doluydu. Bir tanecik de Özlem yoktu. Yazık oluyor ama ne yaparsın?
erol köese yada samsun demir ile arasını yapmak
Birilerinin arkasına yaslanıp müzik olmaz, her şey tek başına yaptığında kıymetlidir(ÖZLEM TEKİN,ŞF'a)

« Yanıtla #3215 : 12 Mayıs 2013 - 14:47:16 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
erol köse ve samsun demirle çalışanların hali ortada ne hale gelir tahayyül edemiyorum :D

« Yanıtla #3216 : 12 Mayıs 2013 - 14:53:38 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
"Bin yıldır bu hayattayım, hesap edin kaç yaşındayım!" Ne saçma bir şeydir öyle? Ortada yapılacak hesap yok ki!
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #3217 : 12 Mayıs 2013 - 17:13:33 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Ali seni anlamıyorum,adam Özlem'i eleştirebilir çünkü her albümü farklı yani eleştiriye açık bi durum!

başarısız demiyor..ama Şebo'ya 10 yıldır aynısın son 3 albümün aynı muamelesi yapıyo ve haklı!

Ben eleştirmesine birşey demiyorum ki.Dediğin gibi iki durumda eleştirilebilir ama değişene laf söyleyip arkasından değişmeyene de laf sokması adamın ne kadar tezat olduğunu gösteriyor.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2013 - 17:14:06 Gönderen: tekin ali »

« Yanıtla #3218 : 12 Mayıs 2013 - 17:14:11 »

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye
Dün nihayet imzalı albümüm de ulaştı elime. Baştan sona bir kere daha dinledim. Hayli şekillendi düşüncelerim.
Genel olarak Can Kırıkları’na yakın soundu ile dikkat çekiyor albüm. Benim Adım Orman’daki dingin havadan uzak.
Çok Yorgunum’u ayrı tutacak olursak

“Utangaç”
Daha şarkı isimleri açıklandığında, beni en çok meraklandıran bu şarkı olmuştu.  Albümü ilk dinlediğimde de Od’la beraber en dikkatimi  çekenler arasındaydı. Dinledikçe şarkı daha da içine aldı beni.
Nakarattan hemen sonraki “Hem utanmaz hem utangaç” kısmında Şebnem’in vokaline bayıldım diyebilirim. Bu arada belirtmekte fayda var; bu şarkıdaki elektro gitar Şebnem’e ait.

“Od”
Albüme ismini vermesi oldukça yerinde olmuş. Şebnem’in sakin başlayıp hırçınlaşan vokali olsun, sözler olsun buram buram Can Kırıkları kokuyor.

“Sönmeyen bir oda düştüm
Denizler dökseler hissetmez oldum, yangın mı?”

“Girdap”
Albümün bir diğer incisi.

“Bildiklerim, bilmediklerim gelsin bütün silahlarıyla
Tek bildiğim var, kurşun geçirmem”

Kelimeler Yetse tadında, Şebnem’in bu albümdeki en samimi şarkılarından belki de.

“Kalbim Mezar”
Aslında oldukça sert bir açılış gibi duruyor. Fakat bir türlü ısınamadım. Açılış parçası olarak ne Okyanus’a ne de Merhaba’ya yaklaşamıyor. Ki bana göre Şebnem Okyanus gibi bir açılış parçası yapamayacak bir daha. Yaklaşabilir, belki o da. Zaman gerek.

“Savaş Boyası”
Şebnem’in kadınlığını vurguladığı şarkılardan. Sıklıkla yaptığı gibi dolaylı bir anlatım kullanmış.  Makyaj – savaş boyası imgesi çok kullanılır aslında. Şebnem de başarılı bir şekilde kullanmış. Albümün  piyasada öne çıkanlarından olacaktır.

“Ya Hep Ya Hiç”
Savaş Boyası’nı tamamlayıcı nitelikte bu şarkı. Savaş boyalarını sürünmüş bir kadın “Bu gün beni ya sev ya terk et” diyerek resti çekiyor. Aslında oldukça riskli bir şarkı. Sözler çok zayıf çünkü.  Ancak dile dolanan bestesiyle ve kaliteli düzenlemesiyle oldukça iyi kotarılmış.

“Birileri Var”
Düşüncelerimi yazmıştım. Protest tavrıyla tipik Şebnem şarkılarından ayrılıyor. Çıkış parçası olarak seçilmesi çok yerinde olmuş.

"Bin Yıldır" ve "Yarım" … daha sonra.

Ve şimdi… gelelim asıl konuya,

Şebnem Ferah’ın kariyerine baktığımızda “Kadın” gibi bir albümle zirveden giriş yapıyor rock dünyasına. “AKCK” naifliğiyle gönüllerde taht kurmaya devam ediyor. “Kelimeler Yetse” vuruculuğu “Can Kırıkları” ile tavan yapıyor. “Benim Adım Orman” çok eleştirildi belki.  5 yıllık bir beklemenin ardından tatmin etmedi dinleyiciyi. Tabi tüm bu ortamda yeni gelecek albüme, “Od”a dair beklentiler çok yüksekti.

“Od” tek başına düşünüldüğünde sevilebilecek, dinleyiciği doyuracak bir albüm. Beğenmedim diyemem. Ancak Şebnem’in diskografisine baktığımızda alt sıralarda kalacak bir albüm. Üzülerek de olsa söylemem gerekiyor. Bu albüm Şebnem’in kariyerine hiçbir şey katmıyor. Seviyoruz sevmesine de eski albümlerinden tatlar bulduğumuz için seviyoruz. “Od” tek başına bir duruş sergilemiyor.

Bu durumun pek çok sebebi var. Yıllarca aynı ekiple çalışması, sürekli kendi bestelerini yapması vs. vs. Ancak bunlar da yeterli bahaneler değil. Şebnem gerek ses olarak gerek müzisyen olarak gerek söz yazarı olarak bundan çok daha fazlasını yapabilecek kapasitede. O yüzdendir bu burukluk. Sevenleri olarak bizlerin de bunu dillendirmesi gerekiyor. Geçmiş işlerine olan saygımız bu eleştirileri yapmayı zorlaştırıyor belki ama yapılması gerekiyor.

« Yanıtla #3219 : 12 Mayıs 2013 - 18:13:16 »

Çevrimdışı -MYSTIC-

• Deneyimli Üye
  • Yakın dövüşün hastasıyım..Ringlerin ustasıyımm..
“Od”  “Ya Hep Ya Hiç”  “Girdap” "Çok Yorgunum" çok güzel ama gerisine ısınamadım.Kariyerindeki en kötü albüm bu olsa gerek. Ama yinede çoğu kimse beğenmesede beğendim diyor çevremde :D
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2013 - 18:14:47 Gönderen: -MYSTIC- »
TANRI DEĞİLİM AMA TAPANLAR VAR :D :D :D

« Yanıtla #3220 : 12 Mayıs 2013 - 20:11:23 »

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
1)Albüm gitar ağırlıklı,Can Kırıklarına yakın bir albüm ama arkadaş akılda kalıcı,kulakta yer edici hiç mi gitar riff i olmaz? Metin Türkcan çok tembelleşmiş,Pentagram'ın son albümü de vasattı zaten.

2)Bu tembellik Şebnem Ferah'a da sirayet etmiş ki o eskiden anlamlı şarkılar yazan kadın bugün daha basite indirgemiş şarkı sözü yazma işini,konular hep aynı,benzetmeler gırr la .Sözler çok uzun ve hiç akılda kalıcı değil.

3)Albümde favorilerim Birileri Var ve Od oldu. Çok Yorgunum'da 10 üzerinden 10 verdiğim şarkılardan. Gerisini at çöpe. Kalbim Mezar'a belki bir şans verilebilir sıkmayan,baymayan,gaz bir şarkı.

4)Şarkılar gereğinden fazla uzun off bitsin diye kendimi öldürmek istedim.

Başta ekşi sözlük neden bu kadar yerin dibine soktu albümü diyordum meğersem haklılarmış. Özetle kötü,boş.

İzin verilen 400 karakter

« Yanıtla #3221 : 12 Mayıs 2013 - 20:58:19 »

Çevrimdışı OOT

• Özcü
  • schhh..
Senin arkanda cayır cayır çalan bir ekip varsa, üstelik de piyasada 'kraliçe' diye anılıyorsan, 4 yıldır da albüm çıkartmıyorsan, böyle vasat bi albüm yapmayacaksın arkadaş. Şebnem'in -ben de dahil olmak üzere- karşı koyulamayacak büyüklükteki hayran kitlesinin ilk 5 albümle oluştuğu da aşikar. O ilk 5 albüm Şebnem'i sittin sene taşır o da ayrı bir olay. Albüm tanıtımı için vereceği konserlerin dışında gerçekleşecek konserlerde bu albümden söyleyebileceği şarkı sayısı maximum 3. Yani kaldık yine Mayın Tarlası'na, Sigara'ya. Neden artık bu tatta şarkılar çıkartamıyor bilemiyorum. Ayrıca artık fazlasıyla belli olan bir şey var, Şebnem'in sesi yıllar geçtikçe kötüleşiyor. 2007 konser albümündeki Şebnem'le bugünkü arasında çok fark var. Bütün bunları söyledikten sonra albümle ilgili ilk ve tek ama oldukça da olumlu düşüncemi söylüyorum. Benim gözümde 'OD' gelmiş geçmiş en iyi Şebnem Ferah şarkısıdır.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2013 - 20:59:08 Gönderen: O®haN »
schhh..

« Yanıtla #3222 : 12 Mayıs 2013 - 22:00:37 »

Çevrimdışı comalies

• Deneyimli Üye
Albüm daha üzerinden bir hafta geçmeden yerin dibine sokulacak ya da göklere çıkarılacak bir albüm değil. Değeri yine zamanla anlaşılacaktır. Şebnem ile büyüyenler onun hakkında pek objektif olamaz, ben de onlardan biriyim. Ama Şebnem bu albümde sözlere gerçekten pek özenmemiş. Önceki albümlerde gördüğümüz -özellikle ilk 5- tekrar tekrar okunma isteği uyandıran sözlerden bu albümde pek yok. Daha çok kelime oyunları var ve bu da sıkıyor, şarkıların bestesi ve düzenlemesi ne kadar iyi olursa olsun şarkıyı basitleştiriyor. Benim şu ana kadar favorilerim: Od, Utangaç ve Girdap. Zaten şarkı isimlerinin açıklandığı ilk gün gözüme kestirdiğim şarkılar bunlardı ve umutlarımı boşa çıkarmadılar.
people are crazy and times are strange
i'm locked in tight, i'm out of range
i used to care, but things have changed

« Yanıtla #3223 : 12 Mayıs 2013 - 23:26:17 »

ARGo_

• Ziyaretçi
yine eski şarkılarına kaldım.. Can Kırıkları'ndan sonra ne olduysa oldu.. çıkarttığı Benim Adım Orman albümündeki şarkılarını dinlemez hale geldim.. açıkçası Od albümündeki şarkıları da hoşuma gitmedi.. tam kendini bu albümle toparladı diyecektim ki bir önceki albümüne göre.. büyük bir hüsrana uğradım.. severek dinleyecek gibi değilde sanki zoraki dinleyecekmişim havasında.. benim için Şebnem Ferah, Can Kırıkları albümünden sonra kayıplara karıştı :)) gerçi burasıda Şebnem Ferah'ın fan sayfası değil.. çokta üzerine durmam güzel olmamış albümü o kadar..
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2013 - 23:27:44 Gönderen: ARGo_ »

« Yanıtla #3224 : 13 Mayıs 2013 - 01:08:34 »