Gönderen Konu: Nazan Öncel  (Okunma sayısı 25382 defa)

Nazan Öncel
« : 07 Aralık 2004 - 22:45:53 »

Çevrimdışı SeZzZ

• Yönetici
  • Delicious Demon!
Lokma lokma her yanını ....

Hay hay buyursun gelsin...

değil de.........

BIRAK SEVEYİM RAHAT EDEYİM (GİT DE GEBEREYİM)

GİDELİM BURALARDAN

SOKAK KIZI

falan.. bazı şarkıları harbiden çok iyi... Sizce??

Üşenmeyenler okusun  alın N.Öncel roptajı.. Öz'le ilgili bi bölümde var...

Alıntı
‘Hayat acılardan geçiyor. Ben de hayata nüfuz edebildiğim oranda şarkı yazabiliyorum’ diyen Öncel, Sibel Kekilli’nin başrolünü oynadığı ‘Duvara Karşı’ filminden de esinlenerek, Özcan Deniz için ‘Tomurcuk’ şarkısını bestelemiş.

Kelebek’e çok özel açıklamalarda bulunan Nazan Öncel’in, liseyi dışarıdan bitirip, Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi öğrencisi olduğunu öğrenmek gerçekten ilginçti. Özcan Deniz’e verdiği ‘Tomurcuk’ parçasının sözlerini, Sibel Kekilli’nin ‘hit’ olduğu ‘Duvara Karşı’ filminde Birol Ünel’in canlandırdığı Cavit karakterinden esinlenmesi ise röportajın son magazin maddesiydi.

Yaşamak sorumluluk ister

İşte, ‘Filmden çok etkilenmiş, sersemlemiştim. Tekme tokat yemiş gibi olmuştum sinemadan çıkarken. Özcan Deniz’in ‘Tomurcuk’ şarkısının dizelerini yazmam o günlere denk gelir’ diyen Nazan Öncel ile ‘Mutsuzluk bulaşıcıdır... Acının yurdu yürektir’ gibi can alıcı sözlerle bezenmiş hayata ve müziğe dair bir röportaj.

- ‘Fırsatları kollayıp yüzümü içime çeviriyor, kendi tadıma bakıyorum.’ Kendi tadına bakmak! Bu sağlam sözler herhalde varoluş sorunsalınızı açıklıyor. Ciddi varoluş nedeniniz nedir?

Yaşamak sorumluluk isteyen bir şeydir. Bu sorumluluğun bilincinde olan bir birey olmaya çalıştığımı düşünüyorum. Bize bırakılan bu insanlık mirasını hak etmeye çalışmaktır elimden gelen.

- Bir röportajınızda ‘Beatles’ın çocuklarıyız’ diyordunuz. İdeallerin yıkıldığı bir çağda, müzik sizin için ne ifade ediyor?

Evet öyleyiz . Onlar bize acıları anlattılar, mutlu olmanın yollarını tarif ettiler. Kendi içimize dönüp bakmayı onlardan öğrendik. Beatles sadece bir örnek. Mutsuzluğun bulaşıcı olduğunu, dünyanın yoksulların başına yıkıldığını Dostoyevski’den öğrenmedik mi?

Charlie Chaplin, Yaşar Kemal ve niceleri olmasaydı, bu kadar zor, zor olduğu kadar da ağır olan hayatı nasıl göğüsleyebilirdik ki. Müzik de edebiyat kadar, sinema kadar, tiyatro kadar önemlidir hayatımda. Çünkü bu sayede soluk alabiliyorum. Çoğalıyorum bir anlamda.

- Bestelerinizi yaratma sürecinizi anlatır mısınız?

İçimdeki haritanın pusulası duygularımdır. Dünyada olup bitenler, acılar ve sevinçlerdir bana yol gösteren. Hayat acılardan geçiyor. Ben de hayata nüfuz edebildiğim oranda şarkı yazabiliyorum.

- Peki ‘Dünya gözümden düştü, bu kadar acı yeter’ gibi sözler nasıl ortaya çıkıyor.

‘Aşk sevene yük olmaz’, ‘Battı balık yan gider’, ‘Bir kavuşturur, bir ayırır yollar’, ‘Dünya gözümden düştü, bu kadar acı yeter’, ‘Bende bir resmin var yüzüme bakmıyor’, ‘Tuz kadar severiz biz hani’, ‘Acının yurdu yürektir’, ‘Burası evsiz kediler sokağı’, ‘Hayat güzelmiş’ demişim. Ve benzerlerini yazarken, duygularımı en yalın haliyle aktarmış olduğumu yeniden fark ettim. İçlerinde hayal ürünü olan sözcükler bile hayat desteklidir. Benim ve hayatın bir parçası olan satırlardır.

Film beni çok etkiledi

Başka bir örnek daha vermem gerekirse, Fatih Akın’ın yönettiği, Sibel Kekilli ile Birol Ünel’in başrolünü paylaştığı ‘Duvara Karşı’ filminden çok etkilenmiş, sersemlemiştim. Tekme tokat yemiş gibi olmuştum sinemadan çıkarken. Özcan Deniz’in ‘Tomurcuk’ şarkısının dizelerini yazmam o günlere denk gelir. ‘Bir adam düşün gözü yolda, yarı ölü yarı diri bir arafta.’ Bir resme bakarak da dörtlük yazmışımdır, kendi içime bakarak da. Ama şarkı yazarken olaylara, durumlara bakış açısı önemli olduğu kadar dilin incelikleri ve üslup da önemli sanırım.

Hayat çok ağır

- ‘Ne yürüdük aynı sokaklarda.... Hayat güzelmiş-miş... Yağmur yağarmış-mış... Utanmadan..’ Hayatla dalganızı geçiyorsunuz ve en sonunda dank diye silahınızı çeker gibi ‘Utanmadan’ diyorsunuz. Neden utanmadan?

Hayat hafife alınmayacak kadar ağırdır. Bu şarkıda, ne kadar ağır olduğundan söz ediyor. Herşey bu kadar kötüyken dünyanın hálá nasıl döndüğüne, çiçeklerin nasıl açabildiğine hayret eden bir şarkıdır. ‘Utanmadan’ sözcüğü bütün bunları özetler.

Büyük hatalarım oldu

Özlem ve Şebnem sağlamdır

- Biraz vazgeçemediklerinizden konuşalım

Hayata tutunmayı sağlayan değerli şeyler var hayatta. Ben de onlarla kolkola yaşıyorum. Dostluklar ve insani şeyler. Bir işe yarama duygusu mutlu ediyor beni.

- Peki korkularınız ve tutkularınız?

Beynimin reddettiği bir şeyi kalbim de reddediyor. Korkunun ecele bir faydası olsa ne álá, ama yok. Ama insanın en mutsuz eden şeylerden biri haksızlıktır.

- ‘Ukalağa Dümbeleği’ şarkısı da ilginç. Bu şarkıdan çıkartacağımız ana fikir galiba, ‘Hata yapmamak adına hayat ertelenmez...’ En büyük hatanız neydi?

Ne bileyim herşey bekliyor da, hayat beklemiyor değil mi? Ben de bir şey bilmiyorum. Öğreniyorum işte. Galiba sonuçlarına katlanamadığımız şeyler hatalarımız oluyor. Katlanabiliyorsak mesele yok.

- Ölüm olgusu da yoğun şarkılarınızda. İntihar sizce bir erdem mi?

Geçen Gündüz Vassaf bu konuyla ilgili olarak bir yazı yazmıştı. ‘Yeryüzünde kimse uçarak yürümediğine göre iz bırakıyor. İntihar da duruma göre karşı tarafı cezalandırmaktır gibi bir şeydir’ diyordu.Vassaf’ın görüşü bu konudaki bakışımla örtüşüyor.

- Eğitiminizdeki son durum ne? Hala Türkolog olmakta kararlı mısınız?

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisiyim şimdilik. Zaman ne gösterir bilemem.

- Türkiye’deki rock grupları ya da Özlem Tekin, Şebnem Ferah gibi hemcinsleriniz neden şarkı sözlerinde yeterince sert değiller. Neden kuşlar ve böceklerle uğraşıyorlar.

Kuşlar ve böceklerle uğraşmak da güzeldir. Sıradan aşk şarkılarına yeğdir üstelik. Üstelik bu arkadaşlarımızın kanavası (naturası) sağlamdır. Bir tercih meselesi olabilir. Bilmiyorum.

- Yeni çıkan arkadaşlar da uslu çocuğu oynuyor. Hem de yaşça sizden küçük oldukları halde.

Bunun yaşla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Kendilerine göre haklı nedenleri olabilir. Onlara sormak lazım. Doğrudan bir karşılaştırma da yapmak istemiyorum. Çünkü kitapların toplatıldığı, eli kalem tutanların yakıldığı, ozanlarının, sanatçılarının sürgünde öldüğü, duruma göre şekillenen, pek çok şeyin akışkan olduğu dünyada sanırım haklı olabilirler.

Merak şarkıları kirletir

- ‘Nereye Böyle’ şarkınızda ‘Duygularım paramparça... Her günümü her gecemi yaşıyorum iki kişilik’ diyorsunuz. Sözlerinizde mutlaka yaşanmışlıklar vardır diye düşünüyorum. Biraz iki kişilik yaşamaktan konuşalım.

Merak şarkıları kirletir. Az sonra hikáyelerine dönüştürmek istemiyorum. Sevdiğim bir çok şarkı vardır. Hiçbirinin kime hangi koşullarda yazıldığını merak etmeden sadece dinlerim. Daha fazlasına hakkım yoktur diye düşünürüm. Ama o sevilesi şarkılar hayatıma bir şekilde bir duygumun ihtiyacına ilaç olmuştur. Belki de o şarkıların kendileri dışında, bir sürü şey bilseydim aynı bağı kurabilir miydim bilmiyorum.

-’Demir Leblebi’ albümündeki şarkı sözleri bayağı tartışma yaratmıştı. Şimdiki albüm biraz daha dingin. Bu değişimi özetler misiniz?

‘Demir Leblebi’ başka bir hissiyatın ürünüydü. ‘Yan Yana Fotoğraf’ çektirmekse başka bir hissiyatı işaret ediyor. Dünyaya karşı bakışım değişmedi. Dünya aynı dünya. Dün de yalancıydı bugün de öyle. Dönüyor ama yalanlarıyla beraber dönüyor. Aynı oranda iyileşme yok.

- En sağlam hıçkırıklarınızı ne zaman döktünüz. Ve göz yaşları kurumadan nasıl biter

Başkalarının acısına bakmak adında bir kitap var Sussan Sontag’ın. İnsanın başka birinin acısını kendi acısı kadar derin hissedebilmesi değil midir iki kişilik yaşamak? İnsan onuru çiğnendikçe yaşamak yaşamaya benzemez. Bu kadar adaletsiz bir dünyada mutluyum demek bana utanç verir. Biten gözyaşları değil, gözyaşlarının kırık hikáyesidir.
10...     9...     8...     7...     6...     5...     4...     3...     2...     1...     0...    BOO!! :çiçeeK:    :dans:    :yeehu     

Özlem Tekin

Nazan Öncel
« : 07 Aralık 2004 - 22:45:53 »

Nazan Öncel
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2004 - 22:56:54 »

Çevrimdışı cyberjack

• Kurucu
okudum bu roportajı

nazan öncel üstatlardan...

Nazan Öncel
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2004 - 12:22:33 »

Çevrimdışı maLi

• Deneyimli Üye
  • tahtaßo$aLar ...
    • avril tr fan page
sadece besteci oLarak kaLmasını isterdim çünkü tarzını söyLemiyor iLk zamanLardaki gibi rock şarkıLarı sesLendirse iyi oLur ama yaş gidiyor :roll:
zaman dü$er eLLerimden yere , oradan tahtaßo$a...

http://www.grupvega.net

Nazan Öncel
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2004 - 17:02:13 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
ya bu kadın....

ammaaaaaaaaaaaan
geneniiin leylindeeeyim
bir ezaaan sesiiiiii bööler uuuuykuuumu...

hawaaa da aşk hawası war;
kanadı kırık kuş yarası war
bana küsmüş gidior gibi; benden uzak bie edası war

acep nedeeeeendiiiir?

korkma aşkatn ölmez insan
korkma iölmez aşktan insan
korkma aşkatn ölmez insan
korkma iölmez aşktan insan

BEN BÖYLE AŞK GÖRMEDİM-BEN SEBEPSİZ SEWMEDİM-UYMA ELLERİN TUZAKLARINA-ATMA BENİ UZAKLARINA...

eeeeeeeeywah eeeeeeeeeeeeeeywah eywah eywah
eeeeeeeeeeeeeeeywah ...

bu parçası çıktığı sene MTV'de yılın en iyi klip ödülüne aday gösterilmişti...

aynı albümünden;

geceler kara tren war ki.. onun sözlerini yazmassam ayıp olur ama neyse...

sonraaaaa; eweleme geweleme dewele bitti;
kitabına uymadı uymadı gitti
jetou mu yoktu aramadı gitti
WELHASIL BİTTİ....

sonracııma..
oku oku adam ol....

ilk albümünün yerini hiç biri tutamaz diodum demesine ama...

son albümü de mükemmel...

Yaş hususuna gelince tina turner war örnek olarak :)

Nazan Öncel
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2004 - 19:13:29 »

Çevrimdışı sinem

• Aktif Üye
    • http://ozlemtekin.biz.
> ya nazan öncel deyince aklıma ilk gelen şey gidelim buralardan şarkısı ve şarkının klibi....gitar çalışı falan...

ya da sokak kızı diye bi şarkısı vardı..onu da severim...
....ve onlar gibi şarkılarıyla devam etseydi daa çok severdim  :?
!!-- ÖZ'ÜNLE KAL--!!

alayına İSYAN ölümüne TEKİNİZM

Nazan Öncel
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2004 - 00:36:09 »

Çevrimdışı girlinterrupted

• Deneyimli Üye
  • delusional
"bana özel" i çok sewerim..bide "aşıklar parkı"nda göbek atarım..
hiç farkın yok ötekilerden
sen ne mikropsun sen! :)

ya bide ne zmn bu kadını dinlesem neden bilmem "umay umay" gelir aklıma..wede tabiki "hareket vakti".. bi şarkı bu kadar ağır gelebilirmi yauw..
of of dedim hatta teeey tey dedim bak saatine kaç dedim? :)

Nazan Öncel
« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2004 - 16:46:20 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
    • http://www.ozlemtekin.biz
> eski bi şarkısı vardı.. "ben akşamları sevmem... git de gebereyim..." die gidiodu, adını unuttum ama çok ii şarkıydı valla..
bir kadeh şarap, bir nefes duman, bir sıcak gülüş bana yeter..

Nazan Öncel
« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2004 - 21:58:47 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
Alıntı yapılan: girlinterrupted
"bana özel" i çok sewerim..bide "aşıklar parkı"nda göbek atarım..
hiç farkın yok ötekilerden
sen ne mikropsun sen! :)

ya bide ne zmn bu kadını dinlesem neden bilmem "umay umay" gelir aklıma..wede tabiki "hareket vakti".. bi şarkı bu kadar ağır gelebilirmi yauw..
of of dedim hatta teeey tey dedim bak saatine kaç dedim? :)

umay umay; hareket wakti????

ben bu şarkı ilşe ilgili olayları yazmıştım ama...

da yani girlinterrupted; ohaaaaaaaaaaaaaaaaa afedersin ama yani.... tesadüf filan da demicem; parapsikolojiyi biliosun tabi derslerde şamata yapmıosan.... bu kadar olur!!!

Kal! deme hiç; bunu benden isteme.....
çağıran birşeyler war hep; beni uzak şehirlerde;
sana ait bir şeyler war o sert gülüşlere

sen yine olduğun gibi kal
benim için sakın değişme
bir el sallarsın yeter
hareket wakti gelince

sen yine olduğun gibi kal
ben misafirim bu şehirde
giderim bugün ha yarın
hareket wakti gelince....

ya ben özlem tekinden önce umay umay psikopatıydımMm!

sewemedim onları ben bi türlü
NAYLOOOOOOON öfke; kuru gürültü!!!!!!!!! :)

Nazan Öncel
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2004 - 00:10:18 »

• Deneyimli Üye
  • delusional
tasadüf kötü kardeşim wallaha pür tesadüf.. :lol:
"tüzmen" den "son rüya" dimi?.. :lol:

Nazan Öncel
« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2004 - 19:15:50 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
    • http://www.ozlemtekin.biz
kadın babasının tacizine uğramış çocukkene.. :x  :evil:  :roll:  

duyuyormuğsun girlinterrupted, duyuyormuğsun hayatı :lol:  :roll:
bir kadeh şarap, bir nefes duman, bir sıcak gülüş bana yeter..

Nazan Öncel
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2004 - 00:41:36 »

• Deneyimli Üye
  • delusional
yauw bn onu yıllaar önce duyduydum..hatta şarkısı wardır bi tane babasına itafen ki babasının aazından girip burnundan çıkar..çok ilginç bi şarkıydı bööle.."anasının sütü babasının ç*kü" falan diyodu..hatırlayamıyorum tam ama..

Nazan Öncel
« Yanıtla #11 : 12 Aralık 2004 - 00:54:51 »

• Deneyimli Üye
  • delusional
diyodum ki tam..ahanda buldum şarkıyı.."demir leblebi" albümünden "demirden leblebi"..çok uzun hepsini yazamıcam

kalbim kırık öleceğim
bilmem ne halt edeceğim
elimden alınan hayatım
çalınan masumiyetim
sıkıyorsa biri kalkıp bir şey söylesin
dokuz yaşında bir çocuk hayatı böyle tanıdı
annesinin sütü, babasının ç*kü
bu çocuk senin kızındı anne...

Nazan Öncel
« Yanıtla #12 : 13 Aralık 2004 - 12:00:04 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
ne biliosun belki iyi değilim bu gece.....

Nazan Öncel
« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2004 - 04:19:12 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
ben akşamları sewmem
akşamlar sorun yaratır
ben konuşmayı da sewmem
gidişler hep o gidiştir
senin geçtiğin yollardan
yalnızlık çıkar gelir
 we böyle akşamlarda içim biraz daa erir

ben seni sewerim sen seni sewerim ben yalan söyledim çok sewdim

Bırak seweyim rahat edeyim.....

git de gebereyim
git de gebereyim
git de gebereyim

ne sızlandım ne ağladım
sana yalan söylemişler
sende mutlu ayılmazsın
başka bir sebep göster
sen beni yanlış anladın
kimler gelir limler geçer

ben de bir melek değilim
bugün canım sewişmek ister

ben bişey demedim
ben bişey demedim ben öyle demedim
çok sewdim

git de gebereyim
git de gebereyim
git de gebereyim

tek kelime ile: "inanılmaz" bir olaydır bu şarkı; yaklaşık 4 saattir dinliorum....

Nazan Öncel
« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2005 - 13:19:18 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
çalıyor zilleri birinin çalıyor zilleri; etekleri....

nazanım öncelim 45'lik prensesim beah! :)