Gönderen Konu: Özlem Artık Yürüyor (Radikal-Albüm Eleştirisi)  (Okunma sayısı 3651 defa)

Özlem Artık Yürüyor (Radikal-Albüm Eleştirisi)
« : 23 Temmuz 2006 - 21:30:28 »

Çevrimdışı SeZzZ

• Yönetici
  • Delicious Demon!
GÜLÜŞ GÜLCÜGİL TÜRKMEN

İSTANBUL - Geçenlerde Açık Radyo'yu açar açmaz bir misillemenin içinde buldum kendimi.
Sanatçı Umay Umay, 'alternatif geçinen' bir grup müzisyenin kendini 'aykırı' olarak
tanımlayıp, aslında hiç de aykırı olmadıklarını anlatıyordu. 'Duvaksız gelin olmaz', 'bebeğimden önce' gibi sözlerle aykırı olunamayacağını, bu sanatçıların ikiyüzlülük yaptığını sözlerine ekliyordu. Hakikaten amaç 'aykırılık' ise bu tür şarkı sözleri bizi bir yere götürmüyor, ama bu sanatçıların yer yer aykırı olduğu bir alan var ki, sıkça tanık olduğum bir kavram karmaşası yüzünden göz ardı edilmekte...
Özlem Tekin, bu kavram karmaşasına maruz kalan alternatif pop sanatçıları arasında en çok gözüme takılanlardan biri. Öyle görünüyor ki pop dünyasında açmaya çalıştığı yol, bu yüzden yeterince göze çarpmadan geçip gidecek...
İlk albümü 'Kime Ne' piyasaya çıktığında eğer albümün Teşekkür' bölümünü görmeseydim, ve eğer bu bölümde Tori Amos, Björk gibi isimleri okumamış olsaydım, inanın aynı müzisyenleri dinlememe rağmen Özlem Tekin'in bir 'Türk alternatifi' yarattığını fark etmeyebilirdim. Belki yeterince 'alternatif' gelmemişti bana. Ama ikinci albümü 'Öz'ü dinlediğimde farklı şeyler düşündüm; parçalar, çok daha müzikal bir yaklaşımla tasarlanmıştı.
Bugünlerde Özlem Tekin'in son albümü 'Tek Başına', müzik marketlerinin raflarını süslüyor. En önce sanatçının kapaktaki mayolu, masmavi gökyüzü önünde görüntülenmiş fotoğrafı şaşırtıyor bizi. İç sayfalarda bu sefer teşekkür bölümü yok (bu da hoş!). Sözler hep aynı: Kırıldım, sıkıldım, olmuyor,
affetmem, yalnızım, aşk buysa eğer... Müziği dinliyorum. Şarkı sözleri, anlamları ile kontrast yapan armoniler üzerinde nasıl da farklı bir kılığa girmiş! Ve şaşırıyorum: Şarkıcı rock'çı tavrını bir kenara bırakmış, şimdi rahat, nefes alan bir sesle yorumluyor bestelerini. Siz deyin tarzından ödün vermiş, ben diyeyim olgunlaşmış. Hâlâ belli bir sadelik peşinde, düzenlemeleri de oldukça
titiz. İçerik, albüm kapağı ile uyum içinde.
Bu çalışma bir Cardigans ya da bir Kylie Minogue albümü ile boy ölçüşüyor. 'Hep Yek', 'Oof', 'Kırıldım' ve 'İki Adım' parçaları, tarzın başarılı örneklerinden. Ama ortada aykırılık falan yok, hem de hiçbir biçimde!
Artık karşımızda kendini rahat dinleten, koşmayı bırakıp yürümeye başlamış Özlem Tekin müziği var. Peki 'Öz' fırtınasına ne oldu? Bir yol açmaya çalıştığını söylediğim Özlem Tekin, anlaşılmamaktan yorulup tatil mi yapmaya karar verdi acaba? Tam bu sırada
'İki Adım' adlı şarkısı çalıyor, muzip ve neşeli bir edayla şu sözler geliyor kulağıma:
"Baktık ki olmuyor, iki adım geri gideriz"
10...     9...     8...     7...     6...     5...     4...     3...     2...     1...     0...    BOO!! :çiçeeK:    :dans:    :yeehu     

Özlem Tekin

Özlem Artık Yürüyor (Radikal-Albüm Eleştirisi)
« : 23 Temmuz 2006 - 21:30:28 »

Ynt: Özlem Artık Yürüyor (Radikal-Albüm Eleştirisi)
« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2006 - 21:35:27 »

Çevrimdışı GÖKmen

• Bizden Biri
saol Sezz  bu yazı içinde ...

« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2006 - 00:10:29 »

Çevrimdışı çetin ceviz

• Aktif Üye
  • Ozzz..!!!Ses kezzzzz...
Sağol Sezz :dans:
Lacivert Ne kadaR yakı$mıs bilmesede ?!
Hayat buysa beN yoquM bu yoLda..
Ü$üdüq donduK saNdık oLta oRda saP buRda!..
Bir D€qil miyiZzZ ki Herke[Ş]anslı DoqmuyoR..
Rock=)Müzikle deqil sözle aNlatıLır...

« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2006 - 00:20:30 »

Çevrimdışı özdry

• Gold Üye
saol sezz epey haber okuduk sayende..
CESEDİNE TÜKÜRSEM Mİ....

« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2006 - 11:57:36 »

Çevrimdışı fatos

• Aktif Üye
  • Tanış sende ÖZ'ünle,gerçek senle!Ö Z & T H E O Z Z
saol sezz
... and, England again!!
University of Warwick

« Yanıtla #5 : 25 Temmuz 2006 - 13:10:57 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
bu iyi bişey mi demiş kötü  bişey mi..sahsen ben anlamadım..övmüşmü yermiş mi..

« Yanıtla #6 : 25 Temmuz 2006 - 13:45:11 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
önce batırmıs sonra çıkarmıs yani...aman kendini bilirkişi ilan eden insanlardan hiç hoslanmıyorum..madem biliyosun herseyin dogrusunu neden olamıyosun türkiyenin sezen aksusu yada benzer bi starı.. ..
laf ola beri gele bi roportaj yani..
yesilçamın hollywoodu elestirmesi gibi geldi bana  :))

« Yanıtla #7 : 25 Temmuz 2006 - 15:04:17 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
bu yazıyı yazanın kişilik çatışmasına girdiğinden yüzde yüz eminim .  piskolok  edası ile yorum yapmışş...

diyecek bir şey yok. o da kendince haklı , ne de olsa sağlıklı düşünmek sağlıklı yorum yapabilmek sadece normal insanlar için geçerli...
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #8 : 25 Temmuz 2006 - 15:17:06 »

cansu

• Ziyaretçi
zaten özlem hiç bir zaman ben aykırıyım dememiştiki! sadece farklı şeyler yapıyorum demişti..ki zaten farklı da.. neden bahsediyor bu yorumu yapan anlamadım :ı-ı:
hem bağırıp çığlık atmamak geri çekilmek midir? burda da saçmalamış...
veee zaten bu şahısa en güzel cewap....

109876543210....boo om  dinlesinde yazdıklarını bi daha düşünsün(öle bi kabiliyeti varsa eğer) :şişt:

« Yanıtla #9 : 28 Ağustos 2006 - 18:28:13 »

Çevrimdışı SeZzZ

• Yönetici
  • Delicious Demon!
özlem'in kişisel tarzını yermiş müzikal tawrını öwmüş bence...
10...     9...     8...     7...     6...     5...     4...     3...     2...     1...     0...    BOO!! :çiçeeK:    :dans:    :yeehu     

« Yanıtla #10 : 29 Ağustos 2006 - 00:02:17 »

Çevrimdışı serox

• Özcü
  • Soyunuk Yürek
Umay umay dan bunu hiç beklemezdim. Hakaret etmiş bence.
Shame! You Are Not To Blame!

« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2006 - 00:09:59 »

Çevrimdışı frantic

• Daimi Üye
daha yeni okudum yaa ne zamandir burdaymis tskler
Uyandigimda yer gok SIYAH
Uyandigimda duvarlar KAN
Ruhumda agir bir GUNAH
Vahset dolu yuzler yine BERBAT bir sabah

« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2006 - 10:35:48 »

Çevrimdışı doremifasol

• Yepyeni Üye
  • *
bence güzel bir yazı. belli ki Özlem'in müziğine bayılmıyor ama akıllıca şeyler buluyor. yazarı da iyi müzisyendir (www.myspace.com/bettyween)
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2006 - 22:00:39 Gönderen: doremifasol »

« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2006 - 12:29:25 »

Çevrimdışı e.d.a

• Özcü
  • sebepsiz ve sonuçsuz,denek hayatım!!
fala herkesin kendi yorumu kardeşim ama ben katılmıyorum öz için bunları,tek başıma için de bunları sölüosa derimki o kadış yaşlı,kadın dara soft müzik sefio,tamam ama soft sefio diye rockıda ayalkları yere basmayan bir müzik olarak sayamaz,kalemi olan yazıo işte
bak bu tren devrilir,bağırır bu raylar
o sahte o kart düzene....

« Yanıtla #14 : 15 Aralık 2006 - 12:41:35 »

Çevrimdışı umur

• Deneyimli Üye
ilk önce yazı için tsr sezz adamın ne yazdıgını anlamadım ama elanında soyledıgı gıbı kalemı olan yazıyo
YALI