Gönderen Konu: Mat  (Okunma sayısı 1984 defa)

Mat
« : 09 Şubat 2007 - 18:17:32 »

furkiii

• Ziyaretçi

MAT ilk olarak 1993 yılında Engin, Fatih ve Korhan'ın Galatasaray Lisesi'nde ortaokul yıllarında müzik yapmak için bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. O dönemde grup içinde görev dağılımı sürekli değişiyordu, bugün vokal yapan ve gitar çalan Fatih o dönemde grubun tarzına uygun yetenekli bir baterist bulunamaması sebebiyle bir süreliğine bagetleri devralmıştı. Resimde en sağda görülen Tuğrul o dönem grubun vokalistliğini yapmış, pek çok konsere katılmıştı. Grubun kendi bestelerinden oluşan ilk demosu Ocak 1997’de tünelde “Hey” isimli bir stüdyoda bu kadroyla kaydedilmişti
Üçlü birlikteliğini Galatasaray Üniversitesi’nde de devam ettirdi. Vokal ve lead gitarda Fatih, bas gitarda Korhan, diğer gitarda Engin’le çift lead gitarlı bir grup olarak gruptaki görev dağılımı oturmuş, yıllardır süren baterist arayışı devam ettirilmekteydi. Kuruluşundan itibaren 10 yıldan uzun bir süre boyunca farklı adlarla pek çok konser veren grup bu süre içerisinde daha çok beste çalışmalarıyla ilgilendi.

Grup üyeleri 2002 yılında 50$’lık bir amfi, gri bir bilgisayar mikrofonu ve midi davullarla kaydını gerçekleştirdikleri “Ev yapımı” adlı demolarıyla Müzik Eseri Sahipleri Grubu (MSG) üyesi olarak bestelerinin ve şarkı sözlerinin haklarını tescil ettirdiler. Bu şarkılar içinde 1997 yılındaki kayıtlarda da yer alan “Tutsaklık” “İlk Sen” gibi parçalar ve yepyeni besteler yer aldı.

2003 yılının sonlarında sahne çalışmalarına hız verme kararı alan grup GaRaJ.org'a verilen bir ilan sayesinde Onur'u kadrosuna katıp, ekipmanını ve repertuarını tamamen yenileyerek bar çalışmalarına yöneldi. Yılların birlikteliğinin getirdiği grup ruhu ve profesyonel tavrı ile MAT, 2004 yılında Ex-Bronx, Cafe Guitar, Ohm, Pulp ve Alt Kemancı gibi mekanlarda ve çeşitli üniversitelerin festivallerinde boy gösterdi. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından, yönetmenliğini grubun ilk vokalisti Tuğrul’un üstlendiği MAT: Yeni Bir Hayat adlı grubu anlatan kısa bir film çekildi.

Kasım ayında MAT kendi şarkıları ve bir Barış Manço cover'ından oluşan 4 şarkılık demosunun kayıtlarını tamamladı. Demo, Audio CD formatında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir'de çeşitli üniversiteler, müzik stüdyoları ve müzik mağazalarında ücretsiz dağıtıldı, aralık ayında siteye mp3 formatında eklendi. Aralık ayında Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümü öğrencilerinden Ayşe Oğun yönetmenliğinde bir öğrenci grubu Yosun'un klip çekimlerine başladı, klibin kurgusu ve montajı aralık sonunda Artun Topçudere tarafından tamamlandı, klip siteye eklendi. Grup bir plak şirketinden ilk ciddi teklifini yine bu dönemde aldı.

Yosunun klibi 2 Şubat 2005'te ilk kez Güven Erkin Erkal'ın sunduğu Yüxexes programında yayınlandı. Klip DreamTV yayın yönetmenlerince beğenilerek günlük rotasyona alındı. Ardından TRT'de Rock Market programıyla yayına girdi. Grubun demo kayıtlarındaki şarkılar pek çok radyo kanalının yayınında kendilerine yer buldu. Bu dönemde Pulp'ta birinci yılını kutlayan grup 10. Tuborg Roxy Müzik günlerinde ikinciliği aldı. Üniversite festivallerinin dahil olduğu pek çok konserde boy gösteren grup Kemancı'da düzenlenen Rock'n Dark konserine katılarak NumberOne TV yayın akışında yer aldı. Yine bu dönemde Herkes Biliyor'un yaz aylarında raflarda yerini alacak Karma Karışık adlı bir derleme albümde yer alması için anlaşmaya varıldı.

MAT yazı takip eden dönemde İstanbul’da Bronx, Irish Center, Life Roof, Balans gibi mekanlarda, İzmir’de Kemancı, Bursa’da Çaçaron Rock Bar, Eskişehir’de Doors Park’ta konserler verdi, televizyon ve radyo programlarında ve yazılı basında yer almaya devam etti. 2006'nın ilk haftasında Herkes Biliyor'un yer aldığı Karma Karışık piyasaya sürüldü.

MAT 2006 boyunca stüdyo kayıtlarını hazırladı. Kayıtlar RMS stüdyoları ve grubun kendi ortamında tamamlandı, mastering işlemi Çağlar Türkmen tarafından yapıldı. Aynı yıl grubun finansmanıyla Herkes Biliyor'a destroyMAT isimli bir animasyon klip hazırlandı.

kaynak: http://www.matonline.net

« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2007 - 16:26:56 Gönderen: furkiii »

Özlem Tekin

Mat
« : 09 Şubat 2007 - 18:17:32 »

Ynt: MAT
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2007 - 18:22:53 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
hiç duymadım yaa...:s
Tesadüflerle başlar her şey.

Ynt: MAT
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2007 - 16:23:39 »

furkiii

• Ziyaretçi

Türk rock müziğinin laf dinlemeyen grubu Mat’ın ilk albümü 18 Mayıs’ta çıktı. Mat’ın kayıtlarını RMS’de tamamladığı albümün masteringi Çağlar Türkmen tarafından yapıldı. Albüm Mat’ın kendi plak şirketi Yosun Müzik etiketiyle piyasaya çıktı.

Albüm yeni piyasaya sürülüyor olsa da albümden 2-3 parçanın klibi hem internette hem de tvlerde çoktan dönmeye başladı bile...Uzun soluklarla büyük sabırla kuluçka dönemi geçiren Mat kendi gelişimini de bu dönemde tamamladı. Geçtiğimiz yıllarda GSL mezunu müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karma albümde de bir parçasıyla Mat’ı görmüştük...

Mat’ın albüm kartonetinin dönüşümlü kağıttan üretilmesini tercih etmesi çevreci duruşlarına dikkat çekiyor. Ayrıca grup üyeleri Mat logosunu kartonetlere tek tek elleri ile damgalamışlar..

Şarkı listesi:

01- Kolay Değil
02- Istanbul
03- Herkes Biliyor
04- Neden Bilmem
05- Clementine
06- Hiç Bırakma
07- Zee
08- Ihanet
09- Gibi Gibi
10- Tutsaklık
11- Yosun
12- Götür Beni
13- Epi

Gibi Gibi (söz/müzik: Barış Manço, yayımcı: Müzikotek Music Publishing, MYG, MSG ) dışında albümdeki tüm parçaların söz ve müzikleri MAT’a aittir.

kaynak: anatolianrock..

Ynt: Mat
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2007 - 16:29:39 »

Çevrimdışı Memocan

• Deneyimli Üye
  • Kır zincirleri utansın cümle alem
saol furkii yazmaya değer gördüysen denemeye değerdir diip dinliciğim :D
Hiç bi kere hayat bayram olmadı ya da
Her nefes alışımız bayramdı....

« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2007 - 16:32:18 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
aa bunların albumlerımı cıkmıs
hayırlı olsun valla
placebo muse sarkıları falan soylemıslerdı ben onları dınlemıstım guzeldı
albumlerıde guzel olabılır
Chocolate, Chocolate, Chocolate Aaaack

« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2007 - 16:32:56 »

furkiii

• Ziyaretçi
saol furkii yazmaya değer gördüysen denemeye değerdir diip dinliciğim :D

albümü ben dinlemedim henüz..sadece albümdeki yosun isimli şarkılarını biliyorum,arada dream'de çıkar..beğenmiştim o şarkıyı..

burada en çok dikkatimi çeken albümlerinin kapağı..duyarlı müzisyenlermiş belli ki..

« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2007 - 16:36:10 »

Çevrimdışı Memocan

• Deneyimli Üye
  • Kır zincirleri utansın cümle alem
burada en çok dikkatimi çeken albümlerinin kapağı..duyarlı müzisyenlermiş belli ki..

inş. öyle kalırlar.. buarada hakketten albüm kapağı ilginç..
Hiç bi kere hayat bayram olmadı ya da
Her nefes alışımız bayramdı....

« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2007 - 11:45:50 »

furkiii

• Ziyaretçi
buyrun yosun isimli şarkılarına çektikleri klip..:

http://www.youtube.com/watch?v=vwZl_CqsDug

ve albümlerinin ilk klibi kolay değil..:

http://www.youtube.com/watch?v=lls7o6A_iUo&mode=related&search=

« Yanıtla #8 : 04 Haziran 2007 - 15:27:42 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
kolay değil i az once tv de izledim
güzel olmuş klip begendım valla
sarkıda guzel olmus
roportajlarıda vardı hatta soyledıklerıne gore 2 klıp cekmısler bır kerede
2sinide fanlarıyla bırlıkte cekmısler galıba
2. klip te istanbul a gelmiş
Chocolate, Chocolate, Chocolate Aaaack

« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2007 - 17:26:52 »

furkiii

• Ziyaretçi
daha önce yayınladıkları 4 şarkılık demolarını dinledim..albümlerinde de var bu 4 şarkı..herkes biliyor,götür beni,yosun ve barış manço coverı gibi gibi..pek beğenmedim açıkçası..yosun fena değil,cover da idare eder..diğer iki şarkı olmamış..

« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2007 - 12:47:48 »

furkiii

• Ziyaretçi
yeni videoları "clementine" isimli parçaya gelmiş..:

http://www.dreamtv.com.tr/videolar/70
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2007 - 12:49:38 Gönderen: furkiii »

« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2007 - 13:07:30 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Klip güzelmiş

« Yanıtla #12 : 16 Aralık 2007 - 14:41:48 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
klip gercekten güzelmiş.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #13 : 06 Mart 2008 - 02:53:20 »

furkiii

• Ziyaretçi
iki gündür günde nerdeyse 20-30 defa "kolay değil"i dinliyorum,iyi ki bu şarkı bundan 3 sene kadar önce ortaya çıkmamış,o zaman çok daha fazla acı verirdi bana..şarkıyı dinlerken sanki o günlerde benim ağzımdan çıkan sözleri işitiyorum..bu arada şarkının giriş melodisi de çok güzel,zaten albümün en iyi şarkısı bence "kolay değil"..

satarım ruhumu her gece ben şeytana..
alkole ve ilk gördüğüm kadına..
kandırırım kendimi,utanmadan hayat derim bunun adına..

gerçek değil bildiğim hiçbir şey dünyada..
tanıdığım herkes çok tatsız bir rüyada..

kolay değil..rol yapsam da bazen beni hiçbir şey güldürmüyor..
sorun değil..çünkü artık zaten beni hiçbir dert öldürmüyor..

kıyarım canıma acımadan her gece..
her sabah dirilirim en baştan yine..
kurtulurum böylece acılarımdan bir gecelik olsa bile..

kolay değil..her şeye en baştan başlamak..
unutup her şeyi herkesi bagışlamak..

kolay degil..rol yapsam da bazen beni hiçbir şey güldürmüyor..
sorun değil..çünkü artık zaten beni hiçbir dert öldürmüyor..

yakışmaz delikanlı adama göz yaşları dökmek..
çok zor kalbin toprağından acıları kökten sökmek..
yıkılan gökdelenler yerine gecekondular dikmek..
terk eden sevgililer yerine çirkin kadınlar..!!

« Son Düzenleme: 06 Mart 2008 - 02:54:01 Gönderen: furkiii »

« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2008 - 21:16:04 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
Solistin sesi..  :innocent:

coşuyorum bazen.. aynı sahnedeymişiz gibi hissediyorum şarkılarını dinlerken..

severim .
Tesadüflerle başlar her şey.