Gönderen Konu: maNga  (Okunma sayısı 43030 defa)

maNga
« Yanıtla #30 : 21 Şubat 2005 - 15:40:26 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
    • http://www.ozlemtekin.biz
ayrıca türkiye turnesindelermiş hani bilin diye sölüorum _pardon "sölüoruz" :wink:

dimi sinem :twisted:  :roll:  :wink:
bir kadeh şarap, bir nefes duman, bir sıcak gülüş bana yeter..

Özlem Tekin

maNga
« Yanıtla #30 : 21 Şubat 2005 - 15:40:26 »

maNga
« Yanıtla #31 : 21 Şubat 2005 - 20:37:15 »

Çevrimdışı amanda

• Özcü
hangi şarkıya??

maNga
« Yanıtla #32 : 23 Şubat 2005 - 07:55:52 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
hangi sarkiya oldugunu da söyle bakalim :lol:

maNga
« Yanıtla #33 : 23 Şubat 2005 - 12:09:13 »

Çevrimdışı maLi

• Deneyimli Üye
  • tahtaßo$aLar ...
    • avril tr fan page
benmiydim senin peşinden geLennn
sendin karşıma geçip diz çökennn
KADIN mı? sandın kendini birdennn

Kaçan sen oLdun kovaLayan bennn
zaman dü$er eLLerimden yere , oradan tahtaßo$a...

http://www.grupvega.net

maNga
« Yanıtla #34 : 24 Şubat 2005 - 16:12:36 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
geyik sözler :lol:

maNga
« Yanıtla #35 : 25 Şubat 2005 - 12:04:22 »

Çevrimdışı sinem

• Aktif Üye
    • http://ozlemtekin.biz.
> geyikten öte sıradan :?
!!-- ÖZ'ÜNLE KAL--!!

alayına İSYAN ölümüne TEKİNİZM

maNga
« Yanıtla #36 : 25 Şubat 2005 - 16:09:58 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
e o zaman :lol:

maNga
« Yanıtla #37 : 26 Şubat 2005 - 21:11:57 »

Çevrimdışı sinem

• Aktif Üye
    • http://ozlemtekin.biz.
> bir kadın çizeceksin fena değil hakkını yemiyim
!!-- ÖZ'ÜNLE KAL--!!

alayına İSYAN ölümüne TEKİNİZM

maNga
« Yanıtla #38 : 26 Şubat 2005 - 21:59:33 »

Çevrimdışı amanda

• Özcü
bence 3 şarkı hariç diğerleri güzel. ama onlar sıkıyo.

türk halkı eurevisiona manga nın girmesini istiomuş

maNga
« Yanıtla #39 : 27 Şubat 2005 - 14:21:01 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
dönek hepsi; hiç olmazsa biz dönek diiliz :lol:

maNga
« Yanıtla #40 : 02 Mart 2005 - 16:49:31 »

Çevrimdışı girlinterrupted

• Deneyimli Üye
  • delusional
vega düetlerini beyenmiştim gittim konserlerine..canlı olarak çalınması oldukça zor şarkılar yaptıkları için albümlerinde, performansta sıçıolar (bence) snç olarak bi daa konserlerine neyim gitmem..ööle işte :)

maNga
« Yanıtla #41 : 20 Mart 2005 - 06:16:03 »

Çevrimdışı cyberjack

• Kurucu
Manga
10 Nisan Pazar 19:00
 Mekan : Yeni Melek Gösteri Merkezi (info)
 Bilet Fiyatları : 17 YTL (17.000.000 TL)

18 YAŞ SINIRI YOKTUR.

Ferman Akgül – vokal
Yağmur “YamYam“ Sarıgül– gitar / elektronik altyapılar
Cem Bahtiyar – bas gitar
Özgür Can Öney – davul
Efe Yılmaz – DJ/samples

maNga’nın Macerası 2002 yılının Ocak ayında Ferman’ın telefonla tüm grup arkadaşlarını arayıp“ toplanıp konuşalım bir yarışma varmış ! Katılalım belki eğleniriz “ demesiyle başladı. Heyecan ve ümit dolu bir telefon konuşmasının onları albüm sahibi yapacağına ihtimal vermedikleri gibi milyonlarca insanın sevgilisi olacaklarını birisi söyleseydi; tahminenuzun bir tebessümle anlamsız bakarak; imkansız olduğunu ima edeceklerdi.

maNga projesi Yamyam’ın barlarda cover parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan ihraç edilmesiyle başladı. Zaten onun en büyük hayali kendi parçalarını çalmaktı, ve belki de bu aksiyon onun hayatında yeni bir başlangıca sebep olacaktı. Artık yeni grubunun yapısını kafasında oturtmuştu. Yepyeni bir oluşumun parçası olmalıydı ki; farkı yaratarak hayallerine koşabilsin. Rock müzikle elektroniği, sert gitar rifleriyle rap vokalleri birleştirmek istiyordu. Bu fikrini Ankara’da bir çok arkadaşıyla paylaştı, ama hiç kimse onun hayaline inanmak istemedi. Öncelikle konservatuardaki en yakın arkadaşını zehirleyerek gruba dahil etti ve böylelikle maNga’nın tohumlarını atmış oldu. Aklında olan ve sınırlılarını çizmeye çalıştığı şeyin ulaşılması imkansız bir ilüzyon olduğunun da farkındaydı. İlüzyon yarışmaya katılıp İstanbul’un puslu ve stres dolu havasını kokladıktan sonra gerçeğe dönmeye başladı... Artık farkında olmadan yeni bir maceraya atılmak üzere ilk adım atılmıştı bile. Tüm heyecanıyla grup arkadaşlarına yarışma haberini veren Ferman’a birisi yarışmayı başarıyla tamamlayıp ödül alacaksınız deseydi, hiçbir şekilde inanmazdı. Esasında Ferman’ın en büyük hayali okulunu biran önce bitirip iyi bir mimar olmaktı. Birbirini takip eden günler aylar ve yıllar en büyük hayalleri olan albümlerini yapıp müziklerini geniş kitlelerle paylaşacaklarını kanıtlayacaktı.

Ferman’(vokal) ın en büyük hayali DJ olmaktı ama pikabı ve gerekli olan ekipmanları yoktu, dolayısıyla mikrofondan sorumlu kişi olması kararlaştırıldı. Yağmur/Yamyam (gitar), en rahat şekilde duygularını ifade edebileceği müziği yapmak istiyordu. Özgur (davul) iyi bir caz davulcusu olmanın peşindeydi. Efe (DJ) bir şekilde sahip olduğu pikabını ve ekipmanını en iyi şekilde kullanacağı ve keyif alacağı bir projenin parçası olmak dileğindeydi. Yarışmadan hemen önce bas gitariste ihtiyaç olduğu gerçeği ciddi bir şekilde su yüzüne çıktı. Çünkü Yamyam’ın okul arkadaşı ve maNga’nın ilk bas gitaristi Orçun müzik hayallerinden uzaklaşıp daha sakin ve gerçek bir hayatı tercih ederek koşar adımlarla realiteye doğru yönelmişti. Yeni bas gitarist Cem Bilkent Üniversitesinde okuduğu bölümün en iyi ikinci öğrencisiydi. İlerleyen yıllarda maNga aurası onun akademik başarısına biraz gölge düşürecekti ama çocukluk hayalinin gerçeğe dönüşmesine tanıklık da yapacaktı. Cem’in (bas gitar) yarışmanın başladığı gün gruba dahil olmasıyla maNga şu andaki yapısına kavuştu. Beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen maNga uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmıştı. Beşlinin kesişim kümesi ise; Japon animasyon geleneğinin ünlü ekolünün en iddialı temsilcisi olan “manga” ‘ydı.

İkibuçuk yıl boyunca albüm yapma aşkıyla yanıp tutuşurken prodüktörleri Haluk Kurosman’la (6. Cadde, Gripin’, Vega ….) tanıştılar ve hayallerini gerçekleştirmek üzere bir adım daha atmış oldular. Bu zaman zarfında Türkiye’nin dört bir yanına gidip müziklerini gençlerle paylaşmaya çalıştılar. Her geçen gün maNga’yla beraber aynı yola baş koyan insan sayısının ilgi uyandırıcı şekilde arttığını fark ettiler. Bu projenin kimyasında öyle bir şey vardı ki; maNga’yı bir kez dinleyen bir şekilde etkilenip, aynı yolda koşmaya başlıyordu. Kargo’nun solisti Koray Candemir, Vega, Göksel ve Kanada’lı rapper UnKnown MC onlarla bu yolda yürüyenlerden sadece birkaçı…

İlk besteleri “Kal Yanımda” ‘nın çevrelerce çok sevilmesi, onları baş koydukları yolda emin adımlarla yürümeleri için iyi bir sebep oldu. Böylelikle yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde “ Bitti Rüya”, “Libido” ve “Yalan” gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Beş farklı müzik zevkine sahip olan ve birbirinden tamamıyla farklı beş karakterin ortaya çıkarttığı müzik doğal olarak farklı farklı tatlar barındırıyordu. Ferman ve Efe’nin kalpleri hiphop için deli gibi atıyordu. YamYam’ın peşinde olduğu tek şey duygularını notalarla ifade etmekti.. Özgür caz’a, R&B’ye ve funk a meraklı olduğu için groove un peşindeydi. Cem ise enerji olan her türlü müziğe aşıktı. Böylelikle maNga’nın sert gitarlardan, enerji patlamaları içeren bölümlerden, rap vokallerden ve sofistike elektronik altyapılardan oluşan müziğinin formülü yazılmış oldu. Efe maNga müziğini “beşimizin dinlediği farklı müziklerin aynı potada melodik bir formülle eritilmesidir. Hepimiz alternatif rockdan hoşlanıyorduk, aynı zamanda herkes elektronik müziği de özümsemişti, hip hop öğeleri bizi hep cok ciddi heyecanlandırmıştır.” diye açıklıyor.

Zaman zaman derinden aşkı hissettiler, zaman zaman bulundukları şehrin klostrofobik yapısının verdiği duygu patlamalarını yansıttılar, zaman zaman aynaya bakıp yaşam tarzlarına ironik yaklaşımlar getirdiler… Her zaman doğdukları, büyüdükleri ve yaşadıkları coğrafi bölgenin duygu yoğunluğunu ve kültür birikimini kalplerinde taşıdıkları gibi bu değeri müziklerine de yansıtmaya çalıştılar. Bazı parçalarda kendi kuşaklarındaki dejenerasyondan bahsetmeye çalıştılar. Yağmur konuyla ilgili küçük bir anektot anlatarak; aynanın karşısında kendilerini ne kadar acımasızca kritisize etmelerinin sebeplerini şu şekilde örneklendiriyor. “Bir gece kendi mi ve çevremdeki tüm arkadaşlarımı düşündüm. Ne kadar prototip ve şeklici olduğumuzu fark ettikten sonra, bu gerçek tüm gece beynimde sızılara sebep oldu. Evet bizim kuşağımız tüketim kuşağıydı. Bu sancının sonucunda “Libido” isimli parçamız ortaya çıktı.”

maNga’nın ilk kurulduğu günden beri en büyük hayali farklılık yaratıp, son dönemlerde Teoman, Duman, Vega, Mor ve Ötesi, Kurban, Athena ve Kargo gibi isimlerin genişlettiği ve yürüdüğü yolu birazcık daha genişletmek. “Bizi hayatta en mutlu edecek ve yüzümüzde derin bir tebessüme sebebiyet verecek tek şey; bu yolda bizlerden daha iyi yeni grupların çıkması olur” diyerek geleceğe ne kadar umutlu baktıklarını Özgür dile getiriyor.

maNga
« Yanıtla #42 : 20 Mart 2005 - 15:29:16 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
yahu baba ben kıl oluyorumMmMm!!!

bööle yeni çıkınca 0-12 benetton grubu kızların duwarlarına posterlerini yapıştırdıı gruplara oldum olası kıllanmışımdır ama biraz zaman geçsin; seweceğe benziorum :)

yalnız linkin park hakkında werdikleri ukala yorumu da unutmuş değilim

maNga
« Yanıtla #43 : 26 Mart 2005 - 16:32:10 »

Çevrimdışı ßurçin

• Emekli Mod
    • tık tık
albümleri çok başarılı .. biras veganın şarkısını(iz bırakanlar unutulmaz)bozmuşlar ama yine de sewerek dinliorum hep ...

maNga
« Yanıtla #44 : 27 Mart 2005 - 02:28:27 »

Çevrimdışı theBad

• Daimi Üye
ben de diorum ki en baba 3 ay daa...

sonra ne tozları kalır ne izleri maNga'nın zira; cin olmadan LINKIN PARK çarpmaya kalkmak sakıncalıdır; anında tawana wuran büzükler çabuk alçalır!