Gönderen Konu: En Son Hangi Kitabı Okudun?  (Okunma sayısı 78273 defa)

Ynt: En Son Hangi Kitabı Okudun?
« Yanıtla #1065 : 05 Mart 2013 - 23:30:09 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
george orwell -1984

Programlı kullanılan güç, insanı nasıl da değiştiriyo dii mi?
Ben bitirince çok etkilenmiştim.

Not: Felsefe ve siyasete merakı olanlar zaten okumuştur ama belki okumayanlar için tavsiye ettiğimi belirteyim.

Özlem Tekin

« Yanıtla #1065 : 05 Mart 2013 - 23:30:09 »

« Yanıtla #1066 : 05 Mart 2013 - 23:40:11 »

Çevrimdışı halilCYP

• Deneyimli Üye
henüz bitmedi ama farklı olduğu belli.

« Yanıtla #1067 : 09 Mart 2013 - 09:17:40 »

sarisiyah

• Ziyaretçi

« Yanıtla #1068 : 09 Nisan 2013 - 01:33:52 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Heredotos'un gözlemlerini ve medeniyetlerin kültür, yaşam ve kuruşlarını anlatan hacimli bir kitap olan TARİH bittikten sonra 1 hafta gazete dışında hiç bir şey okumadım, okuyamadım :)

Daha sonra Sumerlerle ilgili yazılmış makale derlemeleri ve incelemelere baktım, bu konu harbiden okyanus gibi nereden başlasam yarım kalıyor, nereden devam etsem eksikmişim gibi oluyor.

Peygamber Enok'un Kitabı'nı bitireli 2 hafta oldu neredeyse ama altını çizdiğim o kadar çok şey varki dönüp dönüp yeniden okuyorum. Yazdığım yazıların kaynakçası da bu kitaptır.

Bu tür inceleme ve makalelerden sonra kendimi Kafka'nın içimize işleyen anlatımına bıraktım. DÖNÜŞÜM insanı etkileyen ve değişimin ne denli olursa olsun insanda bıraktığı etkileri anlatan bir yaşyapıt. Okan Bayülgen görme engelliler için seslendirecekmiş sanırım kitabı ne güzel.

Ve şimdi yeni bitirdiğim ve okumakta çok geç kaldığın Beyaz Diş. Bir kurt-köpeğin dış dünyaya karşı  bakışını ve içselliğini anlatan ve çevreye uyumunu anlatan bir başyapıt daha..

Yarın da Weber'in Din Sosyolojisi'ne başlıyorum. Hadi hayırlısı bisss...

« Yanıtla #1069 : 09 Nisan 2013 - 02:08:41 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
alev alatlı- beyaz türkler küstüler..

« Yanıtla #1070 : 09 Nisan 2013 - 02:25:42 »

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye

Arkadaşımın epeydir okumam için başımın etini yediği, çok beğeneceğimi söylediği; benimse dili sebebiyle okumaktan biraz çekindiğim bir kitaptı. Vizede sorulacak olması da eklenince üstüne, epeydir ertelediğim o kitabı okuma vakti gelmişti.

Genel anlamda bakıldığında sıklıkla Osmanlı Türkçesi kullanılmış bir kitap olsa da, İhsan Oktay Anar'ın gerek döneme gerek dile hakimiyeti bu sözcüklerin sırıtmasını engelliyor. Bir süre sonra hiç bilmediğiniz sözcüklerin dahi anlamını çıkarabilecek, yadırgamayacak seviyeye geliyorsunuz. (İnternette kitaba dair blog yazılarında eski sözcüklerin anlamları bulunmakta. Buralardan yararlanarak okunursa kitaptan alınan zevk artacaktır elbet.)

Karakterlerin hepsi muazzam bir titizlikle hazırlanmış. Ve elbette İhsan Oktay Anar'ın tasvirleri... Bir düşte gezinir gibi. Gerçek olmadığının bilincindesiniz ancak bir o kadar da gerçek gibi.

Felsefi akımlara, filozoflara, pek çok tarihsel olaya da göndermeler mevcut kitapta. (Eminim niceleri gözümden kaçmıştır daha)

Suskunlar kitaplarım arasında bulunmaktaydı zaten. Ona başlamayı düşünüyordum. Ancak yine aynı arkadaşımın tavsiyesi üzerine sırayla okumaya karar verdim İhsan Oktay Anar kitaplarını. Son kitabı hariç hepsi elimde mevcut. Şu sınavı atlatıp okunmayı bekler.

« Yanıtla #1071 : 09 Nisan 2013 - 10:17:04 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
TÜRKİYE’NİN İLK BİLGİSAYAR KORSANI TAMER ŞAHİN’İN ANILARI: “HACKER’IN AKLI”

Pek başarılı sayılamayacak bir lise öğrencisiyken, Türkiye’de henüz yaygınlaşmadığı ve “her eve girmediği” yıllarda bilgisayar denilen mucizevi aygıta merak sararak kısa sürede “uzman bir hacker” haline gelen Tamer Şahin’in kendi anlatımından, yaşam öyküsü ve şaşırtıcı serüvenleri...
Girilemez ve dokunulamaz denilen sistemlere imzasını atan, Bill Gates’e pabucunu ters giydiren, Okan Bayülgen’e “Girmediğin delik kalmamış be abi!” dedirten Şahin, Rus gizli servisi dosyalarından lüks plazalardaki görüşmelere; MİT, JİTEM ve KGB'nin kendisine yönelik yoğun ilgisinden zengin iş adamlarından gelen tehlikeli isteklere kadar, son derece zengin ve renkli bir serüven yelpazesi açıyor okurlarına. Bilgisayarların ve internetin karmaşık dünyasının derinliklerine dalan, akıcı bir anlatıma sahip, son derece rahat okunan bir kitap “Hacker’ın Aklı”.

Kitaptan:

Böyle kritik durumlarda sizi arayan iki çeşit arkadaş olur. Biri “Abi harikasın hack ettin adamları!” derken, diğer tür “Abi ne yaptın? Bitirecekler seni!” der. İnsanı sıkıntıya sokan ise her zaman ikinci sınıfa dahil olan arkadaş türüdür.
Superonline’ın sahibi Mehmet Emin Karamehmet'ti. Milyarlarca dolarlık bir servete hükmeden bu adam istese beni saniyesinde ortadan kaldırabilecek güce sahipti. Tam binlerce düşünceye dalmış biçimde kafamı toparlamaya çalışırken ev telefonu çaldı. Annem telefonu açtı ve beni aradıklarını söyledi. Ahizeyi elime aldığımda karşımdaki kişi “Tamer naber? Nasıl gidiyor bakalım?” diye sordu. Duyduğum sesi kimseye benzetememiştim. Tanıdığım biri olamazdı ama sanki beni tanıyormuş gibi samimiyetle konuşuyordu. “Kusura bakmayın tanıyamadım?” dediğimde “Yakında tanırsın…” diyerek telefonu suratıma kapattı…
Bir anda biraz daha terlemeye başladım. 18 yaşında bir gençtim. Daha önce hack yüzünden işten kovulmak gibi sonuçlarla karşı karşıya gelsem de bilgisayar başında kalkıştığım hareketlerin sonuçlarını yine de tam olarak kestiremiyordum. Elektrikleri kesik, sessiz, sakin odamda düşüncelere dalarak beklemeye başladım. Olasılıkları kafamda tartmaktan canım sıkılmıştı. Dışarıya çıkarak bir arkadaşımın şirketine uğradım. Kendimi rahatlatmak, kafamı dağıtmak için bir şeylerle uğraşırken cep telefonum çaldı. Telefonda ciddi olduğu kadar sıkıntılı bir ses vardı. Bana “Tamer ben Fazıl. Superonline genel müdür yardımcısıyım. Şu anda seni Superonline ve Çukurova Holding üst düzey yöneticileri konferans görüşmeyle dinliyorlar. Birkaç soru sormak istiyorum” diyordu.

SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #1072 : 09 Nisan 2013 - 11:32:28 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
Alper Canıgüz - Gizliajans
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

« Yanıtla #1073 : 14 Nisan 2013 - 23:57:44 »

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
Ahmet Ümit - Sis ve Gece

Güzeldi bayağı,sürükleyici.
İzin verilen 400 karakter

« Yanıtla #1074 : 09 Mayıs 2013 - 14:20:25 »

Çevrimdışı mabelim

• Üye
  • **

« Yanıtla #1075 : 10 Mayıs 2013 - 01:58:47 »

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı okudum en son ve çevirisini inanılmaz berbat buldum. Kitap hık deyince bitti o çeviriye rağmen güzelmiş.
İzin verilen 400 karakter

« Yanıtla #1076 : 10 Haziran 2013 - 21:11:55 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Elif Şafak - Aşk

Şafak'ı okumaya "İskender" ile başlamıştım ve romanı bitirmeden bir kenara attım. Yanlış romanla okumaya başlamışım. "Aşk" tam bir "gönül fırtınası"! Benim için bu romanından ibaret olacak Elif Hanım muhtemelen ama böyle bir eser ortaya çıkarmak da kolay iş değil. Saygıyla selamlıyorum kendisini!

Düzenleme: Sırada da şu kitap var:

« Son Düzenleme: 10 Haziran 2013 - 21:14:30 Gönderen: Hyper Sonic »
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #1077 : 14 Haziran 2013 - 20:14:15 »

Çevrimdışı Sınır

• Aktif Üye
  • Hiç.
taşlar kimin için yuvarlanıyor? - önder kosbatar

rock tarihi üzerine yabancı kaynaklardan onca şey okudum. bu yerli kitapta bilgilerin bu denli güzel toplanmış halde oluşuna bozuğum be. kanıma dokundu! ilk olrak bunu okuyan hazıra konuyor resmen. Pehh..
 punk konusuna uzun yer vermiş olmasına sevindim.

o değil de DEPREMLERE de alıştık.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2013 - 20:15:54 Gönderen: Sınır »
..

« Yanıtla #1078 : 26 Haziran 2013 - 11:24:58 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye

Genç Werther'in Acıları

5 üzerinden 4 verdiğim bir kitap. Çevirisinden mi, orijinal eserdeki dilin de ağır olması ihtimalinden mi, bilemedim ama anlayamadığım çokça yer oldu. Belki aşktan köpeğe döndüğüm döneme denk gelseydi daha çok sevebilirdim bu kitabı. Ayrıca şöyle bir baktım da geçtiğimiz dört haftada üç kitap bitirmişim. Bu kişisel bir rekor! Vakit biraz da akademik kitaplara dönme vakti. Şu doktoraya da başlayalım da... Daha sonra Ahmet Ümit'in "Bir İstanbul Hatırası" beni bekler. Umarım o da "Patasana" gibi sürükleyici olur, yoksa o kalınlık beni korkutuyor. :jarksaber:

« Yanıtla #1079 : 15 Temmuz 2013 - 14:53:25 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye

Vurun Kahpeye

"Soraya'yı Taşlamak" etkisi yarattı bende. Belki o filmi izlememiş olsam sonu inandırıcı gelmeyebilir, hatta bu sonu saçma bulabilirdim. Ama o filmi izledikten ve biraz bu olayları araştırdıktan sonra gördüm ki gayet güzel de oluyor bu tür şeyler. Toplumsal manipülasyon araçları... Ülkemizde de bolca başvurulur.