Gönderen Konu: Duvara Toslayabilirsiniz (Hürriyet Cumartesi) - 23.04.2005  (Okunma sayısı 1066 defa)

Çevrimdışı SeZzZ

• Yönetici
  • Delicious Demon!

ÖZLEM TEKİN BU, ORTAYA NASIL BİR ALBÜM VE NASIL BİR ALBÜM ADIYLA ÇIKACAĞI BELLİ OLMAZ...
Bazı şarkılarda duvara toslayabilirsiniz hazır olun

‘Fazla zaman kalmadı / Geriye sayım başladı’ diye başlıyor bir şarkısı. Albümün adı için de, hiç usanmadan 10’dan 0’a kadar geriye sayıyor. Özlem Tekin bu, ortaya nasıl bir albüm ve nasıl bir albüm adıyla çıkacağı belli olmaz. Bu albüme bir ara gaza gelip, ‘Kraliçe 5. Özlem’ adını koymayı bile düşünmüş.

Albüm önümüzdeki hafta çıkacak. Şarkıları da ilk kez bu gece Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde seslendirecek. Röportaj için konser provalarına gittiğimde, ben bahar yorgunluğundan sürünürken, karşıma enerji dolu bir kadın çıktı...

Albümün adı pek enteresan. 109876543210... Son konuştuğumuzda Kraliçe 5. Özlem olacak demiştiniz. Bu geriye sayım da nereden çıktı?

-Ya evet. Öyle koymayı düşünüyordum. Hatta epey gaza gelmiştik. Nasıl fotoğraflar çektireceğimi bile düşündük. Sonra bu rakam işi Gezegen X diye bir şarkımızla ortaya çıktı. Ekip olarak ona acayip takıldık. Her durumda geriye saymaya başlamıştık bir ara. Saat kaç diyorum, 10, 9, 8 diye cevap veriyor biri... Bunu kaça aldın? 10, 9, 8... Böyle bir geyik olmaya başlamıştı aramızda. Sözlerle boğuştuktan sonra rakamları pek sevdim. Çok sakin, net geldi bana.

Çok sert bir Özlem Tekin albümü ile karşı karşıyayız bu sefer...

-Benim için değil ama dinleyici için epey sert bir albüm oldu sanırım. Daha önce yaptığım bütün albümlerimden çok daha sert. Ben bu sefer bir aranjörle çalışmadım. Bütün şarkılarımı sahnede çaldığım grubumla birlikte düzenledik. Stüdyoya girip şarkıları konserdeymiş gibi canlı canlı çaldık ve kaydettik. O yüzden de sertliği ve enerjisi daha yüksek bir albüm oldu. Konsere gelmeyenler müziğimin enerjisini hissedemiyorlardı. Daha sakin bir şey yaptığımı düşünüyorlardı. Konsere gelip o enerjiyi beğenenler albümde aynen bulabilecekler.

NEW ORLEANSLI GRUPLA KONSER

Albüm, içerik olarak baktığımızda epey ağır duruyor. Katılıyor musunuz bu görüşe?

-Altyapılar olarak baktığımızda ağırlık değil enerji, dinamizm ve heyecan ön planda. Ama bazı şarkılarda sözel anlamda epey olgun bir durum söz konusu. Hatta bazen kendi aramızda takılıyoruz Mazhar Abi gibi sözler yazdım diye. Çok lay lay lom değil yani. Her satırda bir şey söylüyorum, ona göre dinleyiniz. Albüm, dinlerken enerji gerektiriyor ama bir yandan da acayip enerji veriyor. Albüm bittiğinde ‘Ayağa kalkmalıyım, bir şeyler yapmalıyım’ diyecek insanlar. Böyle de bir hizmetimiz var yani!

Albümün dikkat çeken taraflarından biri de çok farklı türde şarkıları bünyesinde barındırması. Bunun için özel olarak uğraştınız mı?

-Tek bir türe bağlı kalmak istemedik bu albümü yaparken. Farklı tarzların olması o konser havasını daha iyi veriyor. Konserlerde elektronik de var, baladlar da, alaturka bile var. Bütün bunların bir özeti gibi bu albüm.

Geçen yaz Açıkhava’da verdiğiniz Sanki Dün Gibi konserlerinde abiye kıyafetler içinde pop müziği şarkıları söylediniz. Bu sene de böyle enteresan projeler var mı?

-O başlı başına çok acayip bir şeydi. Çok eğlendik. Normalde öyle kıyafetlerle işim olmaz ama bir fırsat oldu, yaptık. Bu sene Açıkhava’da New Orleans’tan bir brass band ile konser vereceğim. Benim şarkılarımı çalacaklar. Bu grupla New Orleans’ta yaşarken tanışmıştım.

Albümlerinizi yaparken piyasanın durumu ne kadar kısıtlıyor sizi?

-Belli bir kitlem var. Bunu aşıp çok daha fazla insana kendimi dinletmeliyim gibi bir kaygım yok artık. Ben beni satın alanlardan çok memnunum, onlar da müziğimden gayet memnunlar.

Her seferinde bambaşka bir şeyle çıkıyorsunuz dinleyici karşısına. Bu risk değil midir?

-Değişiklik yapmaktan hiç çekinmiyorum. Aman bunu beğendiler, aynısını yapalım, tarzı değiştirmeyelim korkaklığını hiç sevmiyorum. Zaten benim dinleyicim de bu farklılığı seviyor. Ben de ‘Sürpriiiz, bakın bunda böyle bir şey yaptım’ diye çıkıyorum karşılarına. Bu albüm de öyle.

Sizi her seferinde acayip enerjik görüyorum. Nasıl koruyorsunuz bu canlılığınızı?

-Bu tamamen çok sevdiğim şeyleri yapmakla ilgili galiba. Yaptığım bir şey beni daraltmaya başladı mı onu hemen bırakıyorum. ‘Ama mecburum’ları olabildiğince hayatımda tutmamaya çalışıyorum. Bu mesleği de özgür olmak, kendimin patronu olabilmek için seçmiştim zaten. Bir de yaptığım iş yaratıcıkla ilgili bir şey olduğu için bu da enerjimi besliyor. Ama tabii benim de telefonları, kapıları kapattığım, kimseyle görüşmek istemediğim günler oluyor.

Bir dönem geceleri çok fazla görüyorduk sizi. Şimdi sanki biraz daha sakinsiniz. Bu aralar neler yapmaktan keyif alıyorsunuz?

-Amerika’dan döndüğümden beri daha düzenli, sağlıklı ve gündüz yaşayan biri oldum. Ufak bir grubum var. Zaten orkestra arkadaşlarım onlar. Bir şey yapılacaksa beraber yapıyoruz.

MARDUK İÇİN ŞARKI YAPTILAR

Gezegen X, Marduk’tan bahsediyor. Burak Eldem’in Marduk’la Randevu kitabını okuyup çok etkilendim. Tam onu bitirmiştim ki bizim gruptan Özhan, bir besteyle geldi. Bize pek uymaz ama böyle bir şey yaptım dedi. Dinler dinlemez ‘Allah’ dedim, hemen sözleri canlandı kafamda. Türünün tek örneği bir şarkı oldu. Belki algılanması zor olacak ama algılanınca çok sevilecek.

ÇIKIŞ PARÇASI CİNAYET

Lokomotif şarkımız şu, geri kalanları da ona uyduralım, gibi bir durum söz konusu değil. Ama Cinayet çok sevdiğimiz bir şarkı. Büyük ihtimalle o olacak çıkış şarkımız gibi görünüyor. Ama bizim önceliğimiz klip değil. Albüm çıkar çıkmaz turneye çıkıyorum. Bu geceki konser, albümün ilk konseri. (İstanbul Beyoğlu, Yeni Melek Gösteri Merkezi, saat 22.00).

« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2005 - 18:15:21 Gönderen: SeZzZ »
10...     9...     8...     7...     6...     5...     4...     3...     2...     1...     0...    BOO!! :çiçeeK:    :dans:    :yeehu     

Özlem Tekin

Ynt: Duvara Toslayabilirsiniz (Hürriyet Cumartesi) - 23.04.2005
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2006 - 18:55:51 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
Alıntı
Belli bir kitlem var. Bunu aşıp çok daha fazla insana kendimi dinletmeliyim gibi bir kaygım yok artık. Ben beni satın alanlardan çok memnunum, onlar da müziğimden gayet memnunlar.

hah işte bu kadar... biz hep seninleyiz "ÖZ"aşkım benim.... sen hiç merak etme... aynı benım gıbı dusunuyomuşun vallaa...  :alkıs:
hey gidi günler… göz yaşım sel

« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2008 - 20:53:29 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Alıntı
-Değişiklik yapmaktan hiç çekinmiyorum. Aman bunu beğendiler, aynısını yapalım, tarzı değiştirmeyelim korkaklığını hiç sevmiyorum. Zaten benim dinleyicim de bu farklılığı seviyor. Ben de ‘Sürpriiiz, bakın bunda böyle bir şey yaptım’ diye çıkıyorum karşılarına. Bu albüm de öyle.

Ben röportajı daha yeni okuyorum..Öyle sanıyorum..Yukarıdaki cevaba bayıldım.Tam duymak istediğim şeyler.Evet tekdüzelik,rutinlik her insanı sıkar.Ama bu müzikte sanırımböyle algılanmıyor.Her sanatçının bir ticari kaygı korkusu olmuştur ki sürekliaynı tarz parçalar yapmışlardır 5. albümlerine veya herneyse işte..

Biz senin evet değişikliğini seviyoruz.Aksi düşünülemez...Bu 3 yıllık-müzik adına- değişikliğini falan bile sevdik(m),her ne kadar istesem de..
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2008 - 17:36:58 »

Çevrimdışı SeDaEnGiN

• Aktif Üye
  • (๏̯͡๏)
    • SeDa
Sen albüm yap biz duvara toslayalım özlem

Soulmates never die   

« Yanıtla #4 : 14 Temmuz 2010 - 15:32:15 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Moderator
harbiden o albümde herkes duvara toslamıstı:D
Bugün Doğanın Dengesi Yok..

« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2010 - 00:24:56 »

Çevrimdışı w-lion

• Bizden Biri
güzelmiş..arada eskileri okumak güzel oluyor :)