Gönderen Konu: Üyelerimizi Tanıyalım! Soru - Cevap (Sıradaki: Drown)  (Okunma sayısı 8368 defa)

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
  • I'm Right While I'm Wrong
Arkadaşlar, bence güzel bir format. Hem birbirimizi daha iyi tanımak için, hem de güzel bir muhabbet ortamı oluşması için. Soru-Cevap dedik ama bu farklı bir yaklaşım içeriyor. Şöyle ki,

Üyelerimiz belirli bir sıraya sokuluyor ve o kişiye 3 gün veriliyor. 3 gün boyunca o kişiye sorular soruluyor, kişi de o soruları isterse peşinen, isterse teker teker cevaplıyor. 3 gün sonrasında, diğer üyeye geçiyor ve durum devam ediyor. Örnek olması açısından kendimle başlıyorum. O yüzden 3 gün boyunca bana sorular sorabilirsiniz.

Kurallar:

1- Tek bir mesajda en fazla 3 soru sorabilirsiniz. Sorularınız cevaplandığında tekrar soru sorabilirsiniz.
2- Kişiye çok fazla özel olmadıkça her şey sorulabilir.

Örneğin;

Türkiye'nin Avrupa siyaseti hakkında ne düşünüyorsun?
Mesleğin nedir, neden bu meslekle uğraşıyorsun?
Ne okuyorsun, neden?
Sence aşkın tanımlaması nedir?
En sevdiğin yazarlar ve kitapları nedir?
Kendini nasıl tanımlarsın?
Deizm ve ateizm hakkında neler düşünüyorsun?
Herhangi bir motton var mı?
Günlük yaşamında neler yaparsın?
Nasıl giyinirsin? Yemek yapar mısın?...vs.vs.vs.

Bir dolu örnek verilebilir. Artık sizin hayal gücünüze de kalmış.

3- Kesinlikle ve kesinlikle kişilere milletiyle ilgili hiçbir ithamda bulunulmayacak?

Örneğin;

Sen ermeni misin, kürt müsün, bu musun, şu musun?....vs.

4- Kişilere her ne duygu beslerseniz besleyin, asla hakaret ve küfür edilemez. Kendinizi bu yüzden o kişiye soru sormak zorunda hissetmeyin. Es geçin.

5- Sorularla hiçbir alakası olmayan muhabbetler, ikili atışmalar kesinlikle olmayacaktır.

Şimdi bu durumda anlık liste şöyledir! Listeye eklenmek isteyenler, buraya soru sorarken belirtebilir ya da özelden mesaj atabilir. Hemen hallediriz.

1- SeRoX.v2
2- drown
3- tekinistmhmt
4- gümüş
5- FIRATESER
6-
7-
....

Evet, şimdi sorularınızı alayım.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2013 - 11:09:48 Gönderen: SeRoX.v2 »

Özlem Tekin

Ynt: Üyelerimizi Tanıyalım! Soru - Cevap
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2013 - 00:57:34 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
Şu an okuma ve araştırma yaptığım bir konu ile ilgili bakış açını merak ettim. İstihdam düzeylerini incelediğimizde kadınların işgücüne katılım oranı çok az. Kadının çalışma hayatındaki yeri ile ilgili fikirlerin ve düşüncelerin nelerdir? Türkiye şartlarında mobbing, cam tavan vb. sorunlarla ilgili çözüme gidebilmek için ne gibi önerilerde bulunursun? (çok abarttım sanırım soruya bak ya)
Bugün Doğanın Dengesi Yok..

« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2013 - 01:11:35 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
İstihdam düzeylerini incelediğimizde kadınların işgücüne katılım oranı çok az. Kadının çalışma hayatındaki yeri ile ilgili fikirlerin ve düşüncelerin nelerdir? Türkiye şartlarında mobbing, cam tavan vb. sorunlarla ilgili çözüme gidebilmek için ne gibi önerilerde bulunursun?

Güzel bir soru. Şaşırtıcı bir yerden geldi.

Ben bu olaya bir tarihi, biraz da sosyal evrimdeki sosyoloji gözüyle bakıyorum. Antik medeniyetler de dahil olmak üzere dünyada var olmuş birkaç medeniyet dışında kadınların sosyal hayattaki varlığı her zaman ikinci plana atılmıştır. Şu anki hayatımızın bir kökenidir bu ataerkil yapı. Bir de tabi buna fizyolojik olarak erkeğin iş gücünün daha fazla olduğunu eklersek durum daha da vahim oluyor.

Bir de işin içinde elbette teizm bakış açısı var. 3 semavi din olarak adlandırılan dinde de kadının yeri hem sosyolojik olarak hem de fizyolojik olarak "arka planda" olarak tanımlanmıştır. Kadının metalaşması da bu zamana denk gelir. Ülkemizle ilintili olduğu için söylemek gerekir ki İslamiyet öğretileri kadını daha da sosyal hayattan alıkoymuştur. Zaten tanımlamarda kadın "erkeğe hizmet" amacıyla yaratılmıştır. Hal böyleyken elbette bu tür düşüncelerden sıyrılmak ve kadına sosyal olarak eşit yaşama hakkı vermek her ülke için çeşitli kademelerde de olsa gerçekleşiyor. Normalleştirme için elbette Türkiye olarak inanılmaz gerideyiz bu anlamda.

Bir örnekle, iş hayatında tacize uğrayan kadınlar için (mobbing üzerinden değerlendirilebilir), iş sahiplerinin ve şirket teması üzerinde "kadını cinsel obje" olarak görme dürtüsü yatar. Ki genellikle, özellikle Türkiye'nin eksik yasalarına göre "kadın böyle böyle giyindi ondan taciz edildi..." denir de, "erkek eline, diline hakim olmayacak kadar ahlaksız..." denmez mesela. Bu da işte ataerkil zihniyetin bir ürünüdür.

Bu zihniyet işte yıllardan beri dünya üzerinde kadın populasyonunu erkeğin ne olursa olsun "bir adım" gerisinden gelmesi şeklinde bir sisteme oturtmuştur. Bir gün yıkılması dileğiyle.

« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2013 - 01:15:51 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Bende cevap vermek istiyorum; kadınlara yönelik olmasa da günümüzde uygulanan esnek iş saatleri kadınları iş ve sosyal hayattan uzaklaştırıyor. Klanlık dönemi sonrası asabiyetlerini (birbirleri arasındaki bağ) kaybeden topluluklarla ataerkil bir anlayış günümüze kadar uzanıyor. Hala evde işte sokakta erkeğin sözü geçerken seçimlerdeki yüzer kaçar oylarında büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Üstüne birde esnek iş saatleri bunlara bal kaymak. Böylece kadın daha az çalışmış olacak ve evde hizmetçiliğe mahkum kalacak.

« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2013 - 01:20:43 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
Cevaplar için teşekkür ederim. Ben bu başlığı sevdim. Tebrikler Serox.
Bugün Doğanın Dengesi Yok..

« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2013 - 01:23:02 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Ayrıca şunu da söylemeliyim ki kadın, insanlığın yaradılışından beri hep eksik ve hor görülmüştür. Günümüzde artık böyle uç tepkiler verilmese de tarihte bunun canlı örnekleri hep vardı. İster farklı kültürlerdeki destan ve efsanelerde olsun ister Hristiyanlıktaki erkek din yönetici egemenliği ister İslamiyetteki halife seçimlerinde olması gereken kriterlerden "erkek"lik özelliği.. Say say bitmez. Ee siz kadınları ister bilinçli ister bilinçsiz toplumsal hayat ve dolaylı yoldan iş hayatından ötelerseniz, kadında kendini çok az bir alanda ifade etme özgürlüğü bulur.

« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2013 - 02:22:21 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
bak bu güzel işte burda entellektüel sohbetler dönüyor eyv. serox..

« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2013 - 08:55:49 »

Çevrimdışı drown

• Cool
Hep entel sorular sormak değilsiniz bu arada :D

En sevdiğin Türkçe Rock parça? (Özlem'i dışarıda tutuyorum)

Tarzının dışında sevdiğin bize ilginç (!) gelebilecek bir parça var mıdır? Türkçe yabancı fark etmez.

Harry Potter'da en sevdiğin karakter?
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2013 - 09:20:11 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
En sevdiğin Türkçe Rock parça? (Özlem'i dışarıda tutuyorum)

Aslında birçok, seçim yapmak zor. Fakat gönlümün birincisi daima Kargo'dan Geçmek Süresi adlı parça olmuştur.

Dinlemek isteyenler için: http://www.youtube.com/watch?v=GDMGv63Fr-g

Tarzının dışında sevdiğin bize ilginç (!) gelebilecek bir parça var mıdır? Türkçe yabancı fark etmez.

İşte en kötü olduğum alanlardan beri. Müzikal olarak çok muhafazakar bir yapım var. Farklı türleri pek kabul etmiyorum. Türkçe olarak çok örnek veremem ama 90'lar Türkçe popunu ve zaman zaman eğer modundaysam da Türk Sanat müziğini severek dinlerim.

Yabancı olarak da uç örnekler veremem lakin Orta Asya Moğol ve Türk türkülerini severim. Tabi bunlar bizim bildiğimiz türkülerden değil. Bunun dışında son 2-3 yıldır beri kafayı taktığım meditasyon müzikleri var.

Örnek olarak, Snatam Kaur var, harika bir sesi ve müziği var. Araştırdığıma göre birçok psikolojik sağlık kuruluşu kadının şarkılarını hastalarına dinletmekte veya önermekte.

Bir örnekle dinlemek isteyenler için: http://www.youtube.com/watch?v=1d83bs8uL3k lakin ben yine de tüm diskografisini öneriyorum herkese. Ruhunuz dinleniyor. Gerçekten etkili.

Harry Potter'da en sevdiğin karakter?

Hımm, aslına bakarsan çocukluğumdan beri hep "değişkenim" olmuştur bu favori karakter seçimi. Her kitapla farklılaşmıştı. Filmlerin de etkisi oluyordu ister istemez. Ortaokuldayken falan Albus Dumbledore falan derdim. Yıl oldu 2013, geri bakıyorum fakat ister istemez farklı kriterlerde değerlendirmek gerekiyor.

Kötü adamlardan, Bellatrix Lestrange ve Vernon Dursley favorim. İyi adamlardan, McGonagall, Molly Weasley, Dumbledore ve Sirius Black.

Her dönem favorim ise, Severus Snape.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2013 - 09:27:49 Gönderen: SeRoX.v2 »

« Yanıtla #9 : 09 Nisan 2013 - 09:42:52 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
Sana göre kıskançlık tabiri sadece bir erkeğin bir dişiyi ya da dişinin erkeği kıskanmasımıdır? yoksa bunu genelleyip her alana yayabilirmisin? bu sorunun cevabına göre genelledğinde kıskançmısındır?
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #10 : 09 Nisan 2013 - 09:46:34 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Sana göre kıskançlık tabiri sadece bir erkeğin bir dişiyi ya da dişinin erkeği kıskanmasımıdır? yoksa bunu genelleyip her alana yayabilirmisin? bu sorunun cevabına göre genelledğinde kıskançmısındır?

Bana göre kıskançlığın cinsiyeti olmaz. Ki kıskançlık da kendi içinde ayrılır. Ben annemi de kıskanabiliyorum, kardeşimi de, arkadaşımı da yeri gelince.

Olaya sadece "aşk" bakımından bakarsak çiftlerin birbirini ne olursa olsun "belirli" ölçülere kadar kıskanması taraftarıyım. Bana göre tutkuyu koruyan ya da arttıran bir durum. Sevgini belli etme biçimlerinden biridir bana göre. Ve ben inanılmaz kıskanç bir insanım. Değer verdiğim herkesi kıskanma potansiyelim vardır. :D

« Yanıtla #11 : 09 Nisan 2013 - 10:12:06 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
Neden erkekler bağrını açtıkça takozlaşırken, kadınlar seksileşir?
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #12 : 09 Nisan 2013 - 12:52:45 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
kime göre neye göre?? gayet sexi olabilir erkekler de biraz spor yaparsa orası burası sarkarsa takozlaşmaya mahkumdur.. kadınları meta olarak gören zihniyet göğüs dekoltesinin sexapalitesine ona göre değer biçebilir..

« Yanıtla #13 : 09 Nisan 2013 - 19:13:31 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Leyla sanırım formatı anlamadık. Sadece soru sorulan kişi yanıtlayacak. Senin yaptığın ikili atışmaya giriyor. Eğer sen de cevaplamak istiyorsan, sıraya girebilirsin. Soru sorulmasa bile o konu hakkındaki düşüncelerini paylaşabilirsin. yanlış anlamayın, böyle olması düzen açısından elzem. Yoksa başlık karışır.

Neden erkekler bağrını açtıkça takozlaşırken, kadınlar seksileşir?

Çok seksist bir soru ve de şekilci. Bu bir zihniyet meselesi. Kadının bağrını açarak seksileştiğini düşünenlerden değilim, keza erkekler için de öyle. Estetik kaygısı durumu.

« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2013 - 20:17:27 »

Çevrimdışı gümüş

• Bizden Biri
belki basit bi soru olcak ama neden başka bi sanatçı değilde özlem tekine hayransın ?
BENİM GÜZEL HATALARIM VAR