Gönderen Konu: Tek başıma, kız başıma, yıkılmam (Radikal)  (Okunma sayısı 2027 defa)

Tek başıma, kız başıma, yıkılmam (Radikal)
« : 17 Temmuz 2005 - 18:33:17 »

Çevrimdışı SeZzZ

• Yönetici
  • Delicious Demon!
Özlem Tekin'in yeni albümü "Tek Başıma" son zamanların en iyilerinden

Özlem Tekin yeni albümü "Tek Başıma"da hip- hop, tekno trans ve elektronik müzik dolaylarında gezintide. Hayli sağlam ve eğlenceli

14/07/2002 (447 defa okundu)

NAZAN ÖZCAN (Arşivi)

Özlem Tekin'in albümü çıkmış, üstelik bayağı sağlam. Hemen telefona sarılıp basın danışmanını arıyoruz. Ama durum belli, basın danışmanı "tamam ama bu aralar çok meşgul" diyecek, iki-üç gün bekletecek, sonra bir türlü röportaj tarihi ayarlanamayacak, bin kere arayacağız falan da filan da... Gene de azimli olmak gerek. Notumuzu olmayan danışmana bırakıyoruz ve üç saat sonra telefon çalıyor. "Merhaba ben Özlem, röportaj
için aramışsınız ya". Evet de hani bildiğimiz
oyalama taktikleri. "Bir basın danışmanı bile yok" mu yani? "Kendim yapıyorum" diye başlıyor, "Basın danışmanları genellikle basınla görüşmek istemediğinde işine yarıyor ama ben görüşmek istiyorum. Röportaj, çekim yapmak istiyorum..." Oh canımıza minnet.
Albümün isminden midir nedir buluşacağımız yere de "Tek Başına" geliyor. Oynaya zıplaya.
Aslında yalnız değil, sırtında kocaman bir Dart Vader var. "Abi"siymiş o! Pek inandırıcı
gelmiyor bize tabii! Çünkü hiç benzerlikleri yok, zaten 31 yaşındaki bu ufacık tefecik, kara kuru kadının koca Dart Vader'la ne alakası olabilir ki, ayrıca da o kadar samimi gözüküyor ki, adamı komaya sokar.
Özlem Tekin'i Volvox'tan tanıyalı yıllar geçmiş. Tamam abarttık ama 10 seneden fazla yani. Zamanla kızımız da bayağı değişti tabii. O eski rocker hallerinden eserler kalmamış desek yalan, dövmeler duruyor. Ama müzik konusunda artık ayrı dünyaların insanları olmuşlar. Bu albüm resmen hip-hop ve elektronik müzikle gidiyor. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda aldığı
müzik eğitiminin ve "iyi bir müzisyen olması"nın müzik türleri arasında hoplayıp zıplamasına yardımı oluyormuş. O yüzden şimdi elektronik müzik. Dediğine göre memleketteki şu clubber çılgınlığını bile yaşayıp çoktaan bitirmiş. Hatta sıkılmış bile. Maymun iştahlı mı, asla ve kat'a!
"Daha çok ilk çıkarken hoşuma gidiyor bir şeyler. Sonra sıkılıyorum. Çabuk yaşıyorum, daha çabuk geliştiriyorum kendimi". Ama sonra bir sürü dedikodu, "köyün delisi" muamelesi filan. Bakınız aynı grupta parladığınız Şebnem Ferah cici kızken siz kötü kız olmaktan bir türlü kurtulamadınız yani. İnsanın canı sıkılmaz mı? "Çok yüklenildiği zamanlarda çok dokundu. Bir de ben öyle arkası olan bir tip değilim. Üzüldüm ne yapayım, baş edebileceğim bir durum değil. Ama kısıtlamaya da gitmedim kendimi, ne yapayım nasıl istiyorsam, öyle takıldım. Bana ne, çok affedersiniz ama çok da eğlendim". İyi etmişsiniz.

Albüm ruhlara ilaç niyetine...
Eğlence hâlâ devam ediyor, Tekin'in keyfi acayip yerinde. Bize bile bulaştırıyor. Diyor ki albümü "ilaç niyetine" yapmış.
"Ruhlara ilaç olsun diye. Albümü dinlediğinde
yüreğine su serpilmiş gibi bir şey oluyor. Ferahlatan, pozitif ve frekansı yukarı çıkartan bir durumu var. Daha önceki albümlerin biraz daha yorucu, daha dikkat isteyen formu vardı, bu daha dipten derinden,
soft ama her hücreye hitap edebilecek cins bir müzik". Hakikaten de öyle. Bir önceki albümü "Laubali" pek bir Doğu-Batı senteziydi
ya, çok sevmemiştik. Ayıptır söylemesi o da pek sevmemiş. "Hani Doğu-Batı sentezinden de pek fazla hoşlanmıyorum. O zaman da çok hoşlanmıyordum ama mahsuru yoktu. Şu anda ciddi boyutta mahsuru var! Hatta şu aralar Türkçe pop müziği de Arap müziği olarak duymaya başladım ve çok sinirleniyorum. Mısır müziği gibi, herkes beline bir şey bağlamış gibi hemen oynamaya başlamasın. Hani Avrupa Birliği aaaaa!" diyerek kahkahalarını koyveriyor. Arap müziği arabesk filan derken araya Müslüm Gürses'i sıkıştırıyoruz. Çünkü deli kızımız Müslüm Gürses'i pek bi severmiş. Sorar sormaz atlıyor konuya. "Valla Paramparçayı çok beğendim. Teoman kızmasın, ama daha iyi olmuş. Müslüm Gürses'i eskiden beri beğenirim. Ama müziğini değil yani, tavrını. Acayip bir şey. Doğduğu yerde doğmasaydı çok farklı olurdu, rockçı ya da punkçı. Çok enteresan durağan bir agresifliği var, acayip hastayım yani. Ben o şarkının çok da hisli bir parça olduğunu anlayamamıştım Teoman söylediğinde. Müslüm Gürses'te oooh damardan giriyor". Kimseler kusura bakmasın.

Aşk, meşk ve erkek durumları
Tekno trans, R&B, hip hop dolaylarından derlenen "Tek Başıma"nın ana fikri de kadın-erkek ilişkileri. Özellikle de kadınların bir türlü çözemediği erkeklerin hafif yollu gıcık edecek türden. "Ben bile böyle bir şey yapabildiğime inanmıyorum. Hiç aklımın ucundan geçmezdi. İlk albümde ne zorlamıştım kendimi, bir aşk şarkımız yok koyalım diye, laf olsun diye yazmıştım ama olmadı yani" diyor. Şimdi ne mi olmuş? "Birden öyle nur indi öyle". İyi de etmiş, "Olduğu gibi görünecek adam nerde" ya da "Magazin malı güllü dallı motorlardan değilim" derken içimizin yağları şakır şukur eriyor. Hakikaten ne sanıyor bu erkekler kendilerini?
"Kim çözebilmiş ki erkekleri zaten, onlar da kadınları anlamıyor. Bi acayip ya... " diye anlatmaya başlıyor. Daha sert olsun lütfen!
"Şehir kadınları mesela değiştik, geliştirdik
kendimizi, annelerimize anneannelerimize benzemiyoruz, ama onlar dedelerine benziyorlar. Onlar kendilerini geliştirmiyorlar, korkularını bastırmak için agresif hareketler yapıyorlar. Acayip yani. Ben üzülüyorum. Kafalarında bir şey var vıdı vıdı konuşup duruyorlar. Eyvah âşık olacam, eyvah evlenmek istiyor'dan korkuyorlar. Yürü be! Benim işim olmaz, sen istesen de ben istemem!" Ohhh beee!

Tashih yok
Sonra "Tek Başıma"nın kartonetine takılıyoruz. Bir Türkoloji profesörünün kızının şarkı sözlerinin tashihten geçilmediğini görmek biraz garip tabii. Her şey konuşma diliyle yazılmış, okurken düzeltmek için yanıp tutuşuyorsunuz. Ortada yanlışlık yok. Baba da sinir krizi geçirmemiş. "İzin aldım babamdan. Ha ha ha diye güldü hatta, yazabilirsin tabii dedi. Hatta belirtmiş olursun dedi Türkçe okunduğu gibi yazılmaz, yazıldığı gibi de okunmaz. Öyle bilinir ama değil." Böylece Radikal
İki'nin tartışmasına da atıfta bulunup erkekler dışında dilbilimden bile konuşabiliriz diyerek olay mahallinden uzaklaşıyoruz.
"Kime Ne?", "Öz" ve "Laubali"den sonra Özlem Tekin'in çıkardığı dördüncü albüm "Tek Başıma" son zamanlarda çıkanların en iyilerinden. Tekin yakında konserlere başlayacak ve rocker olarak bilen herkesi şaşırtacak, sırada Eminem, No Doubt, Pink cover'ları var. Bağıran kadın şarkıcı durumu da atta gitmiş. Albümün en kötü tarafı çabucak bitmesi. Olsun play tuşuna tekrar basıveririz.
Özlem Tekin/Tek Başıma/İstanbul Plak
10...     9...     8...     7...     6...     5...     4...     3...     2...     1...     0...    BOO!! :çiçeeK:    :dans:    :yeehu     

Özlem Tekin

Tek başıma, kız başıma, yıkılmam (Radikal)
« : 17 Temmuz 2005 - 18:33:17 »

Ynt: Tek başıma, kız başıma, yıkılmam (Radikal)
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2005 - 22:34:47 »

Çevrimdışı zburnu31

• Bizden Biri
  • adamı deli etmeyin
kelimesi kelimesine okudum sana çok teşekkür ederim

« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2006 - 19:43:01 »

Çevrimdışı mirkut

• Üye
  • **
ben hiç okumadım ama bu sarkı cok hosuma gidiyor
erkek oldugum halde... :-)

karaktersiz insanların karakteri ay üzerindeki kraterler kadar ürkütücü ve karanlıktır....

« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2006 - 06:21:25 »

Çevrimdışı shafuck

• Aktif Üye
  • görünüş3 aldanma!!!
yıkılmasına izin vermeyiz zaten...

onu da hiç 1 güç yıkamaz artık... :alkıs:

TH3 FRAG!L3 ART OF 3X!ST3NC3...               
'n3fr3t3 s3vg!d3n daha fazla güv3n!yorum' DED! Ş3YTAN 'çünkü onun saht3s! olmuyor'
'!nsan k3nd!n! kayb3tm3d3n tanrıyı
tanrıyı kayb3tm3d3n k3nd!n! bulamaz'

« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2006 - 19:46:20 »

Çevrimdışı taras61

• Yepyeni Üye
  • *
bu kadar şeyi istesem de okuyamam, fazla okumak uykumu getiriyor:P şarkı mükemmel.

« Yanıtla #5 : 24 Mart 2006 - 14:32:37 »

Çevrimdışı sevgi

• Deneyimli Üye
  • Korkmuyorum,,Ben Buyum,,Böyleyim.....
valla bende okumadım ama şarkıya bayılıyom
gidenler unutulmazz...kalanl arda fazla durmaz...

« Yanıtla #6 : 24 Mart 2006 - 15:42:34 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
dağları da delerim, çölleri de aşarım ama sen de yıkılırım :D :D :D
ben okudum :)
..:: OZ^Y ::..

« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2006 - 09:07:47 »

Çevrimdışı DoN_CorleonE

• Üye
  • **
  • İnsana Güvenme Ölür Ağaca Yaslanma Kurur...
Baba walla bende okumadım ama şarkı güzel...
Ne hasta bekler sabahı,ne taze ölüyü mezar...Ne şeytan bir günahı,seni beklediğim kadar...Geçti istemem gelmeni...Yokluğunda buldum seni...Bırak vehmimde gölgeni...Gelme artık neye yarar!

« Yanıtla #8 : 31 Mayıs 2006 - 08:13:16 »

R_V_N

• Ziyaretçi
sert bi şarkı her kesin anlayacağını sanmıom .ilk bakışta gıcık bi şarkı gibi görenler var.  ama söleri çok güsel
baş kaldıran asi kız modelini pek sewmesemde şarkı güsel olmuş

« Yanıtla #9 : 31 Mayıs 2006 - 10:24:42 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
Lütfen buraya roportajla ilgili yorumlarınızı yazın...

şarkıyla ilgili yorumlarınızı ilgili başlık altına yazın lutfen...
[Q_]
hey gidi günler… göz yaşım sel

« Yanıtla #10 : 08 Haziran 2006 - 17:32:23 »

Çevrimdışı serox

• Özcü
  • Soyunuk Yürek
Bu röportaj verenler çok sevap kazanıyorlar walla söyliyim.
Shame! You Are Not To Blame!

« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2006 - 11:12:46 »

Çevrimdışı handebalioglu@e-kolay.net

• Deneyimli Üye
özlem şarkına hayran oldum
ŞUNU ÖĞRENDİM HAYATTA HİÇ KİMSE İÇİN AĞLAMAYA DEĞMEZMİŞ...

« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2006 - 13:09:21 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
muslum gurses hakkında yaptıgı yorumlar hakkatende enteresan.. :D :D ayrıca mukkemmel bı tespıtte bulunmuş ÖZ'üm.. muslum g. nın duragan bı agresıflıgı var :höö: :D :D
hey gidi günler… göz yaşım sel

« Yanıtla #13 : 09 Ekim 2022 - 09:18:48 »

Çevrimdışı simur

• Yepyeni Üye
  • *
 Bir de ben öyle arkası olan bir tip değilim. Üzüldüm ne yapayım, baş edebileceğim bir durum değil. Ama kısıtlamaya da gitmedim kendimi, ne yapayım nasıl istiyorsam, öyle takıldım. Bana ne, çok affedersiniz ama çok da eğlendim". ne güzel söylemiş. sanki şu şebnem ferah sezen aksu mevzusuna atıf yapmış.