Gönderen Konu: Ete Kurttekin Hakkında...  (Okunma sayısı 9724 defa)

Ynt: Ete Kurttekin Hakkında...
« Yanıtla #60 : 30 Ocak 2011 - 01:24:26 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Neyse şu boş muhabbeti bırakalım...

Hürriyet'ten bir röportajı;

Ankara’nın rockçıları meşhurdur. Nedendir bilinmez isim yapmışlardır; rockçıları farklı olur. Ete Kurttekin de onlardan biri. Şimdiye kadar birçok grup kurdu, dağıttı, çaldı, söyledi, besteledi yani müzikle ilgili her şeyi yaptı. Sonunda da albümünü çıkarttı. Medina Turgul Reklam Ajansı’nda seslendirme yönetmeni ve ses prodüksiyon amiri olarak çalışan Kristal Elma sahibi 40’lık rockçıyla rock’n’roll hikayesini ve ilk albümü ‘Suyun Üstünde’yi konuştuk.

42 yaşında eski rockçılardan Ete Kurttekin. Amiyane tabirle eski kurtlardan. Bas gitar çalmaya İstanbul Erkek Lisesi’nde okurken 17 yaşında başladı. Seth grubunu kurdu. O ekipte Selim Demirdelen ve şimdi Yüksek Sadakat’te baget sallayan Alpay Şalt vardı. Orta 2’den lise sona kadar İstanbul’da yaşayan Kurttekin, Hacettepe’de üniversite eğitimi için Ankara’ya döndü. Askerlikten sonra İstanbul’a yerleşecekti.

“Askerden sonra istediğimi yaptım ve İstanbul’a temelli geri döndüm. 1999’da geldiğim bu şehirde 2000’de reklamcı olarak çalışmaya başladım. Tonmaysterlikten anladığımı düşünen Manajans çalışanı Selim Demirdelen beni, yeni kurulan Medina Turgul’a önermişti. Kabul edildiğimden beri seslendirme yönetmeni olarak çalışıyorum. Hacettepe’de işletme okudaysam da kariyerim uzun zamandır reklamcılık ve müzisyenlik diye, ikiye ayrılmış durumda” diyor Kurttekin. Reklamcılıkta Milliyet Gazetesi’nin Genç Aslanlar reklam filmiyle bir de Kristal Elma ödülü sahibi.

Kurttekin uzun zaman Özlem Tekin, Özge Fışkın, Demir Demirkan, Turgut Berkes ve Feridun Düzağaç gibi pek çok önemli isimle çalıştı, besteler verdi ve konserlere çıktı. Hep arkadaki adamdı, bundan memnundu ve o zamanlar albüm yapmak gibi bir fikri de yoktu. Ta ki kendi yapmak istediğini yapamadığını fark edene kadar. Kurttekin “Hem Ankara hem de İstanbul’daki müzik camiasının içinde olmayı seviyordum. Albümlerde çalmak ve konserlere çıkmak istediğim işti. Fakat en zoru insanlar... Kimi sabit fikirli, kimiyle de çalışması zor. Müzisyenliğine güvendiğim birçok insanla konuştuktan sonra kendi albümümü yapmaya karar verdim” diyor.

KEŞKE GÖLDE BALIK TUTSAYDIM

Kurttekin’in dört yıldır üstünde çalıştığı albümüne Cenk Eroğlu prodüktör olarak imzasını attı. Uzun zamandır çok sayıda albümün prodüktör koltuğunda oturan Eroğlu’nun Kurttekin’e söylediği bir cümle sanatçıyı kamçıladı: “Albümle uğraşırken bir mola vermiştik. Cenk’in ağzından ‘Sen geç açan çiçeklerdensin. Kanatlarını açıp çoktan uçabilecekken aşağılarda takılmışsın’ cümlesi çıkıverdi. Çok etkilenmiştim. Kendi işimi yapma isteğimi iyice ortaya çıkarttı. Cenk adeta bir patrondur. İnsanı nasıl zorlayacağını iyi bilir. Kalemi kağıdı önüne koyar; yıllardır bitirmediğin, bir kenara attığın bir şarkıyı bitirtir sana. Mesela, ‘Senden Uzak’ parçasının sadece nakarata kadar olan bölümünü 1996’da yazmıştım. Cenk, tepeme oturup şarkıyı bitirtti bana. Albümüme aldığım parçaların hiçbirini kendime yazmamamıştım. Çünkü hep beste veren adamdım. Hep istedim ki, bir göl kenarında balık tutarak yaşayayım. İnsanlar arayıp ‘Ete şarkıya ihtiyacımız var’ desin. Şarkılarını yazıp yollayayım ve balık tutmaya devam edeyim. Albüm yapma isteğimden ilk olarak Demir Demirkan ve Can Şengün gibi prodüktör ve gitaristlere bahsettim. Gayet yerinde bulduklar. Albüm içime inanılmaz sindi. Kendi kendime rüştümü ispatlamam gereken bir şeydi ve bunu başardım. Bir sonraki albüm bambaşka olacak.”

TEK VİTESLİ ALBÜM SEVMİYORUM

Solistlik deneyimi olmadığı için biraz çekindi fakat solist olarak güveni yerine gelince daha farklı çalışmaya başladı. Şimdiyse konserlerinde sadece vokal yapan Kurttekin devam ediyor: “Solistliği iyice bir çözeyim, bas gitarımı tekrar elime alacağım.”
Suyun Üstünde albümünden çıkan ilk single ‘İçtim’deki vokal tarzının diğer parçalardan farkı hemen anlaşılıyor. Kurttekin bir albümün baştan sona ‘aynı viteste’ gitmesini sevmiyor: “Aynı havada giden vokalleri sevmem. Şarkıyı yazarkenki ruh halim ve şarkının genel tavrı bana ne hissettiriyorsa, uygun vokal de kendiliğinden oluşuyor zaten. Çok iyi vokalistler o rengi kendileri verir. Ben de genel olarak şarkıları bir senaryo gibi çıkartıyorum, yani daha içgüdüsel. Genelde hırlayan rock vokallerini severim. İçtim parçası için hem o hırlayan vokali yapabiliyor hem de yakıştığını düşünüyorum.”

İÇTİM ŞARKISI TIKSIRTIR MI

Ete Kurttekin’in ilk single’ı ‘İçtim’ olunca alkol hadisesi üstüne de iki çift laf ediyor: “Alkol bizim anladığımız anlamda her insanın hayatında rol oynuyor. Sosyalleşmeyi bir kenara bırakırsak, bence içki içmek rahatlamak için yapılan bir şey. Nefret eden insanların ne düşünerek nefret ettiğini bilemem, kendi bilecekleri iş. Ama dünyada kaç milyar insan varsa, o kadar da hayat tarzı var. Herkes nasıl istiyorsa öyle yaşar. Dolayısıyla bu konularda genele konuşmayı pek doğru bulmuyorum.”

AV MEVSİMİ’NDEKİ PARÇA MÜTHİŞ

‘Benden Adam Olmaz’ şarkısı Kaçak grubundaki yetenekli adamlardan Ali Seval’e ait. 2005’te yazılan parçayı Yavuz Turgul o zamanlar çok beğenmiş. Şarkıyı filmle kafasında uyuşturmuş. Parçayı söylemem için beni önermişler. Zaten albüm yaptığımı da herkes biliyordu. Albümümün demosu biter bitmez Yavuz Turgul’a göndermiştim. Beni ilk gördüğünde “Müthiş bir iş yapmışsın” demişti. Bu cümle sınıfı geçtiğim anlamına geliyordu. Sonunda Benden Adam Olmaz’ı benim söylememe karar verildi ve şarkıyla bir yıl boyunca uğraştık. Av Mevsimi’nde kısa kullanılacağından en vurucu hale getirmek için elimizden geleni yaptık.

Özlem Tekin

« Yanıtla #60 : 30 Ocak 2011 - 01:24:26 »

« Yanıtla #61 : 30 Ocak 2011 - 14:04:54 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Cenk Eroğlu'nun çalışması olduğunu bilmiyordum. "Sorunum Var" dışında etkileyen parça olmadı beni albümde.
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #62 : 31 Ocak 2011 - 18:47:08 »

« Yanıtla #63 : 07 Şubat 2011 - 10:32:12 »

Çevrimdışı hovarda

• Özcü
Başarılı bir reklamcı.. Alanım oldugu için takipçisiyim:)
Yag yag yagmur Her yer camur!

« Yanıtla #64 : 12 Şubat 2011 - 23:20:11 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
"İçtim" ile radyo d haftanın en sıkı 10'sunda 10. sırada bu hafta  

« Yanıtla #65 : 13 Şubat 2011 - 15:23:10 »

Çevrimdışı unicorn

• Deneyimli Üye
"İçtim" ile radyo d haftanın en sıkı 10'sunda 10. sırada bu hafta 
iyi başlangıç

« Yanıtla #66 : 19 Şubat 2011 - 00:49:46 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
"Sorunum Var" iyi değerlendirilmeli. Harikulade bir parça çünkü.
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #67 : 22 Şubat 2011 - 12:45:06 »

Çevrimdışı hovarda

• Özcü
gecen carsamba yüxexes de ali seval ile (kaçak grubundaki kısa saclı vokal) düet yaptı..parcanın ismini bi türlü bulamadım..basarılı idi..

« Yanıtla #68 : 19 Mart 2011 - 13:16:59 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Ayşe Arman,bugünki köşesinde adamın albümünden bahsetmiş.Satır arasında Özlem'le çalıştığını falan da not düşmüş. :p Bunun için didim .lol.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #69 : 23 Mart 2011 - 11:02:59 »

Çevrimdışı hovarda

• Özcü
mehmet turgut un sahip oldugu dergi "46" da konu korku ve Ete de yer almıs durumda.
videosu için faceden bakın..

« Yanıtla #70 : 25 Mart 2011 - 16:47:32 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
Albümü güzel adamın. Şarkı sözleri ve besteleri kadar sesi de güzel. Ben onu hep lüle saçlarıyla hatırlardım çoook eskilerden beri. ÖZlem için en çok emek veren kişilerden biri olması nedeniyle ayrı severim kendisini.
Bu aralar, İstanbul ve Senden Uzak şarkılarına takmış durumdayım. Konserine en çok gitmek istediğim kişiler arasında 1. sırada...
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

« Yanıtla #71 : 22 Nisan 2011 - 11:44:43 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
ben de dinledim albümünü ama gözüme çarpan bi şarkı olmadı malesef.
Bugün Doğanın Dengesi Yok..

« Yanıtla #72 : 05 Haziran 2011 - 19:49:06 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
Ete Kurttekin, yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştığı ilk solo albümü "Suyun Üstüne"yi HRM etiketiyle yayınladı. Uzun yıllardır söz yazarı, besteci, prodüktör ve müzisyen olarak Özlem Tekin, Haluk Levent, Feridun Düzağaç, Turgut Berkes, Özge Fışkın, Demir Demirkan gibi isimlerle çalışan Ete Kurttekin, aynı zamanda Kristal Elma sahibi bir reklamcı.
Son zamanlarda özellikle "Av Mevsimi" filmi için Ali Seval ile birlikte hazırladığı "Benden Adam Olmaz" şarkısındaki performansı ile adından söz ettiren Ete Kurttekin'in ilk solo albümü "Suyun Üstüne" geçtiğimiz günlerde yayınlandı. "Suyun Üstüne"de yer alan şarkıların sözlerinde 'bu benim hikayem' diyebileceklerinizi n yanı sıra toplumsal içerikli sözlerden oluşan şarkılar da yer almakta.

Yer:Beyoğlu Hayal Kahvesi
Büyük Parmak Kapı Sok. Afrika Han No:A-B Taksim, Beyoğlu
İstanbul

Tarih : 21 Haziran 2011 Salı 22:30
Fiyat : 23,50 TL
Bilet Satış Yerleri :Biletix

« Yanıtla #73 : 07 Haziran 2011 - 09:34:10 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
bugünlerde, bir banka için hazırladığı rüzgar jingle'ı ile reklamlarda bol bol sesini duyuyoruz.
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

« Yanıtla #74 : 04 Eylül 2011 - 11:10:25 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu