Gönderen Konu: Asker  (Okunma sayısı 12443 defa)

Ynt: Asker
« Yanıtla #75 : 22 Nisan 2013 - 22:35:07 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
  • I'm Right While I'm Wrong
Geleneksel insan profili nedir, ben onu çözemedim. Elbette eleştirilmeli bir şeyler lakin argümanlar da mantığa yatkın olmalı.

Geleneksel insan profili dediğimiz, "bizden" bir insanı temsil ediyorsa, Özlem Tekin kimlerdendir? Müzisyen olması ya da Türkiye standartlarına göre aykırı olması mıdır "bizden insanı" etkeni? Yanlış olmasın, Özlem'i karakter olarak savunmuyorum, sadece bu dayanak bana inanılmaz mantıksız geldi. Namus kavramını Özlem şarkıda "Anadolu motifi" tarzında işlememiş zaten. Basit ama etkin bir bakış açısı var, sadece aşktan ve buna sadık kalmayan çiftlerden dem vurmuş.

Yoksa namus denilen şeyi kimsenin ya da bir bölgenin tekelinde görmüyorum. Dahası namus kavramını tehlikeli ve gereksiz de buluyorum bazı noktalarda. Zihinde bitiyor. Bence analizlerde sorun yaşıyoruz.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2013 - 22:37:38 Gönderen: SeRoX.v2 »

Özlem Tekin

« Yanıtla #75 : 22 Nisan 2013 - 22:35:07 »

« Yanıtla #76 : 22 Nisan 2013 - 23:45:50 »

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye
Analizlerde değil de, sözcüklere yüklediğimiz anlamlarda ve bunların dışa vurumunda sorun yaşıyoruz bence. Elbette sözcüklerin bir "gerçek" anlamı var. Ancak bu durum, bizde çağrıştırdıkları anlamlar da olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Benim zihnimde oluşan "geleneksel insan profili" ile Özlem uyuşmuyor. Özlem'in "Anadolu motifi" olarak kullandığını söylemiyorum. Namus kelimesini kullanmasını yadırgıyorum. Olay bundan ibaret.

Argümanın sahibi olmadığım düşünülürse "anladığım ve zihnimde oluşturduğum" şekilde yorumladım. Olması gerektiği gibi.

« Yanıtla #77 : 23 Nisan 2013 - 00:12:41 »

« Yanıtla #78 : 23 Nisan 2013 - 00:17:03 »

Çevrimdışı halil

• Bizden Biri
Namusun Anadolu'su mu var? Bende bunu anlayamadım. Neden bunda bile bir Batı veya modern kavramlarına takılıyoruz.

askerin namusu silahtır! yada silah namustur vs..bilenen kalıp sözler..askerlik yapmayan bilemez ama özlem biliyo :v

bence o anlamda yazılmış ''namus''.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013 - 00:20:41 Gönderen: halil »
eski sevgilim yeni sevglisini benimle aldattı

« Yanıtla #79 : 23 Nisan 2013 - 00:45:35 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
ya arkadaşlar türkiyede yaşıyoruz özlemin daha çok bizden kelimeler kullanması yıllardır herkesin problemi anlayamıyorum :S batıcılık rok müzik endüstrisinde de fazlasıyla özentilikle eşdeğer bana göre..

« Yanıtla #80 : 01 Mayıs 2013 - 12:13:06 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Geleneksel insan profili nedir, ben onu çözemedim. Elbette eleştirilmeli bir şeyler lakin argümanlar da mantığa yatkın olmalı.

Geleneksel insan profili dediğimiz, "bizden" bir insanı temsil ediyorsa, Özlem Tekin kimlerdendir? Müzisyen olması ya da Türkiye standartlarına göre aykırı olması mıdır "bizden insanı" etkeni? Yanlış olmasın, Özlem'i karakter olarak savunmuyorum, sadece bu dayanak bana inanılmaz mantıksız geldi. Namus kavramını Özlem şarkıda "Anadolu motifi" tarzında işlememiş zaten. Basit ama etkin bir bakış açısı var, sadece aşktan ve buna sadık kalmayan çiftlerden dem vurmuş.

Yoksa namus denilen şeyi kimsenin ya da bir bölgenin tekelinde görmüyorum. Dahası namus kavramını tehlikeli ve gereksiz de buluyorum bazı noktalarda. Zihinde bitiyor. Bence analizlerde sorun yaşıyoruz.

"Ucunda namus var!" bana doğuyu, eski Yeşilçam filmlerini, sokakta tesbih çekip arkadaşlarıyla karı, kız muhabbeti yapan kirli sakallı tipleri hatırlatan bir ifade. Bu kadar basit. Bunun mantığa yatkın olup olmama durumunu da ben çözemedim. Kim ne derse desin, insanlar zihinlerinde insanları sınıflandırır. Ben de "namus" sözcüğünü Özlem'i koyduğum sınıftaki bir insanın ağzından duymaya alışık olmadığım için durumu garipsedim.
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #81 : 01 Mayıs 2013 - 12:24:10 »

« Yanıtla #82 : 01 Mayıs 2013 - 12:42:57 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Sebepsiz Savaş'ta geçen "namus" kelimesinden kimse rahatsız oldu mu?

Olmuşlar ki yeni düzenlemesinde yok.

« Yanıtla #83 : 01 Mayıs 2013 - 12:57:05 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Namus kelimesinin tek bir anlamı yok bence ve herkeste farklı bir anlam doğurduğu için tartışmaya açık bir konu.
Ben Özlem'in bu sözü kullanmasında bir sakınca göremedim çünkü burda eleştiri var.

« Yanıtla #84 : 01 Mayıs 2013 - 12:57:59 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Olmuşlar ki yeni düzenlemesinde yok.

Rahatsız olsa aynı kelimeyi yeni şarkısında kullanmaz.
O bölüm, şarkının temasına uymuyordu belki de veya başka bir sebep.

« Yanıtla #85 : 01 Mayıs 2013 - 13:30:26 »

Çevrimdışı DooMsDaY

• Gold Üye
merak ettim şarkıyı bi dinliyim :)
      ▌▐

« Yanıtla #86 : 01 Mayıs 2013 - 14:01:55 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Rahatsız olsa aynı kelimeyi yeni şarkısında kullanmaz.
O bölüm, şarkının temasına uymuyordu belki de veya başka bir sebep.

Her neyse. Benim rahatsız olmam seni veya bir başkasını neden rahatsız ediyor ki?

« Yanıtla #87 : 01 Mayıs 2013 - 14:07:12 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Her neyse. Benim rahatsız olmam seni veya bir başkasını neden rahatsız ediyor ki?

Rahatsız olman veya olunması beni rahatsız etmiyor. Fikrimi söylüyorum sadece. Karşılıklı konuşulmuyor mu bu sitede artık anlamadım gitti!

« Yanıtla #88 : 01 Mayıs 2013 - 14:15:24 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Rahatsız olman veya olunması beni rahatsız etmiyor. Fikrimi söylüyorum sadece. Karşılıklı konuşulmuyor mu bu sitede artık anlamadım gitti!

Rahatsız olmuyorsan sorun yok. Ben de fikrimi söylemişim ve gelen tepkiye şurada cevabımı vermişim: http://www.ozlemtekin.biz/forum/index.php?topic=17290.msg251871#msg251871 Bunun üstüne söylenecek bir şey olduğunu sanmıyorum, çünkü orada kişisel düşüncemi belirtmişim. Herkesin dünya görüşü farklı.

« Yanıtla #89 : 01 Mayıs 2013 - 14:20:31 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri

"Ucunda namus var!" bana doğuyu, eski Yeşilçam filmlerini, sokakta tesbih çekip arkadaşlarıyla karı, kız muhabbeti yapan kirli sakallı tipleri hatırlatan bir ifade. Bu kadar basit. Bunun mantığa yatkın olup olmama durumunu da ben çözemedim. Kim ne derse desin, insanlar zihinlerinde insanları sınıflandırır. Ben de "namus" sözcüğünü Özlem'i koyduğum sınıftaki bir insanın ağzından duymaya alışık olmadığım için durumu garipsedim.
insanları sınıf sınıf ayırman çok yersiz şarkıda namus kelimesini zaten sınıflara ayırdığın o alt tabakanın kadına bakış açısını eleştirmek için kullanmış onların namus kavramına bakış açılarını eleştiriyor.. bi şarkıdan herkes farklı anlamlar çıkarabilir herkesin algıları farklı ama senin bu şarkıdan ve bu kelimeden ne anlam çıkardığını çok merak ettim doğrusu..