Gönderen Konu: Albüm Hakkında  (Okunma sayısı 8663 defa)

Ynt: Albüm Hakkında
« Yanıtla #30 : 24 Haziran 2007 - 02:23:07 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
bu yorumu şimdi okudum nette,görmüşmüydük bilmiyorum ama güzel bi yazı olmus :

alıntıdır : http://www.derki.com/mambo/content/view/267/46/

Bu kez geriye doğru sayan Tekin’in yeni şarkıları yalnızca ilk albümüne yakın duruyor ama bu benzerlik fazla değil, şarkıcının üslubu gene değişmiş. Albümün açılış şarkısı “Değmez”in matematiği, sanatçının üçüncü albümü “Laubali”de yer alan “Biberi Bol”u andırıyor. “Gezegen X”, 90ların uzayla ilgili bilgisayar oyunlarının müziklerini hatırlatan altyapısıyla emirler yağdırıyor. “Kalk, yatağını boz, arkana bakma!” derken, elektronik altyapı başarıyla harmanlanmış.

Üçüncü şarkı “Cinayet”i herhangi bir kategoriye koymak zor, aynı anda birçok türe göz kırpan bu çalışma, çok farklı bir işle karşı karşıya olduğumuzu müjdeliyor. “Belki”, albümün ağır aksak şarkılarından, ardından gelen “Dene” ise bu geri sayımın en keyifli parçası. İkinci albümü “Öz”de bulunan “Yol” şarkısındakine benzer bir psikolojinin ciddi biçimde duyumsanabildiği bu otobiyografik şarkı, aşka harika, alkole kötü ve acayip, sabra iyi ve yalana kötü, berbat gibi sıfatlar yüklüyor.

“Kaf Dağı”, hayatı uzaklarda ararken, “ekmek aslan ağzında” gibi klişelerden kurtulamamış ama yer yer sözleriyle çarpan bir şarkı. Albümün en nitelikli çalışmalarından biri olan “Aşk Yangın”, Tekin’in vokalist olarak İrlanda gırtlağından ve Björk’ten etkilendiğinin ispatı. Düzenlemesi oldukça başarılı kurulmuş bu şarkı, Tekin’in doğru yolda olduğunu gösteriyor. “A)Şık”, aşkı olası seçenekler üzerinden anlatırken, günümüzün naylon ilişkilerine de gönderme yapmayı ihmal etmiyor. “Aşinayım Firara”, Tekin’in sesini iyi yönetebilmesi dışında başka artısı olmayan bir parça.

Albümdeki diğer dokuz şarkıyla uzaktan yakından alakası olmayan “Adımı Söyle”, altyapısıyla “Prodigy”i hatırlatıyor. Sanatçının bu şarkıdaki ses rengi ve şarkıyı seslendirişi Aylin Aslım’a benziyor.

Neticede Tekin, bu topraklarda salyangoz satmaya çalışıyor. Rock-elektronik müzik karışımının ustaca kotarıldığı bu son çalışması, hep faklı sularda gezinmek istediğinin göstergesi. İlk albümünde zorla evlendirilme konusu dahil geniş bir yelpazede sözler yazabildiğini kanıtlamış bir şarkıcıdan, aradan 10 yıl geçtiğinde, insan daha derinlikli şarkı sözleri bekliyor. Sürekli elektronik müzikle diyalog halindeki şarkılar, Özlem Tekin’in konserlerindeki dinamizmi, şarkıcının albümüne yansıtabilmesine yardım etmiş. Önceki albümünde olduğu gibi, bu kez de şarkılarında genel anlamda bir bütünlük söz konusu. Ancak Tekin’in kaleminin daha derinlere inmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizelim. Gökkuşağı gibi çok farklı renklerde gezinen bu on şarkı albümü keyifli kılıyor, Tekin’e şu ana dek kulak tıkadıysanız, tanışma zamanınız geldi de geçiyor, sakın geç kalmayın!...

yazıda sadece bi hata buldum..ya İZLANDA gırtlagında ve  BJORK diyecekti..yada İRLANDA gırtlagından ve DOLORES  diyecekti..
yada hem irlanda gırtlağı hem bjork benzerliği mi bulmus anlayamadım valla ..yada karıstırmıs yazan kişi..ben de o şarkıda hangisine benzediğini çıkaramadım açıkcası..benzetemedim yada kimseye..
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2007 - 02:29:55 Gönderen: PyRoX »

Özlem Tekin

« Yanıtla #30 : 24 Haziran 2007 - 02:23:07 »

« Yanıtla #31 : 24 Haziran 2007 - 12:22:15 »

Çevrimdışı frantic

• Daimi Üye
ben okumustum sanki bu yaziyi ama yine okumak guzeldi tskrler
Uyandigimda yer gok SIYAH
Uyandigimda duvarlar KAN
Ruhumda agir bir GUNAH
Vahset dolu yuzler yine BERBAT bir sabah

« Yanıtla #32 : 24 Haziran 2007 - 12:40:23 »

Çevrimdışı özdry

• Gold Üye
ooooo saol pyrox bu yazıyı bize ulaştırdığın için...

sözünden müziğine kadar tam bi albüm kritiği yapmışlar...
CESEDİNE TÜKÜRSEM Mİ....

« Yanıtla #33 : 24 Haziran 2007 - 16:56:27 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye
belki agır aksak bır sarkı degıl.bana kalırsa en vurucu sarkılardan bırısı albumde!!!
aşinayım firara sarkısındada vokal yetenegının yanı sıra  ıkıncı bolumdekı sound degısıklıde sarkının buyuk bır artısı!!!

« Yanıtla #34 : 15 Ekim 2007 - 23:36:31 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
belki agır aksak bır sarkı degıl.bana kalırsa en vurucu sarkılardan bırısı albumde!!!
aşinayım firara sarkısındada vokal yetenegının yanı sıra  ıkıncı bolumdekı sound degısıklıde sarkının buyuk bır artısı!!!

Katılıyorum. Kaf Dağı da sırf "ekmek aslan ağzında" sözünü içerdiği için "klişelerden kurtulamamış" bir şarkı ilan edilmiş. Gayet de saçma bir çıkarım. Şarkı her yanıyla mükemmel.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2007 - 23:37:06 Gönderen: Super Sonic »
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #35 : 15 Ekim 2007 - 23:45:10 »

Çevrimdışı darkpaper

• Yepyeni Üye
  • *
albüm eleştirisi güzel ama bence bu albümdeki en gereksiz şarkı dediği belki beni yakan aşkın vurgunmudan sonraki en iyi slowu budur hemde derin bence harika bir şarkı anlayamamış heralde yada duymuş dinlememiş yani. alla alla ya sinirlendim bak şimdi hıh :x
I'm not here for your entertainment
You don't really want to mess with me tonight
Just stop and take a second
I was fine before you walked into my life
Cause you know it's over
Before it began
Keep your drink just give me the money
It's just you and your hand tonight

« Yanıtla #36 : 07 Kasım 2007 - 12:42:45 »

Çevrimdışı sade

• Deneyimli Üye
sadece anlık heyecan yaratıp gerisini getirmediği için hayal kırıklığı yaşatan içinde ki sertlikle serseme ceviren bir o kadar da dizilerde oynamasına ağırlık veren son albüm
hepsi buyum

« Yanıtla #37 : 07 Kasım 2007 - 16:30:59 »

Çevrimdışı öcü

• Daimi Üye
  • vamos bien
evt okumuştum ama sağolun fikir verici iyi iş çıkmış
vamos bien

« Yanıtla #38 : 08 Mart 2008 - 10:37:20 »

Çevrimdışı gurbur

• Yepyeni Üye
  • *
Aynı sekılde aynı guzellıkte bır album daha yapmayı denesen be özlem var ya ortalıgı toz duman edıcende işte senin tıyaro sınema merakın var ya ...

« Yanıtla #39 : 08 Mart 2008 - 13:56:18 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
Aynı sekılde aynı guzellıkte bır album daha yapmayı denesen be özlem var ya ortalıgı toz duman edıcende işte senin tıyaro sınema merakın var ya ...
bence daha iyisini denesin, aynısı olmasın.. :ehem:
hey gidi günler… göz yaşım sel

« Yanıtla #40 : 16 Mart 2008 - 11:55:37 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Özlem her zamanki gibi yine aklına eseni yaptı,sebepsizce yaptı..Eski Haline geri dön gibi laf sözkonusu olamaz,olmamalı zaten..<özlem'in eski hali yok eski halleri var hangi birine dönsün...değişim insanı yeniler..bugün bakmışsın O.Z.Z. var yarın akustik çalışmalar...biz de onu bu değişimi için seviyoruz(yani ben öyle seviyorum)...

Bir Günden Ne Çıkar...İstediğimi Yapsam...Kimse Farketmez...Dünya Batmaz...
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #41 : 16 Mart 2008 - 11:57:19 »

Çevrimdışı i__i

• Yepyeni Üye
  • *
çoooooooook bariz bir şekilde 180 derece bi dönüş var burda. eski özlem ile yeni özlem farkı çoooook bariz bir şekilde .

« Yanıtla #42 : 04 Haziran 2008 - 22:10:28 »

Çevrimdışı CahilCüvelek

• Aktif Üye
  • qwertyuıopğüişlkjhgfdsazxcvbnmöç
bu albüm en iyi albümü
1234567899874563214 7852369951753247925 4548526548866210084 46

« Yanıtla #43 : 06 Mayıs 2009 - 00:05:49 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
VİKİPEDİ'de albüm şöle tanıtılmış:

09876543210, Özlem Tekin'in 5 Mayıs 2005 tarihinde çıkarmış olduğu 5. albümüdür. Diğer Özlem Tekin albümlerine göre oldukça sert sounduyla dikkat çeker.
Albümden ilk olarak Değmez daha sonra ise Cinayet olmak üzere iki video klip yayınlamıştır. Değmez video klibi müzik kanalları tarafından çok fazla yayınlanmamış olduğu gibi her iki video klip de Kral TV'de yayınlanmamıştır. Ayrıca ilk video klip de albüm çıktıktan 2 ay sonra gösterime girmiştir. Genel anlamda albümdeki promosyon, tanıtım yetersizliği albümün yüksek bir satış yakalamasını engellemesine rağmen, pek çok kişi tarafında en çok beğenilen ve müzikal anlamda en başarılı bulunan Özlem Tekin albümü olup yaklaşık olarak 100.000 civarında bir satış yakalamıştır.

« Yanıtla #44 : 06 Mayıs 2009 - 21:10:10 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
Kral Tv de mi yayınlanmamış ...  :höö: şaşırdım  :höö:
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm