Gönderen Konu: Whisky  (Okunma sayısı 1880 defa)

Whisky
« : 05 Nisan 2006 - 16:39:40 »

Çevrimdışı değmez

• Deneyimli Üye
Whisky - Tarihçe

Whisky 1980 yılında Kamil Özaydın tarafından kuruldu. Topluluğun amacı Türkiye'de eksikliği duyulan rock müzik kültürünü geniş kitlelere ulaştırmaktı. Tüm maddi ve manevi güçlüklere rağmen topluluk çalışmalarını aralıksız sürdürerek günümüze ulaştı. 1982 yılında TRT denetiminden geçen "Bak biz genciz" parçası ile ekranlardan geniş kitlelere ulaştı. 1986 yılında Türkiye'nin ilk Türkçe sözlü Babaanne adlı rock albümünü yayınladı.

Albüm adı Babaanne, Çıkış tarihi 1986, Yapımcı firma Piccatura Müzik. Parça isimleri: Babaanne, Yolculuk, Şans talih, Kendine hoşgeldin, Rock'n Roll'u bir dinle, Bak biz genciz, Arayış, Rüşvet, Hoşgörü.

Albümde çoğunlukla sosyal temalar ve kuşaklar arası çelişkiler işlendi. Tüm parçalar TRT denetim kurulundan onaylıdır. Bu albümle topluluk ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. Araya askerliklerin girmesiyle topluluk üç yıl kadar faaliyetlerine ara verdi. 1990 yılının başında ideal kadrosuyla yeniden çalışmalara başladı. İlk iş olarak Binnaz isimli parça stüdyoda kaydedilerek klip çekildi. Gerçek yanma sahneleri bu kliple birlikte sayısız TV programlarına konuk olundu. 1993 yılı başında ikinci albüm çalışmalarının sonuna gelirken topluluk kurucusu Kamil Özaydın'ı beyin kanaması sonucu kaybetti. Topluluk kısa bir aradan sonra yarım kalan kayıtlarını tamamlayıp 1994 yılında Kamil Özaydın anısına "Ateş Suyu" albümünü piyasaya çıkarttı.

Albüm adı Ateş Suyu, çıkış tarihi 1994, yapımcı firma Yüzdeyüz Müzik Ltd. Şti. Parça isimleri: Binnaz, Dön geri, Cadı, Cumartesi, Baharla Gelen, Sana Ağıt, Güneşli Yağmur, Yalnız Seninle.

Hard rock sound'unun korunduğu albüm genellikle aşk temalarını işliyordu. Albüm sonrası birçok ilde tanıtım konseri verildi. İkinci albümün hemen ardından üçüncüsünün çalışmaları başladı. Nihayet 1996 yılında "Güneşin Tahtı" adlı albüm piyasaya çıktı.

Albüm adı Güneşin Tahtı, çıkış tarihi 1996, yapımcı firma Mega Müzik. Parça adları: Yak bizi, Yabancılar, Mavi, Dünya, Ayna, Oysa,Köşe Başı Dramı, Anneler, Babalar, Çılgınlık Zamanı, O yıllar.

Albümdeki parçaların geneli felsefik temaları içermektedir. Dünya isimli parçada ise rock müzisyenlerinin çevreye olan duyarlılıklarının kanıtı gibidir. Bu albümde Yak bizi, Dünya ve Ayna isimli parçalara klip çekilmiştir. Topluluk şu anda dördüncü albüm çalışmalarını tamamlamış olup yine Türkiye'de ilk olacak Unplugged tarzındaki albümü çıkartmaya hazırlanıyor. Topluluk üyeleri müziğin yanısıra, müzik aletleri ticareti ve müzik eğitimi ile de uğraşmaktadır.

Grup 4 kişiden oluşmaktadır.
Serdar Çokluluslu (Vokal-Gitar)
Arif Deniztoker (Gitar)
Ferhat Hasanoğlu (Bas Gitar)
Alpay Şalt (Davul)
Yaş:28-Mimar Sinan Üniversitesi-Grafik Bölümü- İstanbul doğumlu

sağlam bi grup bence,dünya ve yak bizi parçalrı süperrr,sizler neler düşünüosunuz?
HaYAt AdLı BeLgEsElDe SüRüNgEn RoLünDeYim

Özlem Tekin

Whisky
« : 05 Nisan 2006 - 16:39:40 »

Ynt: Whisky
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2006 - 19:33:36 »

Çevrimdışı shafuck

• Aktif Üye
  • görünüş3 aldanma!!!
bayaııı eski ve türk rock ilklerindendir  :alkıs:

ahhh o yollarrrr
bizi yalnızlııa yollar
ahhhh o yollarrrr
bizi yalnızlııa yollarrrr.......  :wink:

çok sevdiim 1 şarkısıdır  :alkıs:
TH3 FRAG!L3 ART OF 3X!ST3NC3...               
'n3fr3t3 s3vg!d3n daha fazla güv3n!yorum' DED! Ş3YTAN 'çünkü onun saht3s! olmuyor'
'!nsan k3nd!n! kayb3tm3d3n tanrıyı
tanrıyı kayb3tm3d3n k3nd!n! bulamaz'

« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2006 - 11:26:34 »

Whisky

• Ziyaretçi
kamil özaydın abimizin ölümü içime bir türlü sinmez zaten..
grup hala devam ediyor mu bilmem ama dağıldı şeklinde haberler geldi bana
...
albüm veya kayıt bulma konusunda epey zorlanıyor çoğu kişi..
eğer meraklısı varsa
gittigidiyor.com da satışa çıkarıldı 3 albümü alpay asena şalt tarafından..

benim beğenilerim ve bu yola baş koymamı sağlayan gruplardandır whisky..
dünyanın kapısı albümü ve güneşin tahtı albümleri en cok begendiklerim arasındadır...

şarkılara dönünce
yak bizi
cadı
kızlar
o yıllar
dünya
ayna
ilkbahar
medley(rocn roll'u bi dinle)
en sevdiklerimden

« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2006 - 15:03:43 »

Çevrimdışı çetin ceviz

• Aktif Üye
  • Ozzz..!!!Ses kezzzzz...
yak bizi ooooo
yak bizi oooooo
türkiyenin ilk hard rock gruplarındandır Hele ki Yak Bizi dehşet bir parçadır,,Klibide süper ,,bu arada birşeye değinmek istiyorum grup üyeleri hepsi alanlarında ustalaşmış isimler gitaristleri virtüöz tadında çalıyor:)
Lacivert Ne kadaR yakı$mıs bilmesede ?!
Hayat buysa beN yoquM bu yoLda..
Ü$üdüq donduK saNdık oLta oRda saP buRda!..
Bir D€qil miyiZzZ ki Herke[Ş]anslı DoqmuyoR..
Rock=)Müzikle deqil sözle aNlatıLır...

« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2006 - 20:44:45 »

Çevrimdışı wiksha

• Deneyimli Üye
cadı ve yak bizi şakıları gerçekten çok güzel  :alkıs:

« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2006 - 14:03:03 »

Çevrimdışı köledoyuran

• Üye
  • **
  • acımız oldu,çok oldu..
    • yazılarım
ateş suyu hariç albümlerini bulmak gerçekten güzel bir olay..
ateş suyunu da bir arkadaş gönderecek 1 aydır..kıl oldum..

zamanın birinde en kötü müzik yapan grup seçilmiştir
-ki buda türkiyede heavy yapmanın o zamanlarda ne kadar zor oldugudur..tabii ne kadar heavy yaptığı da tartışılabilir
ama sonucta bu müziğe gönül vermiş ve güzelim 4 albüm yapmışlar..
dinlemekten hayatta sıkılmayacağım gruplardan..
müzik,tütün ve çay : tüm dertlerden uzağım...

www.kesmeseker.org/pano

« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2006 - 20:28:35 »

Çevrimdışı eraser_422

• Üye
  • **
  • every time metal music !!!!!!
turk rock tarihinin en eski gruplarından davulcusu alpay salt benim rn buyuk gozdem hele soundwawe de konya konserinde maskeyle attıgı solo hayatımda boyunca ole davul solosu goremem galiba :alkıs: :alkıs: :alkıs: :alkıs: :yeehu :yeehu :yeehu
hayattan keyif alan herkese sonsuz saygılar ve sevgiler cunku onlar sadece yasıloar

« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2006 - 16:58:42 »

Çevrimdışı köledoyuran

• Üye
  • **
  • acımız oldu,çok oldu..
    • yazılarım
duyduguma göre   WHISKY DÖNÜYORRR!!!

grubun şu anda ki beyni olan serdar çokuslu'nun söylediğine göre eski kadrodan sadece alpay asena şalt'ın olmayacagını yerine aydın arkadasımızın geldiğini söylüyor..
2007 de yeni albüm cıkacakmış..

sevinmek ve fazlasını isteyenlerin arasında olmak ne güzel...umarım whisky sarhoşlugu daimi olur.. ben sizinle geldim cehennemime..bak,dünya ne hale geldi böyle,döne döne böyle...

www.kesmeseker.org/pano

« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2006 - 16:33:43 »

Çevrimdışı köledoyuran

• Üye
  • **
  • acımız oldu,çok oldu..
    • yazılarım
geçen cumartesi
rockmarket'i izliyordum tv8'de.. (bu arada yeniden yayına başlaması beni çok sevindirdi)
9. rockstation festivalinden bahsederken whisky'nin canlı performanslarındann kesitler gösterdi..o bile yetti bana ... :)

www.kesmeseker.org/pano

« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2008 - 15:38:31 »

Çevrimdışı abuksubukk

• Üye
  • **
4 albümüde bende mevcut
10 numara muzik yapiyorlar
ve simdiki teknolojiye bakiyorumda hepsi yapay rock yapiyor
bunlar üstüne heavy de katiyorlar

« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2008 - 09:35:45 »

furkiii

• Ziyaretçi
Ülkemizde rock müzik denince akla gelen birkaç gruptan biri olan Whisky, 10 yıllık bir suskunluktan sonra bir maxi single ile geri dönüyor.Aslında geri dönüş sinyalleri 2 sene önce Rock Station Festivalinde atılmış ve festivalin headliner’ı olarak Ankara Saklıkent’te sahne almışlardı.

Geçen bu süre zarfında kadrosunu oturtup bir başka dönüş konserini Shaft’ta veren grup aynı zamanda yeni bir albümün tohumlarını da yeşertmeye başlamışlardı. Albüm öncesi ısınma turlarını bir maxi single’la atmaya karar veren grup, bu çalışmada yer alacak 2 şarkıyı hazır hale getirmiş durumda.Maxi single kesinlikle müzik marketlerde müzik marketlerde yer almayacak; aynı gün grubun yasal sitesi http://whisky-tr.com adresinde ücretsiz paylaşıma açılacaktır. Bu çalışmayı arşivlerine katıp kolleksiyon yapmak isteyecek hayranlarına ise özel tasarım bir basımla ücreti karşılığında ulaştırılacaktır. Muhtemelen bayram sonrası çıkacak bu çalışmanın görsel malzemesi için bir yarışma tertiplendi. Maxi single’ın kapak çalışması,grubun hayranlarından gelecek tasarımlar arasından seçilecek.Üstelik tasarım sahibi kişi, grup üyeleri tarafından imzalanmış kolleksiyon değeri yüksek bir elektro gitarın da sahibi olacak.Tasarımlar önümüzdeki 2 hafta içinde cokuslus@hotmail.com adresine gönderilebilir.

*alıntıdır..