Gönderen Konu: Erkin Koray  (Okunma sayısı 6832 defa)

Ynt: Erkin Koray
« Yanıtla #45 : 30 Ağustos 2006 - 01:23:40 »

Çevrimdışı çetin ceviz

• Aktif Üye
  • Ozzz..!!!Ses kezzzzz...
Hayat katarı diye bir şarkısı vardı o çok güzeldi yaa eskilerden böyle :D büyük insandır ERkin Koray !.
Lacivert Ne kadaR yakı$mıs bilmesede ?!
Hayat buysa beN yoquM bu yoLda..
Ü$üdüq donduK saNdık oLta oRda saP buRda!..
Bir D€qil miyiZzZ ki Herke[Ş]anslı DoqmuyoR..
Rock=)Müzikle deqil sözle aNlatıLır...

Özlem Tekin

« Yanıtla #45 : 30 Ağustos 2006 - 01:23:40 »

« Yanıtla #46 : 07 Şubat 2007 - 15:50:59 »

Çevrimdışı maminov

• Üye
  • **
  • İnsanda hayallerin yerini anılar almaya başlamışsa
onu untmak mümkün değil onun şarkılar bir başka canım

« Yanıtla #47 : 16 Şubat 2007 - 15:21:55 »

Çevrimdışı DooMsDaY

• Gold Üye
Yalnızlığın insan üzerinde verdiği zahiyatın bıraktığı psikolojik izleri taşıyor bu şarkı ve çok güzel bi anlatımla..

Yada insanın çevresindekilerden gelen zaralardan doğan veya vefasızlıktan dolayı içindeki pişmanlığı veya kini anlatan güzel bi şarkı...

Gökteki Yıldızlar

Uzaklardan bana bakarlar.
Benimle hep sabahlarlar, gökteki yıldızlar.
Başucumda nöbet tutarlar.
Dinler derdimi sadece onlar, gökteki yıldızlar.
Herkes gider,onlar kalırlar.
Tek dostumdur,gökteki yıldızlar
Aylar geçse,yıllar geçse.
Tek dostumdur,gökteki yıldızlar.
Bazen yağmur yavaştan damlar.
Onlar hemen ağlaşırlar,gökteki yıldızlar.
Bulutlarda beni ararlar.
Dinler derdimi sadece onlar,gökteki yıldızlar...

▌▐

« Yanıtla #48 : 16 Şubat 2007 - 15:29:37 »

ARGo77

• Ziyaretçi
Erkin Koray dendiği zaman,saliselik bir zaman sürecinde dururum baba büyüksün derim...

« Yanıtla #49 : 17 Şubat 2007 - 12:38:24 »

furkiii

• Ziyaretçi
Erkin Koray Konseri

tarih : 03 Mart Cumartesi, 20:30

mekan : Sabancı Kültür Merkezi

bilet fiyatları :

1.Kategori (Salon): 23 YTL
2.Kategori (Balkon): 17 YTL

« Yanıtla #50 : 17 Şubat 2007 - 15:09:32 »

cansu

• Ziyaretçi
ya ben kültür merkezleri gibi mekanlarda yapılan konserleri sevmiyorum. . . çok resmi duruyo   :pışık:

« Yanıtla #51 : 17 Şubat 2007 - 20:08:04 »

Çevrimdışı tarkan03

• Üye
  • **
  • TARKAN AŞIK
kim demişki unuttuk?
o türk rock müziğinin kurucularından.
ve yılların eskitemediği unutulmaz şarkıları var

« Yanıtla #52 : 06 Mart 2007 - 16:31:14 »

furkiii

• Ziyaretçi
konser..

tarih : 20 Mart Salı, 21:00
mekan : Balans Music & Performance Hall

biletler 25 ytl..

- 18 yaş sınırı vardır.
- Belirtilen saatler kapı açılış saatleridir.
- Organizasyon şirketi etkinlik için uygun olmadığını tespit ettiği kişileri, bilet ücretini iade etmek şartı ile etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.

« Yanıtla #53 : 06 Mart 2007 - 17:26:50 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
erkin korayın eğitim sistemi yüzünden kızını hiç okula göndermedğini..
ve kızına özel des aldırdığını..
ve şu anda kızının hepimizden daha lüzumlu daha çok şey bildiğini,biliyor muydunuz???
Tesadüflerle başlar her şey.

« Yanıtla #54 : 06 Mart 2007 - 18:42:41 »

Çevrimdışı satriani

• Supertramp
  • efilnikufesin
ve şu anda kızının hepimizden daha lüzumlu daha çok şey bildiğini,biliyor muydunuz???

ama bildii herşeyi maalesef  ona göre!! bilmeyenler olan insanlarla paylaşmak zorunda :D kaldıki fazla şey bilmek özel derslerle neim alakalı deil bence, hiç okula gitmeden yada özel ders almadanda çok bilgili olabilir insanlar,
erkin korayın tepkisini anlıorum ..haklıda, ama  herkes erkin korayın sahip olduu  imkanlara sahip deil ki çoocuna özel ders aldırsın... zaten şuanki eitim sistemininin doru düzgün olduunu  akli dengesi yerinde olan hiç bir insan kabul etmez, neyazıkki çou aile mecburietten gönderio çocuklarını bu okullara...
neyse konu fazla daaalmasın:D

I\'m going slightly mad

« Yanıtla #55 : 01 Haziran 2007 - 23:43:58 »

Çevrimdışı -tarzan-

• Bizden Biri
  • tekinist
şu an kral tvde konusaROCK programında konuk..
canlı canlı söyleyecek.
SANAT SANAT İÇİNDİR.

« Yanıtla #56 : 02 Haziran 2007 - 02:36:03 »

Çevrimdışı DooMsDaY

• Gold Üye

bi yerde bende okumuştum böyle bişey.. hatta benim okuduğum bundan biraz farklıydı ne derece doğru bilemeyiz tabikide.. neyse.. tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok.. sistem yanlış diye kendisini soyutlamak bana göre yanlış bişey.. yanlış bişeyin içine girilsin demiyorum tabiki.. yaptığı belki ilkeli bişey ama bunu yaparkende götürdüklerini hesaplaması lazım.. bi yandanda kısmende olsa toplumdan soyutlamış oluyo böylelikle..

Cambaz olduk bak hepimiz
İp üstünde kaderimiz
Yürüyoruz hep çaresiz
Gün ola harman ola

Erkin Koray dörtlüğü.. Çare olmayı deneseymiş soyutlamasaymış keşke..

Neyse alkol kötü bişey :p
      ▌▐

« Yanıtla #57 : 29 Temmuz 2007 - 14:16:01 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
Benimki 10’ar yıllık baharlar bundan sonrası karnabahar artık

Erkin Koray müzikteki 50. yılını 30 Temmuz akşamı İstanbul Açıkhava Tiyatrosu’nda büyük bir konserle kutlamaya hazırlanıyor. Bu konserinde yılların Erkin Baba’sına 30 yıl önce birlikte çaldığı ve tek gerçek grubum dediği Yeraltı Dörtlüsü’nün yanısıra, Duman gibi genç kuşak müzisyenler de eşlik edecek.

50 yılı doldurduğuna kendisi de inanamıyor: "Bu yaşlara gelebileceğimizi tahmin bile edemezdik. Hippi takımı olduğumuz için bizim işimiz 20 yılda biter diyorduk kendi aramızda."

24 yaşındaki kızı Damla’yla İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, belediye konutlarında yaşıyor. Artık evlenmem diyor, ben yaşlı biriyim, kızımı düşünüyorum sadece. Ama bakmayın öyle dediğine, hálá genç, enerji dolu ve heyecanlı: "Sahneye çıktığım zaman dolu bir salon görmek apayrı bir mutluluk. Bazen bana soruluyor: Bu memleket size ne verdi? Buna cevabım ’daha ne verecek’ oluyor."
KOLESTON VARBOTOKS YOK

Erkin Koray müzikteki elli yılını 10’ar yıllık bölümlere ayırıyor ve her birine "bahar" diyor: "10’ar yıl arayla ihtilal olurdu. Benimki de öyle, 10’ar yıllık aralıklarla baharlar. İlkbaharım 1957 yılında GS Lisesi’nde ilk sahneye çıkışım. Ondan sonra ikinci baharım Kızları da Alın Askere isimli Türkçe sözlü, birdenbire büyük kitlelere yayılmış olan plakla çıkışım. Üçüncüsü Şaşkın, Fesuphanallah, Estarabim bölümü. Artık 74 yılı. Dördüncü baharda yurtdışına çıktım. Aşağı yukarı 10 yıl kadar kesintisiz yurtdışında kaldım. Döndükten sonra da Çöpçüler’i yaptım. Bundan sonrası da karnabahar olur artık. Saçlarımıza kar yağdığına göre... 305 numara kolestonla vaziyeti idare ediyoruz. Ama benim rötuşum bu kadar, şimdilik botoks yok."
DOĞRU MU?

á Konserlere provasız çıktığınız

Prova önemli ama dinleyicilerin getirdiği elektriği seslendirmek müziğin en güzel şekli.

á Her sabah bir tencere ayran içtiğiniz

Evet doğru. Alkol ve sigara kullanmıyorum. Her sabah bir tencere ayran içerim. Tavsiye de ederim.

á Uzun saç yüzünden dayak yediğiniz

Biraz yüzümün şekli falan değişmiştir ama ziyanı yok. Her ne kadar kırık olsa da burnum hálá güzel.

á ABD’de bilmediğiniz fan clublarınız olduğu

Beni yakından takip edenlerin olduğunu biliyorum. Mesela Led Zepplin’in beni dinlemiş olduğuna eminim.

á Paris’te uzun süre parasız kaldığınız

Eski hippilerdeniz ya, bir hippilik kursuydu o, diplomayla çıktım. Paris’te 4 ay hiç parasız yaşadım.

á İleri seviyede Hintçe bildiğiniz

Hint müziği çokça dinlerim, müziğime de yansımışlığı var. Özellikle şarkılarda neredeyse tamamını anlıyorum.

á Orhan Gencebay’la yakın arkadaş olduğunuz

Ondan öğrendiğim çok şey var. Orhan da bunu söylemekten geri durmuyor, birbirimizden çok şey aldık.

á Albümlerinizin çoğunun korsan olduğu

Hemen hemen tamamı korsan. Devlet destekli korsan. Mahkemeleri kazanıyorken hukuken eksi duruma düşmek istemem.

á John Lennon’la kulaktan kulağa oynadığınız

Kimseyle görüşmüyordu. Ama ne söylenirse bu randevuyu verir onu iyi biliyordum. Korumalarını aşıp randevuyu aldım.

á İbo Show’a vefa borcundan çıktığınız

O bir arkabesk ikonu. benden övgüyle bahsediyor. Beni davet ettiği zaman artık bir vefa borcu olmuştu.

á Müziğinize arabesk denmesine kızmadığınız

Türkiye’de başka yorumlanmış olabilir ama arabesk bir ritim adıdır. Öyle bile olsa ben bundan rahatsızlık duymam.

á Son seçimlerde MHP’yi desteklediğiniz

Partiye kayıtlı değilim ama şu dönemde Meclis’te olmaları gerek. Oyumu da ödünç verdim, başarılı olamazlarsa alırım geriye.
60’LI YILLAR, EROL BÜYÜKBURÇ

Onu rakip değil mücahit olarak gördüm

O yıllarda Türk popunu yapılandırmak gibi bir iddiamız vardı. Bize dair bir şeyler ortaya çıkarmaya gayret ediyorduk. Erkin’i bir rakip gibi değil, bu konunun bir mücahidi olarak gördüm hep. Halk türkülerinden örnekler vardı aranje ettiği. Müzikte yapmak istedikleri kendine özgüydü. 60’lı yıllarda rock eğilimli Amerikan müziğinin simalarına yakınlığı vardı. Şimdi herkes her şarkıyı söylüyor, o kendisiyle örtüşeni seçerdi.

70’Lİ YILLAR, BÜLENT ORTAÇGİL

Toplam 200 rocker vardı

O zamanlar İstanbul, Ankara, İzmir’de 200’erden toplam 600 rocker’ın bulunduğu yıllardı. Erkin Koray müziği, kılığı, kıyafetiyle Batı’da yapılan rock müziğinin Türkiye’deki bire bir tek temsilcisiydi. Konserlerine giderdik. 70’li yıllarda Erkin Koray müziğindeki Ortadoğulu etkiler daha azdı. Fesuphanallah’lar gibi buraya özgü fikirler, tınılar, sonradan müziğine girdi ve bu şekilde de yaygınlaştı Türkiye’de.

80’LER, FUAT GÜNER-MFÖ

İsmini aşındırmadan karizmayı korudu

1980’li yıllar grupların yeniden değer kazandığı bir dönemdi. Özel televizyonlar kuruluyordu. Erkin Koray o yıllarda da Türkiye’nin rock efsanesiydi. Mesela Çöpçüler: Halkın çok iyi anlayabileceği basit sözlerle yarı arabesk-yarı rock’n roll kendine has bir imzası vardı. Yani bir bakıma radikaldi. İsmini aşındırmadan karizmasını korudu. Bu efsane işte bu 50 yıllık birikimin ürünü.

90’LAR, DEMİR DEMİRKAN

İdrakimiz arttıkça yakın bulduk

Yurtdışından Türkiye’ye dönünce müziğimize Anadolu temalı şeyler katmaya başladık. Daha önce kim ne yapmış diye bakınca karşımıza Erkin Koray çıktı. Anadolu müziğine yakınlaştıkça bunu bizden 15-20 yıl önce yapmış birileri olduğunu fark ettik. İdrakimiz arttıkça kendimizi Erkin Koray’a yakın bir yerde bulduk. O haklıydı, rock’ta çok düşünmeden içinden geleni yapmak gerek. Biz günümüzde fazla düşünerek yapıyoruz.

2000’LER, DUMAN

Farkında olmadan bilinçaltımıza kazınmış

15-16 yaşlarındayken müziğe başlayıp ilk gitarla haşır neşir olduğumuzda Erkin Koray’ın şarkıları daha biz farkında olmadan bizi etkilemiş, çoktan bilinçaltımıza kazınmıştı bile. Zamanla farklı müzikler dinleyip tecrübelendikçe bu gerçeği daha iyi anladık. Bize göre Erkin Koray yazdığı her şarkı ile geleceğe tohumlar ekti. Şüphe yok ki bu tohumlar yeşerdi ve inanıyoruz ki yıllar sonra da yeşerecektir.
Chocolate, Chocolate, Chocolate Aaaack

« Yanıtla #58 : 16 Aralık 2007 - 14:58:04 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
bandırma konseri cok guzeldi mekan küçüktü ama fazla sarkı da okumadı gerci ama ne de olsa babamızz
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #59 : 14 Ocak 2008 - 12:25:12 »

Çevrimdışı ShiverVol2

• Gold Üye
  • /////////////////////
bence albümleri hiç güzel değil arabeks gibi  sadece 3-5 şarkısı güzel
Birilerinin arkasına yaslanıp müzik olmaz, her şey tek başına yaptığında kıymetlidir(ÖZLEM TEKİN,ŞF'a)