Gönderen Konu: Yasemin Mori  (Okunma sayısı 18317 defa)

Ynt: Yasemin Mori
« Yanıtla #30 : 08 Temmuz 2008 - 01:38:55 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...
Albüm bugün yarın piyasada son gelişmelere göre...

Özlem Tekin

« Yanıtla #30 : 08 Temmuz 2008 - 01:38:55 »

« Yanıtla #31 : 09 Temmuz 2008 - 00:58:08 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye

Masstival'den görüntüler...

« Yanıtla #32 : 09 Temmuz 2008 - 14:37:25 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye
Yasemin Mori’nin “Hayvanlar” albümü henüz piyasaya çıkmadı. Ama CD’de yer alan “Aslında Bir Konu Var” internette başını almış gidiyor, klibi müzik kanallarında dönüyor ve genç şarkıcının ünü kulaktan kulağa yayılıyor. Mori: “Bu tamamen benim sabırsızlığımdan kaynaklandı. Albüm çıksa da çıkmasa da artık ben bunları yayımlamak zorundaydım”

Yasemin Mori’nin “Aslında Bir Konu Var” şarkısını internet üzerinden dinleyenlerin sayısı gitgide artıyor. Şarkının klibi de müzik kanallarında büyük ilgi görüyor. Ankaralı olan Mori, albümü “Hayvanlar” henüz piyasaya çıkmadan internette var olmanın kendi sabırsızlığından kaynaklandığını söylüyor.
Yasemin Mori henüz 26 yaşında. Söylediği şarkıları kendisi yazıyor ve besteliyor. Aşk acısını, popüler lafları dillendirmiyor; şatafatlı video klipleri, gösterişli kostüm ve makyajları sevmiyor. “Ben kendimi olduğum gibi ortaya koyuyorum, herhangi bir imaj danışmanım yok. Şarkılarımda ise kendi yaşadıklarım değil, toplumsal bir eleştiri var” diye konuşuyor.

Şöhretiniz ağızdan ağıza yayılıyor. Bunun kerameti nedir?

-Aslında ben bunun pek farkında değilim. Klibi ve şarkılarımı Myspace’e koydum ve bir anda birçok kişinin o sayfaya girdiğini gördüm. Belki de bu dönemde böyle bir şarkıya, yeni bir şeye ihtiyaçları vardı.

Albümle piyasaya çıkmadan önce internette var olmak ayarlanmış bir halkla ilişkiler çalışması mı?

-İnternete koymak tamamen benim sabırsızlığımdan kaynaklandı. Zaten yıllardır şarkılarımı yakın çevremle paylaşıyordum, dolayısıyla artık onlardan bir tepki alamıyordum. Albüm aşamasındayken birilerinin daha şarkıları sevdiğini görmek, motive olmak istiyorsunuz. Yapım şirketime “Klip çekilmiş, şarkılar neredeyse bitmiş; albüm çıksa da çıkmasa da artık ben bunları yayımlamak zorundayım” dedim.

“İlk bestelerim utanç vericiydi”

Sanatçıların mesleğe yönelimlerinin arkasında hep bir hikaye vardır. Sizin hikayeniz nedir?

-Küçük yaştan beri albümleri takip eder, kendime göre bir koleksiyon oluştururdum. Sonra kendim de bir şeyler söylemek istedim. 14-15 yaşlarında ilk bestelerimi yaptım. Ama çok kötü şeylerdi, utanç vericiydi.

O zaman ailede bir müzisyen yok...

-Hayır. Babam mimar, annem de Türk Hava Yolları’ndan emekli. Küçükken enerjisiyle ne yapacağını bilemeyen çok hareketli ve yaramaz bir çocuktum ama ablam beni müzikle tanıştırdı, korolara götürdü.

Çocukken eve misafir geldiğinde “Yasemin, haydi teyzelere şarkı söyle” durumu olur muydu?

-Ben hep “Aynı Çatı Altında Aşkımız Bir Yalandı” şarkısını söylerdim. Ayşe Tunalı’ya bayılıyordum ve onun annem olmasını istiyordum.

Profesyonel olarak müziğe nasıl başladınız? Konservatuara mı gittiniz?

-Hayır. Kendimi zaten müziğin içinde gördüğüm için özellikle gidip eğitimini almayı düşünmedim. Ben de görsel sanatlara olan ilgimden Bilkent Üniversitesi’nde grafik tasarım okudum. Ama yaptığım projelerde müziği hep işin içine dahil ettim.

Bu albüm nasıl ortaya çıktı?

-Üniversite bitirme tezimde yine müzikle grafik tasarımı birleştirdiğim bir proje hazırlarken şu anki müzik şirketinin sahibi Emre Irmak’la tanıştım. Bir bestemi onunla birlikte kaydettik. Proje çok beğenildi. Ben de “Neden bunun üstüne gitmiyorum?” dedim ve ailemle yaşadığım Ankara’dan ayrılıp İstanbul’a geldim, Emre ile çalışmaya başladım. Üç sene sonunda albümüm “Hayvanlar” ortaya çıktı. Ay sonunda piyasada olacak.

“Genel gidişatı eleştiriyorum”

İstanbul’da yalnız mı yaşıyorsunuz?

-Evet. Hep Ankara’da bulunduğumdan çok naiftim, adeta bir hayal aleminde yaşıyordum. İstanbul’a üniversite bitince, dört yıl önce, 22 yaşındayken geldim.

Ailenize ne dediniz? “Ben hayal dünyamın peşinden koşmaya İstanbul’a gidiyorum” mu?

-Biraz öyle oldu. Albümü yapmaya karar vermiştim. Onlar da “Köstek olacağımıza destek olalım da ortaya güzel bir şey çıksın” diye düşündüler.

Neden çıkış parçası olarak “Aslında Bir Konu Var”ı seçtiniz?

-Bu şarkı benim bu dönemde söylemek istediklerimi çok net ortaya koyuyordu. İstanbul’da iki yıl önce her şeyi fark edip çığlık attığım bir parça.

Biraz politik bir tavır da var...

-Evet, bu biraz politik bir şarkı ama ben daha çok genel gidişatı eleştiriyorum. Yoksa sağcılar şöyle, solcular şöyle diye bir durum yok.

“Hayvanlar bana ilham verdi”

Albümün ismi neden “Hayvanlar”?

-Çünkü albümü yaparken bana en çok içimdeki ve dışarıdaki hayvanlar ilham verdi. Kafamdaki pek çok düşünce farklı yollarla hep hayvanlara bağlandı. Bu albümle hâlâ güzel kalabilmeyi başarabilmiş olan hayvanları vurgulamak istedim.

Klibinizde uçma sahneleri var. Bunun herhangi bir göndermesi var mı? Bu fikir kime ait?

-Klibin yönetmeni Fatih Kızılgök’le iki ayın sonunda buna karar verdik. Bu aslında bir enstalasyon. Kimilerine göre bir ağaç şeklini alıyoruz, kimilerine göreyse bu sadece bir bütünsellik. Benim gözümde ise hayatta her şeyi mümkün kılan, sadece maddiyata dayalı olmayan bir dünyanın varlığına işaret ediyor.

« Yanıtla #33 : 09 Temmuz 2008 - 15:23:34 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye
Cnntürk frekans programı videosu...

http://www.cnnturk.com/VIDEO/index.asp

Mtv news programı videosu

http://mtv.com.tr/video.aspx?VideoId=1066&ParentId=2873

« Yanıtla #34 : 09 Temmuz 2008 - 16:04:36 »

Çevrimdışı fairy_19

• Üye
  • **
  • #нєякєѕ ѕαηşℓı ∂σğмυуσя#
konuşmasını pek sevmedim açıkcası   :mm: çok kekeliyor ve kelimeleri toparlamakta zorlanıyor..

bunu yaptığı röportajın ona kattığı heyecana veriyorum..  a.n.
ѕєη вєηι уєηємє∂ιη ; çüηкü вєη ѕєηℓє σуηαмα∂ıм !!!!

« Yanıtla #35 : 09 Temmuz 2008 - 18:17:41 »

Çevrimdışı frantic

• Daimi Üye
sesi cok guzel , sarkisida
Uyandigimda yer gok SIYAH
Uyandigimda duvarlar KAN
Ruhumda agir bir GUNAH
Vahset dolu yuzler yine BERBAT bir sabah

« Yanıtla #36 : 12 Temmuz 2008 - 17:40:06 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
albüm çıkmış
http://www.yaseminmori.org/
burdan 30 sn 30 sn dinleyebilirmişiz
9 şarkı az değil mi yahu
Chocolate, Chocolate, Chocolate Aaaack

« Yanıtla #37 : 12 Temmuz 2008 - 23:27:23 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye
albüm çıkmış
http://www.yaseminmori.org/
burdan 30 sn 30 sn dinleyebilirmişiz
9 şarkı az değil mi yahu
109876543210 albümünde de 10 şarkı vardı  .cry.

Evet artık yasemin amatör birisi değil...  a.n.  .lol. (kime göre neye göre dimi ? )

« Yanıtla #38 : 13 Temmuz 2008 - 11:07:37 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
30 sn'lik dinleme süresiyle ne kadar doğru karar verilebilir bilmiyorum.
ama ben "yeniler" i çok fazla beğendim sanki  :weirdface: özellikle sözler..
albümün en iyilerinin de "yeniler" ve "kuzgun" olduğunu düşünüyorum.

bu arada mtv röportajını yaklaşık 4 kere izledim.
başta tuhaf tavırlarını ilk röportajı olmuş olmasına bağlasam da farklı birşeyler var sanki.  :hı:

şu an hala dinliyorum  :weirdface: ve bir şarkı sözü dikkatimi çekti..

"sen beni yenemedin, çünkü ben seninle oynamadım !"

güzel.

bu başlığa otuzbeşbinyediyüzaltıncı kez aynı şeyi yazıcam" başarılar "(:
Tesadüflerle başlar her şey.

« Yanıtla #39 : 13 Temmuz 2008 - 12:26:27 »

Çevrimdışı igves

• Daimi Üye
  • Ay karardı Tam da günah işlemenin zamanı...
klip şarkısını dinledim güzel sözler klip de güzel diğer şarkılarını dinleyemedim henüz... uzun zamndan beri ilk defa birinin ses tonunu beğendim... çok kişi çıkıyor evt takip etmeke zorlanıyorum yaşlandımmı nedir .woot.
"Gel sevişelim gitsin Sonumuz zindan"
https://twitter.com/SevgiGozaydin

« Yanıtla #40 : 13 Temmuz 2008 - 18:10:33 »

Çevrimdışı ciklet

• Üye
  • **
album henüz bulunduğum yere gelmedi myspace nimetleri devam ediyor gece cenk han alkya ve yasemin mori devamı gelecek...

« Yanıtla #41 : 13 Temmuz 2008 - 18:28:14 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Klibi yeni izledim ilginç bi klip şarkıda idare eder

« Yanıtla #42 : 13 Temmuz 2008 - 23:19:49 »

Çevrimdışı oLcy

• Aktif Üye
  • kendi yankımla tanrımı yeniden kaybettim...
'kuzgun' şarkısını şimdiden çok beğendim...ayrıca şarkı sözlerindeki stili oldukça orjinal, bayağı kaçmamış...ayrıca 'aptal' şarkısında ses tonunu nil karaibrahimgil'e inanılmaz benzettim...ülkemizde ilk çıkan kişileri hep birilerine benzeten tipler var onlardan değilim, sadece bu şarkı da böle hissettim..yoksa alternatifler idoller yaratabilir.
artık özgürüm. öylesine yalnızım ki...

« Yanıtla #43 : 14 Temmuz 2008 - 01:09:40 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
albüm ismi hayvanlar ve bir şarkısı kuzgun olunca
ben albümdeki şarkılar genelde hayvan isimlerinden oluşacak diye düşünüyordum
bunada kendimi o kadar inandırmışımki görünce şarkıları hayal kırıklığına uğradım sanki :D

albüm istinye deki d&r a gelmemiş daha
hatta çalışanlar kendilerinden pek emin 'daha çıkmadı' bile diyebiliyorlar :D

ayrıca
N'..........olur çok eğlenceli duruyor
Chocolate, Chocolate, Chocolate Aaaack

« Yanıtla #44 : 17 Temmuz 2008 - 11:21:09 »

furkiii

• Ziyaretçi
başka açıklamalar da yapmış mtv'de..:

http://www.mtv.com.tr/newsID.aspx?NewsId=3357