Gönderen Konu: Yavuz Çetin  (Okunma sayısı 5482 defa)

Yavuz Çetin
« : 30 Mart 2005 - 12:16:25 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
    • http://www.ozlemtekin.biz

Yavuz Çetin, Samsun'da hayata merhaba dediği 1970 yılından hayata veda ettiği 2001 yılına kadar olan kısa hayatına çok şeyler sığdırmayı başarabilmiş bir müzisyen. Babası Erdal Çetin'in mesleği nedeniyle Türkiye'nin pekçok yerini gezme fırsatı bulmuştur. 80'lerin ortasında ilk kez akustik gitar kullanmaya başlamış ve çoğumuzun ergenlik sivilceleriyle uğraştığı yaşlarda Hey dergisinin düzenlediği yarışmada "We cry" isimli çalışmasıyla birinciliği kazanarak profesyonel müzik hayatına ilk adımlarını atmıştır. Lisenin ardından öğrenimine Marmara Üniversitesi Müzik bölümüne girerek devam eder. Bu arada "Hard Time Messengers", "102 sayfa" guruplarıyla geçen dönemin ardından Labirent gurubuyla çalışmaya başlar. Labirent, Yıldız Üniversitesi'nin düzenlediği bir yarışmada birinciliği kazanır. Bu dönemde Teomanla birlikte "Ajan" gurubunda da çalmıştır. Ancak Çetin, okul dışı çalışmaları nedeniyle üniversiteyi bırakır. 1991 yılında Kerim Çaplı, Sunay Akın ve Batuhan Mutlugil'le "Blue Blues Band" gurubunu kurar. Çetin'in daha sonraki müzik yaşamında da etkilerini her zaman gösteren 70'lerin Rock ve Blues parçalarının Cover tarzı çalışmalarının yapıldığı gurupta elektro gitar çalmanın yanında vokal de yapar. 1992 yılında Didem Çetin'le evlenir.

1996'da MFÖ ile çalışmaya başlamasıyla birlikte reklam müziklerinden ünlü şanatçıların albümlerine kadar pek çok tanınmış eserin altına imzasını atar. Turgut Berkes, İzel, Göksel, Soner Arıca, Kıraç gibi sanatçıların parçalarına gitarıyla eşlik etmiştir. Göksel'in "Sabır" isimli parçasında Türkiye'de "Talkbox" tekniğini kullanan ilk sanatçı olmuştur. Bu süre boyunca MFÖ'nün hemen tüm konserlerine gitarıyla eşlik ederken ilk albümünün çalışmalarına da başlar. Oğlu Yavuzcan'ın doğumundan kısa süre sonra 1996'da eşi Didem Çetin'den ayrılır. Bu ayrılığın, hayatının geri kalan kısmında kendisini olumsuz etkilediği yakın dostları tarafından belirtilmiştir. 1997 yılında "İlk" ismini verdiği albümünü çıkarır. Albümde yer alan ve Erkan Oğur'la birlikte çaldıkları enstrumantal parça "Dünya", "Propaganda" filminde de kullanılır.

1997-2000 arası dönemde hem MFÖ konserlerinde hem de kendi kurduğu "Yavuz Çetin Group"la bar çalışmalarına devam eder. 2000 yılında TMC ile yaptığı anlaşmayla beraber ikinci albümünün çalışmalarına başlar. Tamamıyla kendi eseri olan bu albümün çıkmasına günler kala 15 Ağustos 2001'de kendi tercihiyle hayata veda eder. "Satılık" ismini taşıyan ikinci ve son albümü ölümünden sonra 2 aylık bir gecikmeyle Kasım 2001'de TMC tarafından piyasaya çıkarılır. TMC'nin çeşitli kaynaklardan derlediği görüntülerle albümdeki parçalardan "Cherokee", "Yaşamak İstemem" ve "Oyuncak Dünya"ya montaj yapılarak klipleri çekilir..

Yavuz Çetin'in müziksel yetenekleri özellikle popüler medya tarafından yaşamında değil de intiharıyla gündeme gelmiştir çoğunlukla. Bunda da yeteneklerinden çok hastanedeki günleri, neden intihar ettiği, cenazesinde neler olduğu gibi spekülasyona yönelik konular tartışılmıştır. Müzisyen kimliği ne hayatında ne de ölümünden sonra ne yazık ki çok fazla yer bulamamıştır bu tartışmalarda. Halbuki incelenecek, örnek alınabilecek pek çok özelliğe sahip biriydi. Yavuz Çetin için söylenebilecek en önemli şeylerden biri O'nun Türkiye'nin ilk Blues sanatçısı olduğudur sanıyorum. Talkbox gibi Dünya müziği için olmasa da Türkiye için çok yeni sayılan bir teknikle Türk müzik severleri tanıştırmış, sadece çalıp söylemekle kalmayıp, beste yapan, söz yazan, gitar dışındaki müzik aletlerine de yabancı olmayan gerçek anlamda kendini iyi donatmış bir sanatçıydı kısacası. Kısa bir hayata sığmış çok şey demiştim ama belki de bu bize göre çoktu. Kendi yetenekleriyle yapmayı planladığı çok daha fazla şey vardı muhtemelen. Yavuz Çetin, Türkiye'de sanatçıya olan bakış açımızı da çok net ortaya koyan bir fenomendir belki de. Bugün TV'lerde izlediğimiz(!) ve neyi neden yaptıklarına anlam veremediğimiz pek çok yetenek yoksunun arasında asıl yetenekleri nasıl göz ardı ederek bitirdiğimizin de acı bir örneği. Nedense bizim için insanların yaptığı işlerin kalitesi değil özel hayatlarının skandallara olan elverişliliği daha önemli.

Yavuz Çetin'le ilgili bence en önemli site http://www.yavuzcetin.com yarı resmi sayılabilecek sitede sanatçıyla ilgili fazla detaylı olmayan bilgilere ulaşmak mümkün.

Yavuz Çetin'in ilk albümünde yer alan "Kimse Bilemez"in sözleri;

Kimse bilemez su gibi akar hayat.
İnsanlar değişir, yüzler değişir.
Kimi zaman beni korkutuyor
İçimdeki dünya..kimse bilemez.
Kimse bilemez nasıl hissettiğimi.
Kimse bilemez neler düşlediğimi.
Yalnızca sen duyarsın sesimi
Çok uzaklarda..
Yaşadığım herşey benim için bile sır
Kimse bilemez.
Kim gerçek, kim hayal..
Kim oyun oynuyor...kimse bilemez.
Güzel olan herşey neden çabuk biter
Güzel olan herşey neden çabuk biter.

http://www.turkrock.com'dan alınmıştır. :-({|=
bir kadeh şarap, bir nefes duman, bir sıcak gülüş bana yeter..

Özlem Tekin

Yavuz Çetin
« : 30 Mart 2005 - 12:16:25 »

Yavuz Çetin
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2005 - 15:39:21 »

Çevrimdışı cyberjack

• Kurucu
teşekkürler güzel bir yazı

güzel bir insan

Yavuz Çetin
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2005 - 22:09:44 »

Çevrimdışı sinem

• Aktif Üye
    • http://ozlemtekin.biz.
> çok seviyorum yavuz çetin'i..her hafta mutlaka dinliorum özellikle Satılık albümünü..ilk ve son da ii ama..
!!-- ÖZ'ÜNLE KAL--!!

alayına İSYAN ölümüne TEKİNİZM

Yavuz Çetin
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2005 - 17:31:55 »

Çevrimdışı wernoa

• Yepyeni Üye
  • *
  • psychopath
> satılık çok iyi; bknz hala arkadaşımda, almadım daa.. :)
bir kadeh şarap, bir nefes duman, bir sıcak gülüş bana yeter..

Yavuz Çetin
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2005 - 11:18:21 »

Çevrimdışı promil

• Üye
  • **
türkiye'deki gelmiş geçmiş en iyi müzisyenlerden olan, değeri geç farkedilmiş, medyanın kirli oyunlarından, buralardan "gittikten" sonra nasibini almış mükemmel bir insanbirilerinin değeri neden öldükten sonra anlaşılıyor bu ülkede? yada hiç anlaşılmıyor
onun gibisi tekrar gelir mi bilmiyorum
ama hep "burası Türkiye" diyoruz ya gelsede yine değeri bilinmezdi gibime geliyor
sen ölümü seçtin, kurtuldun belki. ama ben hala ait olmadığımı düşündüğüm bu dünyada biçok olumsuzluğa karşı yaşamaya devam ediyorum. tabi benimkine yaşamak denirse
i've got melodies in my head
i had to let them out
this is my music!

Yavuz Çetin
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2005 - 20:20:05 »

Çevrimdışı ßurçin

• Emekli Mod
    • tık tık
yaşamak istemem ve oyuncak dünyayı çok sewerim ... zamanın da tavsiye üzerine dinlemiştim .. belki de çoğu insan gibi geç tanıdım ...

Ynt: Yavuz Çetin
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2005 - 13:18:31 »

Çevrimdışı cansu_IVERSON

• Aktif Üye
yaşamak istemem şarkısı ile Cherokee parçası çok hoşuma gidiyor..

Cherokee
Bak yine geliyor ayın sonu
Yok mu yardım fonu
Kimisi beş kuruşun derdine düşmüş
Kimisinin keyfi yerinde
Herkesin derdi ayrı
Herkesin derdi kendine
Bu dönemde
Her dönemde
Platin saçlı karıların altında
Grand Cherokee
Etiler ve boğaz hattı civarında
Gezer tozarlar
Bir de ona sormak lazım
Senin de derdin var mı diye
Herkesin tuttuğu kendine
Bu dönemde
Her dönemde
Yine başlıyor ay başı günlerim
Yokladım ceplerim
Ben yine beş kuruşun derdine düştüm
Kiminin cebi şişkin
Herkesin derdi ayrı
Herkesin derdi aynı
Yetmişlerde altmışlarda gesuntaytlarda

:tongue:
varsa yoksa ÖZGÜRLÜK!!

« Yanıtla #7 : 03 Temmuz 2005 - 11:11:04 »

Çevrimdışı promil

• Üye
  • **
serdar öztop bi röportajında "en büyük hatası bu kadar yetenekliyim, niye star olamıyorum gibi duygulara kapılmasıydı" demişti. (deniz durukan - iyiler siyah giyer)

öyle bi ülkede yaşıyoruz ki hakettiği yerde olan insanların sayısı ne yazık ki çok azınlıkta. bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri dolaşıyorsa orada güneş batıyor demektir.
küçük gölgeler görmemek dileğiyle..........
biri bu dünyada olmasa da diğer tarafda hak ettiği yerde, biliyorum.
i've got melodies in my head
i had to let them out
this is my music!

« Yanıtla #8 : 03 Temmuz 2005 - 13:38:08 »

Çevrimdışı askn

• Üye
  • **
  • jb özz'ün
bende cok geç tanıdım bu ismi bikaç sarkısını dinledim beğendim erken tanısaydım keşke
:sad:
bir mezarlık dolusu ceset çıkar benden

« Yanıtla #9 : 17 Kasım 2005 - 21:59:31 »

Çevrimdışı ßurçin

• Emekli Mod
    • tık tık
"sadece senin olmak" aşık oluncadaha bi anlamlı oluo bu şarkı :aşk:
bu aralarda favorim ... ewt aşıkım  :dill

« Yanıtla #10 : 17 Kasım 2005 - 23:10:18 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
türkiye nin gitar virtiözü...altın çocuk....
yaşamak istemem şarkısıyla aslında herşeyin msjını önceden wermişti.intiharını parasal sebeplere de baglamışlardı
gercekten çok büyük bi kayıp.....
..:: OZ^Y ::..

« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2006 - 02:48:34 »

Çevrimdışı immortal

• Üye
  • **
  • YALNIZLIĞIM ÇIĞLIĞIMDI HEPİNİZ SAĞIRDINIZ....
çok erken ayrıldın yanımızdan,daha seni dinlemesi tanıması gereken nesiller vardı,ama seni bizden kopartılar,bu düzen beni de çok boğuyo,bizi gökyüzünden izlediğini biliyoruz,ruhumuz seninle,en kısa zamanda görüşmek üzere.....
ATEŞE DAYANABİLECEĞİN KADAR GÜNAH İŞLE.....

« Yanıtla #12 : 17 Ocak 2006 - 21:34:01 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
çok erken ayrıldın yanımızdan,daha seni dinlemesi tanıması gereken nesiller vardı,ama seni bizden kopartılar,bu düzen beni de çok boğuyo,bizi gökyüzünden izlediğini biliyoruz,ruhumuz seninle,en kısa zamanda görüşmek üzere.....
neee ben en kısa zamanda görüşmek istemiom...zamanı gelince görüşürüs :cry1: :cry1:
..:: OZ^Y ::..

« Yanıtla #13 : 17 Ocak 2006 - 22:34:50 »

RoM-03

• Ziyaretçi
kurt cobain gibi  unutulmayacak efsanevi bi şahıstır  .......

« Yanıtla #14 : 18 Ocak 2006 - 19:17:40 »

Çevrimdışı ozlemTekinnn

• İl Temsilcisi
  • ESKİŞEHİR TEMSİLCİSİ
çok erken..ve bukadar iiyken...müziğini bilirdikk..bide eski kız arkadaşından dinlemiştim eskiden..

huzurla uyusun..
başımı ellerimin arasına alarak,ürkek,korkak ve yavaşça geçiyorum aranızdan..dilimde Tori Amos'dan bi hayat..sırf şu düşünemeyişlerinize inat!!üzgünüm aynı zamanda olmaktan,iyi niyetimi paylaşmaktan..tuhaf!!!