Gönderen Konu: Nobel Ödülü  (Okunma sayısı 2453 defa)

Nobel Ödülü
« : 13 Ekim 2006 - 15:12:21 »

Çevrimdışı ben_melih

• Aktif Üye
Orhan Pamuk

1952 yılında İstanbul’da doğdu.Ortaöğrenimini Robert Kolej’ de bitirdi. Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi’ ne devam etti, daha sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksekokulu’ndan 1977’ de mezun oldu.

ESERLERİ
Karanlık ve Işık adlı romanıyla 1979 Milliyet Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu ile paylaştı. Daha sonra Cevdet Bey ve Oğulları ( 1982 ) adıyla yayımlanan bu roman ayrıca 1983 Orhan Kemal Roman Armağanı’ nı da aldı. İkinci kitabı Sessiz Ev ( 1983 ) ile 1984 Madaralı Roman Ödülü’ nü kazandı. Bunu Beyaz Kale (1985), Kara Kitap (1990), Yeni Hayat (1994), Benim Adım Kırmızı (1998) izledi. Gizli Yüz filminin senaryosunu yazdı. Bu çalışmasını 1992 yılında kitaplaştırdı.

HAKKINDA YAZILANLAR

"Valla Yahudi Değilim" Cemal A. Kalyoncu Aksiyon
Aksiyon sayı 391 15 Haziran 2002

Orhan Pamuk, Nişantaşı kültüründen gelen bir kişi. Geçmişi ve ailesiyle ilgili bilgileri ilk defa Aksiyon’a anlatmaya karar verdi. Hakkındaki iddiaların hemen hepsini zor da olsa cevapladı.
Hayallerini fazlası ile gerçekleştirmişti. Ama hedeflediklerinin bitmediğini düşündü. Şimdiye kadar yedi tane roman yazmıştı. Aklında 19 tane daha roman konusu olduğunu hatırladı. Bir kere bunları mümkün olduğu kadar iyi yazmak istiyordu. İkincisi, onların Türkiye’de ve yurt dışında okunmasını istiyordu. Sonra, kitaplarının bugün okunması kadar, onların, böyle, yan yana dizilmiş eserler yığını olarak yarına kalmasını istiyordu. Başka istekleri de vardı: “Tüm bunlarla birlikte hayattan memnun ve mutlu olmak istiyorum, acı çekmek istemiyorum.”

– Mutlu değil misiniz?

“Değilim. Mutsuz da değilim. Gri bir havadayım şu an.” Şimdilerde de gri bir rengi vardı ama yaklaşık üç yıldır ertelediği bir röportajı gerçekleştirecekti o gün. O gün, hayatını konuşacaklardı. Belki romanlarında kahramanlarına yüklediği, ama hangi romanının hangi karakterinde kendisinden izler bulunduğunu okuyucularının da bilmediği hayatını ilk kez, hem de bir bütün olarak anlatacaktı.

– İntihar etmeyi hiç düşündünüz mü Orhan Bey?

"Bunları başkalarına ko–lay–lık–la söyy–le–ye–mem. Belki burada da herşeyi söylemeyeceğim. Siz, ‘Hayatta en büyük acınız ne?’ diye sorarsanız ben bunu söylemem. Ama bir tanesini anlatayım size. 22–30 yaş arası durmadan, günde 10 saat roman yazdım. Romanlarımı yayınlamıyorlardı. Çevrem de yavaş yavaş delirdiğime hükmediyor ve bunu bana inandırmaya çalışıyordu. Çünkü ‘mimar/mühendis olacakken tahsili bıraktı. Roman diye birşeyler yazıyor. Hatta onlar ödül de alıyor, fakat yayınlanmıyor.’ Sadece karım olacak kişi vardı yanımda. Onun dışında çok yalnız hissediyordum kendimi. Bu benim en sıkıntılı dönemimdir."

Baba tarafı Gördes müftüsü

Şimdi buraya bir virgül koyalım ve Orhan Pamuk'un köklerine doğru bir yolculuğa çıkalım. Önce baba tarafı... : “Babam tarafı Türkleşmiş Çerkezlerdir.” Ailenin şeceresi ile ilgili bilgileri daha çok Şevket Pamuk’tan ediniyoruz. Şevket Pamuk, Orhan Pamuk’un 18 ay büyük ağabeyidir: “Hem babaannem hem anneannem tarafı 1890’lara kadar Manisa’nın Gördes kazasında yaşıyor.” Şevket Bey’in söylediğine göre ailenin baba kanadı buranın yerlisidir: “Mesela baba tarafımdan Sabit Bey, 19. yüzyılın ikinci yarısında Gördes Müftülüğü yapmış. Babaannemin annesi tarafı ise, 1850–60’lardaki Kafkas göçüyle Gördes’e yerleştiriliyorlar.”

Orhan Pamuk’un dedesi Mustafa Şevket ve ailesi daha sonra Gördes’ten İzmir’e gider. Oradan da Teknik Üniversite’nin (İstanbul) ilk mezunlarından olarak, mühendis çıkar: “Cevdet Bey ve Oğulları kitabında ondan etkilendim ama onu anlatmadım. Dedem İsmet Paşa’nın döneminde demiryolu yapımından epey para kazanmıştır.” (Mustafa Şevket Bey’in Abdullah adındaki kardeşinin kızı Turan Hanım da ünlü felsefe profesörü Hüseyin Batuhan ile evlenmiş, ailenin tanınmış bir başka ferdidir. Diğer kızı Selçuk Hanım ise resim eğitimi alıp Fransız bir ressamla birleştirir hayatını.)

Mustafa Şevket Bey evlilik zamanı gelince hayatını (Maide) Pakize Hanım’la birleştirir. Ve üç çocuk sahibi olur: Özhan (doktor), Aydın (mühendis olur), Gündüz (Orhan'ın babası, o da mühendistir) ve Gönül (gazeteci Bedii Faik Akın’ın, hukuk fakültesi dekanlığından emekli kardeşi İlhan Akın’la evlendi): “Eskiden hep saklardım bunları.” Pamuk'un dedesinin 1933–34’lerde ölümü aile için büyük kayıptır: "Dedemin ölmesi, büyük para kazanma mekanizmasının sona ermesi demekti. Mühendislik okuyan babamla amcam, kısa süre içerisinde –bunu gülümseyerek söylemiyorum– dedemden kalan paraların büyük bir kısmını, iddialı bir şekilde büyük yatırımlara, ihalelere girerek 1950’lerin sonuna doğru batırmışlar. Hayat standardında bir düşme olmadı ama benim çocukluğum o malın satılması, bu malın satılması, babaannemin ağlaması ve fakir düşme hikayelerinin arasında geçti. Nitekim babam da işte böyle özel girişimci müteahhitlikten bir yöneticiye evrildi. Bizi bırakıp kaçtı, Paris’te yaşadı.”

Orhan Pamuk’un babası Gündüz Pamuk da inşaat mühendisliği okur. İşleri tasfiye ettikten sonra Paris’e gidip IBM şirketinde çalışmaya başlar. Sonra ilk bilgisayarcılardan olarak IBM’in Türkiye şubesini açar ve Türkiye müdürü olur (1959–64). 1964’te Koç Topluluğu’nda çalışmaya başlar, Aygaz Genel Müdürlüğü, Koç Holding Plan Grubu Başkanlığı, Arçelik ile Garanti Bankası Yönetim Kurulu üyeliği ve 1978’den sonra iki yıl da Petkim Genel Müdürlüğü yapar. 2001’e kadar da mezun olduğu üniversitede öğretim görevlisi olarak bulunan Gündüz Pamuk, İsmet Paşa ile Heybeliada'dan tanışıklığından dolayı SODEP’in kurucuları arasında yerini alır: “Halk Partisi yakınlığı ailede hep vardı. Ben, ‘Tabii Halk Partisi’ni sevecekler, çünkü Halk Partisi döneminde zengin oldular’ diye söylüyorum.”

orhan pamugun nobel ödülünü almasını nasıl karşıladınız?

« Son Düzenleme: 15 Ekim 2006 - 09:46:11 Gönderen: Q_ZEN »
9999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

Özlem Tekin

Nobel Ödülü
« : 13 Ekim 2006 - 15:12:21 »

Ynt: nobel ödülü
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2006 - 15:46:38 »

Çevrimdışı CarteR

• Deneyimli Üye
    • http://www.turkclans.com

zaten tahminlerim arasında en ağır basan Orhan Pamuk ' tu Ve Aldı Zaten beklediğim Sonuctu :P diyebilirim
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2006 - 15:53:40 Gönderen: CarteR »
bANA hAvA atMk içN kéNdini kAsMa damaRındaKi kaNıN biLe bAnA hAStA..;)

« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2006 - 15:58:53 »

Çevrimdışı rockchı kız

• Deneyimli Üye
  • SıNı®LÅ®dÅ ¥ÅşÅmÅ¥ı S€viY0RuM
orhan pamuk ödül alsa da türklerin nefretini kazanmış bir isimdir ve öyle kalacaktır.nobel ödülleri de artık bir fiyasko haline gelmiştir,zaten bütün dünya bunu biliyor.orhan pamuk vasat bir romancıdır,ayrıca bazı romanlarını aşırma yöntemiyle yazdığı da kanıtlanmıştır.yaşar kemal gibi koca bir edbiyat devi nerdee orhan pamuk nerdee..

« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2006 - 16:31:37 »

Çevrimdışı CarteR

• Deneyimli Üye
    • http://www.turkclans.com
orhan pamuk ödül alsa da türklerin nefretini kazanmış bir isimdir ve öyle kalacaktır.nobel ödülleri de artık bir fiyasko haline gelmiştir,zaten bütün dünya bunu biliyor.orhan pamuk vasat bir romancıdır,ayrıca bazı romanlarını aşırma yöntemiyle yazdığı da kanıtlanmıştır.yaşar kemal gibi koca bir edbiyat devi nerdee orhan pamuk nerdee..

+1
bANA hAvA atMk içN kéNdini kAsMa damaRındaKi kaNıN biLe bAnA hAStA..;)

« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2006 - 16:56:10 »

Çevrimdışı ozz_witch

• Bizden Biri
  • tanıdık yanlızlık... evelallah tanıştık evvelden..
tabiki bi orhan pamuk bi yaşar kemal asla olamaz nober ödülüde versinler türkiyenin gözünde iyi bi izlenim ve barış kendince saglayamadıktan sonra nober ödülü çokta mühim bi ödül teşkil etmez sadece adı olan var ama son bi kaç yıldır verdigi ödüller kalitesini yeterince düşürmüştür orhan pamuk türkiyeden ödül almaya çalışsın, benim kitaplarım yurt dışında çok satıyor diyor belkide demekki onlar seni daha iyi anlıyor :D
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2006 - 16:56:53 Gönderen: pınar »
:dewil tek bir canın var cehennem dibinde  :dewil <br />                                         wampreeee:<br /><br />Sitenin Cadısı

« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2006 - 17:15:49 »

Çevrimdışı satriani

• Supertramp
  • efilnikufesin
acaba o.pamuun   türk halkını rencide edici  şekilde yaptıı ve halkın büyük bi çoonluunun nefretini kazandıı açıklaması '' Türkiye’de bir milyon ermeni ve 30 bin kürt öldürülmüştür''
olmasaydı bu  ödül yine orhan pamua verilirmiydi die düşünmeden edemiorum,
bence verilmezdi, nitekim nobel ödülünün son yıllarda artık tamamen amacı dışına çıkarak  genellikle bu tarz siyasi açıklamalar ve kendi  ülkesinde asla kabul görmeyen  sözler sööleyen kişilere verildii gün gibi ortada, bu yüzden kimse kalkıpta o.p  nobel EDEBİYAT  ödülünü kazandı  fln demesin  kazandıı  ödülün edebiyatla fln alakası yok bence...
I\'m going slightly mad

« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2006 - 17:19:02 »

Çevrimdışı DeAthLY

• Yepyeni Üye
  • *
  • Gurp
acaba o.pamuun   türk halkını rencide edici  şekilde yaptıı ve halkın büyük bi çoonluunun nefretini kazandıı açıklaması '' Türkiye’de bir milyon ermeni ve 30 bin kürt öldürülmüştür''
olmasaydı bu  ödül yine orhan pamua verilirmiydi die düşünmeden edemiorum,
bence verilmezdi, nitekim nobel ödülünün son yıllarda artık tamamen amacı dışına çıkarak  genellikle bu tarz siyasi açıklamalar ve kendi  ülkesinde asla kabul görmeyen  sözler sööleyen kişilere verildii gün gibi ortada, bu yüzden kimse kalkıpta o.p  nobel EDEBİYAT  ödülünü kazandı  fln demesin  kazandıı  ödülün edebiyatla fln alakası yok bence...

helal olsun işte bu. ismini duyurmak adına ülkesini satan adamdan ne hayır gelir?
DIE IS ONLY BEGINING !..

« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2006 - 18:03:30 »

Çevrimdışı mezar kabul

• Üye
  • **
orhan pamuğun yazıları cümle dizimi bir dil öğrencesi olarak biraz da ilgili biri olarak bence çok kötü bu adamın o ödülü alması da sadece politiktir yani bu adamdan bi b** olmaz aslında walla bi sürü küfür gelio aklıma şu an ama yazmıcam sitenin terbiyesini bozmamak adına ...

Lütfen kullanılan kelimelere biraz daha dikkat.. Mesajınız düzenlenmiştir.                          L.H.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2006 - 18:47:58 Gönderen: LittleHercules »
10'9'8'7'6'5'4'3'2'1'0..

« Yanıtla #8 : 13 Ekim 2006 - 19:03:23 »

Çevrimdışı b.d.sude

• Daimi Üye
  • __________________________________________________
ireniyorum orhan pamuktan...ve kendi ırkımdan oldugu için kendimden utanıyorum..
_CEA SERA SERA_

« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2006 - 19:10:27 »

Çevrimdışı mezar kabul

• Üye
  • **
moderatörlerden özür diliorum kullandıım kötü kelimeler için ama bu başlık burda kaldığı sürece bole bi çok yazı gelebilir en iisi bunu burdan kaldrmak bence tabi karar sizin
10'9'8'7'6'5'4'3'2'1'0..

« Yanıtla #10 : 13 Ekim 2006 - 19:11:04 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
yani ne kadar doğrudur bilemiyorum ama o insanın burda adı geçmesi bile beni iğrendiriyor. bütün ödüller senin olsa ne yazar ...

vatan haini ile anılmak ölümden beterdir. istersen dünyanın trajlı ödülünü al .. sen satlıksın..
satlıkların bir sıfatı olmaz sadece mesleğininin ardına gizlenir...

neymiş  .. YAZAR....

bu vatanın üzerinde gezen ayakların bile , altında yatanların kemiklerini sızlatıyor...
HAİN!!!!!
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #11 : 13 Ekim 2006 - 19:58:56 »

Çevrimdışı MyWy

• Üye
  • **
ya soruyorum orhan pamuk kim ne adam çıkıp ermenileri  kürtleri savunuyor ya biz bu adamı bu devlette yedirip içirip kitaplarını alarak zirveye getirdik ne oldu adam ermeni soykırımını ve kürt lerin öldürülmesi diye siyaset yaparak nobel ödülü aldı
biz ne kazandık adam siyaset yapark en iyi yazar seçildi biz aynı şekilde bekliyoruz ve hala bu insanın başarısını bütün görsel ve yazılı basın övgü sözlü yazılar reportajlar yapıyor
sadece yazık diyorum zamanında atıp tutanlar şuan bu insanı övüyorlar herzamanki gibi bunların hepsine acıyorum... 
Bunca Çilenin Sonu Değil mi Bir Avuç Toprak? Ölümden Korkum Yok Tek  Korkum Unutulmak...

« Yanıtla #12 : 15 Ekim 2006 - 08:18:24 »

Çevrimdışı C_myrna

• Aktif Üye
bu ödüle en çok ermeniler sevindi
bu arada 1milyon ermeni söylemi olmasa kesinlikle nobeli alabileceğini sanmıyorum bu söylemi bulunmadan önceki adaylıklarında neden ödül verilmedi ?
herşee rağmen ülkemiz için önemli bir şey sadece terör-felaket-soykırım haberleriyle dünya gündemine gelen türkiye bu sefer bir yazarının nobel almasıyla dünya gündeminde

« Yanıtla #13 : 15 Ekim 2006 - 09:44:55 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
tarihleri şerefsizliklerle dolu batı dunyasaı bunlara bir yenısını daa ekledi bu odulu adını bıle anmak istemediiğim o.ç.'na vererek.. :ehmm:
herşey ele ayaaa düştü..nobeli bile karıstırdılar siyasete...allah belalarını versın diyoum... :ehmm:
ama türk milleti bu tür basit oyunlarla yıpratılabılecek kadar zayıf bı mıllet diildir...bununda gayet farkındalar...
hey gidi günler… göz yaşım sel

Ynt: Nobel Ödülü
« Yanıtla #14 : 17 Ekim 2006 - 16:31:32 »

Çevrimdışı babende

• Deneyimli Üye
  • https://twitter.com/babende
    • Tv ve Sinema Dünyası
Malum sözleri yüzünden nobel ödülü'nede sevinemedik. Keşke başkası alsaydı.  :nanik:
İnşallah bir başka gerçekten hakeden biri alır. Bunada siyaset karışıyorsa yandık hiç bişeye güven kalmadı.