Gönderen Konu: Türk Müzik Eleştirmenlerinde "Özlem Tekin Anlaşılmıyor" Klişesi!  (Okunma sayısı 12632 defa)

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
Ya şu bile yeter. Hepinize soruyorum?

Çıkıp da biriniz diyebilir mi? Ben Özlem'in herhangi bir klibini doya doya televizyonda seyrettim. Ben taa en başından böyle bir olay olduğunu hatırlamıyorum. Bahar, Değmez, Herkes Şanslı Doğmuyor ve Kargalar, zaten sansürlendi. Diğerlerini hanginiz doya doya izledi? Hangi şarkısı herhangi bir listede üst sıralara çıktı?

Ne yani şarkıları çok mu boktandı? Yazmamışlar mesela? Çok mu kötü? Hatırlıyorum da Özlem'in en iyi balladı sayılan şarkı Kral TV listesinde 14. sıradan öteye geçememişti o zamanlar.
en çok diyebileceğim aşk herşeyi affeder mi ve yar bana varmadı var onların olduğu dönemler de zaten az iş vardı.. dağları deldim ehh işte.. diğerleri dediğin gibi ya sansürlendi ya da tü kaka yapıldı sektörün babaları tarafından :S

Özlem Tekin

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
ya biz bu kadınla 20 yıllık bi yolculuk yaptık ve neyin ne olduğunu tabiki biz fanlar daha iyi biliyoruz çünkü mahrum bırakıldık.. bu isyanda da haklıyız ergen yaftası yiyeceksek de ne gam.. (30 yaşına merdiven dayamış biri olarak hoşuma bile gider hahaha )

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Hadi "Sen Anla" daha popüler türde olduğu için aldı yürüdü,peki "Dağları Deldim" neden geride kaldı.Hatırlıyorum o yıllarda sadece flash tv de çıkıyordu.Kral tv de çok nadir çıkardı ve o yıl müzik ödüllerinde kadın rock kategorisi açılmamıştı ve ödül teomanın olmuştu.

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Emre yazıyı sende paylaşır mısın fan sayfanda?

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye
Eğri oturup doğruları da konuşmak lazım bu gibi durumlarda. Yazının çokça katıldığım, çokça da katılmadığım yeri var.

Ben televizyonla, müzik kanallarıyla vs. arası olmayan biriyim. Kim neyi çaldı, neyi çalmadı, hangi şarkı daha çok yayınlanıyor genellikle bilmem böyle şeyleri.(Evet, kim söz konusu olursa olsun) Dönmediği söyleniyor, pekala. Ancak birkaç kişinin de belirttiği üzere Özlem'in kliplerinin az yayınlanışının, şarkılarının "daha" az ilgi görüşünün sadece medyayla, ya da sizin tabirinizle "birileriyle" alakalı olduğunu düşünmüyorum. Özlem'in suçu demiyorum dikkat ederseniz. Ortada herhangi bir "suç" yok çünkü bana göre. Bir "durum" var sadece.

Başta dediğim gibi eğri oturup doğru konuşmaya gayret ediyorum. Doğal olarak kendi doğrularımı. Özlem genel anlamda belirli bir çizgi tutturayım, bu yönde ilerleyeyim kişisi değil. Yapısına uymaz. Deneyecek, bırakacak yeniden deneyecek. Olayı bu zaten onun. Herkes de bilincinde bunun. Ve evet, kim inkar ederse etsin bu da bir "tarz". Bunu "Özlem Tekin anlaşılmıyor, Özlem Tekin çizgisini tutturamadı" şeklinde yorumlamak yersiz ve komiktir. İşte tam bu aşamada eleştirmen, medya vs. olaylarını bırakıp biraz da dinleyiciye odaklanmak lazım. Türkiye ne dinliyor, bu toplum nasıl şarkıları seviyor bu gibi konulara girmek lazım. Özlem çok nadiren genel dinleyiciye ulaşacak şarkılar sundu bize ve bu şarkılarda bu şarkılar da büyük sükse yaptı zaten. (bkz. Dağları Deldim, Sen Anla, Yazmamışlar, Laubali, Dayanamam vs.) Bu şarkılar her yerde çaldı, herkesçe bilindi. Deliler gibi de dinlendi.

Şimdi düşünebiliyor musunuz siz her yerde bangır bangır Elif Çağlar çalındığını ya da daha yakın bir örnek Kurban: Sahip albümü. Ne kadar dinlendi ? Kurban yahu, herkesçe bilinen şarkıları olan bir grup. Ama yok olmadı, bu harika albümü dinlemedi millet. Dinlemez de. İstediğin kadar dönsün kanallarda, tanıtılsın. Kemik kitleyle sınırlı kalır ve kaldı da. Özlem'in de sıkça karşılaştığı bir durum bu. Her şarkı herkese hitap etmez. Kargalar şarkısı mesela. Çevremde Özlem'i tanımayan adamlar dahi duydu, dinledi. Kimi beğendi, kimi beğenmedi. İyi-kötü değil olay. "Hitap".

Nice albümler tozlu raflara kalktı bu ülkede. Nice isimler kaynadı gitti. Tüm bunların arasında benim gördüğüm ise Özlem'in bu kadar "mağdur" bir durumda olmadığı. Siz daha farklı yorumluyorsunuz bunu, ancak daha dıştan biri olarak benim gözlemim bu. Herkes sevsin, bilsin dinlesin demeniz doğal; ben de isterim Özlem daha "da" göz önünde olsun ama işler böyle yürümüyor.

Güven Erkin Erkal olaylarında da benim diyecek sözüm yok artık. Kesinlikle dahil olmak istemeyeceğim seviyesiz şeyler dönmeye başladı ortada. Tek taraflı da değil bu durum. Belki başlangıç ona ait diyeceksiniz lakin bu tartışmayı dibe çeken yalnızca o olmadı. Son okuduğum mesela: "Şebnem imzalı t-shirt satan sizin gibi düşmanlarımız var". Adama sağlam malzeme işte daha ne ? Sen adama haklı haksız ağzına geleni söyle, üslubun da olabildiğince sert olsun. "Tamam ağbi" demez adam. "Haklı" bile olsan haksız duruma düşersin.

Uzattım çok, farkındayım ancak söylemem gerektiğini düşündüğüm şeyleri söyledim yalnızca. Daha çok olsa da söylenecek, şimdilik bu kadarı yeterli diye düşünüyorum.

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
  • I'm Right While I'm Wrong
Düşünceler güzel. Tek bir sorun var, doğru bir tane, senin doğrun, benim doğrum olamaz. Senin fikrin olabilir ancak. Dolayısıyla, şu "birilerinin" ambargo koyduğunun doğru olmadığı düşüncesini kafamızdan atmamız gerekiyor. Ben o yazıda kişileri sıralarken "şüphelerimden" bahsetmedim ya da iftira da atmadım. Senin tabirinle durumu açıkladım.

Hani konunun merkezinde Özlem var (ki Özlem'i pek de alet istemiyorum bu muhabbete), kendisi bu ambargonun sahiplerinin bilincinde. Biliyor da, söylüyor da. Daha da afişe olması durumun, Özlem'in aleyhine olur. Kalkıp bu durumu, atıyorum tivitırdan ya da gazetelerden bize aktaracak hali de yok. Ee Özlem söylemedi, ben söyledim. Hatta yazıyı yazınca kızacağını da düşündüm.

Ben açık yüreklilikle, bu sitedeki yazılarımı okuyanlar da bilir, Özlem'i de çok sert bir şekilde eleştirdim. Onun da bu durumda hatası var. Bir süre gaza geliyor, sonra bırakıyor. Boşveriyor. Düzgün bir menajerlik ağı kuramıyor. Hep arkadaşlarına güveniyor, profesyonel davranmıyor. Ama işte bu da onun mizacı. Değişmez.

Çevrimdışı DiviNeSouL

• Aktif Üye
"Kişisel doğru" kavramını biraz açmak lazım tabii ki. Okuyan biri için kolaylıkla yanlış anlaşılmaya mahal verebilecek bir tabir kullanmışım. "Yanlış" da olsa kendi doğruları vardır insanların. Deyiştir bu, kendi doğrularımız "doğru"ları örselemesin, yeter.

Dikkat ettiysen -ettiğine eminim- ambargo mevzularına değinmekten kaçındım. Özlem'in dile getirdiği ortada olan bazı şeyleri biliyoruz. Ancak bir de bilinmeyen şeyler var. Senin de söylediğin üzere herkesin bilmesi gerekmeyen şeyler bunlar. Özlem-Şebnem husumetinin kökeni nedir, neye dayanıyor gibi şeyler bunlar. Hoş mu, değil. Ancak hep dillendirdiğim üzere 2 taraflı bilgim olmayan bir durum. Şebnem'i, müziğini "çok" seven biri olduğum da göz önünde bulundurulursa bu konular hakkında çok fazla yorum yapmak istemememi anlayabilirsin diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Ben de yazıyı okudum ve dayanamayıp geri dönme gereği hissettim kendimde. Söylenecek çok şey var, yapılacak pek bir şey yok. Albümün tadını çıkarmaya bakmalı ve bir sonraki albümle bunun arasında çok fazla ara olmamasını dilemeli...
Kalbim pusula, sen kuzey!

Çevrimdışı ShiverVol2

• Gold Üye
  • /////////////////////
yaaaa yapılacak bişey olsunnn :(:(:(:(:(  ama yok :/:/
Birilerinin arkasına yaslanıp müzik olmaz, her şey tek başına yaptığında kıymetlidir(ÖZLEM TEKİN,ŞF'a)

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
özlemden izin çıktı yazıyı yayın!!
...özlem yazmadı sonucta..

Çevrimdışı halil

• Bizden Biri

Oray Eğin'le var mı bağlantısı?

varmış :)
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2013 - 22:36:16 Gönderen: halil »
eski sevgilim yeni sevglisini benimle aldattı

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!

Hobaa.. Hemen gazetelere gitmeli. =)
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Ulan bu albümle hepimiz sıyırdık,neler yapıyoruz böyle? :D
İyi ama devam...

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
arap baharı bile yaparız biz bu gidişle :D

Çevrimdışı -MYSTIC-

• Deneyimli Üye
  • Yakın dövüşün hastasıyım..Ringlerin ustasıyımm..
Oray bu yazıyı okusun kesin haber yapar.Ama Özlem'e dönüşü nasıl olur bilemem!! Keşke birileri Şebo'nun böyle  birşey yapmadığını kanıtlasa..Ben şimdi nasıl açıp dinleyim ki Şebnem'i..İnanmak güç.
TANRI DEĞİLİM AMA TAPANLAR VAR :D :D :D