Gönderen Konu: Aşka Dair  (Okunma sayısı 18123 defa)

Ynt: Aşka Dair
« Yanıtla #105 : 13 Aralık 2010 - 18:02:58 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Birçok albümde aynı tonlara yakın gitar soloları bulunuyor,burda ritim bile uymadığı halde nasıl benzetmişler klavye sesini pes!

Özlem Tekin

« Yanıtla #105 : 13 Aralık 2010 - 18:02:58 »

« Yanıtla #106 : 22 Aralık 2010 - 18:35:06 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Hiperaktif'te en güzel söylediği şarkı olmuş. http://www.youtube.com/watch?v=7ysszbHDs0I Her versiyonu ayrı güzel gerçi. Bu aralar gözdem.
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #107 : 23 Mayıs 2011 - 15:17:27 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
ozz versiyonu daha iyi olan şarkı. ozz özleniyor galiba :/
Bugün Doğanın Dengesi Yok..

« Yanıtla #108 : 23 Mayıs 2011 - 15:32:53 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
http://www.dailymotion.com/video/xer75_paul-van-dyk-for-an-ang orjinal hali
http://www.youtube.com/watch?v=m9yEK3hwYgI remixi
remixin içinde aşka dair'in ezgisi var anlamadım bu işi :/

« Yanıtla #109 : 23 Mayıs 2011 - 15:36:04 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
ben anlatırdım ama dilim varmıyor söylemeye. barlas...
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

« Yanıtla #110 : 23 Mayıs 2011 - 15:47:30 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
  • I'm Right While I'm Wrong
şokşokşok  :D

şarkı resmen arak çıktı. :p

Şaka bir tarafa, ilk 3-4 nota benziyor, sonrasında farklılaşıyor. Fakat benzerlik hat safhada. Bir de şu var, telif yasalarınca kaç olduğunu unuttum ama bir dize nota ile gam esinlenmek serbest.

« Yanıtla #111 : 23 Mayıs 2011 - 16:00:39 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
bırak bu işleri sercan. esinlenmekmiş :) başkası olsa ( ki o başkasının kim olduğunu biliyorsun) yerin dibine sokmuştun şimdi :D bi kaç nota falan değil, nakaratı külliyen hacılamış barlas abim. fakat siz bunu nasıl yeni farkettiniz? albüm çıktığında konu olmuştu millete bu.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2011 - 16:04:30 Gönderen: FIRATESER »

« Yanıtla #112 : 23 Mayıs 2011 - 16:10:40 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Pardon da, şarkıda sadece klavye partisyonlarının ilk bölümü (3ila5 nota) arası aynı. Ve dediğim gibi telif yasalarınca belirli bir ölçüde gam ve nota alımına serbestlik var.

Bu kafayla o zaman, Gezegen X, Belki, Bahar, Dağları Deldim de çalıntı.

Mesela, Opeth'in Harvest şarkısı ile ŞF'nin Çakıl Taşları şarkısından örnek verecek olursak, orada gam, notayı falan bırak direkt intro ve gitar pasajları esinlenmiş (araklanmanın babası yapılmış.)

Şimdi kalkıp bu şarkıdaki 3-5 notalık diziyle Aşka Dair'i çalıntı şarkı yaparsanız, Çakıl Taşları ne kategorisine girer bilemedim. Yani şimdi gelip hemen geldi ŞF'ye b*k attı diyenleriniz olabilr, hayır aslında amacım keskin ve belirgin bir örnek vermekti.

Eminim, Barlas (günahım kadar sevmem ve savunmak için söylemiyorum) bu klavye partisyonunu bilinçli olarak yapmıştır yani esinlenme ile. Tıpkı Gezegen X şarkısındaki siren sesi klavye partisyonlarının Rammstein grubundan esinlenilmesi ile. (O da 3 notalık bir kısım)

« Yanıtla #113 : 23 Mayıs 2011 - 16:10:57 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
remix de nakarat benziyor. ve remix özlemin albüm çıkış tarihinden daha yeni.

« Yanıtla #114 : 23 Mayıs 2011 - 16:13:02 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
remix de nakarat benziyor. ve remix özlemin albüm çıkış tarihinden daha yeni.

Büyük ihtimalle o klavye partisyonları ya anonim ya da herkese açık bir bestedir. Ben o klavye partisyonunun başka birkaç şarkıda da duyduğuma eminim. O remikse ya da herhangi bir şarkıya özgün bir şey değil.

« Yanıtla #115 : 23 Mayıs 2011 - 16:14:28 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
Pardon da, şarkıda sadece klavye partisyonlarının ilk bölümü (3ila5 nota) arası aynı. Ve dediğim gibi telif yasalarınca belirli bir ölçüde gam ve nota alımına serbestlik var.

Mesela, Opeth'in Harvest şarkısı ile ŞF'nin Çakıl Taşları şarkısından örnek verecek olursak, orada gam, notayı falan bırak direkt intro ve gitar pasajları esinlenmiş (araklanmanın babası yapılmış.)

Şimdi kalkıp bu şarkıdaki 3-5 notalık diziyle Aşka Dair'i çalıntı şarkı yaparsanız, Çakıl Taşları ne kategorisine girer bilemedim. Yani şimdi gelip hemen geldi ŞF'ye b*k attı diyenleriniz olabilr, hayır aslında amacım keskin ve belirgin bir örnek vermekti.

Eminim, Barlas (günahım kadar sevmem ve savunmak için söylemiyorum) bu klavye partisyonunu bilinçli olarak yapmıştır yani esinlenme ile. Tıpkı Gezegen X şarkısındaki siren sesi klavye partisyonlarının Rammstein grubundan esinlenilmesi ile. (O da 3 notalık bir kısım)
gezegen x, bahar, dağları deldim'de hangi şarkılardan esinlenilmiş?

« Yanıtla #116 : 23 Mayıs 2011 - 16:25:54 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...

Ş.F.  kadar taş düşsün kafana dicem ama o zaman biz de etkileniriz belki :p (bknz. marduk).  Kanunda, izin veriyor diye 3 - 5 nota çalmanın adı esinlenme diye mi geçiyor bilmiyorum. Gezegen x' in introsu bir müzik programının içindeki looplardan biri. Ve bunu herkes yapıyor. Ama eğer sen, bir başka şarkıyı duyup da onun melodilerini esinlenme(!) adıyla yürütüyorsan arakçısındır arkadaş. Örnek mi istiyorsun. Bak Ş.F. ablam ne ''Dio'' ? Mayın Tarlası... Peki bunun ingilizcesi ne? Don't talk to strangers...  Bayılırım!
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2011 - 16:28:32 Gönderen: FIRATESER »

« Yanıtla #117 : 23 Mayıs 2011 - 16:29:27 »

Çevrimdışı tekinist_mhmt

• Modaretor Grubu
Ş.F.  kadar taş düşsün kafana dicem ama o zaman biz de etkileniriz belki :p (bknz. marduk).  Kanunda, izin veriyor diye 3 - 5 nota çalmanın adı esinlenme diye mi geçiyor bilmiyorum. Gezegen x' in introsu bir müzik programının içindeki looplardan biri. Ve bunu herkes yapıyor. Ama eğer sen, bir başka şarkıyı duyup da onun melodilerini esinlenme(!) adıyla yürütüyorsan arakçısındır arkadaş. Örnek mi istiyorsun. Bak Ş.F. ablam ne ''Dio'' ? Mayın Tarlası... Peki bunun ingilizcesi ne? Don't talk to strangers...  Bayılırım!
gezegen x için bahsettiğin program ne yahu link versene dinleyelim ;)

« Yanıtla #118 : 23 Mayıs 2011 - 16:37:46 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri

Anlatamıyorum galiba, bir beste havuzu vardır ve müzisyenler bunu kullanabilir belirli yasalarla. Sen Özlem Tekin'in herhangi bir şarkısında herhangi bir gitar, klavye veya bas partisyonlarının tümünün arak olduğu şarkı gördün mü? Ben çok araştırdım, hayır görmedim.

ŞF örneğinde, özellikle mayın tarlasında direkt, vokal ve gitar partisyonları çalınmış. Hem de tamamen, o da yetmemiş, Mor ve Ötesi de küçük sevgilim için aynı şarkıdan intro araklaması yapmıştır. Bunlar 3-5 nota değildir. Bildiğin bir dolu nota dizeleri içerir.

Yasalarca izin verilen ölçüyle yapılmışsa sen ona çalıntı ya da arak diyemezsin, tamam Barlas'ı ya da bu esinlenmeyi yapan herhangi bir müzisyeni orjinal olmamakla ya da müzikal bazda sığ olmakla nitelendirebilirsin ama orada arak yapmış olmuyor.

« Yanıtla #119 : 23 Mayıs 2011 - 16:59:18 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
Sen niye özlemin şarkıları arak mı diye çok araştırdın ki? Öyle bir beklentin mi vardı Özlem'den? :D  Kuşkucu tekinist :p
Öte yandan kanun adamı değilim olm ben. 3e 5e bakmam. Zaten topu topu 7 nota var :D Neyse ne... Ş.F'yi de , Barlas'ı da çok severim. Yersen...