Gönderen Konu: LuXuS  (Okunma sayısı 442 defa)

LuXuS
« : 23 Mayıs 2011 - 00:47:11 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...

Müzik alemindeki duruşunu ‘...biz; son kalan kar birikintisini oynaşmaya mekan tutmuş iki çılgın kedi için çalarız yalnızca ve lakin herkes bundan sebeplenir....’şeklinde ifade eden Luxus, projenin nihai hedefini, eğlence olgusuna hipnotik bir boyut kazandırmak şeklinde açıklıyor ve ekliyor; “Bu, hani sakız gibi uzayan, ‘çalgıcı’nın artık ne çalacağını şaşırıp kendini upuzun doğaçlamalara verdiği, eski usül sokak düğünlerindeki kendinden geçmiş hissiyata deli gömleği giydirmekle eşdeğer bir durum; “Hipnotik Eğlence”...

İstanbul’da birçok mekanda verdikleri canlı performanslar ile büyük beğeni kazanan ve kendisine şimdiden önemli bir dinleyici kitlesi edinen Luxus, Alper Bakıner (Solo vokal ve keman), Kamucan Yalçın (Klarnet, Vokal), Ozan Akgöz (Akordiyon, Trompet), İsmet Kızıl (Perküsyon), Gökhan Barış Bölükbaşı (Gitar), Ömer Erciyes (Bas Gitar) ve Burak Beyrek’ten (Davul) oluşuyor.

Hayat, bize 'acayip' bir takım 'şeyler' olduğuna dair irrasyonel kanıtlarla zaten tıka basa dolu.Bizim tek yaptığımız, bunlara hafif yan gözle bakıp, sinsice gülümsemek.. Bunu seçtik çünkü, yeri hazin gözlerle arşınlayan bakışlardan gerçekten çok sıkıldık.Tekrarlandıkça içi boşalan bir takım karanlık argümanların yerine;hayatın dandikliğine takla atarak ve dil çıkararak karşı durmaya karar verdik ... ..Ve takla attıkça fark ettik ki; .. .. ..LUXUS; hayattan bunalmanın alternatifi değil, o bunalımın ta kendisidir. ..Gazetelerdeki asık suratlıların ve kokusunu yaydıkları politik mendeburluğun yüzüne çizilmiş bıyıktır. ..Saptığı sokak ve çıkaracağı seslerle ilgili; taze ve anlık oluşları dışında hiçbirşeyi vaat etmeyen, yolcu kapasitesi oldukça geniş bir cadı süpürgesidir. ..Ve dil çıkarttıkça gördük ki; .. ..LUXUS; her seferinde başka renklerde ışık yayan 7 kişiden mürekkep bir şiirli lambadır. ..Boynunuzdaki kravatın yasaklanmış göbek atma isteğidir. ..Çaresizliğin kıçında patlayan siyah deriden dede terliğidir. ..Terli terli su içmenin yegane bahanesidir. ..Elinizde patlama ihtimali oldukça yüksek bir sıhhatli bombadır... Şudur, budur. .
diye kendilerini ifade eden bu grup, 2000 yılının başlarında Alper Bakıner tarafından bir sahne projesi olarak tasarlandıktan sonra, 2005 yılının Şubat ayında “Acayip Şeyler” adlı ilk albümünü Yakartop Müzik etiketiyle çıkardı.

İlk kez dün gece dinledim, bir arkadaşımın ''sana bir grup dinleticem, bayılacaksın'' demesi üzerine. Yaptıkları müzik hakkında en ufak bir fikrim olmadan, girdik mekana. 3 saat boyunca dinlediğim müzik hakkında şunu söyleyebilirim. Ben hayatımda müzik dinlerken hiç bu kadar eğlenmedim  .yihu. Şarkı sözlerinden tutun, elemanların hiç kasıntı olmamaları ve sürekli gülmeleri , kullandıkları her enstrümana hakimiyetleri, dinleyenlerin hayattan kopup dans etmeleri gibi bir sürü etkeni var bu eğlencenin. Bugün ilk iş gidip albümlerini satın aldım. Sabahtan beri aralıksız dinliyorum. Kısacası, arayın, bulun, dinleyin, dans edin... Seveceksiniz!
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

Özlem Tekin

LuXuS
« : 23 Mayıs 2011 - 00:47:11 »