Gönderen Konu: Mercan Dede  (Okunma sayısı 1517 defa)

Mercan Dede
« : 31 Mayıs 2006 - 01:03:31 »

Çevrimdışı MarMan

• Deneyimli Üye
  • !!! AzgıN ŞeytaN & GelGit Tanrısı !!!
Mercan Dede (nam-ı diğer DJ Arkın Allen), doğuya özgü Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli bir biçimde harmanlayarak, eski ile yeniyi, Doğu ile Batı'yı birleştirdiği bir müziğe imzasını atıyor.

Topluluğun kurucusu ve lideri Arkın Ilıcalı olarak 1966 yılında Türkiye'de dünyaya geldi. Ney, bendir, davul ve vokal sanatçısı olma yolunda müzik eğitimini geleneksel yollardan tasavvuf müzik ustalarından aldı. Öğretmenleri arasında Usta Nezih Uzel ve ney sanatçısı Ömer Erdoğdular sayılabilir. Ayrıca sanatçı, ebru sanatını öğrendiği büyük ney üstadı Niyazi Sayın'dan da fazlasıyla etkilendi.

Ebru sanatını eğitmen olarak Concordia Üniversitesi'nin Studio Arts programında devam ettiren Mercan Dede, 1998 yılında Kanada'ya göç etti. O yıldan bu yana değişik Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye'de müzik çalışmalarına devam eden sanatçı, The University of Saskatchewan'da Profesör David Kaplan ile Dünya Müziği üzerine çalıştı.

Mercan Dede Topluluğu, Dede'nin son on yıl içindeki kapsamlı müzik birikiminin bir sonucu olarak, 1997 yılında kuruldu. İlk albümleri "Sufi Dreams" gerek Kuzey Amerika, gerekse Avrupa'da yoğun bir ilgi gördü. Alman televizyonu Saarlandischer Rundfunk'un yapımcıları Sufi Müziği ile ilgili hazırladıkları belgeselde başrolü Mercan Dede'nin üstlenmesine karar verdiler ve belgeselin müziğinin de aynı sanatçı tarafından yapılmasını istediler. Belgesel 1999 Şubat'ında Alman televizyonunda yayınlandı ve büyük bir yankı uyandırdı.

Sanatçının ikinci albümü "Journeys of a Dervish", 1999 yılında yayınlandı. Mercan Dede'nin bir sonraki albümü "Seyahatname", 2001 yılında yayınlandı. Albüm reji ve koreografisini Beyhan Murphy'nin gerçekleştirdiği ve Modern Dans Tiyatrosu tarafından sergilenen Seyahatname 2001 adlı gösteri için bestelenen müziklerden oluşmakta.

Temmuz 2001'de dünyanın en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen Uluslararası Montreal Jazz Festivali'nin General Motors Big Event gecesinde, 'Doğu ile Batı Buluşuyor' başlıklı konserde, Burhan Öçal ve Jamaaladeen Tacuma ile Mercan Dede Trio olarak 100.000 kişiyi aşan bir izleyici karşısına çıktı. 2002'de çıkardığı "Nar" albümünde klasik Türk müziğinin önemli isimleriyle çalışan Mercan Dede, bu albümle daha önceki albümlerine göre çok daha büyük kitlelere ulaştı.

------------------------------------------------------0000000000-----------------------------------------

bu aralar gerçekten çok hoşuma gidiyor bu tarz özellikle mercan dede ney ile muhteşem bir atmosfer yaratıyor hem albümlerinde hem konserlerinde açıkçası ben de bu yaz ney alıp üflemeye başlayacam bakarsınız ben de bir mercan dede olabilirim marman dede  tey tey tey tey
:} Düş Ağrısı {:

Özlem Tekin

Mercan Dede
« : 31 Mayıs 2006 - 01:03:31 »

Ynt: Mercan Dede
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2006 - 02:42:55 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
mercan dede alanının en başarılısı olsada o saçlarla olmaz,, :P.p ercan dedenin birçok çalışması avrupada gruplar tarafından kullanılıyor,, zaten ülkemizde de bi isim haline gelmiş,, müzikal anlamda dogu ezgilerilerini görüyorum,, başarılı buluyorum açıkçası,, yaptıgı iş gerçekten mahiyet itibariyle zor,,

« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2006 - 16:47:19 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
geçen sene didim de canlı dinledim... mükkemmel bi konser verdi... orda daha da hayran kaldım onun sanatına... :alkıs: :alkıs: :alkıs: (hemide ayakta) :alkıs:
hey gidi günler… göz yaşım sel

« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2006 - 17:20:28 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
süper ben cok beeniorum... saçlar ii yaw :D
..:: OZ^Y ::..

« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2006 - 17:32:49 »

Çevrimdışı gigaoz

• Emekli Mod
  • Armanın Peşinde Adanmış Hayatlar.
    • OZ
Dün Cİne5 de İzledim :dill  Yurt Dışında Ülkemizden Daha Çok Seviliomuşş  :hı:
₯___ώ ћ € я € ע € я     |      μ á Y    я ٥ á μ___₯

« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2006 - 18:16:48 »

Çevrimdışı satriani

• Supertramp
  • efilnikufesin
Dün Cİne5 de İzledim :dill  Yurt Dışında Ülkemizden Daha Çok Seviliomuşş  :hı:

evet  doru sölüosun gigaoz kardeşim, keşke caanım yurdumdada  okadar sevilse bu adam bence müthiş bi iş yapıo hem çok zor hemde çok orjinal bi  tarz,
 ya adamın iki senelik konser programı ( yurtdışı için sölüorum) hazır vazietteimiş yaf, düşünsene başka kim varki  tr de bukadar yurt dışında talep gören sanatcı,..

ben  bi ara seyahatname albümüne fena takmıştım kafayı, günlerce hiç bırakamamıştım çok sağlam bi albm , bi dinlein derim  bilmeyenler için
 :wink:
I\'m going slightly mad

« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2006 - 21:43:10 »

Çevrimdışı GÖKmen

• Bizden Biri
idare  ederr ,  ööle  ahımşahım  biri deil

« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2006 - 22:07:06 »

Çevrimdışı DooMsDaY

• Gold Üye
Nar-ı Şems mükemmel... Önceki albümlerini dinlemedim ama son albümü güzel hoşuma gitmişti...

Özellikle

Nar-ı Şems...
      ▌▐

« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2006 - 02:47:05 »

Çevrimdışı DaNGeRouSLy

• Deneyimli Üye
  • bitter end
adam öttürüyo be abe

silence

« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2007 - 13:14:02 »

furkiii

• Ziyaretçi
mercan dede @ izmir

tarih : 17 Mart Cumartesi, 21:00

mekan : Ooze Venue

bilet fiyatları 23 ytl..

- Etkinlikte yaş sınırı yoktur.
- Alkollü içki satışı vardır.
- Belirtilen saat kapı açılış saatidir.
- Etkinlik alanı içine video, fotoğraf makinası vb. digital kayıt cihazları alınmayacaktır.
- Ooze Venue, etkinlik için uygun olmadığını tespit ettiği kişileri, bilet ücretini iade etme koşulu ile mekana almama veya mekandan çıkarma hakkına sahiptir.

« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2007 - 17:36:31 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
yeni albümü çıktı hayırlı olsun
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #11 : 31 Mart 2008 - 05:29:23 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
sabahat akkirazla birlikte bi çalışması vardı...
"ab-ı ceşm diye.. süperdir.. azcık bile olsa türkü sevenlere tavsiyedir...
hey gidi günler… göz yaşım sel