Gönderen Konu: "Korkusuz Bir Yapım Var" Hürriyet Trendy Dergisi (Kapak: Özlem Tekin)  (Okunma sayısı 3189 defa)

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
  • I'm Right While I'm Wrong
Kargalar Heavy metal bir albüm. Günümüzde çoğu kişi popüler kültüre ayak uydururken sen risk aldın. Beklediğin ilgiyi görebildin mi?

Açıkçası albümü ilgi görebilmek için yapmadık. Bana kalırsa albüm kültir bir albümdür. Diğer albümlerim gibi değer yıllar sonra anlaşılacağını düşünüyorum. Zaten her zaman kimilerine göre riskli olanı yapmam beni "Özlem Tekin" yaptı. Ben gidişattan çok memnunum.Albümün tarzından, tavrından ve duruşundan dolayı televizyon televizyon gezip albümü tanıtma yoluna gitmedik.Buna rağmen satışlar ve yorumlar çok iyi.

Albümün temalarından biri korkusuzluk. Seni bu hayatta en çok ne korkutur?

Bu albümde birebir olarak karakterimi yansıttım. Korkusuz bir yapım var. Beni bu hayatta en çok insan korkutur. Çünkü kendi cinsine, yaşadığı gezegene, çevresine ve kendisine zarar veren başka bir tür yok. Zaten bu konuyla ilgili "Dünyam" diye bir şarkım var albümde. Dünyaya, "Neden durmadın, karşı koymadın. Bizden kurtulup, küllerinden doğmadın?" diye sorduğum bir şarkı.

Bu işe ilk başladığında hayalin tam olarak olduğun yer miydi?

Çocukluğumdan beri ben şarkıcı olacağım diyip duruyordum. İstediğim mesleğe çok küçük yaşta karar verdim buna göre konservatuara giderek eğitimimi tamamladım. Açıkçası ben bu sektöre girdiğimde o kadar kötü müzik yapılıyordu ki, yapılan müzikten sıkılıp müzisyen olduk belki hepimiz. Şimdi piyasa çok daha iyi durumda. Her tarzdan, her şekilde müzik yapılıyor. Her tarzın kitlesi de farklı. Benim yapmaya çalıştığım ve hayal ettiğim; o dönem hangi ruh halindeysem o tarzın kitlesine seslenebilmek.

Seni medyada pek göremiyoruz. Bilinçli bir seçim mi bu?

Evet, uzağım çünkü. Sadece iş için İstanbul'a geliyorum. İzole ve organik bir hayatım var. Böylesini daha mantıklı ve doğru buluyorum. "Albüm çıkardım, gideyim de bar çıkışı magazinlere yakalanayım, reklamım olsun." mantığında olmaktansa "ortalıkta olmayayım, istediğim müziği yapayım ve gerçek dinleyiciye ulaşsın" mantığındayım.

Bir röportajında bizde rockstar yok demişsin. Peki kimi rockstar olarak görüyorsun?

Eğer yurtdışındaki rockstar mantığında soruyorsanız, evet yok. Bahsettiğim rockstarlar, kimseyi umursayan, sadece istediğini yapan, karşısında ne olursa olsun kendi gibi duran insanlardır. Bir düşünün bakalım, böyle olabilen kim var?

Bizden rockstar çıkması için nasıl bir yol izlenmeli?

Rockstar olabilmek için kişinin kendini geliştirmesi değil, halkımızın daha hoşgörülü olması gerekir. Çünkü ülkemizde yapılan sanattan, işten çok; "O adam şunun eski sevgilisiydi, o kadın hapse girmişti..." gibi şeyler daha ön planda. Her insan hata yapar ve doğrular yanlış yaparak bulunur. İhtiyacımız olan şeyin "hoşgörü" olduğunu düşünüyorum.

İlk çıkış yaptığında şarkıların ve tarzınla yer yerinden oynamıştı. Şu an ise aynı durumlar yaşanmıyor? Sektör neden eskisi gibi değil?

Artık dinamikler daha farklı. O zamanlar televizyon başından kalkmayan, erkek egemen bir toplum vardı ve bir kadının çıkıp "seni dün gece aldattım" demesi herkese inanılmaz geliyordu. Şimdi, Twitter, Facebook var. Zaman değişirken, insanlar da gelişti. Ama tabii ki kadına şiddet gibi hala ilkel şeylerle uğraşıyoruz. Bütün kadınların her zaman arkasındayım. Aslında bütün kadınların içinde bir asker var. Amacım da bunu farkettirmek.

Müzik dünyasında ayakta kalabilmek için strateji gerekiyor mu?

Asla büyük strateji ve planlar yapmadım, yapmıyorum. Belki de bu tarz stratejiler arkasına saklansaydım, şu an inanılmaz bir yerde olabilirdim. Eyvallahım yok. Herkesin de benim gibi olması taraftarıyım.

Duruşunla sert bir kadınsın. Aşkta da zor bir kadın mısın?

Sert görünüyorum, çünkü sertim. Benimle birlikte olan insanlar duvara toslamış gibi oluyorlar. Belki de bu beni çekici kılıyordur, bilemiyorum. Dürüst olmayan, hayata karşı belli bir tavır ve duruş sergilemeyen insanlara karşı, evet çok zor bir kadınım.

Rock'ın gidişatı sence nasıl?

Eskisi gibi rock deyince insanın aklında tek bir tarz veya kişi gelmiyor, ki bence bu çok iyi bir şey. Kötü olansa ülkemizde rock müzik gibi ruhu olan bir tarzı arabeskleştirmeye çalışmamız.

Rockçılardan kimi dinliyorsun?

Açıkçası dinlemiyorum. Dinlemeye değer bulmadığımdan değil, sadece dinlemekten hoşlanmıyorum.

Röportaj: Cansu Aydın
Yayım: Trendy Dergisi (Hürriyet Basın Yayın)

Tek tek yazdım ha, emeğe saygı. :D

Özlem Tekin

Çevrimdışı halil

• Bizden Biri
saol durex :D

kısa net cevaplar güzel ve baya taş atmış gibi gelebilir! bar çıkışı..strateji(birilerine yaslanmak)

ve arabesq..  ama olması gerekenleri açık ve net dile getirmiş.
eski sevgilim yeni sevglisini benimle aldattı

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Yine pek albüme yönelik konuşulmamış ama fena değil.
Kalbim pusula, sen kuzey!

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Sıkıcı.

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Sıkıcı.

Artı klasik sorular. Tabi Özlem'in "söylenmeyeni söyledim" dediği röportaj bu olmasa gerek. :D

Çevrimdışı drown

• Cool
Artı klasik sorular. Tabi Özlem'in "söylenmeyeni söyledim" dediği röportaj bu olmasa gerek. :D

Öyle bir röportaj mı var yayınlanacak olan :)
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Sanırım var. En azından Özlem'e göre, sırasını bekliyordur.

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
"Bunu, şunları söylemen için soruyorum" tarzı sorular ve klasik Özlem Tekin cevapları. =)
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm

Çevrimdışı Nitrogliserin

• Deneyimli Üye
Hakikaten emeğe saygı :)
Kişiliğim, hayatım hakkında konuşabilirsiniz.Fikir yürütebilirsiniz.Beni öyle böyle sanabilirsiniz.
Ama emin olamazsınız.Sizin hakkımdaki yorumlarınız sanmalarınız benim gerçekte ne olduğumu değiştirmez.
Baktığım yeri söyleyebilirsiniz ama ne gördüğümü asla!

Çevrimdışı özdry

• Gold Üye
fotoğraf yok mu? sadece atlı olan fotosunu mu koymuşlar dergiye...
CESEDİNE TÜKÜRSEM Mİ....

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Albüm fotoları sadece. Asker duruşlu olan, kapak atlı fotoğraf, bir de rock işareti yaptığı foto.

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
Artık röportajlara bile sırt çevirir olduk ne sorsunlar istiyoruz biliyor muyuz bunu ? :) Hatta diyorum ki bizim siteden şöyle güzelce en merak ettiklerimizi soracağımız bir röportaj yapalım Özlem'le. Özlem'e yakın kişiler (Bedri,Fırat vs.) Özlem'e götürsün bu projeyi. Skype tan telefondan her yerden döndürülür olay.
İzin verilen 400 karakter

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
Biçok dergiye kapak olur ve röp. çıkar umarım daha çok kişiye ulaşılması açısından iyi bi araç gerçi bu dergi bana hitap etmiyor diye satın almadım ama d&r da ayaküstü okudum röportajı :D

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
Aslında bir over-analyzing (Türkçesini tam olarak bilemedim) durumu olabilir lakin şu "Türkiye'de bu normlara uyan bir rockstar var mı, bir düşünün bakalım" derken, kendini kastetmiş olabilir mi? Hani, kimin ne dediği ile ilgilenmeyen, kendi istediği gibi yapan, tavrı ve duruşu olan biri.

Olabilir valla. :D

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
kendini kastediyor haklı olarak yok bence de sezarın hakkı sezara..