Gönderen Konu: Hayat Müzik Röportajı  (Okunma sayısı 1510 defa)

Hayat Müzik Röportajı
« : 08 Mayıs 2013 - 16:42:21 »

Çevrimdışı SeRoX.v2

• Bizden Biri
  • I'm Right While I'm Wrong
Uzun süren bir aranın ardından bu kez ‘’Kargalar’’la dinleyici ile buluşturdunuz. Kargalar’ı Özlem Tekin nasıl tanımlar? Nasıl bir albüm bulacak dinleyici?

Bir albümünü sözlerle anlatmak çok zor. Ama Kargalar, gerek sound olarak gerek içerik (sözler) olarak tam bir heavy metal albümü. Bu albümde yeni şarkıların yanı sıra, iki eski şarkının yeniden düzenlemesi ve de elektronik re-aranjeler var. Bütün sözler bana ait. Müzikleri ise Össan Deneçle birlikte yaptık. Güçlü sert ve duyarlı bir albüm. Kadına şiddet, doğa katliamı ve ikili ilişkilerde dile getirlimeyen pek çok mevzu söz konusu, ki bu da yaptığımız tarza çok uygun.

Albüm kısa sürede pek çok olumlu eleştiri aldı. Sanki sizden beklenen albümü doğru zamanda yaptınız yine..

Hiçbir zaman derdim beklenti karşılamak olmadı. O an hangi müziği dinliyorsam ve ne yapmak istiyorsam, o şekilde yaşayıp, şarkılarımı o ruh haliyle yazıyıorum. Belki de bu yüzden olumlu eleştiriler alıyorum. Çünkü günümüzde bütün sanatçı arkadaşlarım, toplum ne istiyorsa, o ara ne popülerse oradan besleniyorlar. Bu da toplumun sanat ve müzik açısından kısır bir döngü içerisine girmesine neden oluyor.

Özlem Tekin’i hiçbir zaman bir kalıba koyamadık…Hep dinamik, içinden geldiği gibi. Belki de müziğin sınır tanımazlığının en iyi örneklerindensiniz. Bir albüm hazırlamadan önce tarzına/çizgisine nasıl karar veriyorsunuz? Tek ölçüt içinizden neyin geldiği mi?

Kesinlikle öyle. Sevmediğim veya içime sinmeyen bir işe asla girişmem. O an ne istiyorsam, ne düşünüyorsam o şekilde çalışıyorum hep. Albüm öncesinde karar verme aşaması gibi bir şey söz konusu olmuyor. Zaten o an nasıl hissediyorsam şarkılar o ruh haliyle yazıyorum. Büyük planlar, araştırmalar yaparak bir işe girişmiyorum. Hepsi içimden geldiği gibi. Bence sanat planlanarak değil, hissederek, yaşanarak yapılır zaten.

Sanatçı ruhunuzu sadece müzik alanında görmedik.. Bu zaman kadar pek çok başarılı oyunculuk deneyimlerinizde de izledik. Kimi zaman tiyatro sahnesinde bir müzikalde kimi zaman bir sinema filminde, bazen de bir dizide. Oyunculuk çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Şu anda oyunculuk ikinci planda sayılabilir. Albüm yeni çıktı. Hedefimiz bolca konser vermek tabi ki. Ama bu oyunculuğu bıraktım demek değil. Bana gelen senaryoları okuyup değerlendiriyorum. Ama henüz işte bu diyebileceğim bir senaryo çıkmadı malesef.

Albümün ilk klibini ‘’Kargalar’’a çektiniz. Powertürk Tv’nin klibi yayınlamaması geçtiğimiz günlerde gündeme geldi. Bu gerçekten bir sanatçıyı kırmıyor mu, üzmüyor mu?

Kimse kimsenin klibini yayınlamak zorunda değil. Türk rock müziğini iki gömlek yukarı taşıyacak bir iş yaptığımızı biliyorum. Zaten izlemek isteyen açar internetten bulur, izler. Tabi ki emek verip aylarca uğraşıp, dünya standardında bir iş yapıp, böyle bir şey yaşamak insanı üzüyor. Zaten eleştirilere kulak asıp ona göre hareket eden biri olsam ben olmazdım. Bence bu çeşitliliği kucaklayamayanların sorunu.

Şarkılar, klipler radyolarda / televizyonlarda yayınlansın ya da yayınlanmasın internet gerçeğinin içinde yaşıyoruz. Sosyal medyayı da aktif kullanan isimlerdensiniz. Sosyal medyanın müziğinize bir katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Ben sosyal medyayı, özellikle de twitter'ı kişisel alan olarak kullanıyorum. Kişiselden kastım, sadece Özlem olarak kullanıyorum. Hayran kitlemi genişletmek için değil, ¨makara¨ yapmak için tabiri caizse. Sosyal medya inanılmaz hızlı değişen bir mecra. Takip etmek gerçekten çok zor. Müziğimi etkileyen bir kısmı yok ama müziğimin paylaşılmasında ve tanıtılmasında tabi ki sosyal medyadan yararlanıyorum.

Bu albümle ilgili planlarınızı öğrenebilir miyiz? Yeni klipler, konser programı…

Önümüzde bahar konserleri var. Üniversiteleri gezeceğiz doğal olarak. Yeni klip için görüşmelerimiz sürüyor(doğal olarak). Olabildiğince konser vererek Kargalar albümünü tanıtmak istiyoruz. Çünkü bu albüm show programlarına katılıp tanıtılacak bir türden değil. O yüzden olabildiğince çok konser verip, canlı performansımızla dinleyiciye ulaşmayı hedefliyoruz.

Röportaj: Ahmet Erten

(Arşivde durması için ayrı başlık açtım, daha iyi olur.) Ve genel olarak röportajı da beğendim. Bir noktaya dikkatinizi çekiyorum. Özlem'i hep twitterı kullanış biçimi nedeniyle eleştirdik, ben dahil lakin kendisi de belirtmiş, bu ortamı bizim ondan beklediğimiz ya da umulan şekilde değil, kendi istediği gibi kullanıyor, "Özlem" gibi kullanıyor. Bence bu noktadan sonra bunu deşmeyelim. :D

Özlem Tekin

Hayat Müzik Röportajı
« : 08 Mayıs 2013 - 16:42:21 »

Ynt: Hayat Müzik Röportajı
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2013 - 20:06:38 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
Bizim zaten bildiğimiz ama medyada yankı bulacak çok net ifadeler içeriyor bu yönüyle diğerlerinden daha cesur bir röportaj kesinlikle.

Twitter konusuna gelince ben daha önceden de belirtmiştim orada "Özlem Tekin" yok "Özlem" var şahsi kullanıyor diye. Ki zaten birinin belirtmesine de gerek yok her şey ortada. Ama açıklığa kavuşturması iyi olmuş, hala aksini düşünebilenlerin varlığı açısından.
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm

« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2013 - 20:24:41 »

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
Zaten o saçlarla istese de oyunculuk yapamaz,üzgünüm :)
İzin verilen 400 karakter

« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2013 - 21:00:59 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Zaten o saçlarla istese de oyunculuk yapamaz,üzgünüm :)

O saçlarla anne rolü oynadığını düşünsene.  hahaha

« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2013 - 22:31:22 »

Çevrimdışı mavitilki

• Aktif Üye
Şu röportajlara bakıyorum da albümün çıktığı günlerde özlem de bizim gibi çok konser olacağını düşünüyormuş ve yine o da bizim gibi hayal kırıklığına uğramış gibi geliyor bana daha önceki albümlerde de çok haksızlıklar aksilikler yaşadı özlem ama konser veremediği hiç olmamıştı artık konser de olamıyor özlem ve özlem hayranları olan bizler gittikçe marjinalleşen bir grup olduk sanırım:))

« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2013 - 22:45:23 »

Çevrimdışı hüma

• Bizden Biri
  • öz üm
umut verici haberler vermiş güzelll
Şikayetim VAR!!!........

https://twitter.com/huma_oz

https://instagram/huma_ozz

NORVEÇ❤❤❤

ANT🔴⚪GS💛❤🌟🌟🌟🌟

« Yanıtla #6 : 09 Mayıs 2013 - 00:02:46 »

Çevrimdışı drown

• Cool
hangi ünileri gezecekmiş acaba sadece çanakkale idiyse hedef başarılı oldu tebrikler.
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2013 - 00:34:54 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
şov programlarına da açıklık getirmiş katılmam diyor albümün natürüne ters diyor resmen :D

« Yanıtla #8 : 09 Mayıs 2013 - 12:37:17 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
şov programlarına da açıklık getirmiş katılmam diyor albümün natürüne ters diyor resmen :D

Bunu sürekli söylüyor da bence olaya şov odaklı değil de müzikal olarak bakmak gerekiyor özellikle şu dönemde.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2013 - 12:38:08 Gönderen: Rockgirl »
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm