Gönderen Konu: Özlem Tekin (www.ozlemtekin.biz) Last Fm Grubu  (Okunma sayısı 19530 defa)

Ynt: Özlem Tekin (www.ozlemtekin.biz) Last Fm Grubu
« Yanıtla #45 : 19 Eylül 2009 - 20:30:06 »

furkiii

• Ziyaretçi
arkadaşlar bugün komik bir şekilde myspace ve last fm sitelerine erişim de engellendi,youtube yasağından sonra..www.lastfm.c om.tr adresi engellenip evrensel adresi olan www.last.fm de bir engelleme söz konusu değilmiş..bu nedenle dns ayarlarını değiştirmemiş olan arkadaşlarımız benim burada verdiğim linklerle grubumuza girmek istediklerinde muhtemelen bir engelleme ile karşılacaklar..o nedenle engelsiz bağlantıyı da paylaşayım dedim,tabii engelsiz bağlantının dili ingilizce..:

http://www.last.fm/group/Özlem+Tekin+(www.ozlemtekin.biz)

(grup isminde adresimiz yer aldığı için buradan direkt tıklamada problem yaratıyor bu bağlantı ile,bu nedenle lütfen kalın yazdığım linki üstüne tıklamadan kendiniz kopyalayarak adres satırına yapıştırınız..)

yeni bir yasak gelmediği müddetçe bu linkten grubumuza ulaşabilirsiniz..
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2009 - 20:34:30 Gönderen: furkiii »

Özlem Tekin

« Yanıtla #45 : 19 Eylül 2009 - 20:30:06 »

« Yanıtla #46 : 19 Eylül 2009 - 20:49:15 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
Şaka gibi. Arabistan'a doğru hızlı adımlarla...
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #47 : 19 Eylül 2009 - 21:12:10 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Çoğu kişi Facebook'ta bu konuyu dile getiriyor özellikle myspace ile alakalı...Bence saçma bir engelleme olmuş(Youtube gibi).Niye yasaklandığı da belli değil o ayrı...Korkuyorum Facebook'un yasaklanmasından :)

« Yanıtla #48 : 19 Eylül 2009 - 21:14:40 »

furkiii

• Ziyaretçi
yasaklama nedeni telif hakkı ile alakalı olarak değerlendiriliyor,tabii ben de kesin bilmiyorum..telif hakkıysa yani müyap'ın işiyse çok büyük bir yanlış yapılıyor zira last fm'de yer alan mp3'lerin hepsi,yayınlanan parçaların hepsi sanatçı veya plak firması izniyle orada bulunuyor..yani tüm dünya bir şey demiyor da bir biz tutturuyoruz telif hakkı diye eğer neden buysa,halbuki alan ve satan gayet memnun,her şey yasal işleyişinde..

« Yanıtla #49 : 19 Eylül 2009 - 21:20:58 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Last.fm bir nevi reklam görevide görüyor o zaman sanırım...Hem bu şarkıalr dediğin gibi sanatçı veya plak şirketi tarafından konuluyo yani gizli veya yasak bir mevzu yok ortada yapılan sadece bir saçmalama myspace içinde geçerli bu olay.Myspace hatta çok yararlı bir site denilebilir(bu konuda denilecek çok şey var ama konunun dışına çıkmayalım)

« Yanıtla #50 : 19 Eylül 2009 - 21:55:37 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Youtube'dan sonra yapılan en büyük hatalardan biri...İnternet özgürlük demek ama bizim ülkemizde özgür olabilmek pek mümkün değil...

Yine DNS ayarlarıyla oynamaktan başka çare bırakmıyorlar bize :D

« Yanıtla #51 : 21 Eylül 2009 - 16:26:56 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Myspace ve Last FM'i kapattıran Bülent Forta'dan ilk açıklama... Geçtiğimiz gün Müyap başkanı Bülent Forta'nın bu siteleri kapattırdığını ancak oldukça yakınında duran Pafil'in açık durduğunu belirtmiştik. Bugün Bülent Forta'nın, Milliyet Gazetesi'nde Mehmet Tez'le yaptığı görüşme yayınlandı.

Yasağın nedeni telif sorunu

MEHMET TEZ

21.9.2009

MySpace ve Last FM’in mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından dün bütün gözler MÜYAP’a çevrildi. Çünkü yurtdışındaki yayınlara bile yansıyan bu yasaklamanın ardında MÜYAP’ın olduğu haberleri geldi. Sabah ilk iş tüm basını taradıktan sonra MÜYAP Başkanı Bülent Forta’yı aradım.

Bir kere bu yasaklama kesin olarak MÜYAP’ın şikâyeti üzerine yapılmış. Youtube, MySpace ve Last FM ile bir süredir telif konusunda anlaşmaya çalışan MÜYAP, Youtube ile anlaşmayı geçenlerde sağlamış. Her ne kadar Türkiye’den biz girip izleyemesek de yabancı ülkelerden Türk kaynaklı telif hakkı doğuran videoları izleyenler telifini ödüyor MÜYAP’a artık. Last FM ve MySpace için ise anlaşmanın bir türlü sağlanamadığını söyledi Forta.

“Bu iki firmanın da Türkiye’de şubeleri açıldı. Burada yapılan işler telif hakkı doğuruyor. Ancak yabancı firmalarla anlaşma yapmalarına rağmen Türk firmaları ciddiye almıyorlar, bize biraz 3. dünya ülkesi muamelesi yapıyorlar” diyor.

“İnternette yasak olmaz. Ama telif haklarını da ödemeliler. Bu şirketler burada para kazanıyor, bu işler üzerinden kazanç sağlıyor, telif ödemeliler”, bana yaptığı açıklama bu...
Peki ama buna kim itiraz edebilir ki? Telif ödenmeli tabii...

Yasak, şirketleri koruyor

Ama meselenin başka bir yüzü var. Onu da ben söyleyeyim. Myspace plak şirketlerinden kurtulmak isteyen, dinleyicisine doğrudan ulaşmak isteyen sanatçıları barındıran bir platform. MÜYAP ise firmaları ve yapımcıları temsil ediyor.

Ve diyor ki Fort’a “Çoğu sanatçının şarkısını alıp oraya koymaya hakkı yok. Çünkü o şarkıda plak şirketinin de yapımcının da aranjörün de hakkı var ve onları biz temsil ediyoruz.”

Yani sanatçıyı korumuyor bu yasak, şirketleri koruyor biraz da. Ve sanatçılara rağmen bu yasak getiriliyor. Firmalara bağlı olmadan çalışmak isteyen müzisyenleri kurşuna dizmek demek bu... Merak ettiğim, MÜYAP üyeleri MySpace’ten neden kendi sanatçılarını çekmiyor.

Büyük bir firma kendi sanatçısının MySpace’te sayfa açmasını engelleyemiyor diye tüm site yasaklanıyor gibi bir durum var ortada... Forta’nın kendi de bir plak şirketi sahibi ve o da MySpace’deki sanatçıları inceleyerek firmasına sanatçı araştırdığını ve yasağı istemediğini söylüyor. Ama neticede kapattıran da kendisi bu durumda.

Gelelim bundan sonra neler olacağına. Aldığım izlenim, bayramdan sonra bu siteler açılır. Çünkü şikâyet geri çekilirse açılıyor ancak. Ve Forta yasaklara karşı, ama telifleri konusunda da kararlı. Amaçlarının dikkat çekmek olduğunu söylüyor. Basın bu konunun üzerine gider, kamuoyu ilgilenirse yasak kalkar, anlaşma sağlanır.

Forta, bayramdan sonra yeniden bir araya gelip konuyu görüşeceklerini söyledi. Bu sitelerin Türkiye temsilcilerinin de bu konuyla ilgilenmesi şart.

Aksi takdirde kurunun yanında yaş da yanıyor, pek çok bağımsız müzisyen barındıran bir platform çöpe gidiyor. “İnsanlar biraz bilinçlendiyse biz yediğimiz küfürlere razıyız” dedi Forta kapatırken.
Yasaklar kalksın, telifler ödensin... Ve kesin olan şey şu: Bu konu daha çok tartışılır

« Yanıtla #52 : 23 Eylül 2009 - 11:36:17 »

Çevrimdışı hmd23

• Deneyimli Üye
Myspace ve Last FM'i kapattıran Bülent Forta'dan ilk açıklama... Geçtiğimiz gün Müyap başkanı Bülent Forta'nın bu siteleri kapattırdığını ancak oldukça yakınında duran Pafil'in açık durduğunu belirtmiştik. Bugün Bülent Forta'nın, Milliyet Gazetesi'nde Mehmet Tez'le yaptığı görüşme yayınlandı.

Yasağın nedeni telif sorunu

MEHMET TEZ

21.9.2009

MySpace ve Last FM’in mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından dün bütün gözler MÜYAP’a çevrildi. Çünkü yurtdışındaki yayınlara bile yansıyan bu yasaklamanın ardında MÜYAP’ın olduğu haberleri geldi. Sabah ilk iş tüm basını taradıktan sonra MÜYAP Başkanı Bülent Forta’yı aradım.

Bir kere bu yasaklama kesin olarak MÜYAP’ın şikâyeti üzerine yapılmış. Youtube, MySpace ve Last FM ile bir süredir telif konusunda anlaşmaya çalışan MÜYAP, Youtube ile anlaşmayı geçenlerde sağlamış. Her ne kadar Türkiye’den biz girip izleyemesek de yabancı ülkelerden Türk kaynaklı telif hakkı doğuran videoları izleyenler telifini ödüyor MÜYAP’a artık. Last FM ve MySpace için ise anlaşmanın bir türlü sağlanamadığını söyledi Forta.

“Bu iki firmanın da Türkiye’de şubeleri açıldı. Burada yapılan işler telif hakkı doğuruyor. Ancak yabancı firmalarla anlaşma yapmalarına rağmen Türk firmaları ciddiye almıyorlar, bize biraz 3. dünya ülkesi muamelesi yapıyorlar” diyor.

“İnternette yasak olmaz. Ama telif haklarını da ödemeliler. Bu şirketler burada para kazanıyor, bu işler üzerinden kazanç sağlıyor, telif ödemeliler”, bana yaptığı açıklama bu...
Peki ama buna kim itiraz edebilir ki? Telif ödenmeli tabii...

Yasak, şirketleri koruyor

Ama meselenin başka bir yüzü var. Onu da ben söyleyeyim. Myspace plak şirketlerinden kurtulmak isteyen, dinleyicisine doğrudan ulaşmak isteyen sanatçıları barındıran bir platform. MÜYAP ise firmaları ve yapımcıları temsil ediyor.

Ve diyor ki Fort’a “Çoğu sanatçının şarkısını alıp oraya koymaya hakkı yok. Çünkü o şarkıda plak şirketinin de yapımcının da aranjörün de hakkı var ve onları biz temsil ediyoruz.”

Yani sanatçıyı korumuyor bu yasak, şirketleri koruyor biraz da. Ve sanatçılara rağmen bu yasak getiriliyor. Firmalara bağlı olmadan çalışmak isteyen müzisyenleri kurşuna dizmek demek bu... Merak ettiğim, MÜYAP üyeleri MySpace’ten neden kendi sanatçılarını çekmiyor.

Büyük bir firma kendi sanatçısının MySpace’te sayfa açmasını engelleyemiyor diye tüm site yasaklanıyor gibi bir durum var ortada... Forta’nın kendi de bir plak şirketi sahibi ve o da MySpace’deki sanatçıları inceleyerek firmasına sanatçı araştırdığını ve yasağı istemediğini söylüyor. Ama neticede kapattıran da kendisi bu durumda.

Gelelim bundan sonra neler olacağına. Aldığım izlenim, bayramdan sonra bu siteler açılır. Çünkü şikâyet geri çekilirse açılıyor ancak. Ve Forta yasaklara karşı, ama telifleri konusunda da kararlı. Amaçlarının dikkat çekmek olduğunu söylüyor. Basın bu konunun üzerine gider, kamuoyu ilgilenirse yasak kalkar, anlaşma sağlanır.

Forta, bayramdan sonra yeniden bir araya gelip konuyu görüşeceklerini söyledi. Bu sitelerin Türkiye temsilcilerinin de bu konuyla ilgilenmesi şart.

Aksi takdirde kurunun yanında yaş da yanıyor, pek çok bağımsız müzisyen barındıran bir platform çöpe gidiyor. “İnsanlar biraz bilinçlendiyse biz yediğimiz küfürlere razıyız” dedi Forta kapatırken.
Yasaklar kalksın, telifler ödensin... Ve kesin olan şey şu: Bu konu daha çok tartışılır
Enteresan ve komik.. Ancak bizim ülkemizde olur:D
Her zaman doğruyu söyle. Böylece ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.

« Yanıtla #53 : 23 Eylül 2009 - 19:15:47 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Müyap başkanı Bülent Forta, kapanan Myspace ve Last Fm siteleri üstüne yazılanlar ve diğer siteler konusunda olabilecekler konusuna açıklama getirdi.

Çoğalan sorular üzerine gösterdiği hassasiyet için teşekkür ediyor, hiç bir kişi yada kurumu karalama amacım olmadığını da tekrar belirterek görüşmemizin özetine geçiyorum;

Öncelikle; anlayacağımız en yalın biçimiyle şunu sordum; "Bu sitelerde amatör ve profesyonel sanatçı olup kendi rızası dışında bunları paylaşan var mıydı? Örneğin birileri Sezen Aksu adına profil açıp şarkılarını buradan mı paylaşıyordu?

Yanıt çok net geldi; evet aynen böyle uygulamalar yapılıyordu... "peki bunlar tespit edilip, ortada suçu olmayanlar madur edilmeden bu yapılamaz mıydı?"

Bu konuda da uzun zamandır sonuçsuz görüşmeler olmuş. Ancak Mesam'ın zaten amacının bunun bile engellenmesi değil, Sezen Aksu'nun dahi parçalarının paylaşılması ancak buradan doğabilecek teliflerin ödenmesidir...

Kısacası, bu işlem yapılırken de "trafik polisliğinin" Müyap değil, Türkiye'de temsilcisi bulunan Myspace tarafından yapılması gerktiği şeklinde özetlenebilir.

Sonuç olarak Müyap karşısında bir muhattap bularak Myspace'yle sorunları giderme noktasında buluşuyor. Myspace en kısa sürede açılıyor... Ancak Last FM için haberler şimdilik pek iyi değil. Çünkü ülkemizde bu sitenin temsilcisi olmadığı için Müyap'ın karşısına alacağı bir muhattap da yok... Dahası, Last FM yönetiminin Türkiye'den bir reklam gelir beklentisi olmadığı için, burada kapalı oluyor oluşu da galiba pek önemli değil.

Peki Facebook kullanıcılarını tedirgin eden bir durum olabilir mi?

Bülent Forta'ya göre paylaşımlar herkese açık değil, arkadaşlar arasında yapıldığı için şimdilik bir sorun yok. Ancak burdan benim anladığım kadarıyla, yasal haklara sahip parçaların paylaşımı için gruplar açılıp buralara sırf paylaşım amacıyla üyelerin toplanması gibi uygulamalar da başlarsa ne olacağı belli olmaz...

Bir açıklama da Youtube için geldi. Bu site resmen ülkemizde kullanımda olmamasına rağmen iki kurum arasında anlaşma sağlanmış bulunuyor.

Bülent Forta'yla yasak ve uygulamanın "biçim"i konusunu ayrı bir tartışma konusu olarak daha sonraya bırakırsak, durum özetle budur.

« Yanıtla #54 : 30 Mart 2010 - 10:27:41 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
En son bundan 6 ay önce bu başlığa yazı yazılmış,ben de hem üye olduğumu haber vereyim,hem de aramıza yeni gelen arkadaşlar başlığı görmemişlerse eğer bu da bi konuyu canlandırma olur diye ümit ediyorum.Ayrıca,belirtmeliyim ki,önceden bu başlık ilgimi nedense  :p pek çekmemekteydi,hatta yazılanları bile okumamıştım,bu sabah okuduğumda yazılanları baştan sona,grup açıldığından beri,18 üye mevcut sadece.Arkadaşlar,benim gibi ilgisiz davranmayın lütfen  :D Yazılanları,ilk sayfadan itibaren okuyun ve bu işte ısrarcı olunmasının sebeplerini öğrenin.Hatta çevrenizde,müzikle içli dışlı,bu tarz platformlardan hoşlanan kişileri bile yönlendirebilirsiniz.Zira,ben üye olalı 2-3 gün mü oldu Furkan,öyle bişi sanırım,siteye çok fena bağlandım diyebilirim rahatlıkla,hatta facebook delileri varsa,şu konuda da bişi söyliyim,ben bu belirtmiş oldugum zaman zarfında,facebooka günde 1-2 kere,o da mesajlarıma ve grup haberlerine ulaşmak için giriyorum.Last.fm,bağımlılık yapıyo anlaşılan,ama yararlı bi bağımlılık,burdan Furkan'a da çok teşekkürler ediyorum,çünkü aklıma o soktu bu işi,iyi mi yaptı,evet,evet,çok iyi yaptı.

Bu başlığı görmeyen ve ilgisiz duranlara sesleniyorum:hadi gari girin bi zahmet

.lol.  .music.  .lol.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #55 : 30 Mart 2010 - 18:56:17 »

furkiii

• Ziyaretçi
En son bundan 6 ay önce bu başlığa yazı yazılmış,ben de hem üye olduğumu haber vereyim,hem de aramıza yeni gelen arkadaşlar başlığı görmemişlerse eğer bu da bi konuyu canlandırma olur diye ümit ediyorum.Ayrıca,belirtmeliyim ki,önceden bu başlık ilgimi nedense  :p pek çekmemekteydi,hatta yazılanları bile okumamıştım,bu sabah okuduğumda yazılanları baştan sona,grup açıldığından beri,18 üye mevcut sadece.Arkadaşlar,benim gibi ilgisiz davranmayın lütfen  :D Yazılanları,ilk sayfadan itibaren okuyun ve bu işte ısrarcı olunmasının sebeplerini öğrenin.Hatta çevrenizde,müzikle içli dışlı,bu tarz platformlardan hoşlanan kişileri bile yönlendirebilirsiniz.Zira,ben üye olalı 2-3 gün mü oldu Furkan,öyle bişi sanırım,siteye çok fena bağlandım diyebilirim rahatlıkla,hatta facebook delileri varsa,şu konuda da bişi söyliyim,ben bu belirtmiş oldugum zaman zarfında,facebooka günde 1-2 kere,o da mesajlarıma ve grup haberlerine ulaşmak için giriyorum.Last.fm,bağımlılık yapıyo anlaşılan,ama yararlı bi bağımlılık,burdan Furkan'a da çok teşekkürler ediyorum,çünkü aklıma o soktu bu işi,iyi mi yaptı,evet,evet,çok iyi yaptı.

Bu başlığı görmeyen ve ilgisiz duranlara sesleniyorum:hadi gari girin bi zahmet

.lol.  .music.  .lol.

rica ederim..=)

evet gençler aklınızda bu tarz bir platforma üye olmak varsa,üyeliğiniz varsa veya olacaksanız mutlaka grubumuza da bekleriz..daha önce demiştim sanırım üye sayısı fazla  sayılabilecek olan mor ve ötesi grubu hatalı yazımları pek çoğunu düzelttirdi,biz de sayıca artmamızla özlem'e bağlantı verilmesi,vs. gibi konularda daha fazla ses getirebiliriz..malu m yeni albüm de geliyor,belki 1-2 şarkının en azından 30 saniyesinin çalınması mümkün olabilir..bunu yalnızca kendi ülkemizle sınırla da tutmayın,benim takip ettiğim kadarıyla duman,mor ve ötesi,vs. gibi grupların önemli ölçüde yabancı dinleyicisi de var ve çoğu da bunu benzer müziklerden,tavsiyelerden buluyor,bu sitedeki şarkı bağlantılarından buluyor..

« Yanıtla #56 : 30 Mart 2010 - 19:46:06 »

« Yanıtla #57 : 07 Nisan 2010 - 18:16:24 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Şu last.fm in ellerinden öper,alnıma koyarım..

şu anda gurur verici bi' olayla karşı karşıyayız..merak eden,last.fm dekini gruba üye olsun tabi ilk baş..  .lol.

Ayrıca,şu bağlantı verilme konusundaaki ısrarımız doğrulayan tespitlerde var Last.fm.de..Şöyle ki:Özlem'i en çok dinleyen kişilerin,en çok dinlediği 3 parça;A)şık,Gezegen X ve Değmez..Zira,Değmez hariç,diğer iki parçanın sitede bağlantıları var,Sınav filmi dolayısıyla..Ne kadar etkili oldugunu bağlantı olayının bir de bu şekilde gösterelim.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2010 - 19:14:27 Gönderen: seytan_nikahı »
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

« Yanıtla #58 : 07 Nisan 2010 - 20:54:33 »

« Yanıtla #59 : 13 Nisan 2010 - 16:25:33 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Furkan,Burçin,Murat şu liste stillerinden yapmasını biliyorsanız yapar mısınız bi' tane.Ben yaptım bi' tane ama,bi' saattir 'saving'liyor,oluyor mu bilmem.Özlem'in yeni fotolarından bi' tane olsa ne güzel olurdu,onu kullanırdık  .dance.