Gönderen Konu: Sarp  (Okunma sayısı 3592 defa)

Ynt: Sarp
« Yanıtla #30 : 17 Şubat 2007 - 11:26:06 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...
Albüm güzel...

Cover olayı... "Tek Başına"yı çok severim ben. Ama aklıma gelmeden de dinlemem. Zaman zaman yapılan bu coverlar eskileri hatırlatıyor... Bakıyorsunuz geriye kim söylemiş, ne zaman söylemiş diye... Ajda, Ayten Alpman, Sertab ve şimdi de Sarp... Dördünden de dinlemeyi severim. Mühim olan her şarkıcıdan farklı zevki alabilmek aynı şarkıyla... Ajda, "süperstar"lığına yakışır havada söyler şarkıyı. Ayten Alpman nostalji kokusu bırakır sizde. Sertab'ın sınır tanımayan sesi irkiltir şarkıda. Sarp söylerken hafif öfke dolabilirsiniz. Belki kötü bi ayrılık yaşadınız, neden böyle yaptı diye kendinizi sorgular ama karşınızdakine kızarsınız...

Cover iyidir(: Yapana göre değişir. Zamanın unutturduklarını hatırlatır bize... Deriz böyle de bi şarkı vardı çok severdim. Ama adam mıçmış. Ben eskisini bi dinleyeyim. Kıymet bildirir. Bazen de yeni halini çok severiz eskisinden ben "Gönülçelen"in Teoman versiyonunu unuttum mesela. Şebnem Ferah'tan dinliyorum artık. Blues öyle iyi gitmişki şarkıya(:

Athena... "Nirvana" coverlamak kolay olmasa gerek. Hele "Breed" gibi bi şarkıyı Türkçeye kazandırmak saygı duyulası bi işti. Gayet iyiydi. "Senden Benden Bizden" de çok sevdiklerim arasında. Kurban sırf cover bi albüm yaptı ama sevdik hepimiz. Kimine göre kötü bi albümdü ama yakın bulduk.

Sarp'ın gene coverla çıkmış olması kendisini hatırlatma hissiyatında olduğundandır. Bakmayın söylediklerine. aradan 6 yıl geçmiş, yazılan mesajlara da bakarsak unutulmuş işte... Yapabileceğinin en iyisi cover yapmaktı. Yeni şarkıyla çıksa hatırlanmazdı kolay kolay. Albümünde çok iyi şarkılar var. "Eski Aşklar"ı çok sevdim mesela...

Özlem Tekin

« Yanıtla #30 : 17 Şubat 2007 - 11:26:06 »

« Yanıtla #31 : 20 Mart 2007 - 17:05:25 »

furkiii

• Ziyaretçi
biraz sessiz kalmış bu başlık..=))bi konser haberiyle canlanır belki..=)

sarp ve nev konseri..

tarih : 31 Mart Cumartesi, 21:00

mekan : Ooze Venue

bilet fiyatları 23 ytl..

- Etkinlikte yaş sınırı yoktur.
- Alkollü içki satışı vardır.
- Belirtilen saat kapı açılış saatidir.
- Etkinlik alanı içine video, fotoğraf makinası vb. digital kayıt cihazları alınmayacaktır.
- Ooze Venue, etkinlik için uygun olmadığını tespit ettiği kişileri, bilet ücretini iade etme koşulu ile mekana almama veya mekandan çıkarma hakkına sahiptir.

« Yanıtla #32 : 30 Ağustos 2007 - 01:05:42 »

Çevrimdışı drown

• Cool
Valla sanki birazcık bayanlara hitap ediyomuş gibi geliyo o yüzden hiç ilgimi çekmiyo zaten bi kaç şarkısını dinledim ve sevmedim
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #33 : 22 Eylül 2007 - 18:53:02 »

furkiii

• Ziyaretçi
kendisiyle yapılan patlican röportajı..:

Eski Aşklar’ ismini verdiğiniz albümünüzdeki iki cover şarkı, size ve başkalarına ait şarkılar var. Bu albüm konseptine baktığımızda çok sıkı, çok sert bir albüm ve Foo Fighters soundu ağırlıkta. Bunların dışında albümle ilgili eklemeniz gerekenler olursa…

Sound konusunda aynen sorunda dediğin gibi Foo Fighters bir sound olmasını istemiştim. Demek ki başarmışım. Her şeyin canlı olması ve bazılarının yaptığı gibi bir vokal veya bir gitar kaydı üstünde haftalarca çalışmamamız, kafam karışmadan tam istediğim soundu elde etmemi sağladı. Bir sonraki albüm kayıtlar açısından aynı şekilde olsa da, düzenlemeler ve sound açısından daha karmaşık ve sert olacağını söyleyebilirim.

İlk albümünüzde bir cover vardı. Bu albümde de kendi şarkılarınız dışında iki cover şarkıya yer vermenizin nedeni neydi?

Ben sadece kendi yarattığım şeyleri değil sevdiğim şeyleri de söylemeyi ve insanlara duyurmayı çok seviyorum. Sadece kendi bestelerini söylemek bana kompleksli bir düşünce gibi geliyor. Kendi albüm yapmadan önce ve hatta sonra sahnede cover söyleyen insanların albümlerine cover koymaması tepki alma korkusundan kaynaklanıyor bence. Gerekirse bir albüm süresinde iki albüm yapıp, hem bestelerimi hem de tüylerimi diken diken eden şarkıları söyleme zevkini tadarım.

‘Öyle Bir Sarhoş Olsam ki’ ve ‘Tek Başına’ şarkılarını seçişiniz nasıl oldu? Var mı bu şarkıların anısı ya da albümünüze alış hikayesi?

İkisini de küçüklüğümden beri ailemden duyarım. Bana ilk dinleten ve albüme koymama vesile olan kişi de annemdir.

2000 yılında İzmir’den İstanbul’a gelerek yaptığınız ‘Siyahın Matemi’ albümünüz içinize sinmedi. Neden içinize sinmeyen bir albümde yer aldınız ki?

O albümün çalışmalarına başlarken her şeyin istediğim gibi olacağı söylendi. Ancak öyle olmadığını fark ettiğimde geri dönülemez noktadaydım. Eski şirketimdeki yaptırımlar nedeniyle bir süre küstüm. O yaptırımlardan dolayı istediğim gibi albüm yapamayacağımı anladım. Hatta albüm yapmayı düşünmedim bir ara. Sonra başka şirketten albüm çıkarma teklifi gelince tekrar aynı enerjiye döndüm.

İkinci albümünüz ‘Eski Aşklar’la, adınızı milyonlarca kişiye duyurdunuz. Başarılı çalışmalara imza attınız ve de başarıyla yolunuza devam ediyorsunuz. Bu konuda yani ikinci albümle başarıya koştuğunuzu göz önüne alırsak; doğru yer ve doğru zaman önemli diyebilir miyiz?

Başarı kelimesinin anlamı kişiye göre değişen bir şeydir. İlk albümüm ile ikincisi arasından altı yıl geçti. İlk albümle daha çok kişiye ulaştığımı söyleyebilirim. Bazılarına göre bu başarıdır. Ama bu albümle istediğim şeyi yapıp isteğim insanlara ulaştım. Benim için başarı budur. Doğru yer ve doğru zaman insanların hayatının gidişini etkileyen en önemli unsurdur bence. Ama her zaman doğru karar verip doğru adım atarak gerisi getirilebilir.

Müzikle çok küçük yaşta Elvis Presley, Deep Purple, The Doors'un plaklarını dinleyerek tanıştınız. O zamanlar aklınıza gelir miydi, müziğin ilerde mesleğiniz olacağı?

İleride solist olacağıma emindim. Onları dinlerken, onlar kadar büyük olmak istedim hep. Umarım ileride onlara yaklaşırım.

Yetişip gelirken The Doors'u keşfettiğinizde, müziğin hayatınızın en önemli parçası olacağını fark etmişsiniz. Neydi The Doors’un hayatınızın kararını verdirecek kadar etkileyen?

En başta Jim Morrison'ın sözleri, sahnesi… Ray Manzareck'in sol eliyle bir gitaristten daha iyi baslar yazıp çalarken sağ eliyle de müthiş sololar atması.

Ortaokul yıllarında kendi kendinize gitar kabiliyetinizi geliştirip, lise yıllarında ‘Butterfly’ isimli ilk müzik grubunu kurdunuz ve Denizli'deki cafelerde rock müziği çalarak bir ilki gerçekleştirmişsiniz. Bu cesaret işi miydi biraz yoksa başka... O yıllardan size kalanlar...

O zamanlar öyle gelmemişti ama şimdi dönüp baktığımda cesaret isteyen bir girişim olduğunu görüyorum. Çok keyifli yıllardı, çok şey öğrendim.

İnsanın keyif aldığı mesleği yapabilmesi ülkemizde bir lüksken sizin bunu yapıyor olmanız daha başarılı daha üretken yapıyor daha mutlu kılıyordur sizi değil mi?

Maalesef ülkemizde çoğu insan istediği meslek yerine ailesinin istediği mesleği yapıyor! Bence üniversitede okuyup o kültürün içinde bulunmak önemli bir şey ama kesinlikle şart değil. Eğer insanlar müzik yapmak veya başka bir şeyle uğraşmak istiyorlarsa ve başarılı olacaklarına gerçekten inanıyorlarsa istedikleri yolda ilerlemeliler. Yoksa herkes standart bir hayat yaşar. Bu da hayat görüşü olmayan, dar görüşlü bir toplum olmamıza neden olur.

Keyif alınan işi yapmak konusunda neler söylemek istersiniz bizi okuyanlara?

Hayatıma paradan daha değerli bir zenginlik kattığını ve sabah zorunlu olduğum değil yapmak istediğim şeyi yapmak için uyandığımı bilmenin harika bir duygu olduğunu söyleyebilirim.

Hangi duygularla yapıyorsunuz şarkılarınızı?

Genelde üzgün olduğum zaman şarkı yazıyorum. Hatta çok uzun süredir neşeli bir şarkı yapmak istiyorum ama bir türlü çıkmıyor.

Sevmek, özlem, aşk ayrılık ve hüzün duygularından hangisi size daha çok ürettiriyor?

Aşk, ayrılık, hüzün…

Aşk şarkıları yazan ve söyleyen birine aşkı sormazsam olmaz şimdi. Nasıl yaşarsınız aşkı? Neler hissettirir size aşk?

Yoğun ve genelde acı çekerek yaşadığım bir şeydir. Öyle olduğu zaman daha keyifli bir aşk olsa da hayatımı çekilmez hale getirdiğini söyleyebilirim.

Albüm için şarkı ve sound seçiminde plak şirketinin sizi özgür bırakmasının avantajları ne şekilde yansıyor?

Öyle olduğu zaman rock yapmanın bir anlamı oluyor. Çünkü rock müzik insanın hissettiği şeylerin yansımasıyla ilgili olduğu zaman anlamlı oluyor.

Çoğu insan rock müziği isyan müziği, isyankar müzik olarak düşünüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Rock, özgür ifadeyle ilgilidir. Bu isyan gereken yerde isyan, aşk gereken yerde aşktır. Tamamen duygularla ilgilidir.

Rock yapan ve söyleyen biri olarak hayata karşı biraz sert mi bakıyorsunuz?

Hayata çok sert bakıyorum. Etrafındaki insanlara, hayvanlara, doğaya, dünyaya duyarsız insanlardan gittikçe daha çok nefret ediyorum. Bu konuda gittikçe daha çok umutsuzluğa kapılıyorum. İyi ki arada sırada duyarlı insanlar görüyorum.

Albümdeki ‘Bazı Anlar’ şarkısının sizde ayrı yeri var sanırım.

Evet bir gece rüyamda, kaybettiğim abimi gördüm. Kalktığım gibi O'na "Bazı Anlar"ı yazmıştım. Nakaratta anlattıklarım rüyamda gördüklerimin aynısıdır.

Sahnede en iyi performansı göstermenizle alakalı olarak bunda müzikten keyif almanızın payı da var diyebilir miyiz?

En büyük payın sahnedeki keyif olduğunu söyleyebilirim. Sahnede olmak ve müzik hayatımın anlamı.

« Son Düzenleme: 22 Eylül 2007 - 18:55:28 Gönderen: furkiii »

« Yanıtla #34 : 22 Eylül 2007 - 18:53:37 »

furkiii

• Ziyaretçi
Haftada iki defa iki farklı yerde sahne alıyorsunuz. İzleyenlerle sahnede diyalogunuz nasıl? Onların tepkileri?

Moduma göre değişen diyalog şekillerim vardır. Düşünmeden hareket ettiğim için tepkilerini hesaplamıyorum. Her zaman beni anlayan insanlar önümde olduğu için bu sorun teşkil etmiyor.

Gerçi insanlar alkışlamadığı zaman rahatsız oluyormuşsunuz. Hatta gerekirse küfür bile edermişsiniz. Niye ki? Onların tepkisizliğine bu şekilde tepki verdiğinizde nasıl bir etki olarak dönüyor size?

Oooo araştırılmışım! Her zaman beni dinleyen insanlar dışında bazen piyasa yapmaya gelenler ya da yüz vermese de kızları rahatsız etmek için gelenler de oluyor. Ben de onlara "kibarca" nasıl bir mekanda olduklarını hatırlatıyorum. Ben otel müziği yapmıyorum, her sahnem ayrı bir konser. Beni dinlemek isteyenleri rahatsız eden insanlara tolerans göstermem.

İzmir ve İstanbul’da yıllardır sahne almış biri olarak; rock bar seyircisinin genel profilini, grafiğini çizmeniz gerekirse...

İlk albümden önce İzmir'de sahneye çıkarken oranın çok daha farklı olduğunu düşünüyordum. Ama şu anda yeni nesil orada da burada da aynı diyebilirim. Genel olarak müzikten anlayan, dünya müziğini takip eden ve eğlenmeyi bilen insanlar olduğunu söyleyebilirim.

Rock müziğinin dününe ve bugününe baktığınızda; gidişat ne doğrultuda?

Bu çok uzun ve kapsamlı ayrı bir röportaj konusu olsa da eskilerin çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Bir de siz 15 sene önce sadece Megadeth, Metallica, Slayer, Iron Maiden, Manowar gibi grupları dinlermişsiniz. Şimdi dinlemiyormuşsunuz sanırım. Nedeni nedir bunun?

Şu anda dinlemiyor değilim. Mesela geçen hafta Metallica modundaydım. Manowar da hala arada bir dinlediğim gruplardandır. Diğerleri artık müzik ve armoni açısından benim zevkimden uzak. Zaten insanlar 15 sene aynı şeyleri dinleyip fanatik bir şekilde takip ederlerse hiçbir şekilde üretken olamazlar ve kendilerini geliştiremezler.

Klibiniz MTV’de yayınlandı. Hatta exclusive vermek istemişler. Nasıl oldu bu güzel gelişme? Neler hissettirdi klibinizin MTV’de yer alması?

‘Tek Başına’ şarkısının klibinin iki hafta MTV logosu altında, exclusive olarak yayınlanması gerçekten çok güzel bir duyguydu. Çocukluğumda böyle bir şey olabileceği aklıma gelmezdi. Şu anda diğer kliplerimin de diğer kanallarda sık sık dönüyor olması gurur verici.

Sahne performansında Türkiye’nin en iyisi olduğunuzu vurguluyorsunuz ya, iddialı bir laf değil mi bu?

Evet iddialı bir laf!

Başarı ve üretmek için iddialı olmak ve rekabet kaçınılmaz mı?

Rekabetle ilgilenmiyorum. Benim tek derdim sadece kendi istediğim ve hissettiğim şeyleri yapmak.

Neler mutlu eder sizi?

Bazen küçücük bir şey beni mutlu ederken bazen de dünyalar beni mutlu etmeye yetmez.

Müzik, sahne, rock için hayatımın anlamı diyorsunuz. Peki evlilik için ne diyeceksiniz? Uzak mı size bu kavram?

Uzak değil, imkansız!

Gelecek için mesleki planlarınız neler?

Müzik çalışmalarım zaten aralıksız devam ediyor. Bir yandan sahneme ve konserlere devam ederken diğer yandan 2008'in ilk çeyreği yani ilkbaharda çıkarmayı planladığım albümü hazırlamaya başladım. Gelen dizi ve film tekliflerini ne kadar geri çevirsem de aslında iyi bir filmde oynamayı çok eskiden beri istiyordum. Sonunda istediğim tarzda hikayesi ve anlatımı olan bir senaryo geldi ve kabul ettim. Kasım ayında çekimlere başlanacak. Bu konuda çok istekli ve heyecanlı olduğumu ve çok iyi bir film olacağını söyleyebilirim. Uzun vadede bir film yönetmek, iyi müzik yapan yetenekleri ortaya çıkarıp destek olmak.

« Yanıtla #35 : 16 Kasım 2007 - 09:36:01 »

furkiii

• Ziyaretçi
Didem Erayda'nın ilk uzun metraj filmi 'Lodos'un başrolünde şarkıcı Sarp, bir rock starı canlandıracak.

Kısa filmlerin ödüllü kadın yönetmeni Didem Erayda'nın, 'Lodos' adlı filminin çekimlerine aralık alında başlanacak.

Rüçhan Çalışkur, Mustafa Uzunyılmaz, Ümit Çırak ve Yeşim Koçak gibi deneyimli tiyatrocuların rol alacağı filmde; ünlü müzisyen Sarp da bir Rock Star'ı canlandıracak.

'Lodos', günümüz şehir insanlarının ilişkilerine, daha doğrusu ilişkisizliklerine bakıyor. Hikaye; yedi ana karakterin yaşadıkları bir hafta sonunu konu alıyor.

« Yanıtla #36 : 13 Mayıs 2010 - 23:58:39 »

Çevrimdışı buluttan

• Üye
  • **
sarı güller ve yaz yağmuru şarkıları unutulmazlar arasındadır. sarı güllerin sözleri şu şekilde;

Aslında biraz değiştim sen gidince
Biraz eksik yarım kaldım
Sarı güller kokladım
Senin tenin diye
Dokundum onlara gözlerimle

Sen diye diye, senin gibi
Kanattılar gözlerimi
Senin gibi acıttılar kalbimi

Hadi diyelim sen gittin
Güneş doğmadan önce
Ardında bıraktığın ben
Gözlerimi açmadan bile
Şehirden ayrılan ilk, ilk otobüste
Cama bak beni terk eden
Yüzü sevdin mi

Aslında biraz değiştim sen gidince
Aslında biraz da kırdın kalbimi
Kapattım yüzüme yorgun ellerimi
Hayalin gelmesin gözlerime...
saçlarımıza beyaz düşmemişken...
farklı hayatlar seçmemişken...

« Yanıtla #37 : 25 Ocak 2013 - 15:25:40 »

barbun

• Ziyaretçi
Yeni albümü son dönemin plak fırması dokuz sekiz den cıkıyor..

Cıkış parcası için http://www.youtube.com/watch?v=UnGnUGLsc4U

« Yanıtla #38 : 25 Ocak 2013 - 23:12:32 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Yine cover...

Ama beğendim.

« Yanıtla #39 : 26 Ocak 2013 - 02:31:37 »

Çevrimdışı leyla