Gönderen Konu: Sakin  (Okunma sayısı 9177 defa)

Ynt: Sakin
« Yanıtla #15 : 20 Temmuz 2008 - 15:31:00 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye
  • sahte düşlerle oyalamayın!'^+%&/()=?_
Denek Hayatım Klibinden Fotoğraflar (:

denek hayatım klibinden..kareler. .

Özlem Tekin

« Yanıtla #15 : 20 Temmuz 2008 - 15:31:00 »

« Yanıtla #16 : 20 Temmuz 2008 - 15:37:49 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye
SICAK, DAHA DA SICAK OLACAK   yüxexses dergisinden..

Havalar sıcak. Aynen hımbıl şarkıcının, kent ozanından tırtıklayıp kendine bürüdüğü şarkıda söylediği gibi. Roma'nın son cumhuriyetçi başkanının adını verdiği bu ay içinde daha neler olacak, kim bilir ? diyemiyorum, çünkü genel hatlarını son derece tahmin edebildiğimiz bir günler, haftalar bütünlüğünde sürünüp gidiyoruz gibi. Haziran sonunda ifşa edilen gizli bir eylem planı da, zaten paranoyaklık seviyesi tavan yapmış memleketimizde, kendimizin sandığımız hayatımızı, gündemimizi, bir kez daha ayaklar altına alıyor. Keneler kısa boylu ormanları işgal ediyor, rantçılar turistik olanlarını bir bir yakıyor, atık sular içebileceğimiz kıvama sokuluyor, kamusal politik alanımız kendi varlığını sorgulamaz bir halde özcü kavgalar, açıklamalar içinde odağını kaybetmiş, hayatımızı daha da zorlaştırıyor ve tabi güneydoğu'da çatışmalar sürüyor. Bunun üstüne, nasıl olduysa hepimiz için vazgeçilmezler listesinde olan YouTube'un kapatılması da eklenince tahmini gündem raporumu sunmuş oluyorum sanırım. Hepsi ne acı geliyor, geçen yılla karşılaştırılınca ; deliler gibi savrulup, umutla ve emekle didindiğimiz koca bir yılın sonrasında hiç birşeyin değişmediğini görünce.

Temmuz içinde öyle bir gün var ki geldi mi vicdanımı yaralıyor, boğazım düğümleniyor. 15 yıl önce Sivas'ta akbabaların, sadece aşk ve gönül dilinde konuştuğu için 33 canı cayır cayır yaktığı gün. Ortaçağ vb. benzetmelerine girmeye hiç gerek yok çünkü bu işleri yapanlar öyle bir tarihsel veya coğrafi mecra ile ne zihinsel ne de vicdani bir bağ, empati kuramayacakları için kendi kendimize konuşmuş oluyoruz. O günden bugüne, milletçe, olayla ilgili hiçbir vicdani sorumluluk almayışımız az çok bunun göstergesi olabilir. Tekil olarak çırpınışlarımız, utancımız var tabii ki ; ama işte o kahrolası vicdansızlık, hem bunu yapanlara, hem de unutturup hesabını sormayanlara, ihtiyaçları olan meşruiyeti zaten belli inançlarda, ideolojiler de sağlıyor. Güvenliler, her türlü vicdansızlıklarında aynı güveni tekrar tekrar inşa ederken, güvensizler de, çaresizce her geçen gün artan insani vicdansızlık örneklerinde, adalet, adalet diye isyan ediyor.  Tabii mümkünatı olan mekanlar ve boyutlarda.

Hava sıcaklığı belki de bizi rehavete soktuğundan, bu aynılık hiç rahatsız etmiyor bir yerden sonra. Sokrates'de bu bildiğimizi sandığımız şeyleri aslında hiç de bilmediğimiz, bunlar karşısında ne kadar cahil olduğumuz anlamına gelir. Çünkü insan yanlış olduğunu bildiği şey için harekete geçer ; onu doğruya çevirmek için vargücüyle çabalar. Çünkü ancak bunu tetikleyen doğru doğrudur ; ya da doğru, insanı ancak bu türden bir direnişe sürüklerse, yanlışın karşısında yükselen doğru olur. Nedense biz, bir taraftan doğruyu bilmekle gurur duyarken, diğer taraftan bunları çiğneyip, sonra da üstüne soğuk su içiyoruz. Sonucunda, doğruyu aslında hiç görmemiş, bal gibi ikiyüzlü cahil insanlar oluyoruz ; çünkü doğru yasaklarda, zihinlerde, kurallarda yaşanmaz ; eylemlerde, duygularda, hayatta yaşanır.

Yaz yine de güzel ama. Devletin alkol odaklı sponsor düzenlemesinden sonra alkol markalarının yavaş yavaş kendilerini çektikleri pazarda, azalsa da hala bir çok festival, konser bizleri bekliyor bu ay ve önümüzdeki ay. Umarım gidebileceğiniz konser/ler olur,  içiniz ferahlar serin yaz akşamlarında ; hem gelenlerin çoğu ilk kez burada çalacaklar. Bunu dışında havalar yine sıcak; çok sıcak. Daha da sıcak olacak..

Onur Özdemir /sakin vokal
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2008 - 15:39:02 Gönderen: kaygusuz »

« Yanıtla #17 : 22 Temmuz 2008 - 10:20:09 »

furkiii

• Ziyaretçi

« Yanıtla #18 : 23 Temmuz 2008 - 12:22:31 »

Çevrimdışı w-lion

• Bizden Biri
bn dün tvde görmüştümm yada ondan önceki gün --seviyorum paniği ben--

« Yanıtla #19 : 23 Temmuz 2008 - 15:48:48 »

Çevrimdışı SeDaEnGiN

• Aktif Üye
  • (๏̯͡๏)
    • SeDa
çok güzel şarkıları

Soulmates never die   

« Yanıtla #20 : 25 Temmuz 2008 - 00:19:41 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye
salı günü ntv 24 saat proğramındalardı..

"denek hayatım" türkiye'ye ilişkin bir saptama..

NTV 24 Saat 22 Temmuz Salı sakin..

« Yanıtla #21 : 25 Temmuz 2008 - 01:44:03 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
biraz önce izledim klibi müziği biraz tanıdık geldi ama çözemedim .islik.

« Yanıtla #22 : 26 Temmuz 2008 - 00:56:36 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye
biraz önce izledim klibi müziği biraz tanıdık geldi ama çözemedim .islik.
solist onur'a ait bir eser sakin'in en bilindik şarkısıdır..

« Yanıtla #23 : 27 Temmuz 2008 - 10:21:30 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye
Mor ve Ötesi, DDR, Zardanadam, Sakin, Gevende, Kramp, Üç Nokta Bir, Karate Kid, DELI, Hayvanlar Alemi, Dinar Bandosu, Change of Plans, EVO Trio, Hariçten Gazelciler, KaçaK, komik günler, Sultan Tunç, Teneke Trampet, Ayılar, Smyrname, Human harvest, Marsis, Kırmızı Nokta, Dembedem, Ahibba, Cümbüş Cemaat

http://www.lastfm.com.tr/event/639005

Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı
Sarıyer

Rock sahnesi / 9 Ağustos Cumartesi

13:00 Kırmızı Nokta
14:00 Kaçak
15:00 Human Harvest
16:00 Ahibba
17:00 Serap Yağız + Suların Uğultusu
18:00 Symirname
19:00 Zardanadam
20:00 Bajar / Vedat Yıldırım
21:00 45'lik Şarkılar
22:00 Gren
23:00 sakin
24:00 MOR VE ÖTESİ
01:00 Heavy Cross (Gürcistan)
02:00 Deli

« Yanıtla #24 : 14 Ağustos 2008 - 22:12:15 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye

« Yanıtla #25 : 17 Ağustos 2008 - 11:33:44 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye

Sert rock�ın �sakin� çocukları

RAHİME SEZGİN
Onlar rock müzik dünyasının akıllı-uslu, bir o kadar da hiperaktif çocukları. İlk albümleri Hayat ile dokuz yıl boyunca süren amatör müzik yaşamlarını profesyonelliğe taşımışlar. Köşeli müzik yapmaktan kaçınan Sakin grubu �Sizi kimler dinliyor?� diye soranlara �Sezen Aksu dinleyen herkes bizi dinleyebilir.� cevabını veriyor.
Sezen Aksu dinleyen herkes bizi de dinleyebilir

Müzik dünyasına derinden giriş yapan Sakin grubu, Hayat albümü ile serüvenlerine devam ediyor. Özdemir Dereli (gitar-vokal), Onur Özdemir (gitar-vokal), Cenker Kökten (bas), Soner Özışık (davul-vokal)�ın bir araya gelerek oluşturduğu Sakin grubu, köşeli olmayan müzik anlayışlarına dayanarak Sezen Aksu dinleyen herkesin kendilerini de dinleyebileceğini iddia ediyorlar. Onlara göre rock�ın doğasında olan isyanı sadece baskın müzikle değil sözlerle de vermek mümkün. Bu anlayışları nedeniyle kendilerine nonoş popçu denilmesi çok da umurlarında değil.

Müzik piyasasındaki yeriniz sakin ve güvenli bir yer mi?

Onur: Albüm çıkmadan önce dokuz yıl beklemiş bir grubuz. Sonrasında da albüm çıktıktan sonra dört ay geçirdik. O yüzden her türlü güvenli bir yerdeyiz. Zaten onun için albüm yaptık. Yoksa bütün o piyasa karmaşası içinde bir de biz şansımızı deneyelim diye gelmedik. Bana sorarsanız on sene sonrasını müzik adına ben düşünüyorum, ne yapacağım diye.

Bu müzik piyasasında on sene sonrasını düşünmek çok uzun vadeli bir iş. Grubun durumu ne olur o zaman? Dağılır mı?

Onur: Eskiden insanlar para yokken de hayatları boyunca müzik yapıyorlardı. Daha çok biz işin orasında duruyoruz. Diğer taraftan karakterlerimizi zenginleştiren bir grubuz. Hiç ayrılmak gibi bir niyetimiz yok. Sanki Sakin�de çalışmak için dünyaya gelmişiz. İş için beraber değiliz.

Cenker: Hepimizin amacı müzik yapmak. Sırf para kazanalım diye müzik yapmıyoruz. İlk başladığımız zaman hobiydi ama albüm çıktıktan sonra daha profesyonel bakmaya başladık.

Sahne performansı albümlerden daha mı önemli artık?

Soner: Sahne performansı kesinlikle önemli. Fakat albüm sahne performansını etkiliyor. Bizim sahnede insanlar ile kuracağımız ilişkide karşı tarafın bizi bileceği mecra albüm. İnsanlar albümü dinlediği zaman sahnede daha farklı bir iletişim kurabiliyoruz. En başta şarkıya eşlik etmeleri bizim sahne performansımızı güçlendiriyor.

Onur: Dinleyicinin albümü alıp onun üzerinden bizimle kuracağı hikâye daha manalı. Konserlerde bir yere kadar performans sunabiliyoruz insanlara. Hele ki Türkiye şartlarında. Mesela bizim hiç ışıkçımız olmadı. Fakat bu sahne performansı adına çok önemli bir şey. O yüzden sahne performansı ile insanlara bir şeyleri sunmayı vaat etmek bizim önemli bir parçamız olamıyor.

Özdemir: Albümün anlattığı farklı bir penceresi var. Albüm dinlendiğinde alınacak başka duygular var.

Eskisi gibi albüm yaptım, ünlü oldum durumu yok. Siz ne kadar tanınıyorsunuz?

Onur: Devamlı gittiğimiz büfeciye uğradığımızda �aa dün seni şu programda gördüm�� diyor. Ya da yolda yürürken �aa Sakin� diyorlar. O yüzden ünlü olduk gibi bir durum yok.

Kimler dinliyor sizi?

Soner: En çok 15-25 yaş arası gençler dinliyor. Hayalimizdeki bir şeyi söyleyeyim ben. Sezen Aksu dinleyen herkesin Sakin grubunu dinleyebileceğini düşünüyorum. Ne kadar gerçekle örtüşüyor bilemiyorum.

Sezen Aksu ile yakaladığınız ortak nokta ne?
Soner: İfade olarak benziyoruz. Bir şeyleri anlatırken kullandığı dil çok benziyor. Aslında standartlaşmış kalıplar içerisinde o kalıpları da kırmaya çalışarak, insanların kulaklarını tırmalamadan müzik yapma özenini kendimize örnek alıyoruz.

Onur: Bir de bu ülkede baktığınızda antolojik gerçekte bana dair bir kırılganlığı gerçekten Sezen Aksu�da görüyorum. Bazen ses tonu, bazen ifade tarzı benziyor. Bazen sert müzik de yapıyoruz ama genelde belli bir kırılganlık, naiflik köşeli yerine daha kıvrımlı hatlar çizen bir müzik yapmaya çalışıyoruz.

Neden alternatif rock grubu olarak değerlendiriliyorsunuz?

Onur: Bir noktasında sert müzik yapmamamız vardır.

Cenker: Rock enstrümanları ile standart şeyleri çok fazla tercih etmememizden olabilir.

Pop müzik yerine gençler rock müziğe daha çok rağbet ediyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Soner: Pop müzikte birçok şeyin tekrar etmesinden dolayı o eski ilgi azalmış olabilir.

Cenker: Bir de popta bir şarkı çıktıktan sonra, iki ay sonra başka bir şarkı onun yerini alabiliyor. Müziğe dikkat eden dinleyici poptan sıkılır ama rock dinler. Soner: Bence biraz daha toplumun bakışı ile alakalı. Toplumun 90�larda uzun saçlı erkek gördüğünde verdiği tepki ile şu andaki tepki bir değil. O yüzden rock müzik sınırlı bir yerde kalmıyor.

Onur: Mesela, Gökhan Özen�in müziğinde ben kendimi şöyle zorlayayım, böyle zorlayayım kaygısı yoktur. Olamaz zaten, dinleyiciler böyle bir şey beklemiyor. Fakat ben Sakin olarak bir sonraki albümde yeni bir şey sunmak zorundayım.

Rockçılar müziğe, popçular para ve şöhrete mi yatırım yapıyor?

Onur: Bence öyle. Saçıma harcayacağım para yerine yatırımımı müzik adına yapıyorsam o apayrı bir şey.

Soner: Aslında daha çok medyanın da ne kadar yer verdiği ile de ilgili rock patlaması. Eskiden de yapılıyordu rock müzik fakat yeryüzüne çıkmıyordu. Şu anda Eurovision�da rock grubu çıkabiliyorsa Türkiye adına bu çok iyi müzik yaptıklarından ya da rock�taki patlamadan değil, daha gündelik hayatın içerisinde yer edinebilecek kadar köşeli olmamasından kaynaklanıyor.

Rockçı olmanın gereklilikleri var mıdır?

Soner: Formülü yoktur. Zaten rock müzik yapıyoruz iddiasında da değiliz. Aslında elimizdeki enstrümanlarla çıkan formdur. Biz bir şekilde ifade etmeye çalışıyoruz müzikte deneyimlediğimiz bir şeyleri. Enstrümanlarla da ses rock formatında çıkıyor. Rockçılar şöyle bir şey yapar gibi bir şey de hiç düşünmedik.

Onur: Eminim rockçı olmanın gerekliliklerini yerine getiren birçok insan var zaten. Bu insanlara sorduğunuz zaman bizi rockçı olarak görmezler. Nonoş popçu falan gibi görüyorlardır.

Özdemir: O tarz insanlar bize zaten rockçı falan demezler.

Rockçılar arasındaki ayrışma keskin mi?

Soner: Rock�ın temelinde karşı çıkma, sertlik vardır. Bizi dinlemeyecek kadar sert rockçıların o sertliği ya da o isyanı sadece görüntü olarak. Enstrüman vuruş gücü ya da açtıkları o volüm gücü ile o sertliği gösteriyorlar; ama eğer başlı başına bir sertliği ya da başkaldırıyı temel alıyorsak onu da ifade ediş şekilleri çok geniş olabilir. Sözlerle bir şekilde verebilirsiniz. Sezen Aksu da rock denilebilir bu şekilde.

Grubun misyonu nedir?

Soner: En temelinde hep beraber müzik yapmaya devam etmek var.

Onur: Ergenlik döneminden üniversite sona kadar dinlediğim insanların beni çok etkilediğini ve dönüştürdüğünü gördüm. Ben ne aldımsa müzisyenlerden şimdi onun gibi bir şey yapabilirsem onun temsilcisi olmak isterim. İnsanları dönüştürecek bir müzik yapabilmek, bu özgürlükçü olabilir, daha toplumsal, daha insani değerlerde yaşamak gibi, bunların hepsine dair zaten kaygılarımız var. Bizim müziğimiz de ona yarasın.

http://genclik.zaman.com.tr/?bl=7&hn=1726

« Yanıtla #26 : 18 Ağustos 2008 - 15:50:08 »

Çevrimdışı gümüş

• Bizden Biri
Sakin grubu`nun ilk video klibi “Denek Hayatım” a çekildi!

Sakin grubu geçtiğimiz haftalarda, tamamlanması bir hayli uzun süren videoları “Denek Hayatım” ı yayınladı. Grup “HAYAT” isimli albümlerinin çıkış parçası “DENEK HAYATIM” için uzun bir süre önce kamera karşısına geçmiş, yönetmen değişiklikleri sebebi ile geciken video ancak geçtiğimiz ay tamamlanabilmişti.

Grubun beğeni toplayan çıkış parçaları ve vidolarından sonra, sırada çeşitli konser projeleri var. Bu konserlerin ilki Ağustos ayının önemli festivallerinden biri Zeytinli Rock Festivalinde olacak. Grup 14- 17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin 3. gün konuklarından. Pek çok amatör grubun da sahne alacağı etkinlikte, Sakin grubu ana sahnede performans sergileyecek
BENİM GÜZEL HATALARIM VAR

« Yanıtla #27 : 04 Eylül 2008 - 23:40:02 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye
"DENEK HAYATIM" MTV 5+TR ve DREAM10 LİSTELERİNDE 1 NUMARA!!!

Sakin'in "Denek Hayatım" videosu MTV 5+TR ve Dream Tv Dream10 müzik listelerinde bir numaraya yükseldi. Grup bu başarıyı 27 Eylül Cumartesi gecesi Studio Live'da vereceği konserle kutlayacak. Tüm Sakin dinleyicilerini bekliyoruz. Bu arada Sakin, önümüzdeki günlerde 'hayat' albümünün ikinci video klibi olacak "Edepsiz Komedya"nın çekimlerine başlayacak.

« Yanıtla #28 : 10 Eylül 2008 - 01:03:08 »

Çevrimdışı kaygusuz

• Deneyimli Üye

« Yanıtla #29 : 10 Eylül 2008 - 09:09:25 »

furkiii

• Ziyaretçi
Alıntı
Sakin'in ilk albümü "Hayat"ın, ilk videosu "Denek Hayatım"ın beğenilmesinin ardından albümün en renkli şarkısı "Edepsiz Komedya"nın video çekimlerine başlanıyor.