Gönderen Konu: Moğollar  (Okunma sayısı 4908 defa)

Moğollar
« : 16 Mart 2006 - 21:59:18 »

Çevrimdışı değmez

• Deneyimli Üye

Moğollar (1)

1967'de Silüetler'de çalışan Aziz Azmet ve Murat ses, aynı yıl Selçuk Alagöz grubunda Çalışan Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlu ile tanışır, hepside çalıştıkları gruplarda yaptıkları müziğin kendi yapmak istedikleri müzik olmadığını düşünmektedirler beraber bir grup oluşturmaya karar verirler. Aralarına vahşi kediler grubunun basçısı Haluk Kunt'uda alıp, Moğollar ismi ile çalışmaya başlarlar.

Kısa bir süre sonra yine bir ara Selçuk Alagöz grubunda çalışmış olan ve Almanyada Cem Karaca Apaşlarla yaptığı turneden dönen Hasan Sel, Haluk Kunt'un yerini alır. İlk 45'likleri "Eastern Love/Artık çok geç" , Şubat 68'de çıkar. Bu plağın hemen ardından"Mektup/Lazy John"u yapan grup, Haziranda Altın Mikrofon yarışmasına katılır ve "Ilgaz" ile üçüncü olur. Bu başarı ve ardından çıkan 45'lik Moğollar adının daha çok insan tarafından duyulmasını sağlar.

Konserler verirler. İlginç konserlerdir bunlar; örneğin, Diskotek dergisi tarafından 3 Nisan 1968'de İstanbul Fitaş sineması'nda düzenlenen, Haramiler ve Kaygısızların da katıldığı konsere "silindir şapkaları, uzun siyah frakları ile üç keman bir viyolonsel ve bir trompet eşliğinde" çıkar Moğollar elemanları. İlk solo konserlerini ise 19 Ekim 1968'de İstanbul Fitaş Sineması'nda verirler. Yabancı şarkıların yanı sıra kendi bestelerini de seslendiren Moğollar, konserlerinde büyük ilgi görür.

Ünleri İstanbul dışına çıkar, Anadolu'ya ulaşır. Aynı tarihlerde dördüncü plaklarını çıkaran Moğollar 1968'i tanınmış bir grup olarak kapatır. 1969 yılının Şubat ayında grupta bir eleman değişimi yaşanır. Hasan Sel ayrılır, yerine Taner Öngür girer. Moğollar, 1969 yılını, neredeyse tüm Türkiyeyi kapsayan büyük bir turneyle geçirir. Bu turne sırasında yaşadıkları onların müziğinde önemli bir değişime neden olur.

Turne öncesinde İstanbul'da verdikleri konserlerde kimi türkü düzenlemeleri ve halk müziği sazlarını kullanmaları ilgi görür, fakat bu turne Moğollar'ın Anadoluyu yakından tanımalarını sağlar, bu da onların tarzlarının daha belirginleşmesini gerçekleştirir. Ve Moğollar bu tarza bir isim verirler : Anadolu Pop. Bu adı ilk telaffuz eden Taner Öngür'dür ve Mart 1970'de Hey dergisine bu adı seçmelerinin nedenini ve amaçlarını açıklayacaktır:"...ispatlamak istediğimiz, halk müziğimizin çok sesli bir ruha sahip olması. Ayrıca folklorumuzdaki dinamizm'in pop müziğin dinamiğine yakın olması...Geri kalmış popüler müziğimizin ileri teknik ve zengin folklorumuzla birleşmesiyle bir kişilik kazanması...."

Moğollar, bu açıklamayı yaptıkları tarihlerde, Anadolu Pop'un yalnızca düzenlemelerden ibaret olmadığını ve bu tarzda beste de yapılabileceğini kanıtlamak için bir 45'lik çıkarırlar "Dağ ve çocuk/İmece" her iki parça da yerli melodi ve ritimlerden yola çıkılarak yapılmış bestelerdir, büyük ilgi görür. Böylece Moğollar, Anadolu Pop'un yaratıcıları, "Dağ ve çocuk" ta bestelenmiş ilk Anadolu Pop hit'i olarak tarihteki yerini alır.

baktım forumda üstadlarımız,babalarımız yok onlarsız olurmu dedim ekledim,bu adamlar gerçek sanatçı gerçekten  mükemmel müzik yapıyolar ben hala dinlerim mesela.Sizler neler düşünüyosunuz görüşlerinizi alıyım...
HaYAt AdLı BeLgEsElDe SüRüNgEn RoLünDeYim

Özlem Tekin

Moğollar
« : 16 Mart 2006 - 21:59:18 »

Ynt: Moğollar
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2006 - 22:25:18 »

Çevrimdışı Q_ZEN

• Emekli Mod
Türk Rock'ının ağır toplarından, baba gruplarındandır...
Barıs manço'ya ve Cem Karaca'ya eslik ettiklerini biliyorum...(umarım karıztırmıyorumdur..)
hey gidi günler… göz yaşım sel

« Yanıtla #2 : 16 Mart 2006 - 22:33:57 »

Çevrimdışı değmez

• Deneyimli Üye
yok doğru sölüyosun dostum ilerlemiş yaşlarına rağmen hala süperler...

« Yanıtla #3 : 22 Mart 2006 - 18:41:33 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
yaw heryerde kendimi parcalıorum moğollar die bu başlıı nası görmemişim yuh bana
moğollar baba grup tabe...ilk gittiğim konser de moğollar konseriydi:)
cahit berkay ı gördüm biyerde cahit baba die bağırdım bide elini öptüm...okadar tatlı bi insanki :D :D
mükemmel bi grup...hala dinlememeyeniz (off nası bu kelime yawf :D herneyse işte ondan warsa wakit kaybetmesin derim ben...dinleyiwerin garii :D

dinleyiwerin gali
bişey yapmalı
ıssızlığın ortasında (en süper we anlamlı şarkıların başında gelir)
dersimin yaylaları
v.s. v.s. faworilerim

cahit berkay ın enstrümantel şarkıları da cok ii...albümünü dinlemenizi öneririm...
..:: OZ^Y ::..

« Yanıtla #4 : 22 Mart 2006 - 21:56:34 »

Çevrimdışı değmez

• Deneyimli Üye
yaw devrim,bende senin kadar şaşırmıştım sonra bende ekledim gerçek babalar onlar gerçekten müthiş insanlar...

« Yanıtla #5 : 23 Mart 2006 - 11:15:14 »

Çevrimdışı GÖKmen

• Bizden Biri
cahit  baba ve  arkadaşları  süperdir,  gerçektende  çok  güzel  şarkılara  imza  attılar.........

« Yanıtla #6 : 23 Mart 2006 - 13:07:20 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
yaw devrim,bende senin kadar şaşırmıştım sonra bende ekledim gerçek babalar onlar gerçekten müthiş insanlar...
eline sağlık janem eline sağlık çok hayırlı bi iş yapmöışsın :D :çiçek: :çiçeeK:

« Yanıtla #7 : 28 Mart 2006 - 11:33:57 »

Çevrimdışı GÖKmen

• Bizden Biri
Ankaralı  arkadaşlar  ve  Moğolseverlerr  :duyuru:  8 nisanda  Moğollar , Erkin koray ve Kurtalan expressle  birlikte  Saklıkentte  sahne  alcekkk  :duyuru:  :alkıs:  :alkıs:

« Yanıtla #8 : 03 Nisan 2006 - 18:11:38 »

Çevrimdışı değmez

• Deneyimli Üye
valla sınavlarım başladı yoksa kesin giderdim yaw...

« Yanıtla #9 : 03 Nisan 2006 - 19:09:03 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
Ankaralı  arkadaşlar  ve  Moğolseverlerr  :duyuru:  8 nisanda  Moğollar , Erkin koray ve Kurtalan expressle  birlikte  Saklıkentte  sahne  alcekkk  :duyuru:  :alkıs:  :alkıs:
şansa bak yawf ya da şansızlığa :(

« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2006 - 19:28:32 »

Çevrimdışı GÖKmen

• Bizden Biri

şansa bak yawf ya da şansızlığa :(
sende  gel  bekleriz   cumartesi  günü  , beraber  coşarız, nostalji yaparız  .... :dans: :D

« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2006 - 19:34:31 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
sende  gel  bekleriz   cumartesi  günü  , beraber  coşarız, nostalji yaparız  .... :dans: :D
tabe janem hemen ankara da beni bekliyodu zaten,,,,

« Yanıtla #12 : 03 Nisan 2006 - 20:07:01 »

Çevrimdışı GÖKmen

• Bizden Biri
neden olmasın ki....  rezervasyonunu  Vipten  yaptıralım  istersen,   :)))

« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2006 - 16:50:07 »

Çevrimdışı zburnu31

• Bizden Biri
  • adamı deli etmeyin
hey gidi eskilerden kim kaldı yıkılmadılar ayaktklar

« Yanıtla #14 : 11 Nisan 2006 - 11:18:24 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
eeee ankaralılar konser nooldu ses soluk y.o.k.
kimse gitmedimi yoksa :höö: