Gönderen Konu: Japonlardan 'Deprem Saati'  (Okunma sayısı 684 defa)

Japonlardan 'Deprem Saati'
« : 28 Mayıs 2008 - 19:32:53 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Bir elektronik ve bir saat grubunun işbirliğiyle geliştirilen saat, erken deprem uyarısı sinyalini anteniyle algılıyor ve sahibini sesli olarak uyarıyor.

Deprem uyarısı gelince, dijital saatin çevresi değişik renklerde yanıp sönüyor, saat ve tarihin yazdığı LCD ekranında bu kez depreme kaç saniye kaldığı ve deprem büyüklüğünün ne olacağı yazıyor.

Bütün bunlara sesli mesaj eşlik ediyor. Japon Meteoroloji Kurumu'nun geliştirdiği erken uyarı sistemi, deprem riskini TV'ler ve radyolar başta olmak üzere çeşitli vasıtalarla insanlara iletiyor.

Saati geliştiren şirket, bu uyarıyı radyo sinyaliyle saate gönderiyor. Başlangıçta sadece hassas bölgelere ve kuruluşlara verilen alarm, 2007 Ekim'inde bütün kamuoyuyla paylaşılmaya başladı.

Alarm sadece büyük sarsıntı riski belirince veriliyor. Bir şirket yetkilisi, "Saatimiz prototip aşamasında, piyasaya süreceğimiz tarihi henüz belirlemedik" dedi.

"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

Özlem Tekin

Japonlardan 'Deprem Saati'
« : 28 Mayıs 2008 - 19:32:53 »

Ynt: Japonlardan 'Deprem Saati'
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2010 - 12:28:37 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
TRde her eve lazım bi alet ama,geliştirilememiş galiba,başka habere rastlamadım nette falan ben
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2010 - 18:17:37 »

« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2010 - 17:08:03 »

Çevrimdışı w-lion

• Bizden Biri
TRde her eve lazım bi alet ama,geliştirilememiş galiba,başka habere rastlamadım nette falan ben
kötü olmuş :/ keşke geliştirilse

« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2010 - 17:11:11 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
depremi 20 sn den önce bilmek imkansız. o da bazı hayvanların iç güdüleriyle mümkün ancak. 20 sn önceden deprem olacağını bilmek yerine, depreme dayanıklı yapılar yapmak ve depremle yaşamayı öğrenmek daha ideal bir çözüm.
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...