Gönderen Konu: Selim Işık  (Okunma sayısı 815 defa)

Selim Işık
« : 07 Nisan 2010 - 05:13:40 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Selim Isık 05/15/1975 .1993 yılında Gitarda Selim ve Muharrem,davulda Fatih olmak üzere PREDATOR adlı bir thrash metal grubu kurarlar.1995 yılında ikinci el bir elektro gitar alır kendine . Bu dönemde Predator grubuna bir basçı almaya karar verirler.Ömer İlyas Güney'i de gruba dahil ederek yollarına devam etmeyi düşünürken; Ömer, diğer grubu olan ADA EKSPRESİ'ne Selim'i davet eder. Gitar:Erhan Turan Bas:Ömer İlyas Güney Davul:Alper Yazıcı (Davulda Levent Bursalı Vokalde de Sadi Baydar daha sonradan grupta yeraldılar.) Ada Ekspresi, Türkçe Sözlü Progresif Metal grubudur.  Bu gelişmeler Selim'i daha çok müziğe bağlar ve artık kazandığı Marmara Üniversitesi Elektronik Bölümü ikinci planda kalır.Ne var ki bu dönemlerde Ada Ekspresi çalışmaları grup elemanları hiç istemese de disiplinli gitmez. Selim, farklı bir yönelimle bu durumdan hafif sıyrıklarla kurtulmaya çalışır. Bu yönelim, Türkiyede az dinlenen grup müziğinin dışına çıkıp, daha popüler olan müzik tarzında çalışmalar yapmaktır. Teoman Topçu'yla tanışması, bu yönde önemli bir adımdır. Edindiği tecrübeleri paylaşma fikrini hayata geçirmek için gitar dersleri vermeye başlar. 2001 de CRASH AND BURN grubuna dahil olur.Bas: Selim Eralp Davul: Erhan Çabuk Gitar: Özgür. Çeşitli bar programlarından sonra maddi zorluklar nedeniyle grup değiştirerek TRİP adlı grubta solo gitar çalmaya başlar.
Yıl 2002...
GitarVokal:Serhat Erkal
Davul: Sedat Özbek.  
Ada Ekspresi nin çeşitli nedenlerden müziğine eğilememesi Selim'i kendi projelerine yönlendirir.2005 yılnda YAZGI adındaki rock demosunu hazırlar.

http://www.herkesdinlesin.com/selimisik

Videolar,parçalar,resimler,bilgiler için...

Ayrıca; http://www.myspace.com/selimrock

Selim Işık’ın Yazgı albümü ile ilgili değerlendirme yazısı:

Türkiye’deki rock müzik gruplarının azınlığı ve alternatif rock’ın giderek rock müziğinin yerini alması sonucunda Selim Işık’ın yaptığı bu albüm, progressive rock müziğinin halen var olduğunu ve bu türün Türkiye’de de yapılabileceğinin kanıtı adeta.
Beğenilerinize sunulan Selim Işık’ın bu demo albümü Türkiye’de Türkçe sözlü progressive rock müzik de yapılıyormuş düşüncesini getiriyor akla. İlk dinlediğinizde bu kayıtlar hatrı sayılır paraların yatırıldığı şirketlerden Sony, Üniversal ya da Emi’den mi çıktı acaba diyorsunuz. Oysaki evde, bilgisayar ortamında oluşmuş bir emeğin ürünü olduğunu öğrendiğinizde şaşkına dönüyorsunuz. (Kayıtların tamamı cake walk ve sound forge ile davullar ise fruity loops ile yapılmış.)
Selim Işık, parçanın herhangi bir yerinde attığı büyüleyici sololar, sürekli modülasyon, değişen ritmik öğeler ve dinamizm ile muhteşem bir platform sunuyor dinleyicilere. Üstelik gitarda iddialı görünmesine rağmen çalgısının bir amaç değil araç olduğunu ifade ediyor. Bu demo albümde davulla gitarın uyumunu, sürekli devinimi, çeşitliliği yani müziğe dair aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, bu artık onun yazgısı olmaktan çıkmış ve sizin yazgınız oluvermiş. Müziğin asiliği, hükmedişi, mevcut sisteme karşı duruşu, rock müziğe olan sevginizi en üst seviyeye çıkarıyor. Müziğe yeni başlamış kişiler için, ezgisel hafızalarını tam anlamıyla genişletecek ve yeni çalışmalarında onlara örnek teşkil edecek bir progressive rock tanıtım albümü olma özelliğini de yanında getiriyor.
Müziğinde bu aşamalara gelene kadar pek çok tarzlarda çalışmak zorunda kalan ama özde yapmak istediği müziği asla unutmayan sanatçı, yıllardan beri arayışları ve idealleri doğrultusunda ısrarla içindeki müziği anlama ve icra etme yoluna gitmiştir. Sözlerdeki anlam ve söyleyiş güzelliği kimi zaman müziğinin önüne geçse de amacından asla şaşmadan sizi yeniden ezginin kollarına atıverir.
Daha önceki müzik sohbetlerimizde Selim Işık’ın sık sık üzerinde durduğu ve vurgulayarak söylediği bir söz vardır: “Kendi müziğimizi yapmalıyız. İyi bir müzisyen üretken olmalıdır. Yorumculuk ikinci plandadır. Hatta bazen yorumculuk taklit etmekten öteye gitmez.” Kimileri bu taklit söylemine karşı gelseler de doğruluk payının da yadsınamayacak kadar büyük olduğunu düşünüyorum.
İlk solo albümü olan yazgı, yıllar süren bir birikimin, yaşanmışlığın olgun ürünlerini veriyor bizlere. Albümde söz-müzik-düzenleme Selim Işık’a ait. Davullarda ve gitarda yine kendisi Bass gitarda ise Umut Yenilmez vardır.

Yazgı isimli demo albümünün şarkı listesi şöyledir;

1. çöl
2. göç - soru - re minör
3. yazgı
4. bilinmez
5. hayallerin çocuğu
6. ben kendimden yoruldum
7. sükun
8. yaşamdan yana
9. derin
10. dağlar

Ben albüm sandımdı,ama demo albümmüş bu,siz taşıyıverin artık :D Sorry
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2010 - 05:19:37 Gönderen: seytan_nikahı »
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

Özlem Tekin

Selim Işık
« : 07 Nisan 2010 - 05:13:40 »

Ynt: Selim Işık
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2011 - 23:29:28 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Sükûn aniden çıktı playlistimden..Sela m çakmak farz oldu adama.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/