Gönderen Konu: Katie Melua  (Okunma sayısı 526 defa)

Katie Melua
« : 20 Haziran 2010 - 14:23:12 »

furkiii

• Ziyaretçi

Henüz 19 yaşındayken iki albüme imza atmış, hit şarkısı The Closest Thing To Crazy ile İngiltere de ilk ona, Call Off The Search albümü ile de bir numaraya yükselmiş besteci ve aynı zamanda söz yazarı bir jazz, blues sanatçısıdır.

Katie Melua, 1984’de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te doğdu. Tiflis ve Karadeniz’in en güzel kentlerinden biri olan Batum’da büyüdü. Melua ailesi Gürcistan’dan ayrılarak Belfast’a gittikleri günlerde küçük Katie 8 yaşındaydı. Çocukluğunu Gürcistan ve Kuzey İrlanda’da yaşayan Katie Melua, St. Catherine ilkokulunda ve Fortwiliam Dominican Kolejinde okudu. Ailesi ile Kuzey İrlanda’ya yerleşmiş Küçük Katie, şarkıcı veya şarkı sözü yazarı olmak istememiş. 13 yaşındaki Katie’nin politikacı veya tarihçi olmak için büyük bir hırsı varmış. Böylece dünyaya barış günlerini getirebileceğine inanıyormuş. Aile 5 yıl boyunca Belfast’ta, sonra da Kuzey Londra’da yaşadı. Küçük Katie, 15 yaşındayken, televizyonun çok ünlü yarışmalarından biri olan “Stars Up Their Nose”a katıldı, Mariah Carey’in «Without You» adlı şarkısını söyleyerek birinci olmuştur. Böylece müzik kariyeri başlamış. Queen, Joni Mitchell, Bob Dylan, Eva Cassidy, İrlanda halk müziği ve Hint müziğinden etkilenmiştir.

İlk dinlenildiğinde Norah jones etkisi bırakmakla birlikte bestelerinde ve gırtlağında doğulu kökenini korumaktadır.

Ünlü şarkıcı Katie Melua ve grubu, Kuzey Denizi’nde petrol arayan işçiler için denizin 303 metre altında, petrol platformunun üzerinde konser verdi. Böylece de Guiness rekorlar kitabına girdi.

resim ve bilgiler last fm'den alıntıdır..

açıkçası bu biyografideki son cümle onu çok iddialı bir yere taşısa da kesinlikle o kadar büyük beklenti içerisinden dinlenilmesini önermem..=) norah jones etkisi bırakabilecek tek bir isim var:o da norah jones,o benim gözümde bambaşka,o bir efsane..=) katie'ye gelince de aslında kadife sesli olduğunu da söyleyebilmem pek mümkün değil ama hoş ve tatlı,hatta yer yer çekici bir sesi olduğunu söylemeliyim..gece dinlemesi zevk veren isimlerden biri..buradan etkilenip başta norah olmak üzere kimseyle kıyasa gitmeden dinlenirse keyif vereceğini düşünüyorum,zaten sadece sesiyle değil müzikal kimliğiyle de dikkat çekebilecek biri katie melua..last fm ve birkaç yerde kendisinin 1984 doğumlu olduğu yazmasına rağmen kimi yerlerde 1986 doğumlu olduğuna dair bilgiler de yer almakta,2.albümünün 2005 yılında çıkmış olması ve henüz 19 yaşındayken 2 albüme sahip olduğundan bahsedilmesi nedeniyle aslında 1986 olması durumu daha olası duruyor..sonuç itibariyle her türlü genç de bir müzisyen..=)

bu arada diskografisinden de bahseedeyim..:

Call of the Search (2003)
Piece by Piece (2005)
Pictures (2007)
The House (2010)

son olarak da resimlerden de anlaşılacağı üzere,kendisinin hoş sesli olmasından daha da hoş ve tatlı biri olduğunu söylemeliyim..=) hem tatlı,hem de güzel olabilmek kolay değil;ama katie benim için öyle bir isim..:D

Özlem Tekin

Katie Melua
« : 20 Haziran 2010 - 14:23:12 »