Gönderen Konu: deneme yazıları paylaşma ortamı  (Okunma sayısı 35514 defa)

deneme yazıları paylaşma ortamı
« : 12 Ekim 2006 - 12:01:22 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
evet arkadaşlar konun başlığından da anlaşılacağı gibi bu konuda paylaşmak istediğiniz deneme yazılarınızı, şiirlerinizi, duygusal , komedi, trajedi , hikaye tarzı yazılarınızı paylaşabileceğiniz bir ortam hepimize hayırlı olsun...

ilk benden olsun... 

Dostuk Üzerine

Geniş yürekli Dostlar
Su, kendine sırdaş arıyordu.Önce buluta verdi sırrını.Ağır geldi
sır buluta.Sağanak sağanak döktü suyun tüm sırlarını.
Sonra göle gitti su.Ona anlattı derdini.Bu arada bulut suyun
sırrını yağmur yapıp, dolu yapıp, kar yapıp savurduğu için ,zaman
zaman taşıyordu göl ve suyun sırrı iyice açığa çıkıyordu.

Sonra nehre verdi su sırrını.Nehir aldı suyun sırrını çekti
gitti.Dereye verdi.Dere biraz daha yavaş olsada nehirden , oda götürdü
suyun sırrını bir başka bilinmeze..Çağlayanlar, şelaleler,akarsular..Hepsi
kayboluyordu bir anda.Sonra bir gün su takip etti dereyi.Dereye
okyanusa kavuşunca farketti su, bütün sırlarının akarsularla,
çağlayanlarla,ırmaklarla...okyanusa taşındığını.
Karar verdi su.Sırrını okyanusa verecekti.Öyle de yaptı zaten.Tüm
sırlarını  okyanusa verdi.Artık suyun sırrını okyanustan başkası
bilmiyordu.Ne taştı okyanus, ne bir başkasına taşıdı suyun sırrını, ne de
kurudu....Geçen karşılaştık suyla.Bir bardaktaydı. Suskundu. Çok uğraştım
konuşturamadım.Ben tam giderken '' Dur !'' dedi su.Durdum! '' Okyanus yürekli
dostlar bulmadan sakın konuşma! Taşıyamazlar , kaldıramazlar senin yükünü,canını
yakarlar,utandırırlar....'' dedi.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2006 - 12:06:23 Gönderen: antepli_haxan »
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

Özlem Tekin

deneme yazıları paylaşma ortamı
« : 12 Ekim 2006 - 12:01:22 »

Ynt: deneme yazıları paylaşma ortamı
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2006 - 15:23:12 »

ARGo77

• Ziyaretçi
deneme klavye kontrol 1,2,3 ok klavye tamam..bir hikayenin uç sınırlarına dayanmış bir gerilimin içinde yaşanan trajedinin mahkumu olmuş 2 kulaklı bir canlının barındırmış olduğu değerleri kendi hedefi uğruna ateş böcekleriyle çatışmaya giren birinin son verdiği nefesi arkasından  duymak hiçte acı bir gerçek olmasa gerek..denildiğinde bir bakışın insan piskolojisini nekadar etkilesede, bakanın bakmayanlara karşı kendi bilinci altındaki vazifesini dile getirmek imkan,zaman vede sorgu biçimi olmakla kalmayıp bazılarının içinde barınan  yavru kedi görünümüne girmiş ruhu ateşlere attığımızda parçalanmış bedeninin yanmış olan kısmına baktığımızda gerçekliğin ardında saklananın bir tür evrensel döngü olduğunu görebiliyoruz.. nitekim,fuzuli oksijen tüketimine yol açan insancıkları teker teker tespit edipte dünyanın çekirdeğine yakın bir yerde muhafaza ettiğimizi düşünürsek hepsinin canı cehenneme..:D şeytanla birlikte kanka olup o insanlara acı çektirmek kimin aklına gelebilirdi ki..sadist bir farenin insan kulağını kemirmesinden daha yırtıcı ne olabilir ki...size sunulan bir ekolun hangi amaç uğruna yazıldığı kimin umrunda olabilirki tabikide kimsenin...yaşanan bir geçmişin untulmaz sahnelerini tekrar oynamak isteseydiniz..dün,ne tür yemek seçerdiniz...size büyük bir imkan verildiğinde dünya rejimini ne şeklide değiştirirdiniz..maksat doğadaki geyik çeşitlerini bir araya toplayıp münakaşaya girmek değildir..akışın yönünü değiştirdiğimiz felsefenin idolünü araştırmaktır..peki bunca geyik katliamına yol açan faktörleri nasıl belirleyebiliriz..y ada arka bahçede kendi egosunu tadmin etmek için kazı yapan adama nedemeli tabikide hiç bişey,kazın vefatından sonra oluşabilecek hadiseyi düşünemiyorum...neyse gelelim pilav üstü kurunun faydalarına..aslında saymakla bitmez ama..........soluğu tuvalette almak bir tür evrensel döngü haline gelmiş olsada yaşananlar klozet ve sifon arasında geçecek bir zaman dilimini gösterir..S*ÇTIM....:D :D :D 

« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2006 - 16:14:34 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
argo acaip bir deneme olmuş kardeşim , yani yazının en sonunda yazmış olduğun teşbihe aynen katılıyorum o ayrı bir konuda :D

okurken bir ara fenalıştığımı hissettim :D 
yinede ellerine sağlık ..
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2006 - 23:09:33 »

Çevrimdışı exalans22

• Üye
  • **
  • AşK Heşeyİ AffetmezmiŞ
  - Yaşam -
Yeni bir gün daha başlıyordu benim ve boya sandığım için.Mutfaktan yarım ekmek alıp çıktım.Dışarıdaki rüzgar hakimiyetini kanıtlamak istercesine sert bir şekilde esiyordu.Bir an acaba bu gün işe çıkmasam mı?diye düşündüm.Ama benimle beraber kalkıp yan komşunun döktüğü küllerin arasından kızgın olanları ayıklamaya çalışan annemi görünce vazgeçtim.Üstelik kardeşim Umut’ta dünyaya gözlerini yeni açmıştı.Babamın da hali ortadaydı zavallı adam çalıştığı işyerinde geçirdiği o kazadan sonra sağ elindeki üç parmağını da kaybetmişti.Ağabeyimde çalıştığı işyerinin yanmasıyla işsiz kalmıştı.Tüm ailenin yükü üstümdeydi.
   Bugün her zaman oturduğum yerin biraz uzağına oturdum.Ama yine aynı kişiler ayakkabılarını boyatmaya geldiler.Kimi keyif için kimi ise mecburiyetten ayakkabılarını boyatıyorlardı.Her gün benim yanıma tezgahını kurup simitlerini satan Musa amcada ortalarda görünmüyordu.O da benim gibi tüm ailenin yükünü omuzlarında taşıyordu.Saatler ilerledikçe gün aydınlanıyor hava biraz ısınıyordu yada bana öyle geliyordu.Biri geldi yanıma hemen elimi fırçama uzattım “dur” dedi.”Ben ayakkabılarımı boyatmaya gelmedim.”Peki ne için geldiniz diye sordum “Konuşmak için,”dedi.Sivil zabıta görevlisi sandım önce,bir koluma sandığımın ipini sardım diğer elimle de üzerinde oturduğum tabureyi sımsıkı tutuyordum.Adımı sordu Kadir dedim.Nerede oturduğumuzu sordu ben daha cevap vermeden biri geldi yanımıza elinde iki tane çay vardı.Ben çayları almak için ayağı kalktım ama kalkmamla yere düşmem bir oldu.Birden gözlerim kararmıştı yüreğime bir acı saplandı.Gözümü açtığımda banimle konuşan amca elindeki suyu bana içirmek istiyordu.Bir bankta oturuyorduk aklıma hemen boya sandığım geldi ”Boya sandığım nerde…”dedim ayağa kalktım.”Otur” dedi amca  “Yanında” Havada kararmıştı ama üşümüyordum,sonra üstümdeki paltoyu   fark ettim.”Sizin mi?” diye sordum “Evet ama senin olabilir” dedi.Eve gitmem gerektiğini düşündüm “Gitmem gerek” dedim kalktım.O önce hiçbir şey demedi ama ben giderken arkamdan ”Hayat  her zaman adil olmayabilir…” dedi.Bir yandan hızlı adımlarla yürüyor bir yandan da amcanın dediklerini düşünüyordum.Yüreğimdeki sızıda tekrar büyümeye başladı.
Eve gelmeye bir köşe kalmıştı.Nihayet eve gelmiştim.Kapıdan girmeden önce durup geri döndüm.Komşunun sobasını küllerinin boşaltıp boşaltmadığına baktım.Boşaltmamışlardı.Çok üzüldüm.Umut bu akşamda soğukta uyuyacak dedim kendi kendime.Eve girdim.Babam başı önde Ağabeyim evde yoktu.Annem de Umut’a sımsıkı sarılmış yatıyorlardı.”Anne ne yapıyorsun Umut’u öldüreceksin.” Diye bağırdım.Yanına hızla yaklaşıp kendime döndürdüm.Annem ağlıyordu.Umut ise uyuyordu(?)Umut’u kucağıma aldım o an vücuduma soğuk bir rüzgar esti.Umut’a baktım sanki bana gülümsüyordu sonra o gülümsemenin yerini sonsuz bir durgunluk aldı.O an amcanın dediklerini anlamıştım “Hayat  her zaman adil olmayabilir…”

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teşekkürler
- AşıK DeğiliM SadecE NefreT EtmemeyE ÇalışıyoruM -

- BeN  HiÇ  SaklamadıM , AsıL  SeN  GörmediN -

« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2006 - 23:17:31 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
deneme klavye kontrol 1,2,3 ok klavye tamam..bir hikayenin uç sınırlarına dayanmış bir gerilimin içinde yaşanan trajedinin mahkumu olmuş 2 kulaklı bir canlının barındırmış olduğu değerleri kendi hedefi uğruna ateş böcekleriyle çatışmaya giren birinin son verdiği nefesi arkasından  duymak hiçte acı bir gerçek olmasa gerek..denildiğinde bir bakışın insan piskolojisini nekadar etkilesede, bakanın bakmayanlara karşı kendi bilinci altındaki vazifesini dile getirmek imkan,zaman vede sorgu biçimi olmakla kalmayıp bazılarının içinde barınan  yavru kedi görünümüne girmiş ruhu ateşlere attığımızda parçalanmış bedeninin yanmış olan kısmına baktığımızda gerçekliğin ardında saklananın bir tür evrensel döngü olduğunu görebiliyoruz.. nitekim,fuzuli oksijen tüketimine yol açan insancıkları teker teker tespit edipte dünyanın çekirdeğine yakın bir yerde muhafaza ettiğimizi düşünürsek hepsinin canı cehenneme..:D şeytanla birlikte kanka olup o insanlara acı çektirmek kimin aklına gelebilirdi ki..sadist bir farenin insan kulağını kemirmesinden daha yırtıcı ne olabilir ki...size sunulan bir ekolun hangi amaç uğruna yazıldığı kimin umrunda olabilirki tabikide kimsenin...yaşanan bir geçmişin untulmaz sahnelerini tekrar oynamak isteseydiniz..dün,ne tür yemek seçerdiniz...size büyük bir imkan verildiğinde dünya rejimini ne şeklide değiştirirdiniz..maksat doğadaki geyik çeşitlerini bir araya toplayıp münakaşaya girmek değildir..akışın yönünü değiştirdiğimiz felsefenin idolünü araştırmaktır..peki bunca geyik katliamına yol açan faktörleri nasıl belirleyebiliriz..y ada arka bahçede kendi egosunu tadmin etmek için kazı yapan adama nedemeli tabikide hiç bişey,kazın vefatından sonra oluşabilecek hadiseyi düşünemiyorum...neyse gelelim pilav üstü kurunun faydalarına..aslında saymakla bitmez ama..........soluğu tuvalette almak bir tür evrensel döngü haline gelmiş olsada yaşananlar klozet ve sifon arasında geçecek bir zaman dilimini gösterir..S*ÇTIM....:D :D :D 

deneme:subjektif bakış açısıyla, yaşamla ilgili her konuda yazılabilen, yazarın süper rahat bi dille yazdığı, genelde bi oturuşta okunabilcek kısalığa sahip fikir yazısı türü. sanki fikirsiz yazı varmış gibi.

argoo sen bizim sabrımızımızı deniyosun..yoksa bizi delirtmeyi mi deniyosun hani deneme yazıları ya bu başlık senin denediğin seyler de bunlar galiba...
 :D   :D

« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2006 - 23:48:12 »

ARGo77

• Ziyaretçi
deneme:subjektif bakış açısıyla, yaşamla ilgili her konuda yazılabilen, yazarın süper rahat bi dille yazdığı, genelde bi oturuşta okunabilcek kısalığa sahip fikir yazısı türü. sanki fikirsiz yazı varmış gibi.

argoo sen bizim sabrımızımızı deniyosun..yoksa bizi delirtmeyi mi deniyosun hani deneme yazıları ya bu başlık senin denediğin seyler de bunlar galiba...
 :D   :D

Bu yalnız denemeden oldu... :D :D

« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2006 - 09:17:39 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
exalans22   yazın gayet güzeldi... paylaşımın için teşekkür ederiz.
SAFKAN TEKİNİZM...

« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2006 - 15:01:53 »

Çevrimdışı savaş

• Yepyeni Üye
  • *
  • gördüklerin yetmez
metnin çok güzeldi  antepli_haxan senin eserinmi değilmi bilmiyorum ama okumak bile
huzur verici idi.
eğer yetinmeyi bilmiyorsan

« Yanıtla #8 : 14 Ekim 2006 - 21:40:21 »

Çevrimdışı exalans22

• Üye
  • **
  • AşK Heşeyİ AffetmezmiŞ
exalans22   yazın gayet güzeldi... paylaşımın için teşekkür ederiz.

teşekkür ederim okumuş olmana sevindim :)

« Yanıtla #9 : 14 Ekim 2006 - 21:50:30 »

Çevrimdışı b.d.sude

• Daimi Üye
  • __________________________________________________
  - Yaşam -
Yeni bir gün daha başlıyordu benim ve boya sandığım için.Mutfaktan yarım ekmek alıp çıktım.Dışarıdaki rüzgar hakimiyetini kanıtlamak istercesine sert bir şekilde esiyordu.Bir an acaba bu gün işe çıkmasam mı?diye düşündüm.Ama benimle beraber kalkıp yan komşunun döktüğü küllerin arasından kızgın olanları ayıklamaya çalışan annemi görünce vazgeçtim.Üstelik kardeşim Umut’ta dünyaya gözlerini yeni açmıştı.Babamın da hali ortadaydı zavallı adam çalıştığı işyerinde geçirdiği o kazadan sonra sağ elindeki üç parmağını da kaybetmişti.Ağabeyimde çalıştığı işyerinin yanmasıyla işsiz kalmıştı.Tüm ailenin yükü üstümdeydi.
   Bugün her zaman oturduğum yerin biraz uzağına oturdum.Ama yine aynı kişiler ayakkabılarını boyatmaya geldiler.Kimi keyif için kimi ise mecburiyetten ayakkabılarını boyatıyorlardı.Her gün benim yanıma tezgahını kurup simitlerini satan Musa amcada ortalarda görünmüyordu.O da benim gibi tüm ailenin yükünü omuzlarında taşıyordu.Saatler ilerledikçe gün aydınlanıyor hava biraz ısınıyordu yada bana öyle geliyordu.Biri geldi yanıma hemen elimi fırçama uzattım “dur” dedi.”Ben ayakkabılarımı boyatmaya gelmedim.”Peki ne için geldiniz diye sordum “Konuşmak için,”dedi.Sivil zabıta görevlisi sandım önce,bir koluma sandığımın ipini sardım diğer elimle de üzerinde oturduğum tabureyi sımsıkı tutuyordum.Adımı sordu Kadir dedim.Nerede oturduğumuzu sordu ben daha cevap vermeden biri geldi yanımıza elinde iki tane çay vardı.Ben çayları almak için ayağı kalktım ama kalkmamla yere düşmem bir oldu.Birden gözlerim kararmıştı yüreğime bir acı saplandı.Gözümü açtığımda banimle konuşan amca elindeki suyu bana içirmek istiyordu.Bir bankta oturuyorduk aklıma hemen boya sandığım geldi ”Boya sandığım nerde…”dedim ayağa kalktım.”Otur” dedi amca  “Yanında” Havada kararmıştı ama üşümüyordum,sonra üstümdeki paltoyu   fark ettim.”Sizin mi?” diye sordum “Evet ama senin olabilir” dedi.Eve gitmem gerektiğini düşündüm “Gitmem gerek” dedim kalktım.O önce hiçbir şey demedi ama ben giderken arkamdan ”Hayat  her zaman adil olmayabilir…” dedi.Bir yandan hızlı adımlarla yürüyor bir yandan da amcanın dediklerini düşünüyordum.Yüreğimdeki sızıda tekrar büyümeye başladı.
Eve gelmeye bir köşe kalmıştı.Nihayet eve gelmiştim.Kapıdan girmeden önce durup geri döndüm.Komşunun sobasını küllerinin boşaltıp boşaltmadığına baktım.Boşaltmamışlardı.Çok üzüldüm.Umut bu akşamda soğukta uyuyacak dedim kendi kendime.Eve girdim.Babam başı önde Ağabeyim evde yoktu.Annem de Umut’a sımsıkı sarılmış yatıyorlardı.”Anne ne yapıyorsun Umut’u öldüreceksin.” Diye bağırdım.Yanına hızla yaklaşıp kendime döndürdüm.Annem ağlıyordu.Umut ise uyuyordu(?)Umut’u kucağıma aldım o an vücuduma soğuk bir rüzgar esti.Umut’a baktım sanki bana gülümsüyordu sonra o gülümsemenin yerini sonsuz bir durgunluk aldı.O an amcanın dediklerini anlamıştım “Hayat  her zaman adil olmayabilir…”

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teşekkürler

cok begendim...içim bi kötü oldu birden :cry1:
_CEA SERA SERA_

« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2006 - 21:59:31 »

Çevrimdışı exalans22

• Üye
  • **
  • AşK Heşeyİ AffetmezmiŞ
teşekkürler b.d.sude okuduğun için iyi eğlenceler :)

« Son Düzenleme: 14 Ekim 2006 - 22:00:22 Gönderen: exalans22 »

« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2006 - 22:37:50 »

Çevrimdışı b.d.sude

• Daimi Üye
_söylemediklerimi işitin lütfen_

Bana aldanmayın!
Yüzüm bir maskedir,
  Sizi aldatmasın.

Binlerce maskem var,
Çıkarmaya korktugum,
Ve,
Hiçbiri ben degilim...
olmadıgım göstermek
İkinci dogam oldu.

''kendinden emin biri''dersiniz,
Sanki güllük gülistanlık
Benim için herşey....
Adım güven belirtir,
Ve,
Oyunumun adı
''agırbaşlılıktır''
İçimde ve dışımda denizler sakin,
Her şeyin kumandanı ben...
Kimseye gereksinim duymam
Ben...
fakat,inanmayın bana,
Lütfen!...

Herşey dışta düzgün ve cilalı,
hiç yıpranmayan,her zaman saklayan
O maske!...
Altta ne güven ne de rahatlık...
Altta,
Karışıklık,korku ve yalnızlık içinde bocalayan
Gercek ben!...
Ama saklarım bu gercegi savunucukla..
Kimsenin bilmesini istemem...
Zayıf taraflarımı düşündükçe
Titrer ve sararırım...
Ya başkaları görürse iç dünyamı...
Gercek ben ve yalnızlıgımı!
İşte,
Maskelerimi onun için takarım...

Onun için,arkalarına saklanacak
Maskeler yaratırım...
Onlar,
Gösterişte kullanablicegim
Parlatılmş yüzler.
Beni korur,bakan gözlerden...

Beni oldugum gibi kabul edecek,
Sevecek
Bakışlarımı bulamazsam,
Solacak kuruyacak gercek ben...
Ve,
Ben bunu biliyorum.
Beni kendi maskelerimden kurtaracak,
Kurdugum hapishaneden kacıracak
Diktiğim engellerden aşıracak,
Beni seven,
Beni anlayan
Bakışlar olacak .Bana,
''sen degerlisin'' diyecek,
''maskesizken daha iyi bir dostsun''
Diyecek bir bakışa
Beni gören bir bakışa
Muhtacım...

benim yanıma sokulman kolay olmayacaktır!...
Uyarırım seni dost!...
Uzun yıllar kendini yetersiz hissetmiş ben,
Sana kendini kolayca açamayacaktır...
Bütün gücümle tutunacagım maskelerime
Ne kadar  sokulursan yakınıma,
O denli şiddetli geri itecegim seni...
Kim oldugumu merak ediyor musun?
Hiç merak etme...
Ben çevrendeki
Her erkek ve kadınım...
Maske takan her insanım.

_CEA SERA SERA_

« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2006 - 22:50:08 »

Çevrimdışı exalans22

• Üye
  • **
  • AşK Heşeyİ AffetmezmiŞ
gözlerim doldu desem inanır mısın?
2gün önce hayatta bir ilkimi yaptım ve senin tabirinle maskemi çıkartıp biriyle tanıştım ama korkarım bende senin gibi ellerimle iteceğim onu çünkü etrafımda maskelerden kurtulmamı istemeyen bi çok kişi var neyse konu dağıldı ...

Yüreğine sağlık b.d.sude

« Yanıtla #13 : 14 Ekim 2006 - 22:53:26 »

Çevrimdışı b.d.sude

• Daimi Üye
teşşekkür ederim exalans22.. :cry1:
ama eser bana ait degil  :Dkeşke benim olsa benim duygularımı cok iyi ifade ediyor çünkü.
_CEA SERA SERA_

« Yanıtla #14 : 14 Ekim 2006 - 22:58:53 »

Çevrimdışı b.d.sude

• Daimi Üye
......._çizilmemiş bir resme veremedigimiz ruhun,
yaşanabilirligini hiç görememk mi bizi delirten...
          yoksa morgunda bekletilen cesedin gözlerinde ki
hikayenin sonunu bilememek mi
yaşamı anlamlı-anlamsız kılan........_
_CEA SERA SERA_