Gönderen Konu: Jehan Barbur  (Okunma sayısı 3563 defa)

Jehan Barbur
« : 25 Haziran 2009 - 18:29:49 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...

Alıntı
Genç şarkıcı Jehan Barbur, Beyrut doğumlu... O iki yaşındayken ailesi savaş sebebiyle İskenderun'a göç etmiş. Jehan, üniversite için Ankara'ya gidene kadar da İskenderun'da yaşamış. Piyano çalınan, tangolar, Fransız şansonları dinlenen bir evde büyümüş Jehan. 

Çocuk yaşlardan itibaren müziğe tutku derecesinde bir ilgi duymuş. Fakat babası konservatuvar okumasına karşı çıkmış. Ankara'da üniversite kazanması onun için müziğin yolunu açmış.

Jehan Barbur söylüyor. "Gidersen bana da bir dengini yolla/Dinerse gözyaşın beni de ağla". Bu sözlerle açılıyor albüm. Ve ilk şarkısıyla dinleyiciyi peşinden sürüklemeyi başarıyor. Ada Müzik'ten çıkan albüm Uyan ismini taşıyor. Jehan Barbur 29 yaşında genç bir müzisyen. İlk albümündeki bütün şarkıların söz ve müziği kendisine ait. Gelecekte adını sıkça duyacağımız Jehan Barbur'un huzur veren, dingin bir sesi var. Bülent Ortaçgil tınısı taşıyor ezgileri. Sözün de öne çıktığı ruha dokunan bir müzik yapıyor. Ses içinizin vadilerinde yankılanıyor, gözleriniz bir başka açılıyor dünyaya. "Çok uyursan, gözlerin mahmur kalır/Güneş ısıtmaz kirpiklerini".

Genç şarkıcı, Beyrut doğumlu. Jehan iki yaşındayken ailesi savaş sebebiyle İskenderun'a göç etmiş. Jehan Barbur, üniversite için Ankara'ya gidene kadar da İskenderun'da yaşamış. Piyano çalınan, tangolar, Fransız şansonları dinlenen bir evde büyümüş Jehan. Çocuk yaşlardan itibaren müziğe tutku derecesinde bir ilgi duymuş. Fakat babası konservatuvar okumasına karşı çıkmış. Ankara'da üniversite kazanması onun için müzik yolunu açmış.

Bilkent, Amerikan Kültürü mezunu

Jehan Barbur, Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 6 yıldır İstanbul'da yaşıyor. "Amerikan Kültürü okumak gibi gibi hayalim yoktu. Babam konservatuvar taraftarı bir adam değildi. Nereden burs alabilirim gibi bir kaygıyla girdim sınava ve Bilkent'i kazandım. Çok güzel dört senem geçti." Bu sözlerle başlıyor İstanbul günlerini anlatmaya. Müzik piyasasında tanıdığı kimse yoktur. İki ay Akademi'ye devam eder. Ama umduğunu bulamaz. Geçimini sağlayabilmek için işadamlarına Fransızca ve İngilizce dersleri verir. Bir yandan da canlı performans yapılan mekânlara giderek müzisyenlerle tanışmaya başlar. Yaklaşık iki yıl bu arayışlarla geçer. En büyük hayali bir grupta şarkı söylemektir. Beklediği teklif bir arkadaşından gelir. Caz, pop ve kendi şarkılarından oluşan repertuarla dört yıl bir mekânda canlı müzik yapar. Şimdilerde canlı performansını Cihangir'deki Kaktüs Café'de sürdürüyor.

Bülent Ortaçgil cesaretlendirdi

Dört yılda geniş bir dinleyici kitlesine ulaşır. Artık hayranları vardır ve kendisinden albüm çıkarmasını beklemektedir. Jehan Barbur'un albüm yapmaya niyeti yoktur, ama boş da durmaz. Şarkı sözleri yazmaya başlar. Evine küçük bir amatör stüdyo kurar. Günlerin bir kısmını bu stüdyoda geçirir. Bu arada Bülent Ortaçgil'le tanışır. Ortaçgil, yazdığı sözleri çok sever. Albüm yapması için onu cesaretlendirir. "Bu şarkıları çekmecende tutmanın manası yok." diyen Ortaçgil, Ada Müzik'e Jehan Barbur'un ismini verir. Uyan albümü için altı ay stüdyoda çalışır genç sanatçı. İki ay önce 2 bin adet albüm piyasaya sürülür.

Jehan Barbur, sesini dizi müzikleriyle de duyurur. Gece Sesleri dizisinde sözlerini yazdığı bir şarkıyı Özgür Çevik'le birlikte söyler. Asi dizisinde vokal yapar. Sır Gibi'de de şarkı seslendirir. Yazdığı şarkı sözleri Zuhal Olcay'ın da dikkatini çeker. Şermin'in Yeri parçasını Olcay albümüne alır.

İlk albümünde yapmak istediği birçok şeyi gerçekleştirmiş olmanın rahatlığını duyuyor Jehan Barbur: "Bir resim vardı kapağıyla, kıyafetiyle; o resim kafamdaki resme yaklaştı. Albümü evde dinlediğimde mutlu oluyorum. Birisi alsın diye yapmadım açıkçası. Bütün bencilliğimle kendim için yaptım. Ne kadar insan benimle ortak paydada buluşursa sevinirim. Şu şarkıcı çok satıyor... Oraya hiç bakmadım. Orada duramazsın. Belli kalıplar var. Hareketli parçalar olacak. Görselliğinin öne çıktığı kalıplar. Ben onu yapamam. "

Uyan albümünde on parça yer alıyor. Jehan Barbur "Bir o kadar daha şarkı vardı. Ama bir albüm bütünlüğü taşıyacak şarkıları içlerinden şeçtim." diyor. Albümün isminin niçin Uyan olduğunu şöyle açıklıyor: "Uyan'ı iki sene evvel yazmıştım. Uyan'ı emir kipi olarak düşünmeyin. Ama hepimizin içinde böyle bir uyanmamışlık vardır. Bu bir iç göz müdür gönül gözü müdür?. Onu arada bir yoklamanız gerekir." Jehan Barbur sevdiği bir işi yaptığını söylüyor. Sözlerini şöyle sürdürüyor: "Müzik bana ikinci gözü yoklama lüksü verdi. Çünkü ben dışarıda uyaranlarla karşı karşıya kalmak zorunda değilim. Evimde kapanıp çalışabiliyorum. Birçok insanın böyle bir zamanı yok. Ama ne güzel olur kendimizi dinlesek. Söyleyeceğimiz her şeyi kelimelerimizin üzerine uyumadan söylesek sanırım daha iyi olacağız."

jehan barbur

myspace/jehanbarbur

Özlem Tekin

Jehan Barbur
« : 25 Haziran 2009 - 18:29:49 »

Ynt: Jehan Barbur
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2009 - 20:32:37 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye
Tek kelimeyle harika. Kendi deyimiyle küçücük bir albüm yapmış, bana göre ise koskocaman bir albüm.

Müzik dünyasından olur da giderse bir dengini yollamadan gitmesin.

« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2009 - 21:10:38 »

Çevrimdışı irili_UFAKLI

• Yepyeni Üye
  • *
  • yoksun sen, yoksun bende...
23 Temmuz'da Jazz Stop'taymış.

Öyle yazıyor myspace'inde!

Cd tutamaz canlısının yerini!..

kırmızı kurnaz tilki!

« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2009 - 02:21:31 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
24 saat boyunca aynı ismi dinlemek ... daha pek çok 24 saatler karşılayacak beni bu albümle birlikte,biliyorum.
kaliteli türkçe şarkılara susamışken "uyan" kadar harikulade bir yapımın beni saatlerce içine hapsetmesi ne güzeldir.

iyi ki varsın Jehan. ♥
Tesadüflerle başlar her şey.

« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2009 - 17:40:11 »

« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2009 - 16:54:25 »

Çevrimdışı Franz

• Aktif Üye
  ''  İsmimin bana verdiği bir özerklikle başlamış olabilirim hayata. Yani, söylendiğinde en az bir kez daha yinelenme ihtiyacı duyan “j”’li, az bulunur bir isim. İlk sığındığım yer: Jehan

Kökte bir melezlik var elbet; herkeste olduğu kadar. Köke inme, kökü bulma, kökleri yâd etme arzusuyla yaşanmaya başlanmış ve şimdilik yaşanmaya devam eden bir hayatım var. Her gün perçinlenen bir kırılmışlığım, ve var olmaya duyduğum bencil bağlılığım. Yan yana zikredilmeye yabancı iki ayrı seciye. Bir denge, bir tutarsızlık.

Son dönemlerin Türkiye'den çıkmış en başarılı isimlerinden Jehan Barbur, 23 Temmuz akşamı saat 22.00'de Jazz Stop'ta. Pişman olmama garantisi vermekten öteye geçiyorum; büyülenecek, günler, haftalar boyunca anlatacaksınız. ''

http://www.yigitardaturkoglu.com/2009/07/jehan-barbur-jazz-stop-23-temmuz.html

Jehan Barbur
« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2009 - 21:06:58 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
http://www.myspace.com/jehanbarbur

Melek giibbi...  a.n.

Bu başlık varmıymış :)

Leyla şarkısı insanın içini dinlendiriyo ve Dream Tv'deki Dream 10 listesinde 1 numara... Ayrıca iyi Fransızca konuşuyor.

« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2009 - 10:30:00 »

« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2009 - 16:51:37 »

Çevrimdışı oksidativfosforilasyon

• Üye
  • **
bi tanem o benim
iskenderun konserine gidip fotoğraf çekilmiştim :):)
dinlemesi başka hele ki o karşınızda konuşuyosa kapatın gözlerinizi derin bi nefes alın harika bi insan...
bütün albümünü beğenip dinlediğim nadir sanatçılardan :):)
ilerde kızım olursa ismini jehan koyduracak kadar sevdirdi kendini bana :)
kendi küçük sesi çok ama çok büyük insan: Jehan Barbur
!!! Öz Öz Öz Le Le Le Öz Le Öz Le ÖZzzz !!!

« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2009 - 17:10:28 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
bi tanem o benim
iskenderun konserine gidip fotoğraf çekilmiştim :):)
dinlemesi başka hele ki o karşınızda konuşuyosa kapatın gözlerinizi derin bi nefes alın harika bi insan...
bütün albümünü beğenip dinlediğim nadir sanatçılardan :):)
ilerde kızım olursa ismini jehan koyduracak kadar sevdirdi kendini bana :)
kendi küçük sesi çok ama çok büyük insan: Jehan Barbur

Kız olursa ismini Jehan koyacağım demenin haricinde hepsini bende söyleyebilirim :)

« Yanıtla #10 : 23 Eylül 2009 - 11:53:58 »

furkiii

• Ziyaretçi
bu haftaki yüxexes'in konuğu olacakmış..

« Yanıtla #11 : 23 Eylül 2009 - 15:34:13 »

« Yanıtla #12 : 23 Eylül 2009 - 15:38:18 »

furkiii

• Ziyaretçi
sanırım bunu biliyorduk :)

mesajı okumuştum ama unutmuşum,bir defa daha hatırlatmaktan sorun çıkmaz sanırım..

« Yanıtla #13 : 23 Eylül 2009 - 15:58:22 »

« Yanıtla #14 : 16 Aralık 2009 - 16:37:07 »

furkiii

• Ziyaretçi
Bu yılın başında çıkan ‘Uyan’ albümünün duru sesi Jehan Barbur, Aralık ayı boyunca vereceği albüm konserleriyle dinleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Jehan Barbur, 16 Aralık Çarşamba akşamı Suadiye Jazz Stop, 17 Aralık Perşembe akşamı Evrim Tüzün ile Kadıköy Gitar Cafe, 19 Aralık Cumartesi Cihangir Kaktüs Cafe, 20 Aralık Pazar Jehan Barbur Quartet ile Levent Kanyon AVM ve 28 Aralık Pazartesi akşamı Beyoğlu Nardis Jazz Club’ta konserler verecek.

http://www.dreamtv.com.tr/haberler/1927