Gönderen Konu: Aslı Erdoğan  (Okunma sayısı 608 defa)

Aslı Erdoğan
« : 24 Haziran 2010 - 20:20:43 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...

1967 İstanbul doğumlu.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını CERN’de (Avrupa Yüksek Enerji Fiziği Laboratuvarı) hazırladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti, iki yıl Güney Amerika’da yaşadı.

İlk romanı Kabuk Adam 1994’te, öykü kitabı Mucizevi Mandarin 1996’da yayınlandı. Mucizevi Mandarin Fransa'da Actes Sud tarafından basıldı. Tahta Kuşlar adlı öyküsü, Deustche Welle Ödülü kazandı, dokuz dile çevrildi.

İkinci romanı Kırmızı Pelerinli Kent (1998), Fransızca ve Norveççe’ye çevirildi. Gyldendal Yayınları’nın ”Marg” (Omurilik) Serisi’ne seçildi. Kitabın Fransızca baskısı yine Actes Sud tarafından yapıldı. Romanın Bulgarca, Almanca, İngilizce ve Yunanca baskıları hazırlanıyor. Uluslararsı basında pek çok övgüyle adını duyuran yazar Lire Dergisince "geleceğin 50 yazarı" arasında gösterildi. Hayatın Sessizliğinde adlı şiirsel- düzyazı metni 2005 yılında yayınladı. Kitap, Dünya Yayınlarınca düzenlenen yılın kitabı ödülünü kazandı. Hayatın Sessizliğinde metninin bir bölümü Piccolo tiyatrosunda sahnelendi. Ayrıca kitaptan bölümler, dans tiyatrosuna dönüştü. Radikal’de yazdığı köşe yazıları Bir Delinin Güncesi ve Bir Kez Daha adlı kitaplarında toplandı. Meet bursunu kazanarak, St. Nazer'e davet edildi. Yurtiçi ve yurt dışı pek çok sergide metinleri yer aldı.

Şu anda beş dile çevrilmekte olan Aslı Erdoğan'ın en yeni yapıtı 2009’da çıkardığı Taş Bina ve Diğerleri.

Daha fazlası için!

Özlem Tekin

Aslı Erdoğan
« : 24 Haziran 2010 - 20:20:43 »

Ynt: Aslı Erdoğan
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2010 - 11:50:26 »

Çevrimdışı igves

• Daimi Üye
  • Ay karardı Tam da günah işlemenin zamanı...
11:14 bilgi için teşekkürler, merak edip bayağı bi ilgilendim. Kabuk adamı özellikle çok okumak istedim. en yakın zamanda edinip okuyacağım. Eğer senin hepsini okuma fırsatın olduysa hangi kitabını önerirsin?
"Gel sevişelim gitsin Sonumuz zindan"
https://twitter.com/SevgiGozaydin

Ynt: Aslı Erdoğan
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2010 - 12:31:36 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...
Eğer yeni bir yazarla tanışıyorsam ilk kitabından başlar ve şimdiki zamanına gelirim.

"Kabuk Adam"la başlamıştım ben de. Yalnız yukarıdaki ifadenin tersi olarak deneme ve öykü türüne ayrıksı durduğumdan önce romanlarını okudum.

"Kabuk Adam" ve "Kırmızı Pelerinli Kent" Aslı Erdoğan'ı tanıma şevkimi artırdı. "Taş Bina ve Diğerleri"ni okuyorum şimdilerde. "Mucizevi Mandarin" de bekliyor sırasını. Diğer kitaplarını temin etmedim henüz.

"Kırmızı Pelerinli Kent" sanki daha özel gibi bende.