Gönderen Konu: A'dan Z'ye Fotoğrafçılık  (Okunma sayısı 4203 defa)

A'dan Z'ye Fotoğrafçılık
« : 16 Mayıs 2006 - 03:14:57 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
Fotoğraf, 19. yüzyılın en şık ve en önemli buluşlarından birisidir. Bünyesinde hem teknojiyi, hem de sanatı barındırır. Bugün dahi, birçok iletişim diline rağmen fotoğraf, popülerliğini korumaktadır. Doğaldır ki çok büyük kitlelerin fotoğrafa karşı olan ilgisinin temelinde bu popülerlik yatar. Ancak aynı kitlelerin bu teknolojinin kolay uygulanabilir bir yöntem olduğu konusundaki yanılgısı, bazen uygulama esnasında hüsran yaratabilir. Çünkü, az da olsa bu teknolojiyi uygulayabilmek için bazı temel bilgilere sahip olmak gerekir. Fotoğrafın sadece teknik kısmı söz konusu olduğunda, bazı temel teknik bilgiler insana çekim için yetebilir. Ama amaç sanat ise; o takdirde bu bilgilerin daha da genişletilmesi gerekir. Bu da sizin fotoğraflarınıza doğal olarak yansır. Daha rafine, daha akılcı fotoğraf elde etme şansını size sağlar. Elinizdeki kitap, bu amaçla yapılmış bir kitaptır. Bu kitap hazırlanırken tüm literatür taranmış ve bu bilgiler, fazla kafa karıştırmadan, öz olarak ve bol örnekle anlatılmıştır. Fotoğrafa ait her türlü bilgi, bölümler halinde sunulmuştur. Kitabın ve dolayısıyla fotoğrafın daha iyi anlaşılması için bölümlerin baştan itibaren sırasıyla okunmasında yarar vardır. Umarız büyük emekle hazırlanmış bu kitap fotoğraf yaşantınıza renk katar.
Özer Kanburoğlu
    hepimizin fotografla yakın bir ilişkisi vardır,, o anları yakalamak ise bazen çok büyük keyif verir,, bir smetride zamanın hala akmasını yakalamak,, o çirkinliginizde gülümsemeler yakalamak,, ya da doganın aslında birçok birçok karelik malzeme verdigini anlamak,, fotografçılık baskı analizinden öte hayata birde renkli camlarla bakabilmektir,, ben bu aşkı paylaştıkça büyütmek istedim,, sizde bir cep telefonu ,, ya da  bir fotograf m_akin_e si alıp girin bu işe,, derim,, tanrı bizden bu büyük dünyayı almaması dilegiyle,,
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2006 - 22:35:06 Gönderen: SeZzZ »

Özlem Tekin

A'dan Z'ye Fotoğrafçılık
« : 16 Mayıs 2006 - 03:14:57 »

Ynt: a'dan z'ye fotoğraf
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2006 - 02:59:47 »

Çevrimdışı eLse

• Deneyimli Üye
fotoğraf işine girmek kolayda herkeste güzel kareler yakalama kabiliyeti yoksa napıcaz :) şaka bi yana fotoğraf çekmek güzel, insana zevk verio. hele hele poz vermeye meraklı arkadaşlar varsa :))
Şizofrenik bir öLüyüm ben, ruhLar doLaşıyor beynimde...
http://tr1.monstersgame.net/?ac=vid&vid=20017293

« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2006 - 04:17:07 »

Çevrimdışı ahmetguven

• Aktif Üye
  • FORUM DELİSİ
    • Black Mamba
geçen dönem az mı uğraştım fotoğrafçılıkla, melciğimin sponsorluğunda güzel çalışmalar yaptım  :hug: makinedeki 2. filmler daha bitmedi ama yazın gidip, o karanlık oda da basıcam onları  :D ben biliyorum bu işi ya  :dill
EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER!...

« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2006 - 18:33:54 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
 fotograf çekmek sanıldıgından daha kolay birşey ,, sadece m_akin_e'nin üzerinde ki tuşa basıyoruz,, sanatsal degere sahip fotograflar yakalamamız için,, m_akin_e'miz bayaa bi pahalı olması gerekiyo,, ve de gezmek görmek ,, sabah erkenden kalkıp akşam geç saatlere kadar  beklemek ,, ama işte insanı bu yıldırmamalı,, bazen telefonla bile harikalar yakalayabiliyosunuz,, sahip olmanız gereken küçük püf noktalarını bilmek,, bilgisiz emeksiz ve azimsiz hiçbirşey elde edilmiyor biliyoruz,,
  küçük ip uçları ben yazayım azar azar,,
 mesela resmi gereksiz ayrınlardan temizlemek,, atıyorum,, adamın kafasından kocaman bi agacın çıkmamasını saglayabilmek,,
 bi tane daha söyliyim,, resmini çekebilecegimiz nesnenin aynı boyutuna inmek,, bir köpek çekiyoruz,, tepeden çekmiyoruz,,
 eglence barındıran bi kare yakalamak istiyorsak,, ışıgı bekliyoruz,, bir hüzün arıyorsak ışıgı azaltıyoruz,, vs ,,vs
 3e- 2 kuralını aklımızdan çıkarmıyoruz yatay 2 dikey 3 kareye oturtuyoruz resmi ve asıl suje bu kesişimlerden bi tanesine oturtuyoruz,,
 bunların dışında fotografçılık kuralları bize yardım eder,, bunun dışında özgür ortamınızdır,, dilediginizi yapabilirsiniz,,
  else arkadaşım bu konuda mütevazi davranmış aslında fazlasıyla beceriklidir,, mel ve ahmetgüven arkadaşım bu işe devam edin,, zaten  başladınızmı bırakılmayan bi ilgi,,
 saygılar sunarım,,

« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2006 - 18:38:19 »

Çevrimdışı özdry

• Gold Üye
bende çok seviorum çekim yapmayı ama ben kamerada yapıyorum çekimleri sonuçta fotoğrafa göre daha özgür kamera ama tabi ortak noktalarıda çok fazla.. ben en çok kendi fotoğraflarımı çekmeyi seviyorum daha doğrusu görüntümü demeliyim sonrada bunları kolay bir programlar fotoğraf haline getiriyorum:)
CESEDİNE TÜKÜRSEM Mİ....

« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2006 - 19:52:55 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
saol m_akin_e tavsiyen için fakat şu kısma katılmıorum ben:)))fotoğraf çekmek kolay bi iş diildir.aslında kolaydır ama kolay dediimiz fotoğraf çekimi herkesin çektii ve ortaya koyduu resimdir.iş bitek düğmeye basmayla bitmio.örneğin nesnenin alınacağı açılar.kalıcak boşluklar.görüntüde verilmek istenenin yansıtılabilmesi...vs.bu böyle uzar gider.herkes resim çeker fakat herkes çekmek istediini veremez.herkes o bakaçtan bakar ama herkes bakaçtan vermek istedii yanı göremez.elinde istersen en ii makine olsun ne işe yarar sen nesneyi düzgün yerinde sabitliyemiosan.yad a o yetenek yoksa sende.bu iş yine kolay diil bence:))ozaman herkes fotoğraf ustası olurdu herkes fotoğraf sergisi açardı....bitti :happy:
katılıyorum virgülü virgülüne,, zaten sizde benim gibi fotograf çekin demiyorum,,:P:p (çok mütevaziyim yine off off),, söylemek istedigim,, sizin çektiginizin maddi önemi hiçbirşey bu pencereden bakın,, manevi kıymeti büyük,, zaten para kazanmak istiyorsanız bu en zor yolların başından geliyo,, çıkardıgınız eserler size ait,, başkalarının yorumunun önemi yok,, almak istediginiz kareyi alamadıysanız,, biraz mücadele yeterli,,  national geographic in yarışmaları filan var ödüllü,,
 katılmak isteyenlere açıklama,,
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/fotografyarismasi/kosullar.htm
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/fotografyarismasi/basvuru.htm
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/fotografyarismasi/oduller.htm

ama unutmamanız gereken ön önemli nokta,, bu yarışmaya bende katılıyorum,,gezi kültür alanında,, şimdi diger 2 bölümde şansınız hala var,, umutlarınızı kırmiym,,(Allah'ım neden mütevazi olamıyorum),,

« Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2006 - 20:12:56 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
bu ayın national geographic'in bu ayın karesi,,

Derinlemesine Çalışma
Fotoğraf: Jason Eskenazi

SJason Eskenazi, Kudüs'e, bas-çek olarak tanımlanan 25 fotoğraf makinesi, 250 film ve büyük bir kararlılıkla gitti: Bölgede yaşayan Müslüman ve Yahudi toplulukların çocuklarına fotoğraf çekmeyi öğretecekti. Fotoğraf çekmeyi birbirlerinden tümüyle ayrı gruplar halinde öğrenseler de Eskenazi?nin amacı bu çocukların paylaştıkları kenti birbirlerinin gözüyle görmelerini sağlamaktı. "Fotoğraf Makineli Çocuklar" atölyesinden bir kare olan bu fotoğraf, kentin Müslüman kesiminde evinin önünde Kuran-ı Kerim okuyan bir kız çocuğunu gösteriyor. Fotoğraf, kızın şimdi 13 yaşında olan kız kardeşi tarafından çekildi. Eskenazi, öğrencilerine soyadlarını hiç sormadı. "Bu onları korumanın bir yolu," diyor. "Burası tehlikeli bir bölge."

« Yanıtla #7 : 23 Mayıs 2006 - 10:58:19 »

Çevrimdışı only_

• Üye
  • **
vaay bee bende bi ben varım sanıyodum bu işe meraklı neler varmışta haberimiz yokmuş..
benimde fotoğraf merakım mevcut ama henüz çok yeniyim bu işte makinamda henüz çok yeni işte birbirimize alışmaya çalışıyoz bakalım nolacak...?
hüznümün üzerine ağırlık koymam lazım;
vakitsiz bir göz yaşı olmasın diye,muhtelif duygularıma kas yaptırmalıyım...

« Yanıtla #8 : 23 Mayıs 2006 - 11:56:26 »

Çevrimdışı zy'ndan

• Bizden Biri
  • Akıllı Ol Çarşı Burda!
başarılar hepinize :D
..:: OZ^Y ::..

« Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2006 - 13:30:29 »

mehhmet

• Ziyaretçi
benimde var ve foto cekmeyi cok seviyorum arkadaslarim ve kendimi ama :dill :dill :dill
amator olarak ilgileniyorum sayilir bilgisayarimda hatiri sayılır miktarda resimvar komik ilginc ben arkadslarim bjk .... hepsinden mevcut hehe

« Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2006 - 14:25:10 »

Çevrimdışı only_

• Üye
  • **
damlalara kafayı takmış durundayım... :D
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2006 - 17:17:35 Gönderen: only_ »
hüznümün üzerine ağırlık koymam lazım;
vakitsiz bir göz yaşı olmasın diye,muhtelif duygularıma kas yaptırmalıyım...

« Yanıtla #11 : 31 Temmuz 2006 - 16:40:42 »

Çevrimdışı halilCYP

• Deneyimli Üye
cep telefonu cıktı fotograf aha guncel oldu

k800 i dunyanın ılk cybershot  telefonu  mükemmel

« Yanıtla #12 : 11 Ağustos 2006 - 09:36:25 »

Çevrimdışı ben_melih

• Aktif Üye
damlalara kafayı takmış durundayım... :D

hoceam gerçekten süper bir resim
9999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2006 - 13:19:20 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
National Geographic Society'nin yerel edisyonlarının işbirliği ile düzenlediği, 17 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen ve toplamda 30 bini aşkın fotoğraf başvurusunun değerlendirildiği "Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nda" Türkiye'yi "İnsan" kategorisinde temsil eden Erdal Kınacı birincilik ödülüne layık bulundu.

11 Ağustos Cuma akşamı, Washington'da düzenlenen yarışmanın jüri üyeliğini dünyaca ünlü National Geographic fotoğratçısı Jodi Cobb, fotoğraf direktörü David Griffin ve fotoğraf editörü Susan Welchman üstlendi.

Ödüle hak kazanan Erdal Kınacı, fotoğrafı mensubu olduğu bir sosyal yardım derneğinin çalışmaları sırasında Mersin'de görüntüledi.
Aralarında ünlü fotoğrafçılar Ara Güler ve James Stanfield'ın da bulunduğu Türkiye jürisi, geçtiğimiz ay Yalçınlar sponsorluğunda yapılan Türkiye elemelerinde Erdal Kınacı'nın fotoğrafını birincilik ödülüne layık bulmuştu.
alıntı..

« Yanıtla #14 : 21 Ağustos 2006 - 13:22:19 »

m_akin_e

• Ziyaretçi
 dünyanın en pahalı fotografı,,

Amerikalı fotoğrafçı Edward Steichen'in çektiği fotoğraf tarihin en yüksek bedeliyle satıldı. Tam 2.9 milyon dolar. İşte o fotoğraf...
Long Island'da (New York) 1904'te çekilen 41x48 santimetre boyutlarındaki fotoğrafta, bir gölcük etrafındaki ağaçların arasından süzülen ışığın suda yansıması görülüyor.

Fotoğrafın varolan diğer iki baskısının ise müzelerde olduğu belirtildi. Metropolitan Sanat Müzesi tarafından açık artırmaya çıkarılan fotoğrafı satın alanın kimliği açıklanmadı.

Steichen, renkli fotoğraf üretmede kullanılan ''otokrom' tekniğini kullanan ilk Amerikalılar arasında bulunuyor. Şimdiye kadar bir fotoğraf için ödenen en yüksek miktarın 1 milyon 248 bin dolar olduğu belirtildi.

Fotoğrafta ağaçların arasından sızan güneşin, göl suları üzerine yaptığı yansıma görülüyor. Bu yansımayı yakalamak neredeyse imkansız!..