Gönderen Konu: Türkçeyi koruyalım,hitaplarımıza dikkat edelim  (Okunma sayısı 6406 defa)

Ynt: Türkçe'yi koruyalım,hitaplarımıza dikkat edelim
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2007 - 02:31:31 »

Çevrimdışı MGTürkiye

• Yepyeni Üye
  • *
    • "Büyük Uyanış Başladı."
Arkadaşlar ben yeni üye oldum bu uyarıyı yapmak bana düşmez ama yinede kendimi tutamayıp söylüyorum. Konuyu başından beri okudum, arkadaşlarımız gerçektende bilinçli insanlar. Yalnız bir konuyu daha belirtmek istiyorum. Kullanıcı adlarına baktığımız zaman görüyoruz ki bir çoğu ingilizce "Oktay Hoca'nın tabiriyle (tarzanca)" veya yabancı kökenli sözcükler. Hem Türkçemizi koruyalım diyip, hemde yabancı isimler kullanmak ne kadar doğru bilemiyorum? Elbette sizin isimlerinize karışacak değilim amacım sadece uyarıda bulunmak.
Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim.

Özlem Tekin

« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2007 - 02:31:31 »

« Yanıtla #16 : 10 Ocak 2007 - 02:39:55 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
  • Ben yüksekteyim...sen Alçak...
olay ingilizce yada türkçe olması değil ,en azından benim açımdan...
kullanıcı isimlerimiz sevdiğimiz grup,şarkıcı yada film karekterlerinden olabiliyor(benimki öyle en azından)
benim derdim,türkçe kelimelerin yozlaştırılması,deforme edilmesi..
nedense bi akım var,seviyorum yazılmıyo artık sefiom yada sewiom yazılıyo...
hepimiz yapıyoruz bunu aslında,ben de yapıyorum mutlaka..ama artık bazı arkadaşlar dozunu kaçırmaya başladı,tüm bi cümleyi okumak zorun da değiliz kelime kelime deforme olmus haliyle..
yoksa  kimisi kendine "angel" kullanıcı adını almış,kimisi "melek" almayı tercih etmiş..bu kişilerin ilgi alanlarıyla alakalı..türkçeye zarar veren birşey oldugunu düşünmüyorum..
hoşgeldin bu arada ...ama HOŞGELDİN,HOJJGELDİN  değil :D :D
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2007 - 02:40:30 Gönderen: pyroxevil »

« Yanıtla #17 : 10 Ocak 2007 - 02:45:07 »

Çevrimdışı DooMsDaY

• Gold Üye
Öncelikle hoşgeldin MGTürkiye

Kullanıcı adlarının yabancı sözcüklerden oluşmasını doğal kaşılamak lazım bence  çünkü internet dediğimiz olay sadece özlemtekin.biz le sınırlı bi ortam değil bu bakımdan kullanıcıların bu sınırsız ortamda belirledikleri evrensel id olarak görmek lazım bence... Ve kişiler çoğu zaman bu adlarına alışmış olurlar ve her bulundukları yerde de bunu değiştirmesi beklenemez... Ama özlemtekin.biz adresinin ortak konuştuğu dil Türkçe neden bunu değiştirelim veya anlamsız cümleler kurup karmaşık bi hale sokalım... Ben bunun olmaması için açılan bi başlık olduğunu savunuyorum...
      ▌▐

« Yanıtla #18 : 10 Ocak 2007 - 02:50:26 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
ve bilinçli yozlaşmanın dışında ne üzücü ki kendi dilimizin imla kurallarını da bilmediğimizi görüyorum çoğunlukla..kasıtlı  yapılan davranışlar olmasa da  bu da üzücü..genelimiz yazı dilinden habersiz..gerek bilgi eksikliği gerekse  aceleyle yazma hevesi (forum nereye kaçıyorsa artık :D ) bu şekilde okunduğunda yada okunmaya çalışıldığında güçlük yaratan devrik cümlelerle  karşılaşmamıza neden oluyor..
bu başlık benim gözümde de türkçeyi doğru kullanalım anafikrini içeriyor..

« Yanıtla #19 : 10 Ocak 2007 - 03:26:29 »

Çevrimdışı MGTürkiye

• Yepyeni Üye
  • *
Yazdıklarınzın birçoğuna katılıyorum. Ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Son zamanlarda kullandığımız yeni sözcüklere bakacak olursak hep ingilizce kökenli kelimeler. Bir İngiliz'in veya Amerikan'ın hiç Türkçe takma adlar kullandığını gördünüz mü? Ben şahsen görmedim. Öyleyse neden biz kendi dilimize sahip çıkmıyoruzda gidip yabancı isimler kullanıyoruz!
Tabiki Türkiye özgür bir ülke isteyen istediğini yapar, kimse karışamaz(kanunlar çerçevesinde). Bence bu etnik ve kültürel yozlaşmanın en büyük göstergesidir. Sonunda ne olacağını merak edenler lütfen tarih kitaplarını ellerine alsınlar ve Türk Devletleri'nin neden yıkıldığına baksınlar.
Ve son birşey daha söylemek istiyorum. bu konunun bu kadar ilgi görmesi ağelinin (sitenin) bir eksiğini gündeme getirdi bence. Ağelimizde Türkçe'nin korunmasıya ilgili bir bölüm açmaya ne dersiniz.?
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2007 - 03:28:21 Gönderen: MGTürkiye »

« Yanıtla #20 : 10 Ocak 2007 - 03:49:24 »

Çevrimdışı nihaL

• Deneyimli Üye
  • Hiç gelme gideceksen...
ne gibi birşeyden bahsettiğini açıklarsan çok iyi olur... konu olarak zaten bir konu var şu anda forumda başka ne düşündüğünü öğrenebilirmiyim...

« Yanıtla #21 : 10 Ocak 2007 - 04:18:13 »

Çevrimdışı MGTürkiye

• Yepyeni Üye
  • *
Mesela haberler başlığı gibi birşey düşünmüştüm ama tabiki son karar yöneticilerin.

« Yanıtla #22 : 10 Ocak 2007 - 09:37:23 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
MGTürkiye,şu an içide bulunduğumuz başlık tam da o dediğin başlık zaten...ve bu dediğimiz şeyi yapabilmek için herkesin kendi üzerine düşeni yapmasından başka elimizden gelebilecek birşey oldugunu sanmıyorum..sitede güzel konuşma ve yazma koursu düzenleyemeyeceğimize göre..herkes kendi otokontroluyle biraz daha dikkat ederse kulandığı dile bu bile birşeylerin  değişmesini sağlayacaktır.
ben bile bu konuda rahatsızlıklarımı dile getirmeye başladıkktan sonra,kişileri uyarır cevaplar yazdıkça kendi yazdığım mesajlarda çok daha dikkatli olmaya ve kend hatalarımı daha net farketmeye başladım..
haberler başlığından ne kasteddiğini de pek anlayamadım..bu konuyu biraz daha açman gerekiyor..
bu ingilizce kullanıcı adları konusunda da  farklı düşünüyoruz.dili korumak hayatımızı sadece türkçeyle sınırlandırmak değil bana göre..hayatımızın türkçeyi kullandığımız bölümlerinde türkçeyi bozmadan kullanmak yeterli sanırım.dediğim gibi ben ve birçok kişi ilgi alanlarımız dahilinde kendimize rumuzlar seçiyoruz..benim seçtiğim X-men filminden bir karekterin adı mesela..türkçeyi korumak ve düzgün kullanılmasını istiyor olmak dede korkut hikayeleri türünde şeyler dışında başka şeylere kapalı olmamı gerektirmiyor..bu asla bir kültür yozlaşması değildir..çünkü ben türk oldugum kadar dünyalıyım da ve dünyadaki her kültüre ait detaylara en az türk kültüründe ki detaylar kadar  hayatımdaa yer verebilecek kapasitede buluyorum kendimi.
konu kişisel değil elbete ama en azından ben kendi cephemden konuya nasıl baktığımı açıklamış oldum.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2007 - 09:39:10 Gönderen: pyroxevil »

« Yanıtla #23 : 10 Ocak 2007 - 09:57:27 »

Çevrimdışı by_haxan

• Yönetici
  • anonymous
    • http://www.ozlemtekin.biz
SAFKAN TEKİNİZM...

Eskilerden.... Çok Eskilerden değişmeyen tek şey  Sadece SAFKANTEKİNİST'lik kaldı...

« Yanıtla #24 : 10 Ocak 2007 - 15:40:01 »

Çevrimdışı MGTürkiye

• Yepyeni Üye
  • *
MGTürkiye,şu an içide bulunduğumuz başlık tam da o dediğin başlık zaten...ve bu dediğimiz şeyi yapabilmek için herkesin kendi üzerine düşeni yapmasından başka elimizden gelebilecek birşey oldugunu sanmıyorum..sitede güzel konuşma ve yazma koursu düzenleyemeyeceğimize göre..herkes kendi otokontroluyle biraz daha dikkat ederse kulandığı dile bu bile birşeylerin  değişmesini sağlayacaktır.
ben bile bu konuda rahatsızlıklarımı dile getirmeye başladıkktan sonra,kişileri uyarır cevaplar yazdıkça kendi yazdığım mesajlarda çok daha dikkatli olmaya ve kend hatalarımı daha net farketmeye başladım..
haberler başlığından ne kasteddiğini de pek anlayamadım..bu konuyu biraz daha açman gerekiyor..
bu ingilizce kullanıcı adları konusunda da  farklı düşünüyoruz.dili korumak hayatımızı sadece türkçeyle sınırlandırmak değil bana göre..hayatımızın türkçeyi kullandığımız bölümlerinde türkçeyi bozmadan kullanmak yeterli sanırım.dediğim gibi ben ve birçok kişi ilgi alanlarımız dahilinde kendimize rumuzlar seçiyoruz..benim seçtiğim X-men filminden bir karekterin adı mesela..türkçeyi korumak ve düzgün kullanılmasını istiyor olmak dede korkut hikayeleri türünde şeyler dışında başka şeylere kapalı olmamı gerektirmiyor..bu asla bir kültür yozlaşması değildir..çünkü ben türk oldugum kadar dünyalıyım da ve dünyadaki her kültüre ait detaylara en az türk kültüründe ki detaylar kadar  hayatımdaa yer verebilecek kapasitede buluyorum kendimi.
konu kişisel değil elbete ama en azından ben kendi cephemden konuya nasıl baktığımı açıklamış oldum.

Düşüncelerini belirttiğin için teşekkürler. Sana Oktay Sinanoğlu'nun yazı ve kitaplarını tavsiye ederim. Eminim ki onu tanıyınca bana daha çok hak vereceksin.
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2007 - 15:40:43 Gönderen: MGTürkiye »

« Yanıtla #25 : 10 Ocak 2007 - 15:49:27 »

Çevrimdışı PyRoX

• Yönetici
saygılar bizden..bulup okurum fırsat buldugumda.(seni haksız buldugumu belirttiğim şeyler yazmamıştım ama neyse )

« Yanıtla #26 : 13 Şubat 2007 - 10:47:01 »

Çevrimdışı garkix

• Yepyeni Üye
  • *
ya konumuz hazır dil iken size bi kitap tavsiye ediyim "bye bye türkçe" belki okuyanınız çoktur ama okumıyanlarda okusun.. eminim o kitaptan sonra daha fazla dilimizi koruma yolunda çabalarınız olucaktır..

evet arkadaşlar bende sizlere bu eseri öneriyorum. eminim sizlere çok şey kazandıracaktır. Eser Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU ya aittir.
Geç gelen tebessüm, idamdan sonra çıkan affa benzer;)

« Yanıtla #27 : 26 Ağustos 2007 - 08:42:37 »

Çevrimdışı FBC

• Üye
  • **
  • fata
    • animasalonline
seviyorum yerine sefiom yazan diye de bahsedilmiş ..
bizler dikkat edeceğiz de ben bir de forumda yetki sahibi olanların da buna dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum :)
ha neden böyle dedim az evvel bir başlığa bakarken ( okumadan başlık açmaynız başlığı) orada evet değil de efet yazılmış . yapıyoruz değil de yapıyoruss :)

siz de öyle düşünüyorsunuz biliyorum ..
ben bayağı dikkat etmeye başladım ki çok fazla umursamadan yazardım =)
herkes kendi kapısının önünü süpürse tertemiz olur ya şehir .. uyarılardan önce herkes bir kendine baksın sonra gerisi gelir
haydi sevgilerimle :) :çiçek:
 animasalonline
aylinonline

« Yanıtla #28 : 21 Ekim 2007 - 16:52:42 »

Çevrimdışı baterist

• Üye
  • **
ok yerine tamam kampanyası başlatsak sitede aslında fena olmaz
bu yollar neden ulaşmaz aşka........

« Yanıtla #29 : 29 Haziran 2008 - 13:04:40 »