Gönderen Konu: Türkçeyi koruyalım,hitaplarımıza dikkat edelim  (Okunma sayısı 6406 defa)

Ynt: Türkçeyi koruyalım,hitaplarımıza dikkat edelim
« Yanıtla #45 : 26 Eylül 2009 - 21:39:20 »

Çevrimdışı carcass_

• Deneyimli Üye
  • yokum artık..
"yhaaaaa"

buradaki sorun nedir? yha bir ünlem. a harfinin uzatılmasında bir kusur söz konusu değildir.

bazılarımız bu dil konusunu abartıyor. yapılan 'anlatım bozukluklarını' bile zararlı görüyor. bu bozukluklar Türkçeye zarar vermez, insanın prestijine zarar verir sadece.

Özlem Tekin

« Yanıtla #45 : 26 Eylül 2009 - 21:39:20 »

« Yanıtla #46 : 26 Eylül 2009 - 22:08:04 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye
buradaki sorun nedir? yha bir ünlem. a harfinin uzatılmasında bir kusur söz konusu değildir.

bazılarımız bu dil konusunu abartıyor. yapılan 'anlatım bozukluklarını' bile zararlı görüyor. bu bozukluklar Türkçeye zarar vermez, insanın prestijine zarar verir sadece.

"A" harfinin uzatılmasında tabii ki sorun yok. Onun aslı "ya"dır, YIHAAAA YUHAAAAA YHAAAAA değil. Bu kadar mı işledi yanlışlar içimize? Yazık. Bi de insanlar böyle sizin gibi "buradaki sorun nedir?" tarzı yazınca kendimden şüphe edip güvenilir kaynaklara başvurma gereği duyuyorum. Biraz da soranlar benim yaptığımı yapsa...
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2009 - 22:09:59 Gönderen: Super Sonic »
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #47 : 26 Eylül 2009 - 22:13:01 »

Çevrimdışı OOT

• Özcü
  • schhh..
bi de böyle super sonic'in söylediği gibi işte 'bhen, yhaaa, shey'' yazanlara, niye böyle yazıyosun ya da yazma dediğimde, 'ben böyleyim' ya da 'bu benim tarzım' gibi cevaplar verirler, hadi o zmn böyle yazanlara karışmak da benim tarzım   :ö:
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2009 - 22:14:15 Gönderen: O®haN »
schhh..

« Yanıtla #48 : 28 Eylül 2009 - 01:10:34 »

Çevrimdışı carcass_

• Deneyimli Üye
  • yokum artık..
"A" harfinin uzatılmasında tabii ki sorun yok. Onun aslı "ya"dır, YIHAAAA YUHAAAAA YHAAAAA değil. Bu kadar mı işledi yanlışlar içimize? Yazık. Bi de insanlar böyle sizin gibi "buradaki sorun nedir?" tarzı yazınca kendimden şüphe edip güvenilir kaynaklara başvurma gereği duyuyorum. Biraz da soranlar benim yaptığımı yapsa...

Yha yada yuha da sorun yok. ağızdan çıkış haline benzetebilmek için 'h' harfide eklenmiş. ona bakarsan 'bre!' ünlemi 'bire!' olarak yazılmıyor.görüldüğü gibi ünlemlerde iki sessiz harfin bir araya gelmesi mümkün olabiliyor. sorun olan 'beni bhen' olarak, 'şeyi shey' vs. olarak yazmak.

''Bu kadar mı işledi yanlışlar içimize? Yazık. ''
içime o kadar azzz işledi ki başlıktaki hatayı görüp uyardım değil mi? Ayrıca şu 'yazık' kelimesi hiç hoş değil.

« Son Düzenleme: 28 Eylül 2009 - 01:18:03 Gönderen: carcass_ »

« Yanıtla #49 : 28 Eylül 2009 - 01:30:32 »

Çevrimdışı Hyper Sonic

• Gold Üye

Yha yada yuha da sorun yok. ağızdan çıkış haline benzetebilmek için 'h' harfide eklenmiş. ona bakarsan 'bre!' ünlemi 'bire!' olarak yazılmıyor.görüldüğü gibi ünlemlerde iki sessiz harfin bir araya gelmesi mümkün olabiliyor. sorun olan 'beni bhen' olarak, 'şeyi shey' vs. olarak yazmak.

''Bu kadar mı işledi yanlışlar içimize? Yazık. ''
içime o kadar azzz işledi ki başlıktaki hatayı görüp uyardım değil mi? Ayrıca şu 'yazık' kelimesi hiç hoş değil.

Bana yolladığın özel mesaj hiç hoş değil. Esas sen haddini bil. Hiç cevap yazmıyorum o özel mesajına. Hatalı olduğunu kabul etmiyosun, bari bariz olan bi hatanın doğru olduğunu söyleme! Git eline Türkçe bi roman falan al ve bak bakalım "ya" diye mi kullanmış yazarlar o ünlemi "yha" diye mi! İnternette öğrendiğin sanal dil kadarıyla bana ders vermeye kalkışma; sen giderken ben dönüş yolunda moladaydım!
Kalbim pusula, sen kuzey!

« Yanıtla #50 : 28 Eylül 2009 - 01:38:42 »

Çevrimdışı carcass_

• Deneyimli Üye
  • yokum artık..
 abartıı abartııı abartıı...

klişe laflar bunlar sen giderken ben dönüyordum.Peh! senaryolara devam et..
internetten öğrendiğimmiş.hahahah!  tanımadan konuşma sen önce. çizgiyi aşma.

Koruyalım Türkçemizi. Evlerde oturup, internette yazılar yazarak değil sadece.

« Son Düzenleme: 28 Eylül 2009 - 01:40:36 Gönderen: carcass_ »