Gönderen Konu: En Son Hangi Kitabı Okudun?  (Okunma sayısı 78405 defa)

Ynt: En Son Hangi Kitabı Okudun?
« Yanıtla #615 : 10 Ağustos 2008 - 14:43:56 »

Çevrimdışı marjinal kız

• Deneyimli Üye
  • Nasihat kesmez bizi,bize tecrübe gerek!
"Zor Sevgiler"   die bi kitap .. ilginç bir kitaptı. Bi çocuğun lez bi kıza aşkını anlatıyo konusu ilgi çekici sürekleyici de elinden bırakamıyosun herkese tavsiye ederm
bir sis var önümde hiç bilinmeyen,bir ses var içimde yolu gösteren...

Özlem Tekin

« Yanıtla #615 : 10 Ağustos 2008 - 14:43:56 »

« Yanıtla #616 : 18 Ağustos 2008 - 01:06:54 »

Çevrimdışı Hattat

• Yepyeni Üye
  • *
SELÇUK SERMET.. KELİMELERİN İLGİNÇ TARİHİ....felsefeden safsataya nikotinden giyotine  herkelimenin bir öyküsü var süper bir kitap tavsiye ederim  cokta sürükleyici okurken acayip keyif aldım 5 saatte bitirdim walla...

« Yanıtla #617 : 27 Ağustos 2008 - 17:11:24 »

furkiii

• Ziyaretçi
*Nice Eylüller Nice Amerikalar (Ariel Dorfman)..

*Amerikan Yalanları (Rowland Morgan, Ian Henshall)..

*Türkiye'de Aydınlanma Hareketi (Servet Tanilli)..

*Sosyalizm Asıl Şimdi (Attila İlhan)..

Kitaplar sardı mı çok iyi gidiyor bu son okuduklarımda olduğu gibi..Hepsi siyasi kitaplar olduğu için yorum yapmayı burada uygun görmüyorum ama özellikle "Amerikan Yalanları" ve "Sosyalizm Asıl Şimdi"yi öneririm..

« Yanıtla #618 : 01 Eylül 2008 - 12:58:39 »

Çevrimdışı prufiy

• Üye
  • **
  • | T€kinst |
'' YükseLen Bir Deniz ''  tavsıye ederim ..
| Bir Tek ÖzLemMm Olsun Bana Bişey Olmaz :)|

« Yanıtla #619 : 04 Eylül 2008 - 19:01:56 »

furkiii

• Ziyaretçi
soğuk savaş ve türkiye 1945-1960 (turgay merih)..

« Yanıtla #620 : 11 Eylül 2008 - 21:13:38 »

furkiii

• Ziyaretçi
son sömürge kadınlar..

biliyorum ismi bile oldukça rahatsızlık verici ancak kitabı okuduğunuzda "ne yazık ki" haklı bir söylemde bulunduğunu göreceksiniz..yine de kitap daha çok çeşitli cinsiyet politikaları nedeniyle ezilen kadınların nasıl haklı bir mücadele verdiklerini ve ne derecede başarılı olduklarını anlatmakta..bunu yaparken de çeşitli ekonomik ve siyasi olaylardan faydalanmış..

ben tavsiye ederim,beğendim..

« Yanıtla #621 : 21 Eylül 2008 - 12:59:38 »

Çevrimdışı belgins

• Deneyimli Üye
Mehmet Alperen - Ruhların Parmakları

« Yanıtla #622 : 23 Eylül 2008 - 18:46:27 »

Çevrimdışı özlem_forever

• Yepyeni Üye
  • *
EROİN  çok harika bir kitap yani  o kitabı okudun mu eroinden nefret ediyosun
imzada resim bulundurmak forum kurallarımıza aykırıdır..!

« Yanıtla #623 : 25 Eylül 2008 - 20:54:13 »

Çevrimdışı belgins

• Deneyimli Üye
Hakan İnce - Aşk (Tüm şairlerin yaşadıgı aşkları anlatan mükemmel bişi ya hatta Atatürk'ün aşkını ve daha bi çok merak edilen önderlerin sadece siyasal kimligiyle degil aşklarıyla da adını duyurdukları bulunmaz bi kitap)

« Yanıtla #624 : 26 Eylül 2008 - 19:31:34 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
James J. Mapes - Kuantum Düşünce Yöntemi
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #625 : 27 Eylül 2008 - 17:00:32 »

Çevrimdışı ShiverVol2

• Gold Üye
  • /////////////////////

KİTABIN ADI Ölü Ozanlar Derneği KİTABIN YAZARI N.H.Kleinboum YAYINEVİ VE ADRESİ Hürriyet Ofset / Ercan Ofset A.Ş İSTANBUL REAL YAYINCILIK
BASIM TARİHİ 1990 KİTABIN YAYIM MAKSADI Kişilerin roman ve kitap okumaya teşvik. KİTABIN ÖZETİ :
Sekiz arkadaş Welton Akademisi’nde okumaktadırlar. Welton akademisi’ ne buradan mezun yeni bir İngilizce öğretmeni gelmiştir. Bu öğretmen,çocuklara ilk dersinde “Bu günü yaşamalarını” söyler. Çocuklar bu İngilizce öğretmenini çok severler. Bir gün yemekteyken bu öğretmenin okul yıllığını bulurlar. Okul yıllığında Ölü Ozanlar Derneği’ nin üyesi olduğu yazmaktadır. Çocuklar, öğretmene bu derneğin ne anlama geldiğini sorarlar.
Öğretmen her gece herkes uyuduktan sonra bir mağarada şiir okuduklarını söyler. Bu arada oyunculuk seçimleri başlamıştır. Neil Perry de buna katılmak istiyordur. Fakat babası ona izin vermiyordur.
Babası onun kimya mühendisi olmasını istiyordu. Neil Perry babasının ağzından okula bir izin mektubu yazar. Oyunculuk seçmelerini kazanır. Bu arada Knox , Chris adında bir kıza aşık olur. Bu kızın sevgilisi okulun çeteleri içindedir. Knox kıza Neil’in oyununa teklif eder. Kızla beraber oyuna giderler.
Neil başarılı bir oyun çıkarır. Babası bu sırada oyun salonuna girer. Neil , oyuna katıldığı için babası sinirlenir. Eve geldiklerinde annesinden de azar işitir. En son babasının tabancasıyla kendisini öldürür. Arkadaşları bu olaya çok üzülür. Ölü Ozanlar Derneğini müdüre açıklarlar.
<B>YAZARIN ANLATIM, ÖZELLİĞİNİ GÖSTEREN ÖRNEK :
“ Eğer bir insan düşlerinin yönetiminde gizlice ilerlerse, bir gün hiç beklenmedik bir an da başarıyla buluşur”
KİTAP HAKKINDA DÜŞÜNCELER :
Çok beğenilen ve kişileri roman ve kitap okumaya teşvik edebilen mükemmel bir kitap.
KİTABIN ANA FİKRİ :
“ Gerçek altında ayağınızın buz kestiği bir yorgana benzer”
Yorgan burada yaşama, hayata benzetilmiştir. Gerçek, aslında uygun nitelikler taşıyan anlamındadır. Gerçekler insanların bu gün bildiklerinden ibaret olsaydı, hiç buluna- cak bir şey kalmaz, ilimde ilerleme ve insanda gelişme diye bir şey bulunamazdı. Gerçekler ve bilinecekler sonsuzdur, ve çok çeşitlidir. Maddesel yönde olduğu gibi, ruhsal yönde de bilinecekler çoktur.
Bazı insanlar gerçeklerden korkup, kaçarlar bu çok yanlıştır. Çünkü gerçekler değil midir bizi yücelten,gerçekler değil midir bizim sevilmemizi sağlayan , gerçekler değil midir bizi iyiye, güzele yönlendiren.
Unutmayalım ki insanlar, bazen doğruluktan ayrılıp kötü yollara sapabilirler. Biz gerçekler için yaşayalım, o zaman saygı değer biri oluruz.
KİTAPTA BEĞENİLEN SÖZLER :
Olmak yada olmamak ,İşte bütün mesele bu !
Bu günü yaşamak.
Bir insan ne başarabileceğini görmek için, tamamen yalnız olmalıdır.
Eğer bir insan düşlerinin yönetiminde gizlice ilerlerse, bir gün hiç beklenmedik bir anda başarıyla buluşur.
Sözcük ve fikirler dünyayı değiştirebilecek güce sahiptir.
Şiir ve romantizm aşk ve güzellik işte bunlar bizim yaşama sebeplerimizdir.
Birilerinin arkasına yaslanıp müzik olmaz, her şey tek başına yaptığında kıymetlidir(ÖZLEM TEKİN,ŞF'a)

« Yanıtla #626 : 28 Eylül 2008 - 16:00:56 »

Çevrimdışı belgins

• Deneyimli Üye
Narnia Günlükleri

« Yanıtla #627 : 28 Eylül 2008 - 18:04:54 »

furkiii

• Ziyaretçi
siyasetin büyük düşünürleri-philippe corcuf..

açıkçası daha farklı beklentilerle edinmiştim kitabı,olayların siyasi boyuttan daha çok felsefi boyutta ele alınması kimi zamanlar canımın sıkılmasına neden oldu -ki felsefeyi severim aslında,sanırım kitabın anlatım tarzından kaynaklandı bu problem-..ayrıca kimi düşünürlerin üzerinden oldukça çabuk geçilmesi,detay verilmemesi de pek hoşuma gitmedi,öyle ya da böyle kitabın yanlı bir şekilde yazıldığını düşündürdü..pek sevmedim açıkçası..belki de artık bir süre siyasi kitap okumaya ara vermeliyim..
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2008 - 18:05:37 Gönderen: furkiii »

« Yanıtla #628 : 29 Eylül 2008 - 22:55:59 »

Çevrimdışı belgins

• Deneyimli Üye
Ooo Ölü Ozanlar Dernegi gerçekten muhteşem bi kitap...

« Yanıtla #629 : 24 Ekim 2008 - 17:12:54 »

furkiii

• Ziyaretçi
rauf orbay-cehennem değirmeni..

kitaptan tarih hocam bahsetmişti,bunun üzerine okumaya karar verdim..=) rauf orbay, mondros mütarekesini devletimiz adına imzalayanlardan biriydi,antlaşmayı imzalama sürecinde yaşananların birinci ağızdan anlatılması o psikolojiyi çok iyi hissettirilmiş..üç gün boyunca bir zırhın içinde beklemenin,tahmin edilenden daha ağır şartlarla karşılaşıp o üç gün boyunca onay almak için ankara'ya bağlanamamanın ve bir devlet adına neredeyse tek başına karar almanın,o şartlara imza atmanın,acaba daha iyisini yapablir miydim baskısının stresi çok iyi anlaşılmakta..yine de anlayamadığım bir nokta ise kendisinin ingiliz hayranlığı,ülkenin işgaline meydan yaratan ağır şartlara ve üzerlerindeki baskıya rağmen zırhlıdaki ingilizlerden hep övgüyle bahsedilmesi hatta abartmıyorum yere göğe sığdırılmamasını pek anlayamadım..ayrıca kitapta gerek milli mücadele gerekse daha sonraki dönemlere dair (terakkiperver cumhuriyet fırkası) ciddi iddiaları var..mondros'taki psikoloji çok iyi yansıtıldığı için tavsiye edebilirim,ayrıca tarihimiz hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak isterseniz (ki aslında belirli bir yere ders kitaplarından okuduklarımız aynı masalı tekrar tekrar anlatır nitelikteler,bu kitapla kimi olaylarda aslında bilmediğimiz olayların çok daha etkili olduğunu,bize öğretilenlerin bir kısmının ise olayların gerçekleşmesi için sunulan son bahane olduğunu görüyoruz) öneririm..yalnız en önemlisi bu kitabı bir biyografi misali okumak veya her şeyi olduğu gibi evet öyledir diye kabul etmek değil,kendisinin yaptıklarını ve düşüncelerini sorgulamak,o devri o devrin şartlarıyla analiz etmeye çalışmak bence,böyle yapıldığında hoşa gitmeyen durumların da olduğunu göreceksiniz..