Gönderen Konu: Albüme Eleştirileriniz ?  (Okunma sayısı 5038 defa)

Albüme Eleştirileriniz ?
« : 15 Mart 2013 - 19:55:07 »

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
2 gündür gece gündüz albümü dinliyoruz bir çoğumuz ki ben de öyleyim. Eleştirmeye başlayacak seviyeye yavaş yavaş geliyoruz diye düşünüyorum.Ben bi başlayayım istedim,çünkü epey doluyum ve sanıyorum ki albümle ilgili pek esnek olamayacağım.

1) Herkesin katılacağı üzere 5 yeni şarkı kısmı bana çok tuhaf geldi...Bana Bi'şey Olmaz albümünde de yeni şarkı sayısı 5 ti.O zamandan bu zamana 10 yeni şarkı yapılamamış mı ? Üretim hep devam ediyor,gitarım başucumda durur diyordu Özlem. Keşke bizle de paylaşsa o üretimleri biraz.

2) Albümün müzikal yapısı. Bu kısım biraz kişisel zevk/beğeni olayına giriyor o yüzden herkesin katılmasını beklemiyorum.Ancak Özlem 'sert albüm geliyor' diye duyurunca,yazın twitter dan OZZ u toplamaya çalışınca hangimizin aklına OZZ dönemindeki sounda yakın şeyler duymak gelmedi ki ? Daha Industurial,rammsteina selam çakan.

Albümde kargalar haricinde  'keskin' diyebileceğim,kulağımda çınlayacak,dilime dolanacak melodisi olan bir şarkı neredeyse  yok gibi. Tüm şarkılar ''leş gitar'' diye adlandırdığım ve tamamen sert olsun,torba dolsun mantığıyla bezenmiş gibi duruyor.

Ha: Tarlalar ve Sebepsiz Savaş'ta da melodik bi yapı var ama onlar eski şarkıların melodisi üzerine oturtuldu zaten.

Keşke biraz daha OZZ döneminden ya da onu da geçtim Kargalar şarkısından feyz alınsa diye düşündüm. Albümde gitarlar o kadar baskın ki Özlem'in vokalini yutuyor,dedikleri tam olarak anlaşılmıyor.

Rock değil,metal müzik bu,yersen diyebilir bazılarınız. Ben de metal müzik dinliyorum ama bu olmamış hissi yarattı bende bilemiyorum.

3) Özlem'in vokali.

Thrash, yer yer Speed metal semalarında gezinen şarkılarda (twinler falan atılmış davullarda ,hımms) özlemde müziğe yetişmek için çok haldır haldır bi vokal kullanmış. Bu kısma çok takılmıyorum her türlü sesine sağlık.

4) Kapak fotoğrafına değinmeden de edemeyeceğim.Twitterdan paylaştığı fotoğraf eğer gerçekten kapaksa,uzatmıyorum KÖTÜ!

5) O kadar da kötü değil albüm kısmına gelecek olursak,sözler! Evet abi sözler bu albümü alıp götürmüş ki genel eleştirilerin aksine bir eleştiri benimki. Sözleri beğendim,matematikle uğraşılmış biraz o yüzden tuhaf geldi başta ama derin anlamları var tabii ki hepsinin... Kehanetim var bu aşk bitmez ölümsüzüm falan filan değil yani albümün ruhuna gitmiş.  :dance3:

6) Remixler! Burası da gene kişisel zevk/beğeni kategorisine giriyor. Ben elektronik müziği çok sevdiğim ve her türünü dinlediğimden dolayı remixleri çok kolay kabullenebildim.Ask er remixi en başta,dünyam da çok güzel olmuş.

7) VE SON! Bu muhtemel eleştiridir.İlerleyen zamanlarda da dillendirilebilirdi ama şimdiden belirteyim  3 Bahar şenliği,1 festival,1 bar konseriyle geçiştirirse bu albümü...yazık! diyeceğim.  :jarksaber: 

Benden bu kadar.
Söz sizde.
İzin verilen 400 karakter

Özlem Tekin

Albüme Eleştirileriniz ?
« : 15 Mart 2013 - 19:55:07 »

Ynt: Albüme Eleştirileriniz ?
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2013 - 20:29:37 »

Çevrimdışı halil

• Bizden Biri
nerden başlasam acabaaa

şarkılardan,albüm kapağından önce albüm çıkış sürecini mi tartışalım(İBRET,İBRET,İBRET)

evet Kargalar şarkısı farklı diğerleri farklı ama çıkış parçası için isabetli karar!

ama tüm şarkıları radyoların çalabileceği kalitede,sözler çok iyi

teknik olarak bilgim yok kiiii metiyeler düzeyim yada kötü diyeyim ama ''leş gitar'' uygun terim.

Özlem mektepli olaraktan işin matematiğini bilen biri ve daha fazla şarkı yapabilirdi,belki istemedi

daha remixleri dinlemedim eaabi.

« Son Düzenleme: 15 Mart 2013 - 20:30:22 Gönderen: halil »
eski sevgilim yeni sevglisini benimle aldattı

« Yanıtla #2 : 15 Mart 2013 - 20:39:19 »

« Yanıtla #3 : 15 Mart 2013 - 20:59:14 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
5 yeni şarkıyı az bulmuşsunuz ama Özlem'in yerinde olsam bu kadar bile yapmazdım onu açık söyleyeyim. En azından şarkıların hepsi hit, araya kaynayabilecek türden şarkı yok. Diğer albümleri hep geri planda kalmış şarkılarla dolu. Mesela "Aşinayım Firara" gibi bir başyapıtın geride kalmış olmasının "Cinayet"in onun önüne geçmesiyle ilgisi var elbette. Kısacası, dolu dolu olsun da 3 tane 5 tane fark etmez bana göre.

Hem daha geçen gün albümün 4 TL gibi komik bir fiyattan indirilebilmesini eleştiriyordu ve de çok çok haklıydı. Daha önceleri de bunu deneyimlemiş biri olarak gayet mantıklı davranmış. Ortada ciddi bir emek var sonuçta, karşılığını alamamak da berbat bir durumdur eminim.

Bu arada kapak konusunda hemfikiriz; çok kötü.

Şarkılarla ilgili yorumlarım sonra..
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013 - 21:01:13 Gönderen: Rockgirl »
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm

« Yanıtla #4 : 15 Mart 2013 - 21:04:26 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
Yeni Şarkı Sayısı:
Hatırlarsınız, Özlem  bu albüm öncesinde 2-3 şarkı daha yaptığını twitter'dan duyurmuştu. Bunlardan bir kaç tanesini de bana söylemiş ve çok beğenmiştim. Biri de İngilizceydi üstelik. Ama dinlediğim şarkı bir aşk şarkısıydı ve bu albümün konseptine, ''bana göre'' uygun bir şarkı değildi. Diğerlerini de aynı sebeple albüme koymadıklarını düşünüyorum.

Sound:
 ''Sert olsun, torba dolsun'' eleştirisini hiç hak etmeyen bir albüm olduğunu düşünüyorum bu albümün. Bu kadar basit olmamalı eleştirmek.  Metal mi , rock mı tartışması çokda umrumda değil. Çünkü dinlediğim müzik,  109876543210 albümünden sonra ilk kez ''adamlar köpek gibi çalmış'' dedirtti bana. Bu nedenle, soundla alakalı hiç bir sıkıntım yok, aksine örnek teşkil edecek bir albüm olduğunu düşünüyorum. Össan'la birlikte  Onur ve Yetkin de şahane iş çıkarmışlar albümde.

Sözler:
Özlemin bana göre en büyük eksikliği bu. Kötü mü? Hayır değil. Ama kesinlikle daha iyi kurgulayabilirdi sözleri. Ama bunu yapması için Özlem'in ''güçlü ol'' saplantısını yenmesi gerekiyor. Bu nedenle Asker şarkısı beni çok etkilemedi.

Vokal:
Özlemin kendine has,  hemen hemen her şarkıda kullandığı bazı vokal nüansları var. Bir nevi imzası gibi. Ama uzun zamandır ilk kez bu albümde vokal yenilikleri gördüm Özlemden. Özellikle Kıyamet'in giriş kısmı, Dünyam'ın nakaratı, Kargalar'daki brütaller ve Asker'deki scream hoşuma giden bazıları.

Remixler:
Özlemin elektronik müzikten ne kadar hoşlandığını anlatmama gerek yok herhalde. Bu nedenle niye remix yaptı diye sorgulamıyorum. Kargalar haricinde remixleri de başarılı buldum.

Sonuç olarak; biz hayranlar bazen ne istediğimizi bilmiyoruz. Hem çok şarkı olsun istiyoruz, hem de albüm 1-2 gün gecikince söylemedik laf bırakmıyoruz. Hem sert olsun abi diyoruz, hem de amma çok gitar kullanmışlar diyoruz. Hem Özlem gibisi yok diyoruz, hem de Rammstein gibi çalsalardı bari diyoruz...
Herkesi memnun etmek bir müzisyen için gerçekten zor bir iş. Belki de bu nedenle Özlem ''artık kimse için değil, kendim için müzik yapıyorum'' dedi kimbilir?

Albüm kapağı haricinde benim açımdan herşey olması gerektiği gibi... Konserlerde coşmanız dileğiyle :)
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013 - 21:10:00 Gönderen: FIRATESER »
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

« Yanıtla #5 : 15 Mart 2013 - 21:14:53 »

Çevrimdışı drown

• Cool
Kapak ile ilgili tek bir şey yazmayacağım :D

Beni rahatsız eden tek şey parçaların sözleri. Kargalar'ın sözlerinin genelini beğenmediğimi daha önce de bir sürü yerde belirttim zaten. Asker de Kargalar ile yarışır. Diğerleriyle ilgili bir sıkıntım yok fakat bu iki parça-özellikle Asker- benim gözümde fazlasıyla vasat sözlere sahipler.

Bir eleştiri değil ama bunu söylemeden geçemeyeceğim Özlem gelişine söylemiş gibi parçaları, en azından benim hissettiğim bu ve beni albümde en çok da etkileyen şey bu oldu.
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #6 : 15 Mart 2013 - 21:55:13 »

Çevrimdışı ShiverVol2

• Gold Üye
  • /////////////////////
Tam olmamış ganga yaaaa..Yani olmuş da en iyi Özlem albümü değil öyle bazı arkadaşların yazdığı gibi..Geri sayımı geçemez.....2. şuan bende ve orda kalacak büyük ihtimal...Bazı sebepleri vardır bilmiyorum 5 yeni şarkı var,asker de ay da kıyamette sözler fena değil ama bişeyler eksik işte..mesela bir dünyam bir kargalar var böyle dilime dolanan..gerisi de güzel ama öyle çok süper şarkılar değil..mesela bana bişey olmaz'da yatağım boş-sen anla-bana bişey olmaz dışında öyle çılgınlar gibi dinlediğim bi şarkı yoktu,bu albüm de biraz öyle yani albümün tamamını beğenmedim bazı şarkıları beğendim tam tatmin etmedi..mesela bana bişey olmazda saydığım bu 3 şarkıyı hala dinliyorum diğerlerindense 3-4 ay içinde sıkıldım ama o 3-4 ayda da onları çok çok dinledim..bu albüm de de öyle 3 şarkı var bıkmadan dinleyeceğim..tarlalar-sebepsiz savaş tatmin etmedi...
Bilmiyorum işte....Güzel orası kesin ama yine beklentilerin altında...Bir de ekleyim Şebnem yine öper bizi...
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013 - 22:12:21 Gönderen: Shiver »
Birilerinin arkasına yaslanıp müzik olmaz, her şey tek başına yaptığında kıymetlidir(ÖZLEM TEKİN,ŞF'a)

« Yanıtla #7 : 15 Mart 2013 - 22:00:08 »

Çevrimdışı prınceofthedark

• Üye
  • **
3 remıks ınanın hic olmamıs ama hic olmamıs 5 sarkı cok ıyı eskı 2 sarkı sebesız savas tarlalar ıyı ve sert bır album olmus umarım ıstenılen yere gelır ama kuskularım var dogrusu tv yayınlanma meselesı falan

« Yanıtla #8 : 15 Mart 2013 - 22:01:40 »

Çevrimdışı FIRATESER

• Bizden Biri
  • ...FIЯΔŦ...ЄЅЭЯ...
Bir de ekleyim Şebnem yine öper bizi...

haha. Ben seni sevmeye başladım Shiver :)
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today...

« Yanıtla #9 : 15 Mart 2013 - 22:08:32 »

Çevrimdışı ShiverVol2

• Gold Üye
  • /////////////////////
aşk olsun sevmiyomuydun önceden  :weirdface: :weirdface: :weirdface: :weirdface:
valla ben eleştirimi yaptım..benim bildiğim şebnem 10 şarkısından min 7sini 1 sene sıkılmadan tekrar tekrar dinletir..ne yazık ki..yaaa tamam slow mulow da mesela bir ben şarkımı söylerken'i yada ben bir mülteciyim mi bu özlem'in albümüne koysak şimdi deliriyoduk tepiniyoduk resmen..bakın "günaydım sevgilim"de sebnem'in vasat sarkılarından biri slow da değil..bu albüme koysak "anağğğğ özleme bak ne güzel yazmış ne cesur laflar,kahvaltıdan sonra sevişelli mi" falan diyolduk..acık da kendimize şey yapalım bu şebnem konsunda..ama neyse şimdi konu o değil
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013 - 22:27:18 Gönderen: Shiver »
Birilerinin arkasına yaslanıp müzik olmaz, her şey tek başına yaptığında kıymetlidir(ÖZLEM TEKİN,ŞF'a)

« Yanıtla #10 : 15 Mart 2013 - 22:10:33 »

Çevrimdışı emredogan

• Gold Üye
  • Uçamayanlardan..
Bende 5 şarkının azlığından yakındım ama şimdi birde, havaya yazılan şarkı olmaktansa 5 hit olsun daha iyi.
Albümdeki 5 yeni şarkıdan 5inide sevdim, daha ne olsun.

« Yanıtla #11 : 15 Mart 2013 - 22:14:02 »

Çevrimdışı badgirl

• Aktif Üye
  • ÖZLAND
abi sallayın artık şu şebnemi! tamam net! ben bu albümle tamamamen diyebilirim ki ben kesinlikle ve kesinlikle özlemin vokalini hep tek geçerim! bariz şekilde belli oldu ki şebnemle özlemin yan yana gelmesi imkansız çok ayrı kulvardalar! bence biz özlemciler de bu piyasada yalnızız türkiye de özlemden başka kimseyi böyle deli gibi dinleyeyemeyiz! ben açıkçası artık başka kimsenin konserine gidemiyorum başka soundları kulağım almıyor artık! :)))

bu yazdıklarımı fanatizm yüzünden yazdığımı düşünmeyin çünkü 7 albüm oldu artık tüm taşlar oturdu yerli yerine...

albüme gelince albüm kapağı ve remixleri tabiki de beğenmedim... ben remix olayını sevmiyorum ama bu albüme hiç gitmemiş remixler! sebepsiz savaş ve tarlalar beni hayalkırıklığına uğrattı! düzenlemeleri çok vasat buldum... ama albümün genel soundu ve nihayet işte bu dedirtti bana! çok çok iyi..gitarlar,davullar... özlemin bu albümdeki vokali beni inanaılmaz tatmin etti..

ama askerleri çok vasat buldum.özlem çok güveniyor o şarkıya ama sözleri çok yumuşak kalıyor bence..en sağlam sözler kargalar da! ben diğer sözleri de kargalarn ayarında bekliyordum ama kargalara nazaran diğer şarkılar daha soft kalmış...
albümün en iyiler ay ve dünyam bence! kıyamette intro mükemmel olmuş...
konserleri merakla bekliyorum bu sefer en az 5 - 6 konsere gitmeyi düşünüyorum :) ama bence özlem bu albümdeki sözleri ezberleyemez kesinlikle hepsini unutacaktır:))))
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013 - 22:15:53 Gönderen: badgirl »
FOREVER

« Yanıtla #12 : 15 Mart 2013 - 22:29:11 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Şebnem'i araya sıkıştırmasanız öldürdünüz dimi? :p

Albüm eleştirilerine gelince;

1- İki cover ve üç remixe gerek yoktu aslında.Birer tanede yeterli olabilirdi.İlla trance techno formunda birşeyler yapılacaksa "Kırıldım","Aşinayım Firara" gibi sıfır parçalar yapılabilirdi,çokta güzel olurdu.Yine de "Dünyam"remix iyiki var,çünkü çok sevdim.

2- Beş şarkı evet az ama bu zamanda dolu dolu 10-12 şarkılık albüm yapmak epey zor,hem Özlem'in elinde yedekte parçalar var bildiğim kadarıyla belki başka düşünceleri vardır.Tabi bu albüm umduğu gibi giderse.  =)

3- Promosyonda şimdilik göze çarpan bir aksaklık yok gecikmeler dışında.Radyolarda daha sık dönmeli parça...

4- Sözler bakımından genel olarak iyi ama Asker zorlama geldi nedense bana,belkide albümde "Dünyam" gibi bir şarkı olduğu için öyle düşünmeme neden oldu.

5- Albümde en azından bir tane "Aşk Yangın" tadında slow şarkı olmalıydı,konsepti bozmamak içinse remixler ne ayak? =)

6- Çok zorladım ama başka eleştiri bulamadım şimdilik. :p

Bu arada kapağı tek beğenen benim heralde!? Zevksiz miyim neyim lan ben? :D

« Yanıtla #13 : 15 Mart 2013 - 22:44:37 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
albüm kapağı meselesi en önemli sorun bence şakir ve eda çekmemeliydi.. şu mehmet turgutun çektiği fotolar ne güzeldi mesela yine onla çalışılabilirdi ya da 109876543210 da kubilay kasap ne güzel fotolar çekmişti profesyonel bi dolu adam var biraz bu konuda da titiz davranıp daha iyi fotoculara ve tasarımcılara emanet edebilirdi olayı sonuçta bu da işin pazarlama kısmı çok çok önemli bence neyse kapak bana bişey olmaz gibi alelade ve kötü!!!
ben sözleri müziği genel olarak beğendim bana bişey olmazdan sora ilaç gibi geldi fazla nankör olamıyciğimmm :D yalnız kulağımı tırmalayan bikaç cümle var şarkılarda zorlama gelen onu da görmezden geldim mesela "Gizli zayıf bir noktalar " 'ay' şarkısından bir enstanteneyle bunu açıklayabilirim :D anlatım bozukluğunun dibine vurulmuş türkçe bi cümle..
2 albüm üstüste 5 yeni şarkıyla çıkması ve buna rağmen bukadar uzun aralar vermesini ise piyasa şartlarına bağlıyorum ve de çok üzülüyorum DAHA FAZLA ÖZLEM !!

« Yanıtla #14 : 15 Mart 2013 - 22:56:21 »

Çevrimdışı leyla

• Bizden Biri
ha bi de masa sandalyeye eriğe armuda şarkı yazan şarkıcılar var öyle düşünün bi de :D