Gönderen Konu: Kim O? (2007)  (Okunma sayısı 13325 defa)

Ynt: Kim O? (2007)
« Yanıtla #15 : 19 Aralık 2007 - 00:58:51 »

Çevrimdışı öcü

• Daimi Üye
  • vamos bien
izlemeyi oyununu yakından takip etmeyi çok isterdim gidenlerçok eylenmiş belli
vamos bien

Özlem Tekin

« Yanıtla #15 : 19 Aralık 2007 - 00:58:51 »

« Yanıtla #16 : 20 Aralık 2007 - 13:06:56 »

Çevrimdışı mervee_öz

• Yepyeni Üye
  • *
  • tekinist
mucizeler komedisi antalyaya gelmedi kim o gelsin abri özlemi tiyatroda izleyemedim
BU HAYAT BENIM BENIMSE EGER KIMSE KARIŞMAZSA AYAŞAMAYA DEĞER

« Yanıtla #17 : 20 Aralık 2007 - 23:42:30 »

Çevrimdışı Tekinci

• Üye
  • **
Bencede iyi fikir.dvd ....ben önden aldım ama kenarda kalıyorum diye ordan yetkilinin birini baya kafaya aldım saolsun yerimi değiştirdi :=) ama şaslıyım ki aynı adam sayesinde Özlem Ablayla herkesten önce karşı karşıya gelebildim..konuşamasamdaa:(
Ama unutulmaz bi oyundu gerçekten... Üstüne hiçbi oyuna gitmeyi düşünmüyorum aynı zevki alamam.. ama çok hareketliydi.. Hiç yerinde durmadı :)
Birde bian anne olursa naısl olacağını düşündüm öyle karnı şişmiş bi şekilde görünce çok garip geldi ya :) bi türlü hayal edemedim diicemde gerçek gibi durunca karşımda garipti ne bileyim..ama her hali çok güzel iste..Güzele ne yakısmaz kiii :)
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2007 - 23:43:05 Gönderen: Tekinci »
..crystal..

« Yanıtla #18 : 25 Aralık 2007 - 00:05:32 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
Özlem' Artık Şarkıcı Değil
Kaliteli Bir Oyuncu
"Kim O"
Tiyatro Kare

Şarkıcılıktan Oyunculuğa
    Daha önce Şener Şen'le müzikalde oynayan; sonra Cem Yılmaz ile 'Hokkabaz' filminde harika bir performans gösteren Sevgili Özlem Tekin, bu oyun ile sahnelerin vazgeçilmez oyuncusu olacağını ortaya koyuyor. Şarkıcı kimliğinin önüne geçen bu yeni yetenek olgusu, o'nun aslında çok kaliteli bir oyuncu olduğunun göstergesidir. Sevgili Özlem için yazılacaklardan öte; oyunculuk adına ortaya koyduğu gayret alkışa değer. O profesyonelliğe bu oyun ile adım attı. Hamile bir kızı canlandırırken uçuk tavırlarının yanına bir yandan da yaşama tutunmak için aradığı sevgi özlemini kolaylıkla ekleyebiliyor. Özlemini duyduğu sıcak bir yuva özlemini girdiği evde buluyor. Bunu bulurken geçmişi ile hesaplaşmalarını net ifade ediyor. Metin Serezli ile yaşadığı kültür çatışmalarında da başarılı.

'Kim O' Kritikleri
    Sıradan, silik bir memur olan Metin Serezli' nin bir anda amirine kafa tutan hırçın bir hal alması çok güzel bir geçişle sağlanıyor. Oyuna aralıklarla giren Murat Harun Özgören' nin üzerine giyindiği biraz daha güzel olabilirdi. Çok kısa da doğan bebeğin sesini duyabilirdik. Üst katta oluşan kargaşanın gürültüsü alt katta da duyulsa hiçte fena olmayacak. Bi'de son kritik: Sevgili Özlem etekle oturmayı biraz çalışman lazım…

'Kim O' 'sevgi kavramını ön plana çıkaran finali ile' ocak ayı içerisinde Profilo Kültür Merkezi'nde oynamaya devam edecek. Klasik bir vodvil olan 'Kim O' oyuncular sayesinde seyrine doyulmaz hale dönüşüyor. Sezonun şu ana kadar izlediğim 'en komik oyununu' muhakkak izleyin. Sevgili Özlem Tekin'nin oyunculuk yeteneğine, Değerli Metin Serezli' nin büyük ustalığına tanıklık edin. İyi seyirler…

http://www.tiyatronline.com/yelestri445.htm

Yaşam KAYA
Eğitimci, Tiyatro Eleştirmeni
Chocolate, Chocolate, Chocolate Aaaack

« Yanıtla #19 : 25 Aralık 2007 - 00:15:37 »

Çevrimdışı -tarzan-

• Bizden Biri
  • tekinist
tiyatro eleştirmeni tam bir eleştirmen gözü ile oyunu izlemiş.. oyunun komikliği ve özün iyi oyununu
öne çıkarmış.. bunlar doğru..fakat 2 yerine katılmadım..doğan bebeğin sesi ben kısa bir süre verildi diye hatırlıyorum.. ayrıca özlemin etekle oturmasına çalışması lazım demiş .. özlem siyah elbisesinin altına siyah tayt gibi birşey giymişti zaten önlem amacıyla. bunu görmemiş galiba yaşam bey.
SANAT SANAT İÇİNDİR.

« Yanıtla #20 : 25 Aralık 2007 - 00:25:41 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
Özlem alsın önlemini yine ama gerek kalmasın o siyah tayta
bence Yaşam Kaya da bunu söylemek istemiş
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2007 - 00:26:23 Gönderen: vegateryan »

« Yanıtla #21 : 28 Aralık 2007 - 10:41:10 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
Alıntı
Özlem iyi, ya oyun?..
Bu hafta tiyatro haftasıydı. Öyle ki iki gece üst üste oyun izledim, ikisi de Profiloda. Diğeri Metin Serezli ve Özlem Tekin'i aynı sahnede buluşturan oyundu: Kim O? Özlem Tekin daha önce dizilerde oyunculuğa yeşil ışık yaktığını göstermişti aslında, içindeki ateşi söndürememiş olacak ki sahnede bulmuş kendini. Yanlış erkeklerde aradığı şefkati kendinden yaşça büyük komşusunda bulan hamile bir kızın hikayesi bu oyun da. Özlem Tekin öyle doğal ki... Kendi gibi, argo, isyankâr, rahat. Başkası oynasa üzerinde eğreti durabilirdi ama bu rol cuk oturmuş ona. Onun için yazılmış gibi. Özlem'in performansını başarılı bulan kadar, tiyatro sesi yok deyip eleştiren olduğunu da eklemeliyim.Kim O? da metni itibarıyla bir rock şarkıcısının oyunculuğunun farkına vardırmaktan öteye gidemiyor ama...

« Yanıtla #22 : 29 Aralık 2007 - 22:33:25 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
Metin Serezli ve Özlem Tekin’in merakla beklenen oyunu KİM O sahnelerde! İçimde özellikle Özlem Tekin’in tiyatro sahnesindeki performansına dair bir merakla oyunun galasında yerimi alıyorum. Vodvil yazarlarının önde gelen isimlerinden Ray Cooney ile Gene Stone‘un orijinal adı “Why not stay for breakfast?” olan oyunu üzerinde kapsamlı ve başarılı bir uyarlama çalışması yapılmış. Bu eğlenceli oyunun adaptasyonu Ragıp Yavuz’a rejisi de Nedim Saban’a ait.

Nurettin (Metin Serezli), 18 yıldır SSK’da çalışan bir devlet memurudur. Karısı onu düzenli, titiz, prensipli ve heyecanını gizleyen yapısı sebebiyle terk etmiş. Alaturka müzik dinleyen, Osmanlı mutfağından yemekler yapıp yemeyi seven Nurettin Bey’in iki eğlencesi vardır : Salı akşamları daireden arkadaşları ile oynadığı kağıt oyunları ve her çarşamba birlikte yemek yedikleri Müzeyyen Ablası… Nurettin Bey’in yegane rahatsızlığı üst kat komşularıdır. Bu dairede kalan gençler sürekli yüksek sesle müzik dinleyip partiler düzenliyorlar.

Burcu (Özlem Tekin) ise doğuma birkaç günü kalmış hamile bir genç kız. Üstelik çocuğunun babasının kim olduğunu kesin olarak bilemeyecek kadar sorumsuz birisi. Üst katta sevgilisi Koray ve diğer gençlerle yaşıyor, hamburgeri seviyor, zararsız olduğunu söyledi OT’tan kullanıyor…

OLAYLAR KARIŞIYOR

Vodvil bu ya, rutin hayatları bir şekilde karıştırmak gerekiyor.

Metin Serezli’nin, Nurettin karakterinin derinliklerini gösterdiğini birkaç dakikalık performansından sonra kapı çalıyor, Koray’la kavga eden Burcu Nurettin Bey’in evine kaçıyor. Aslında birkaç dakika saklanıp 10 YTL yol parası alarak gitmek isteyen Burcu’nun hamile olduğunu ve sorumsuzluğunu fark eden Nurettin ona yardım etmek için evinde kalmasını teklif ediyor. Çocuk doğduktan sonrasında Burcu biraz sorumluluklarının farkına varıyor, Nurettin de biraz eğlenmenin bir ihtiyaç olduğunu kabul ediyor, ikili birlikte olmaya devam ediyor…

Oyunda güzel espriler ve eğlenceli pek çok sahne var. Ancak, biraz da sürpriz bir şeyler beklemedim değil. İzleyicinin bekledikleri gelişmelerin dışında 1-2 süpriz olay olsa daha güzel olabilirdi sanki.

OYUNCULAR

Metin Serezli’yi izlemek büyük keyif. Tiyatroya ve bu tür oyunlara yıllarını veren sanatçı esprilerin zamanlaması, tonlaması ve jest-mimikleriyle kendisinden bekleneni fazlasıyla veriyor. Genel kanının aksine vodvil oynamak zordur. Metin Bey, temposuyla oyunu ayakta tutuyor.

Özlem Tekin’den daha iyisini bekliyordum. Burcu rolü kendisinin çılgın, heyecanlı, eğlenceli yapısına uygun ama tiyatro sahnesinde biraz da oyunculuk yönünden tatmin edilmeyi bekleyenlerdenim. Örneğin, bizlere hamile rolünün nasıl oynanmayacağını gösterdi. Hamile hoplamaz zıplamaz demiyorum, elbette kız sorumsuz, çocuğuna gereken ilgiyi göstermiyor yani hoplayıp zıplayacak, ağır bavulu da kaldıracaktır ama hamile insanların hem duruşlarında hem de hareketlerinde ister istemez çok keskin şekilde değişiklikler olur, bunları seyirciye göstermek gerekirdi. Ben ilk perdenin ortalarına kadar “Burcu’nun hamileliği acaba yalan mı, oyunun böyle bir süprizi olabilir mi?” diye düşündüm durdum. Esprilerin nasıl yapılacağı da önemli bir konu. Özlem hanım belki de esprisi seyirciye daha iyi geçsin diye espri sonlarına “ha ha ha” gibi ünlemler koyuyor, yapmacık bir şekilde esprilerinden sonra kendisi gülüyor. Halbuki Metin Bey gibi espriyi güçlü yaparak, belki sonunda bekleyerek, hoş bir mimikle kısa bir an donarak daha fazla reaksiyon alınabilir. Özlem Tekin’e haksızlık yapmak da istemem, merakımdan ötürü ona fazlasıyla dikkat ettim ve belki de galanın heyecanından dolayı gözden kaçan bazı küçük pürüzleri biraz anlatmak istedim, kendisinin sahneye yakıştığı bir gerçek…

Oyunda zengin bir dekor var. Oyun boyunca misafir olduğumuz Nurettin Bey’in salonu ayrıntılara önem verilerek dekore edilmiş, sanki bir dekor değil gerçekten bir salon oluşturulmuş. Böylece oyuncular da “Mış gibi yapmak” zorunda kalmıyorlar. Alaturka müzik sever birisi olarak oyunun müziklerini de çok beğendiğimi söylemeliyim. Alaturka ve Rap-tecno müzik iyi harmanlanmış. Bir yerde şöyle bir söz vardı “Your life style determins your music style” (Yaşam tarzın müzik tarzını belirler). Karakterlerin yaşamları arasındaki farklılığın aynısı müziklerle de yakalanmış.

Komedi oyunlarını sevenler, Profilo Alışveriş Merkezi’ndeki bu oyunu kaçırmayın derim…

İsmail Can Törtop

can@tiyatrodunyasi.com

http://www.tiyatrodunyasi.com/makaledetay.asp?makaleno=549

« Yanıtla #23 : 04 Ocak 2008 - 20:53:24 »

Çevrimdışı drown

• Cool
TRT 2 de Daima Tiyatro da Metin Serezli ÖZ ve Nedim Saban ile Kim O? hakkında yapılmış röportajlar vardı ÖZ yine her zaman ki gibi çok tatlıydı :D
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #24 : 04 Ocak 2008 - 21:14:55 »

Çevrimdışı özdry

• Gold Üye
TRT 2 de Daima Tiyatro da Metin Serezli ÖZ ve Nedim Saban ile Kim O? hakkında yapılmış röportajlar vardı ÖZ yine her zaman ki gibi çok tatlıydı :D

00.35 te programın tekrarı varmış kayıt yapalım bari..
CESEDİNE TÜKÜRSEM Mİ....

« Yanıtla #25 : 04 Ocak 2008 - 21:18:49 »

Çevrimdışı drown

• Cool

Oyundan görüntüler falan vardı ÖZ le olan kısım çok uzun diildi çok kısa da diildi  gerçi ben yarısında falan yakaladım sanırım :s daha da uzun olabilir yani
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2008 - 21:19:29 Gönderen: drown »
I like to remember things my own way. How I remembered them. Not necessarily the way they happened.

« Yanıtla #26 : 04 Ocak 2008 - 21:48:31 »

Çevrimdışı vegateryan

• Genel Moderator
  • that's what she said
    • ÖzbeÖZ
kaçırmayayım ben
sağolun haber için
kayıtlarıda bekliyoruz ayrıca

« Yanıtla #27 : 08 Ocak 2008 - 16:42:20 »

Çevrimdışı comalies

• Deneyimli Üye
23 ocak'ta edirne'ye geliyorlarmış çok seviindim :)
people are crazy and times are strange
i'm locked in tight, i'm out of range
i used to care, but things have changed

« Yanıtla #28 : 08 Ocak 2008 - 17:34:30 »

Çevrimdışı amanda

• Özcü
23 ocak'ta edirne'ye geliyorlarmış çok seviindim :)

hadi ya gerçekten mi ooooooo!
emin misin du ben de bi bakayım

« Yanıtla #29 : 08 Ocak 2008 - 18:20:49 »

Çevrimdışı comalies

• Deneyimli Üye
ben de bugün arabadan geçerken afşini gördüm sadece tarihi görebildim ama yarın okula giderken bakar yazarım ;)
people are crazy and times are strange
i'm locked in tight, i'm out of range
i used to care, but things have changed