Anket

Mars'ta Hayat Var mı?

Evet
Hayır

Gönderen Konu: Kızıl Gezegen Mars  (Okunma sayısı 3134 defa)

Kızıl Gezegen Mars
« : 19 Mayıs 2008 - 14:21:40 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Yaşama Şansının en büyük ihtimalini Alan Mars ile ilgili varsayımları,haberleri,kaynakları,yorumları,son gelişmeleri burdan paylaşarak bunları yorumlalım

İlk Taze Haberi vereyim:

NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı Phoenix projesi sorumlusu Barry Goldstein düzenlediği basın toplantısında, geçen ağustosta fırlatılan ve 680 milyon kilometre ötedeki Mars'a iyice yaklaşan uzay aracının çok iyi durumda olduğunu belirtti.

Üst düzey NASA yöneticisi Ed Weiler da aynı basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bu bir kır gezintisi değil" diyerek, Mars'a kazasız belasız bir uzay aracı indirmenin çok zor ve riskli olduğunu, Mars'a araç indirme girişimlerinin yarısından çoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

İniş yapacağı Mars'ın kuzey kutup bölgesinin bir zamanlar mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığını yerinde inceleyecek Phoenix, hedefine başarılı bir yumuşak iniş yaparsa bu 1976'da Viking 2 ve 1999'da Mars Polar Lander uzay araçlarının Kızıl Gezegen'e alçalışı sırasında parçalanmasından bu yana, ilk motorlu iniş olacak.

Nisan başında güzergahını bir miktar değiştiren Phoenix, 10 mayıstan itibaren roketlerini ateşleyerek yavaşlamaya başladı.

Mars'a son inen NASA'nın ikiz robotları Spirit ve Opportunity ile kaybolan İngiliz uzay aracı Beagle 2'nin tersine Phoenix, Kızıl Gezegen'in yüzeyine inişini yumuşatmak için hava yastığı kullanmayacak. Phoenix, bunun yerine son ana kadar yumuşak iniş için motorlarını kullanarak, bir ilki yerine getirmeye çalışacak.

NASA'nın Mars'ta su arayış stratejisi son yıllarda sıra dışı keşifler yapmasını sağlarken, Phoenix, ilk kez Mars toprağında buz halinde olduğu tahmin edilen suya dokunarak ve analiz ederek Mars keşif stratejisini tamamlamayı amaçlıyor.     

ZOR KOŞULLARDA GÖREV
Sıvı haldeki suyun, toprağın kimyasını ve mineral yapısını nasıl değiştirdiğini ölçerek Kızıl Gezegen'in kuzey kutbundaki buzun tarihini inceleyecek Phoenix aracı, ayrıca Mars kutup çevresinin ilkel mikroplar için uygun bir yaşam alanı olup olmadığını görme olanağı sağlayacak.     

İki güneş paneli açıldığında 5 metre genişliğe ulaşan ve 1,52 metre uzunluğu bulunan Phoenix uzay aracının, 10 cm kadar derinlikte bulunduğu tahmin edilen buz tabakasına ulaşabilmesi için toprağı kazacak 2,34 metre uzunluğunda bir robot kolu bulunuyor. Uzay aracının gönderdiği fotoğraflar arasında bu robot kolun da görüntüleri bulunuyor.     

Bu kola eklenen bir kamera ile bir sonda, toprağı ve bulduğu buzu inceleyecek Phoenix'in, Mars atmosferinde asılı su ve tozu lazerle ölçecek meteorolojik ölçüm araçları da bu misyon sırasında 3 ay süreyle hava durumunu gözleyecek.     

NASA'nın düz ve kayalık olmayan bir araziye indirmeyi planladığı Phoenix, görevini sıfırın altında 73 ile sıfırın altında 33 santigrat derecede yapacak.     

Mars atmosferine giriş hızını azaltmak için önceki uzay araçları gibi bir termik kalkan kullanacak ve hızını sonrasında saatte 210 kilometreye düşürmek için bir süpersonik paraşüt açacak uzay aracı, daha sonra üç ayağı üzerine yumuşak iniş yapmak için retro-füzelerini ateşleyecek.     

Toplam 8 ay sürecek yolculuktan sonra Kızıl Gezegen'e ulaşması planlanan uzay aracı, NASA için Arizona Üniversitesinin Lockheed Martin şirketi, Jet Motorları Laboratuvarı ve Kanada Uzay Ajansıyla yaptığı işbirliğiyle üretildi.     

Şu ana ve geçmişe ait olası yaşam belirtilerinin yanı sıra Mars'a yapılacak bir insanlı uçuş için gerekli ortamı inceleyecek Phoenix'in fırlatılmasını da içeren bu programın maliyetinin 400 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.     

Uzay aracı, Alman bilim adamlarının, "NASA'nın 30 yıl önce Mars'a gönderdiği iki Viking uzay aracının Kızıl Gezegen'de mikro organizmaların varlığını keşfedebileceği, ancak bunları bilmeden öldürdüğü" yolundaki iddiaların incelenmesi açısından da bir şans olarak görülüyor.     

Gezegenin yörüngesinde araştırma yapan Mars Odyssey aracı, 2002 yılında kuzey kutbunda buzulların bulunduğu bir bölge tespit etmişti.     

Bilim adamları, Phoenix'in Kızıl Gezegen'in jeolojik tarihiyle ilgili önemli ip uçları elde etmesini bekliyor. Uzay aracının birinci hedefi buzun içinde mikropların yaşayıp yaşamadığını bulmak olacak.     

Phoenix, NASA'nın düşük bütçeli uzun dönem sürdürülebilir uzay araştırmaları planının bir parçası. NASA, insanlı uzay üsleri kurmadan önce, karşılanabilir bütçelerle desteklenen araştırmalar yaparak, astronotları öncül araştırma yükünden kurtarmak istiyor.     

Phoenix, daha önce 2001 yılında Mars Surveyor programının bir parçası olarak uzaya gidecekti, fakat bu program, Mars Polar Lander'ın 1999 yılında Mars yüzeyine çakılmasının ardından geçici olarak durdurulmuştu.     

Polar Lander, Mars'ın güney kutbuna ineceği sırada motoru zamansız durmuş ve araç dengesini yitirerek düşmüştü.     

Phoenix, o günden beri NASA'nın uçak yapım işlerini yürüten Lockheed Martin'in deposunda bekletiliyordu.

Şu anki teknolojik koşullarla zor olan Mars'a uzay aracı gönderme işine kalkışan ABD, Rusya, Avrupa ve Japonya tarafından şimdiye dek fırlatılan 35 uzay aracının üçte ikisi başarısız oldu.

Kişisel Bir şey:Ben şüpheli de olsa Mars'ta yaşamınvar olabileceğine inanıyorum.Bundan 1-2 yıl önce gönderilen bir robot 24 saatin 6 saatini fotoğraf çekerek harcıyor,geri kalanını dinleniyordu-hatırladınız mı?-.çekilen fotoğraflardan robotun su birikinsini fotoladığı ve birikintiye girdiği gözlemlenmiş.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2008 - 14:24:26 Gönderen: seytan_nikahı »
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

Özlem Tekin

Kızıl Gezegen Mars
« : 19 Mayıs 2008 - 14:21:40 »

Ynt: Kızıl Gezegen Mars
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2008 - 16:59:00 »

Çevrimdışı gümüş

• Bizden Biri
bence yok olsaydı ordada yaşayan birileri olurdu.biraz dinsel konuşçam.allah insanların yaşamı için bir tek dünyayı yaratmış herşeyide dünyaya vermiş.marsta su olabilir belki diğer gezegenlerdede vardır ama insanların yaşamını sürdüreceği bir tek gezegen var oda dünya
BENİM GÜZEL HATALARIM VAR

« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2008 - 17:05:15 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
bence yok olsaydı ordada yaşayan birileri olurdu.biraz dinsel konuşçam.allah insanların yaşamı için bir tek dünyayı yaratmış herşeyide dünyaya vermiş.marsta su olabilir belki diğer gezegenlerdede vardır ama insanların yaşamını sürdüreceği bir tek gezegen var oda dünya
Evet şu an için öyle..Ama bilimadamları da bunu ötesi de var olabilir mi diye araştırıyorlar.

Dipcik:Mars'ta su bulunduğu yönündeki iddialara yenileri eklendi. NASA'nın Mars keşif uydusu, kızıl gezegendeki büyük bir vadide koyu ve açık renkli kayaları görüntüledi. Uzmanlara göre, bu ancak, vadiden sıvı bir maddenin akmasıyla mümkün olabilir. Uzmanlara göre ayrıca Mars'ta saptanan katmanlı yüzeyler ancak düzenli su akışı, volkanik faaliyet ya da rüzgarın eseri olabilir. Geçtiğimiz aralık ayında Mars yüzeyindeki kraterlerin son sekiz yılda değişim geçirdiği saptanmış, bu da gezegende su bulunduğunun bir kanıtı olarak gösterilmişti....
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2008 - 17:09:16 »

Çevrimdışı gümüş

• Bizden Biri
şimdi bende inanmaya başladım.böyle olaylar olduğuna göre olabilir.hadi hayırlısı
BENİM GÜZEL HATALARIM VAR

« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2008 - 17:47:34 »

furkiii

• Ziyaretçi
spirit ve opportunity ile başlayan bu maceraya tam da bu aralar biraz kayıtsız kalmıştım ki iyi oldu bu konu..:D geçen sene sürekli olarak space daily express'ten takip ediyordum yeni gelişmeleri,bildiğim kadarıyla spirit ve opportunity'den beklenen verim hemen hemen alındı,hatta mars'ta su olduğuna dair kanıya varabileceğimiz bilgilere ulaşmıştı..keşke biz de bunları uzaktan seyredenler durumunda olmasak,dünya kaynaklarının çoğunun dahi azınlık tarafından yönetildiği günümüzde bilimsel bir meselenin öncesinde devletler arası bir mesele,bir üstünlük çabası hâline gelen uzay araştırmalarında da bu bahsettiğim durum gün geçtikçe belirginleşmekte..önceleri rusların ilk uzaya gidenler olmasına amerika'nın verdiği yanıtlarla ve karşılıklı atışmalarla başlayan insanoğlunun uzay macerası (aynı isimli bir kitap da var okumanızı tavsiye ederim,içerisinde rusların çeşitli uzay mekikleri ve kalktığı yerlere ait resimler ile uzaya giden ilk bayanla yapılmış röportaj var) şimdi daha yüksek bir katılımla devam ediyor..

yalnız mars'ta hayatın bu kadar sorgulanmasının asıl nedeni gidip orada yaşayabilecek olmamız mı (ki bu imkânsız olarak duruyor her ne kadar son yıllarda uzay turizmi başlamış olsa da aradaki o mesafede toplam kaç kişi git-gel yapabilir ya da mars'a taşınabilir ki,maliyeti ve yapması imkânsız gibi bir durum) yoksa çeşitli silâhların deneylerinin yapılmasında,vs. gibi amaçlarda bu gezegeni kullanmayı düşünmek mi..?eğer ki yaşamın var olduğu kanıtlanabilirse bu insanoğlu adına mükemmel bir başarı olur ama bunun keşfi sonra neler getirir bilinmez..

başta da dediğim gibi zaman ilerledikçe ve pek çok değişik toplum artık uzay çalışmalarında yer alıyorken maalesef hâlâ uzaktan seyredenler,yalnızca uydularımızla övünenler konumundayız..avrupa uzay ajansı (kurum anlamında değil,dünya yüzeyinden sanırım 400-1000 km yükseklikteki bir bölgeyi kontrol eden ajans) üyeleri arasında uzay çalışmaları alanında fazlaca göremediğimiz yunanistan dahi var;ancak ne yazık ki biz yokuz..

neyse sözün özü mars'ta yaşamın olduğunun kanıtlanması ya da net olarak kanıtlanamaması hatta mars'a insanlı ve insansız araçlar göndermek insanlık adına çok büyük başarılar ancak eğer ki arzu edilen sonuç gelirse peşinden olacaklar meçhul bence..

« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2008 - 11:46:51 »

furkiii

• Ziyaretçi

Amerikan Uzay Ajansı'nın belirttiğine göre NASA'nın Phoenix Uzay Mekiği Mars'ın dondurucu kuzey bölgesine pazar günü geç saatlerde yaşanabilirliliğe dair izler araştırma olan risk dolu görevini yapmak için başarıyla iniş yaptı..

NASA yetkilisi de "Phoenix iniş yaptı" diyerek güvenli inişi teyit etti..

İnilen alandaki görüntülerin yaklaşık iki saat içinde ulaşması ümit ediliyor (muhtemelen ulaşmıştır artık çoğu)..Bu,1976 yılından beri ilk kez Mars'a başarılı bir roket inişi..

Phoenix'ten paraşütle başarılı bir iniş ve sonra da itki kuvvetleri yardımıyla fren yapılarak 7 dakika içinde saatte 20400 kilometre hızdan üç bacak üstüne yumuşak bir iniş yapmayı sağlayacak hıza düşülmesi gerçekleştirildi..

420 milyon dolarlık uzay mekiği,bilim adamlarına Mars'ın kuzey kutbunun mikrobik hayata uygun koşulları ne olursa olsun yardım etmek amacıyla tasarlandı..

Mars'ın kuzey kutbunun dünyadakine benzer iklim değişikliklerine sahne olması üzerine,bilim adamları su bakımından zengin toprakta veya çeşitli organik minerallerde bölgesel ısınmanın veya değişmenin olduğu noktalar araştırmaya başladılar..

Arizona Üniversitesinden Phoenix'in başlıca araştırmacılarından Peter Smith asıl görevlerinin maden bulmak olduğunu söyledi..

Smith ayrıca kuzey kutbunun iklim değişikliklerine çok duyarlı olduğunu bulduklarını ve bunun da hayatın tarihini koruduğunu,organik maddelerin meteroitler veya başka etkiler nedeniyle en azından bir defa oluştuğunu ve başta sıvı su ile organik maddelerin birer yaşanabilirlik izi olduğunu söyledi..

http://www.marsdaily.com/reports/Phoenix_Lands_On_Mars_999.html

çevirisi bana aittir..:D

kalan kısmında da uzay mekiğine ait çeşitli teknik bilgiler verilmekte..
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2008 - 11:52:30 Gönderen: furkiii »

« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2008 - 13:56:33 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Umarım bu projeyle amaçlanan sonuca ulaşılır..Mars'ın sıcaklık derecesini Dünya'dan daa az olduğu için buz halinde sanırım tahmin edilen sular dimi?

çeviri için ayrıca teşekkürler furkiii..Taze bilgi..

« Yanıtla #7 : 26 Mayıs 2008 - 14:19:48 »

furkiii

• Ziyaretçi
Umarım bu projeyle amaçlanan sonuca ulaşılır..Mars'ın sıcaklık derecesini Dünya'dan daa az olduğu için buz halinde sanırım tahmin edilen sular dimi?

çeviri için ayrıca teşekkürler furkiii..Taze bilgi..

rica ederim..

benim tahminim de o yönde..zaten sıvı sudan özellikle bahsedilmesindeki kasıt da o sanırım..

« Yanıtla #8 : 27 Mayıs 2008 - 11:10:06 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Bilim adamları, denizyatağının rekor sayılacak bu derinliğinde mikropların yaşamasının, diğer gezegenlerde yerin altında yaşam olabileceğine dair ipucu verdiğini söylediler.

''Science'' dergisinde yayımlanan Galli ve Fransız uzmanların yaptığı araştırma raporuna göre, Kanada'nın New Foundland açıklarındaki denizyatağının altında bulunan sıcak bölümlerdeki prokaryotik mikroplarının keşfi, 842 metre olan bir önceki derinlik rekorunu iki katına çıkarıyor.

Raporda, bu mikropların, denizyatağının 1626 kilometre altında 111 milyon yıllık tortular içinde ve 60 ila 100 derecede yaşadığı da belirtildi.

« Yanıtla #9 : 01 Haziran 2008 - 00:52:26 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
NASA'nın Pazartesi sabaha karşı başarılı bir şekilde Mars'ın kuzey kutbuna indirdiği insansız uzay aracı Phoenix'te (Zümrüdü Anka Kuşu) ortaya çıkan bir kısa devre arızası bilim insanlarını uğraştırıyor.

NASA uzmanları, arızanın, Phoenix'in robot koluyla Kızıl Gezegen'in yüzeyinden kazdığı buz ve toprağı analiz eden bir cihazda ortaya çıktığını belirterek, sorunun asıl deneyler başlamadan önce yapılan testler sırasında belirlendiğini kaydettiler.

Arızanın ortaya çıktığı cihazdan sorumlu Arizona Üniversitesi'nin Ay ve Gezegen Laboratuvarı'ndan William Boynton, örnekleri ısıtan ve tahlil eden cihazdaki kısa devrenin çok önemli olduğunu düşünmediğini belirterek, soruna neyin yol açtığını bildiklerini, sorunu gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Phoenix'in önceki gün deneme amacıyla çalıştırılmaya başlanan robot kolundan sorumlu 10 kişilik bilim ekibi de, yeni fotoğrafların uzay aracının olası buz beneklerinin üzerine inmiş olabileceğini düşündürdüğünü belirttiler. Araştırmacılar, aracın roketlerinin iniş sırasında gezegenin kuzey kutbunda olduğu düşünülen buzu açığa çıkarmış olabileceğini kaydettiler.

Mars'ın kuzey kutup bölgesinde olduğu sanılan buz ve olası mikroskobik yaşam kanıtlarını elde etmek için 3 ay süreyle görev yapacak Phoenix misyonu, Tucson'daki Arizona Üniversitesi ile NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

___________________ ___________________ _______________

Mars misyonunun sözcüsü Sara Hammond, korsanın dün gece siteyi ele geçirdiğini ve sitedeki manşet haberin yerine kendi imzasını koyduğunu söyledi.

Korsan ayrıca haberin yerine ziyaretçileri denizaşırı bir internet sitesine yönlendiren bir bağlantı da koydu.

Sözcü, siteye ev sahipliği yapan Arizona Üniversitesi'nin uzmanlarının siteyi devreden çıkardıklarını ve düzeltmek için çalışmaya başladıklarını söyledi.

« Yanıtla #10 : 05 Haziran 2008 - 12:40:24 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
NASA’nın pazartesi sabaha karşı Mars’a başarıyla indirdiği Phoenix’in son gönderdiği fotoğraflar, bilim adamlarına uzay aracının Kızıl Gezegen’in yüzeyinde aradığı buzu ortaya çıkarmış olabileceğini düşündürmeye başladı.

Bilim adamları, Phoenix’in geçtiğimiz gün gönderdiği fotoğrafların ardından, uzay aracının güçlü motorlarının iniş sırasında yüzey toprağını kaldırarak, buzu ortaya çıkarmış olabileceğini belirtiyorlar.

Asıl görevi Mars toprağını robot koluyla kazarak buz halinde olduğu sanılan suyu ve olası organik maddeler ile mikroskobik yaşam koşullarını bulmak olan Phoenix’in son gönderdiği fotoğraflardan, aracın altından görüntülenen birisinde, uzay aracının üç ayağından birisinin yanında buza benzer geniş bir parça dikkati çekiyor.

Yeni fotoğraflar bilim insanlarını heyecanlandırırken, buzun yüzeye yakın olduğu ve aracın robot kolunun kolaylıkla ulaşabileceği düşünülüyor.

Mars misyonunun baş bilimcilerinden Arizona Üniversitesi’nden Peter Smith, yeni görüntülerden sonra, “Bizim için neşe dolu bir gün” diye konuştu.

___________________ ___________________ ___________________ ___________

NASA’nın geçen Pazartesi Mars’a başarıyla indirdiği Phoenix uzay aracı, 2,5 metre uzunluğundaki robot kolunun başarıyla denenmesinin ardından kazma işlemine hazırlanıyor.

Phoenix programını yöneten Arizona Üniversitesi’nden kıdemli mühendis Pat Woida, robot kolun önceki gün başarıyla denendiğini ve toprakta buz ya da tuz olduğu tahmin edilen zerreler bulduğunu belirterek, kazmaya hazır olduklarını kaydetti.

Mars toprağının gevrek olduğunu ve kolayca ufalandığını belirten NASA uzmanları, robot kolun toprağı kazmakta herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını, kazı yapılacak yerde zeminin çok yumuşak olduğunu söylediler.

Mars toprağını kazma işlemine bugün başlanması beklenirken, bilim insanları, Phoenix’in yakınındaki üç bölgeyi kazmak için belirlediler ve buralara “Baba Ayı, Anne Ayı ve Bebek Ayı” isimlerini verdiler.

Phoenix’in birkaç gün önce kısa devre yaptığı için arızalanan ve en önemli tahlil araçlarından birisi olan Termal ve Gelişkin Gaz Analiz cihazındaki (TEGA) arızayı da gideren mühendisler, TEGA’nın çalışmaya ve analiz yapmaya hazır olduğunu belirttiler.

Phoenix, aldığı her toprak numunesini 4 gün sürecek bir analiz aşamasından geçirecek. Toprak örneğini çok yüksek sıcaklıkta tutacak analiz cihazı, çıkan buhardaki bileşenleri belirleyerek, öncelikle karbon ve hidrojen gibi organik bileşenleri bulmaya çalışacak.

Programın uzmanları, Phoenix’in son gönderdiği fotoğraflarda, aracın altında ayaklarından birisinin yakınında bulunan beyaz materyalin de eğer buz değilse büyük olasılıkla “kieserit” adı verilen bir tür tuz olabileceğini belirtiyorlar.

Asıl görevi Mars toprağını robot koluyla kazarak buz halinde olduğu sanılan suyu ve olası organik maddeler ile mikroskobik yaşam koşullarını bulmak olan Phoenix’in önceki gün gönderdiği fotoğraflar, NASA uzmanlarına, uzay aracının Kızıl Gezegen’in yüzeyinde aradığı buzu ortaya çıkarmış olabileceğini düşündürmeye başlamıştı.

Bilim insanları, bu fotoğrafların ardından, uzay aracının güçlü motorlarının iniş sırasında yüzey toprağını ve tozu kaldırarak, buzu ortaya çıkarmış olabileceğini düşünüyorlar.

Yeni fotoğraflar bilim insanlarını heyecanlandırırken, buzun yüzeye tahmin edilenden yakın olduğu ve aracın robot kolunun buraya kolaylıkla ulaşabileceği düşünülüyor.

Dünya’dan 676 milyon km uzaklıkta bulunan Mars’taki tarihi araştırma, Tucson’daki Arizona Üniversitesi ve NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

« Son Düzenleme: 05 Haziran 2008 - 12:45:56 Gönderen: seytan_nikahı »

« Yanıtla #11 : 06 Haziran 2008 - 14:00:41 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Phoenix uzay aracına Mars’taki toprağı kazarak ilk örnekleri alma ve inceleme komutu verildi. Bilim adamları yerdeki tabakanın tuz mu, buz mu olduğunu inceleme sonucunda anlayabilecek.

Projede yer alan araştırmacı Peter Smith, düzenlediği basın toplantısında, araştırma yapılan yerdeki tabakanın ya tuz ya da buz tabakası olduğunu, bunun, analizin tamamlanmasıyla anlaşılacağını söyledi.

Smith, örneklerin başarıyla alınarak araçtaki yerlerine konacağını ve ne olduklarının anlaşılacağını umduklarını kaydetti.

Mars toprağının gevrek olduğunu ve kolayca ufalandığını belirten NASA uzmanları, robot kolun toprağı kazmakta herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını, kazı yapılacak yerde zeminin çok yumuşak olduğunu söylediler.

Bilim insanları, Phoenix’in yakınındaki üç bölgeyi kazmak için belirlediler ve buralara “Baba Ayı, Anne Ayı ve Bebek Ayı” isimlerini verdiler.

Phoenix’in birkaç gün önce kısa devre yaptığı için arızalanan ve en önemli tahlil araçlarından birisi olan Termal ve Gelişkin Gaz Analiz cihazındaki (TEGA) arızayı da gideren mühendisler, TEGA’nın çalışmaya ve analiz yapmaya hazır olduğunu belirttiler.

Phoenix, aldığı her toprak numunesini 4 gün sürecek bir analiz aşamasından geçirecek. Toprak örneğini çok yüksek sıcaklıkta tutacak analiz cihazı, çıkan buhardaki bileşenleri belirleyerek, öncelikle karbon ve hidrojen gibi organik bileşenleri bulmaya çalışacak.

Programın uzmanları, Phoenix’in son gönderdiği fotoğraflarda, aracın altında ayaklarından birisinin yakınında bulunan beyaz materyalin de eğer buz değilse büyük olasılıkla “kieserit” adı verilen bir tür tuz olabileceğini belirtiyorlar.

Asıl görevi Mars toprağını robot koluyla kazarak buz halinde olduğu sanılan suyu ve olası organik maddeler ile mikroskobik yaşam koşullarını bulmak olan Phoenix’in önceki gün gönderdiği fotoğraflar, NASA uzmanlarına, uzay aracının Kızıl Gezegen’in yüzeyinde aradığı buzu ortaya çıkarmış olabileceğini düşündürmeye başlamıştı.

Bilim insanları, bu fotoğrafların ardından, uzay aracının güçlü motorlarının iniş sırasında yüzey toprağını ve tozu kaldırarak, buzu ortaya çıkarmış olabileceğini düşünüyorlar.

Yeni fotoğraflar bilim insanlarını heyecanlandırırken, buzun yüzeye tahmin edilenden yakın olduğu ve aracın robot kolunun buraya kolaylıkla ulaşabileceği düşünülüyor.

Dünya’dan 676 milyon km uzaklıkta bulunan Mars’taki tarihi araştırma, Tucson’daki Arizona Üniversitesi ve NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Ntvmsnbc

« Yanıtla #12 : 06 Haziran 2008 - 14:34:53 »

Çevrimdışı marjinal kız

• Deneyimli Üye
  • Nasihat kesmez bizi,bize tecrübe gerek!

orda yaşayan birileri olmadığını bilmiyoruzki daha? bnce her gezegende yaşayan bi canlı var. yani canlı derken illa insan gibi bişey olması gerekmiyor. küçük bi bakteri tek hücreli bir canlı da olabilir. ama tek hücreli canlı da olsa kesinlikle marsta yaşayan canlı var bnm düşüncem böyle. sonuçta dünyada da insanlardan önce tek hücreli canlılar yaşıyordu
bir sis var önümde hiç bilinmeyen,bir ses var içimde yolu gösteren...

« Yanıtla #13 : 06 Haziran 2008 - 14:45:13 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me

orda yaşayan birileri olmadığını bilmiyoruzki daha? bnce her gezegende yaşayan bi canlı var. yani canlı derken illa insan gibi bişey olması gerekmiyor. küçük bi bakteri tek hücreli bir canlı da olabilir. ama tek hücreli canlı da olsa kesinlikle marsta yaşayan canlı var bnm düşüncem böyle. sonuçta dünyada da insanlardan önce tek hücreli canlılar yaşıyordu
ıııı...her gezegende canlı olduğu kanısında değilim işte.Çünkü canlı yasaması için bir gezegende ısı,ışık olması gerekiyor ki..sıcaklık dünyaya farklı Plüton'a farklı ısı ve ışık yaıyor.Belki de Plüton yararlanamıyor bile..kendi yorumum bilimsel bilgi değil..ciddi sanmayın cooL

« Yanıtla #14 : 06 Haziran 2008 - 14:50:02 »

Çevrimdışı marjinal kız

• Deneyimli Üye
  • Nasihat kesmez bizi,bize tecrübe gerek!
ama ben çok bilimteknik okuyan birisi olarak senin bu yorumunu çürütüyorum :D  çünkü mesela buzlarla kaplı bi gezegende bile yaşayan bi canlı olabilirmiş.oraya uyum sağlamış bi canlı.mesela biz oaraya gitsek donar ölürüz ama onun anatomosi orda yaşamaya uygun olduğu için yaşayabiliyor. bilmtknik dergisinde okumuştm :/
bir sis var önümde hiç bilinmeyen,bir ses var içimde yolu gösteren...