Anket

Mars'ta Hayat Var mı?

Evet
Hayır

Gönderen Konu: Kızıl Gezegen Mars  (Okunma sayısı 3133 defa)

Ynt: Kızıl Gezegen Mars
« Yanıtla #15 : 06 Haziran 2008 - 14:58:08 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Sakın o mesela İzlanda ve Afrika karşılaştırması olmasın hehe Ne bileyim karıştırma ihtimalinde var.Biliyosun ki Dünyada da bu böyle İzlandalı Afrikada yaşayamaz ve yahut tam aksi.

Ama mantıklı seninki de bi bakıma..
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

Özlem Tekin

« Yanıtla #15 : 06 Haziran 2008 - 14:58:08 »

« Yanıtla #16 : 06 Haziran 2008 - 15:16:29 »

Çevrimdışı kanatsız melek

• Gold Üye
orada hayat var ise ilk ben keşfedip fodulumu :kalp: , furkitomu, hazalişkoyu ,zencik i ve onların istediği birkaç kişiyi daha alıp çıkıcam çok kısa süre sonra..
(:

yaşasın.. kurtuluş..  cooL

ama oraya da doluşur sonradan uyuz insan evlatları.. o yüzden bambaşka bir gezegen keşfedip.. hatta orada ki yaşamı da keşifime ekleyip kimseye söylemeden dünyayı terketmeyi düşünüyorummmm...

hihaahaa (:

Tesadüflerle başlar her şey.

« Yanıtla #17 : 06 Haziran 2008 - 18:02:28 »

Çevrimdışı marjinal kız

• Deneyimli Üye
  • Nasihat kesmez bizi,bize tecrübe gerek!
yok bnm dediğim izlanda afrika karıştırması diil hani buzlarla kaplı bi gezegen vardı ben onu kastedtim ama o gezegenin ismini unuttum işte, sanırım jüpiter olması gerek :/
bir sis var önümde hiç bilinmeyen,bir ses var içimde yolu gösteren...

« Yanıtla #18 : 06 Haziran 2008 - 18:04:43 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
yok bnm dediğim izlanda afrika karıştırması diil hani buzlarla kaplı bi gezegen vardı ben onu kastedtim ama o gezegenin ismini unuttum işte, sanırım jüpiter olması gerek :/
en uzak gezegen olabilme ihtimali var ise..Plüton ama o kadar geniş çplı bilmiyorum.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

« Yanıtla #19 : 06 Haziran 2008 - 18:06:01 »

Çevrimdışı marjinal kız

• Deneyimli Üye
evt en uzak gezegen plütonsa bnm dediğim plüton. neyse marsta hayat varmı bekleyip görücez =) ...

« Yanıtla #20 : 07 Haziran 2008 - 03:08:55 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Beyaz bir toprak kümesi alan Phoenix'in yapacağı inceleme sonunda bunun buz mu yoksa, geçmişte var olduğu düşünülen su kütlesinden arta kalmış tuz mu olduğu anlaşılacak.

Aracın robot kolu, yüzeyden aldığı toprak kümesini ''Termal Genleşmiş Gaz Analizcisi'' adlı bölüme yerleştirecek. Bu bölümdeki analiz gelecek hafta boyunca, hatta daha sonraki hafta içerisinde de sürecek.

Phoenix baş araştırmacısı Peter Smith gazetecilere yaptığı açıklamada, ''bu gelişme bizlere gerçekten çok büyük bir fırsat sağlamış oldu. Yüzeyin hemen altında var olduğunu düşündüğümüz buzun etkilerini çok merak ediyoruz'' dedi.

Smith, toprakta ne oranda su bulunduğunu, bu toprağı hangi minerallerin oluşturduğunu öğrenmeye çok yakın olduklarını, tuz varsa bunun ne tür bir tuz olduğunu öğrenmenin de çok ilginç olacağını ifade etti.

Su izine rastlanması, gezegende yaşamı destekleyecek bir ortamın olup olmadığının öğrenilmesi açısından da önemli olacak.

« Yanıtla #21 : 08 Haziran 2008 - 15:18:42 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Araçtan dün gelen fotoğraflar, toprak örneklerinin, ısıtılacakları hazneye ulaştırılamadığını gösterdi.

Araştırmacılara göre fotoğraflar, robot kol tarafından alınmış olan toprak örneklerinin, haznenin açık olan ağzı önünde veya civarına konduğunu gösteriyor. Hiç bir toprak parçasının, ince hazne içerisine düşmediği anlaşılıyor.

Bu hazneye yerleştirilecek olan toprak parçası ısıtılacak ve çıkacak olan gaz analiz edilerek, toprağın yapısı anlaşılacak. Bu toprakta, karbon, oksijen, hidrojen gibi yaşam ile ilgili elementler aranacak, ayrıca toprağa beyaz rengini veren maddenin buz mu, yoksa tuz mu olduğu anlaşılacak ve diğer incelemeler yapılacak.

Projede görevli bilim adamlarından Arizona Üniversitesinden William Boynton, araştırmacıların, sorunun kaynağını henüz anlayamadıklarını açıkladı.

« Yanıtla #22 : 12 Haziran 2008 - 14:12:18 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Diğer gezegenlerde(Mars) hayat var mı sorusuyla ilgili bir metin:

Evrenin ve zamanın arasındaki ilişkiyi anlattığı ve bir çok insanın evren ile ilgili daha derin düşünmesine neden olan “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabın yazarı İngiliz fizikçi Prof. Stephen Hawking, açıklamalarıyla yine büyük ses getirdi. ALS adlı bir tür kemik erimesi hastalığı nedeniyle 1985’ten beri terkerlekli sandalyeye bağlı bulunan ve kendisi için üretilmiş özel bir bilgisayar programı sayesinde konuşan 65 yaşındaki bilimadamı, insanlığın dünyada bir geleceği olmadığını ve en yakın zamanda başka gezegenlerde koloniler kurması gerektiğini söyledi. Evren’deki başka galaksilerde ve gezegenlerde hayat bulunduğuna inandığını söyleyen Hawking, bunun için uzay yolculuklarının büyük önemi olduğunu belirtti. Kendisinin de bir gün uzaya gitmek istediğini söyleyen Hawking, “Tanrı’nın varlığına inanıyor musunuz” sorusuna da ilginç bir cevap verdi. Hawking, “ Evrenin bilim kurallarına göre hareket ettiğine ve var olduğuna inanıyorum. Bu kuralları Tanrı koymuş olabilir. Ancak bu kurallar değişmez Tanrı da bu kurallar içerisinde var olabilir” diye konuştu.

« Yanıtla #23 : 13 Haziran 2008 - 19:50:18 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Nasa’nın Kızıl Gezegen’e gönderdiği Phoenix (Zümrüdü Anka Kuşu) adlı uzay aracı, günlerdir süren denemelerin ardından sonunda robot kolunun kepçesiyle aldığı Mars’ın arktik toprağını analiz edeceği bölüme koymayı başardı.

Phoenix programının bilimsel ekibinden William Boynton, telekonferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında son derece mutlu bir yüz ifadesiyle yaptığı açıklamada, uzay aracının yedinci ve son denemesinden sonra yeterince toprağı TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyser-Termal ve Gelişkin Gaz Analizcisi) fırının girişindeki eleğe koyduğunu ve toprağın içeriye akmaya başladığını belirtti.

Sorunun artık geride kaldığını, kısa süre sonra fırını kapayabileceklerini ve ardından da tahlile başlayabileceklerini umduklarını söyleyen Boynton, “Toprağın içeriğindeki su ve değişik minerallerin anlaşılacağı şekilde analiz işlemi, ilk dört gün aşamalı olarak ısının yükseltileceği 5 gün civarında sürecek” diye konuştu.

NASA uzmanı, ısının etkisiyle minerallerde geçmişte kimyasal tepkimeye giren su ve karbondioksidin (CO2) açığa çıkacağını ve böylece Kızıl Gezegen’deki suyun varlığının ispatlanabileceğini söyledi.

26 Mayıs sabaha karşı Mars’ın şimdiye dek keşfedilmemiş Kuzey Kutup bölgesine başarılı şekilde konan Phoenix, uzun süredir, toprak örneğini bin dereceye kadar ısıtabilecek sekiz TEGA fırınından birisine toprak numunesini koyabilmek için uğraşıyordu.

Ntvmsnbc

« Yanıtla #24 : 18 Haziran 2008 - 20:14:50 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me

NASA’nın Mars’taki uzay aracı Phoenix’in, Kızıl Gezegen’in kuzey kutbundan aldığı ilk toprak örneğinde su izine rastlayamadığını belirten bilim insanları, uzay aracının robot kolunun toprağı daha derin kazması gerektiğine inanıyorlar.

Phoenix programında görev yapan ve uzay aracının 8 adet toprak numunesi ısıtma fırınından (Thermal and Evolved-Gas Analyzer-TEGA-Termal ve Gelişkin Gaz Analizcisi) sorumlu William Boynton, son birkaç günde Mars toprağından alınan numunenin 8 fırından birinde, ilkinde 95 derece, ikincisinde 350 derece ısıtıldığını belirterek, “Ama eriyen buz bulunamadı, toprakta su izine rastlamadık” dedi.

« Yanıtla #25 : 19 Haziran 2008 - 15:16:03 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
NASA’nın 3 hafta önce Mars’a gönderdiği Phoenix uzay aracı, Kızıl Gezegen’in kuzey kutup bölgesindeki su arayışını, bilim adamlarının “Harikalar Diyarı” adını verdiği yeni bir bölgeyi kazarak sürdürüyor.

Bilim adamları, Mars’ın Dünya’nın kuzey kutup bölgesi gibi poligonal (çok köşeli) özellikler taşıyan bu kesiminden, robot koluyla ilk toprak numunesini alan Phoenix’in deneme için yeni kazdığı çukura da “Pamuk Prenses” adını verdiler.

Kızıl Gezegen’de 23. Mars gününe giren uzay aracının, öngörülenden daha fazla veri depolaması durumunda ne yapacağını görmek isteyen NASA mühendisleri, 2 Mars gününden önce yeni bilimsel faaliyet planlamıyorlar.

NASA’nın web sitesinde yer alan bilgilere göre, Phoenix’in robot kolu, Mars toprağında “Dodo-Goldilocks” adı verilen bölgede kazdığı ilk çukurda görülen ve buz ya da tuz olduğu sanılan beyaz materyale, yeni kazdığı çukurda henüz ulaşmadı.

Yeni çukurdaki toprağın tam bilim adamlarının beklediği ve istediği gibi olduğu belirtilirken, poligon özellikli arazide yer alan Pamuk Prenses çukurundaki muhtemel beyaz materyalin daha kalın bir toprak tabakasının altında bulunduğu tahmin ediliyor.

Phoenix’in poligon özellikli arazinin merkezinin köşesinde bulunduğu belirtildi. Deneme amaçlı açtığı yeni çukurun derinliği şimdilik sadece 2 santimetre. Ekip, en az 1 gün boyunca çukuru daha derin kazmayı planlıyor.

Ekip, Pamuk Prenses çukurundaki toprağın yapısını inceledikten sonra, poligonun merkezinde açılacak üçüncü çukurdan ne örneği toplayacağına karar verecek.

NASA’nın belirttiğine göre, uzay aracının 8 minyatür toprak numunesi ısıtma fırınlarının (Thermal and Evolved-Gas Analyzer-TEGA-Termal ve Gelişkin Gaz Analizcisi) ilkinde, ilk alınan toprak örneklerinin analiz işlemi sürüyor.

Phoenix’in, Kızıl Gezegen’in kuzey kutbundan aldığı ilk toprak örneğinde su izine rastlanmadığını belirten bilim adamları, uzay aracının robot kolunun toprağı daha derin kazması gerektiğine inandıklarını açıklamışlardı.

Phoenix programında görev yapan ve uzay aracının 8 adet toprak numunesi ısıtma fırınından (Thermal and Evolved-Gas Analyzer-TEGA-Termal ve Gelişkin Gaz Analizcisi) sorumlu William Boynton, son birkaç günde Mars toprağından alınan numunenin 8 fırından birinde, ilkinde 95 derece, ikincisinde 350 derece ısıtıldığını belirterek, “Ama eriyen buz bulunamadı, toprakta su izine rastlamadık” demişti.

İlk denemede su izine rastlanmamasından ötürü hayal kırıklığına uğramadıklarını söyleyen araştırmacılar, henüz su izine rastlanmasa da, uzay aracının, Mars yüzeyine çok yakın olduğuna inanılan buzu ortaya çıkarmak için doğru yerde olduğuna inandıklarını belirtmişlerdi.

Phoenix’in yaklaşık 2,5 metre uzunluğundaki robot kolu Dodo-Gildolocks denilen bölgede toprağı sadece 5 ila 8 santimetre derinlikte kazdı. Mars programının sorumluları, buz katmanının büyük olasılıkla biraz daha aşağıda olduğuna ve robot kolun toprağı daha derin kazması gerektiğine inanıyorlar.

Uzay aracının robot kolundan sorumlu baş bilimci Ray Arvidson, Phoenix’in poligon (çok köşeli) özellikli bir arazi şeklinin üzerinde bulunduğunu düşündüklerini belirterek, derin olmayan çukurlarla çevrili küçük tepeciklerden oluşan poligon arazi şekillerinin Dünya’nın Kuzey Kutbu’nda görüldüğünü ve buna yüzey altındaki buzun neden olduğunu kaydetmişti.

Arvidson, “Mars’ta belki de bu bir buz dağının ipucu olabilir” diyerek, Kızıl Gezegen’de su bulma umutlarını dile getirmişti.

Phoenix’in TEGA fırınlarının 1800 dereceye dek ısıtabilecek şekilde tasarlandığını, çünkü değişik elementlerin değişik ısılarda yandıklarını belirten uzmanlar, gelecek haftalarda yapılacak testlerin, suyun bizzat kendisi bulunamasa da minerallerle iç içe suyun ortaya çıkarılmasına yardımcı olmasının beklendiğini belirtiyorlar.

« Yanıtla #26 : 01 Ağustos 2008 - 10:18:04 »

furkiii

• Ziyaretçi
Mars'ta araştırmalarını sürdüren uzay aracı Phoenix, kızıl gezegende suyun mevcut olduğunu doğruladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'dan yapılan açıklamada, Arizona Üniversitesi'nden bilim adamı William Boynton, Mars'ta su olduğunu söyledi.

Boynton, daha önce de Mars Odyssey aracıyla elde edilen gözlemlerin ve geçen ay Phoenix tarafından gözlenen kaybolan kütlelerin buz olduğuna ilişkin kanıtlar verdiğini belirterek, "Ancak ilk kez Mars'ın suyuna dokunup tattık" ifadesiyle de elde edilen bulguların önemine vurgu yaptı.

Bilimadamları, kimyasal testlerin Mars'ın kuzey kutbu yakınında buzun mevcut olduğunu doğruladı. Şimdiye kadar Mars'ta buz olduğuna ilişkin iddialar ikincil derecedendi.

25 Mayıs'ta Mars'a gönderilen Phoenix uzay aracı, gezegende su olup olmadığını saptayacak çalışmalar yürütüyor, numune topluyor, gezegenden aldığı görüntü ve verileri dünyaya gönderiyor.

NASA, Phoenix'in Mars'taki görev süresini 2 ay daha uzattı.

SU, BUHAR ÇIKIŞIYLA TESPİT EDİLDİ
Mars'ta su bulunduğunu doğrulayan uzay aracı Phoenix, topraktan aldığı numuneyi ısıtarak buhar elde etti.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) internet sitesinde yer alan açıklamasında, topraktan alınan numunenin, yaklaşık 5 santimetre derinlikteki bir çukurdan alındığı belirtildi.

Phoenix'in robot kolunun aldığı toprak örneği bir haznenin içine konuldu, numunenin bu haznede ısıtılmasıyla buhar çıkışı tespit edildi. Böylece, suya ilişkin kanıt elde edilmiş oldu.

http://www.ensonhaber.com/Teknoloji/143382/NASA:-Marsta-su-var.html

« Yanıtla #27 : 10 Ağustos 2008 - 16:07:07 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Bu akşam saat 21:45'te TV8'de "Kızıl Gezegen" adlı bir sinema filmi ekrana gelecek.Tahmin edildiği üzere bilim-kurgu filmi.

İlgililer için güzel bir şans...

« Yanıtla #28 : 16 Ağustos 2008 - 12:03:01 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Ne kadar önemli bir haber olsa da anlık bi'şey olduğu için başlık açmadım.Uygun yerde bulamadım doğrusu.Sadece herkesin merak içinde izlediği beklediği olaylar zincirinde yer aldığı için buraya ekliyorum:

http://www.ensonhaber.com/Teknoloji/146277/Gokyuzunde-gorsel-solen.html

« Yanıtla #29 : 16 Ağustos 2008 - 21:53:08 »

Çevrimdışı marjinal kız

• Deneyimli Üye
Ne kadar önemli bir haber olsa da anlık bi'şey olduğu için başlık açmadım.Uygun yerde bulamadım doğrusu.Sadece herkesin merak içinde izlediği beklediği olaylar zincirinde yer aldığı için buraya ekliyorum:

http://www.ensonhaber.com/Teknoloji/146277/Gokyuzunde-gorsel-solen.html

basladı suan pencereden baktım tutulmaya baslamıs (: