Gönderen Konu: Teknolojik Haberler  (Okunma sayısı 10975 defa)

Ynt: Teknolojik Haberler
« Yanıtla #45 : 24 Ekim 2009 - 13:11:32 »

furkiii

• Ziyaretçi
ayrı başlık açmadan bir değerlendirme yapmak istedim,yeni çıkan ve hızla popülerleşen windows 7 hakkında..=) pek çok kullanıcısının memnun olmadığı ama dayatma nedeniyle yeni bilgisayar kullanıcılarının tanışmak durumunda kaldığı windows vista'nın ardında çıkması nedeniyle kurtarıcı olarak görüldü windows 7,açıkçası 64 bitlik professional edition'ı deneyen biri olarak öyle çok abartılı nitelikleri olduğunu düşünmüyorum;vista'nın beğenilen özelliklerinden biri olan görüntü ve tema zenginliği ve hoşluğu hemen hemen tamamen windows 7'ye de taşınmış,sadece alt sekmeler açısından farklı bir tasarım uygulanmış ve bir miktar da seslerle oynanmış..

performans açısından laptop için xp'den daha fazla ama vista'dan daha az ısınma problemine yol açtığını da belirteyim..açıkçası bu en önemli mesele olan performans konusunda ben xp'ye göre çok da büyük avantajını hissedemedim 64 bit kullanmama rağmen..

kabaca özetlenirse vista'nın xp'ye yaklaşanı ve biraz daha hızlısı denebilir..64 bitlik bir işletim sisteminden tam performans elde edebilmek için yine de çoğu programdan faydalanmak gerekiyor ve bu konuda microsoft sınıfta kalıyor,hâlen birçok program 64 bitte çalışamıyor,32 bitte kalmak veya çalıştıramamak zorunda kalıyorsunuz..dışarıdan bakıldığında performans olarak 64 bit çok daha faydalı dursa da işin içine girince yarattığı problemler bu durumu bozuyor..windows 7 yüzünden değil;ama 64 bitte istediğim faydayı almamam sebebiyle format atmayı düşünüyorum,muhtemelen yine eski dost xp'ye döneceğim..

yine de en azından toshiba için 64 bitlik versiyonun driverlarının tamamının var olması hoşuma gitti,32 bitte zaten genelde sorun olmuyor..bu arada kurmak isteyenler için belirteyim sürücüleri vista adıyla geçiyor..

Özlem Tekin

« Yanıtla #45 : 24 Ekim 2009 - 13:11:32 »

« Yanıtla #46 : 08 Kasım 2009 - 15:13:32 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin

Kontör Sahtekarlığı

Birgün telefonunuz çalar ve arayan numarayı 7532 olarak görebilirsiniz. Arayan kişi size Turkcell‘den aradığını söyleyebilir ve türlü sebeplerle sizden kontör şifresi isteyebilir. İnanmayın. Kontör dolandırıcılığı dosyalarıyla dolu savcılıklar. Yetkililer, bu türlü türlü modellerle yapılan dolandırma hadiselerinin üzerine yeteri hızda gidemiyor maalesef. Bunun önüne geçmenin tek yolu halkımızı bilinçlendirmeden geçiyor. Evet, Türkiye’de ilk defa bir konuda tüm abonelere sms atılmasına rağmen yeteri kadar bilinçlenmediğimiz görülüyor. Bu sebeple bizde duyarlılığımızı göstererek elimizden geleni yapmalıyız ve bu konudaki mağduriyetlerin önüne geçmeliyiz. Diğer bir deyişle, kendilerini uyanık sanan bu haramzadelerin, bu tarz yollarla para kazanmasına engel olmalıyız ve elimizden geldiğince aşağıdaki bilgiyi paylaşabildiğimiz kadar insanla paylaşmalıyız. Dolandırıcılık nasıl yapılıyor? Herhangi bir yerden kişinin bilgileri alınıyor. Voip sistemleri kullanılarak 7532 şeklinde görünen bir numaradan veya sıradan bir numaradan kişi aranıyor. Kişiye Operatör müşteri hizmetlerinden, emniyetten, askeriyeden, savcılıktan veya bankadan arandığı söyleniyor. Herhangi bir sebepten dolayı kendilerine yardım edileceği veya bir ödül kazanıldığı söylenerek kişiden kontör şifresi veya kredi kartı bilgileri isteniyor. Kişi o an kredi kartı bilgilerini verirse, kredi kartıyla kontör satışı yapılan bir siteden kontör satın alınıyor ve daha önce belirlenen hatlara yüklenerek, sayıları çok olmayan, dikkatsiz ve merdivenaltı firmaların işlettiği parça kontör sitelerinde satılıyor. İnsanlarımızın bilmesi gereken en önemli husus, telefonla arayan hiç kimseye kredi kartı bilgilerinin verilmemesi gerektiği ve asla kontör şifresinin verilmemesi gerektiğidir. Bu bilgileri bir kullanıcıdan kimsenin istemeye hakkı yoktur. Ve kişi bu istenilenlere olumlu cevap vermediği takdirde, hiç bir şekilde bundan olumsuz etkilenmesi söz konusu dahi değildir. Bu bilgilendirmeyi elimizden geldiğince paylaşalım. Bilhassa cep telefonu mağazaları bu konuda çok önemli bir rol oynamaktadır. Mümkün olduğunca her kontör müşterisi bu konuda bilgilendirilmeli ve hatta mümkünse bu konuyla ilgili, camlarına bir A4 afiş asılmalıdır. “Telefonla sizden kontör isteyen hiç kimseye kontör şifresi vermeyiniz” gibi. Destek veren herkese teşekkür ederiz. http://www.kontorlife.com/bilinc.php adresinden kontör sahtekarlıklarıyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.veteknoloji.com/bilgibank.php?id=88&gkat=

« Yanıtla #47 : 08 Kasım 2009 - 19:57:54 »

Çevrimdışı satriani

• Supertramp
  • efilnikufesin
İnternette arama motoru piyasasının 1 numaralı şirketi Google'a yapılan vergi denetiminde şirketin Türkiye'de aldığı ilan ve reklama karşılık yurtdışından fatura kestiği belirlendi. 71 milyon TL ceza kesildi.

İstanbul Vergi Denetmenleri bürosuna bağlı vergi denetmenlerince internet arama motoru Google hakkında yapılan soruşturma tamamlandı. Yapılan inceleme sonunda Google şirketine 71 milyon TL tutarında vergi cezası kesildi. Türkiye'de hızla büyüyen internet reklamcılığı pazarında Google'ın en büyük paya sahip olduğu belirtiliyor. Vergi denetmenlerinin Google Ireland şirketinin Türkiye'deki firmaların reklam ve ilan işlerini Türkiye'deki temsilcisi olan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. aracılığı ile yaptığını, ancak işi sanki temsilci aracılığıyla değil de doğrudan doğruya kendisi yapmış gibi göstererek bu ilanların faturasını yurtdışından kesildiğini tespit ettiği öğrenildi. Denetmenler bir süredir Google'da reklamlarını yayınlayan şirketlerden bilgi topluyordu. Yapılan incelemede faturanın Türkiye'deki şirket yerine yurtdışındaki şirket tarafından kesilmesinin ödemeyi yapan firmalara fark doğurmayacağını, ancak ödemenin Türkiye'deki firmadan kesilirse verginin Türkiye'de vergi dairesine ödeneceğini, bunun da Türkiye yönünden vergi kaybı anlamına geleceğini ortaya koyuyor.

TÜRKİYE'DE ÖDEMEK ZORUNDA

Google'a kesilen vergi cezası, Gelir Vergisi Yasası'nın 7'nci, KDV Yasası'nın 11, 12 ve 16'ncı maddelerine dayanıyor. 7'nci madde'ye göre Türkiye'de temsilciliği bulunan şirket Türkiye'de vergi mükellefi olarak kabul ediliyor. Buna göre ulusalararası şirketlerin Türkiye temsilcileri, Türkiye'de elde ettikleri gelirlerin vergisini burada ödemek zorunda.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2009/11/03/google_71_milyon_tl_ceza
I\'m going slightly mad

« Yanıtla #48 : 06 Aralık 2009 - 13:56:36 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin

« Yanıtla #49 : 16 Aralık 2009 - 15:10:47 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
FACEBOOK TEHLİKESİ BÜYÜYÜYOR! KİŞİSEL BİLGİLERE DİKKAT

facebook sitesi artık paranoya nedeni! Sayfanızdaki kişisel bilgiler istihbarat örgütlerinden dolandırıcılara kadar herkesin ilgisini çekiyor

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=312141

Önceden arkadaş listemizi gizleyebiliyorduk ancak sevgili facebook bu özelliği habersiz kaldırmış...

Bende sinirlenip özel hesabımı dondurdum bazı şeyleri düzeltmedikleri sürecede açmayı düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2009 - 15:12:23 Gönderen: tekin ali »

« Yanıtla #50 : 25 Aralık 2009 - 23:40:25 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Bakan'dan müjde!

50 ilde ucuz internet tarifesi uygulanacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 50 ilde uygulanacak ucuz internet tarife paketinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığı’nca onaylandığını, aylık ücretin 11.97 TL olduğunu açıkladı

Yıldırım, ADSL hizmeti almak için sabit telefon aboneliğinin zorunlu olmadığını kaydetti.
MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, ADSL hizmeti almak isteyen vatandaşlarin sabit aboneliğe zorlandığıni belirterek, Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda neler yaptığını sordu. Tankut, ayrıca ucuz internet için yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunu öğrenmek istedi.
Önergeye yanıt veren Yıldırım, internet hizmetinin sunulmasında yerel telefon ağları başta olmak üzere Türk Telekom’dan her seviyede hizmet satın alındığını kaydetti. Bu bakır kabloların evlere kadar uzanması nedeniyle İnternet Servis Sağlayıcıları’nın (İSS) altyapıdan yararlandığını belirten Yıldırım, “İSS’lerin Türk Telekom’dan Yerel Ağa Ayrıştırılmış Tam Erişim hizmetini alarak, kendi kullanıcılarına sunma imkânı var” dedi. Yıldırım, “Bu anlamda bu hizmet ile kullanıcılarının ADSL hizmeti almasında Türk Telekom sabit telefon aboneliği zorunluluğu bulunmamaktadır” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/Bakandan_mujde/278217/43/Teknoloji

« Yanıtla #51 : 27 Aralık 2009 - 21:15:21 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin

« Yanıtla #52 : 02 Ocak 2010 - 19:33:11 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
ATV, Türkiye'de bir ilke imza attı. Artık iPhone kullanıcıları mekan ve zaman kısıtlaması olmadan ATV'yi canlı olarak seyredebilecekler.
Türkiye'de ilk defa ulusal kanal olarak ATV'yi iPhone üzerinden "ATV uygulaması" ile istediğiniz an istediğiniz yerde istediğiniz bağlantı ile canlı olarak izleyebileceksiniz.

SEVDİĞİNİZ DİZİLER HER ZAMAN YANINIZDA
iPhone ATV uygulaması ile artık dizileri kaçırmak yok. Serviste eve dönerken, aracınızda trafikte, cafede kahvenizi yudumlarken, kısaca istediğiniz her yerde ve her zaman ATV canlı olarak yanınızda.
ZAMANI ATV İLE DURDUR...
iPhone ATV uygulamasının özel teknolojisi sayesinde istediğiniz zaman canlı görüntüyü dondurabilir ve izlemeye kaldığınız yerden 30 saniye boyunca devam edebilirsiniz.

BAĞLANTI HİÇBİR ZAMAN KOPMAYACAK!
ATV canlı yayın uygulaması, her zaman bağlantıda kalmanızı sağlayabilmek için tüm bağlantı formatları arasında otomatik geçiş yapmaktadır. EDGE - 3G - Wifi bağlantıları arasındaki geçişlerin farkına bile varmadan canlı yayını izlemeye devam edebileceksiniz.

ATV iPhone Canlı Yayın uygulamasını AppStore 'dan indirebilirsiniz.

http://www.apple.com/itunes/affiliates/download/?itmsUrl=itms%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2FWebObjects%2FMZStore.woa%2Fwa%2FviewSoftware%3Fid%3D333448788%26cc%3Dtr%26mt%3D8%26ign-mscache%3D1

UYARI...
1) Atv uygulamasını ilk açtığınızda görüntü bağlantınızdaki data miktarına göre otomatik seçilmektedir. EDGE bağlantısında düşük kalite, 3G bağlantısında orta kalite, Wifi bağlantısında yüksek kalite olmak üzere sınıflandırılmıştır. ATV uygulaması bu geçişleri otomatik olarak yapmaktadır. Uygulamayı illk açtığınız da görüntünün bulanık gelmesi normaldir. 3G veya Wifi bağlantınız var ise çok kısa bir süre (5sn.) sonra görüntü netleşecektir.
2) 3G bağlantısı kullanımında yüksek boyutlu trafik tüketimi gerçekleşebilir.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #53 : 15 Şubat 2010 - 12:20:56 »

Çevrimdışı hmd23

• Deneyimli Üye
Adobe doğruladı: Windows Mobile 7'de Flash desteği yok
İspanya'nın Barselona kentinde bugün başlayacak Mobil Dünya Kongresi, dünya devi firmaların gövde gösterisine dönüşecek. Akıllı telefon üreticilerinin, yeni nesil model ve teknolojilerini tanıtacağı etkinlik kapsamında Microsoft'un da hakkında çok sayıda iddia ortaya atılan Windows Mobile 7 işletim sistemini Steve Ballmer'ın açılış konuşmasıyla gün ışığına çıkarması bekleniyor.

Bilindiği üzere Apple ve Adobe arasındaki tartışma, son günlerin en sıcak konuları arasında yer alıyor. Adobe'nin tembel olduğunu söyleyen Steve Jobs, Mac'lerdeki pek çok çökmenin nedeni olarak Flash'ı gösterirken, destek konusunda en azından şimdilik somut bir adım atmayacaklarına vurgu yapmıştı. Adobe cephesi ise iPhone ve iPod Touch kullanıcılarından sadece bir ayda 7 milyon Flash indirme talebi geldiğini, kullanıcıların Flash desteğini istediğini söylemişti.

İki dev arasındaki bu anlaşmazlık ne zaman çözümlenir bilinmez ama Flash desteği Microsoft'un hazırlık çalışmaları devam eden Windows Mobile 7 işletim sisteminde de olmayacak. Resmi kaynaklarca doğrulanan bilgilere göre, iş birliği içerisinde çalışan Adobe ve Microsoft'un tarayıcı eklentisiyle Flash desteği sunabileceği belirtilirken, Windows Mobile 7'nin en azından ilk sürümlerinde doğal Flash desteği olmayacağı bildiriliyor.

Kaynak: http://www.donanimhaber.com/Adobe_dogruladi_Windows_Mobile_7de_Flash_destegi_yok-18187.htm

Ne zorları var anlamıyorum...

Her zaman doğruyu söyle. Böylece ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.

« Yanıtla #54 : 21 Şubat 2010 - 08:32:20 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/208033-Lutfen-evimi-soyar-misiniz.aspx

Sosyal ağ çılgınlığı tüm dünyayı sarmaya devam ediyor. Bu sosyal ağların başında ise tahmin edebileceğiniz gibi Facebook ve Twitter geliyor.

Shiftdelete.net'in haberine göre, bazı kullanıcılar bu sosyal ağ sitelerini hayatlarının her anını paylaşmak için kullanıyorlar. Bu alanda yeni moda ise durum güncellemesi yaparken nerede olduğunu da belirtmek.

Hatta bunun için Gowalla, Brightkite ve Foursquare adlı özel siteler ortaya çıktı. Bu sitelerin arasına en son eklenenin adı ise oldukça ilginç ve ironik. Yeni sitenin adı "Please Rob Me", yani "Lütfen Beni Soy".

Soygunlara davetiye

İnsanların, nerede olduklarını sürekli olarak internet ortamında yayınlamasına dikkat çeken PleaseRobMe.com yöneticileri, bu davranışın soygunlara davetiye çıkardığını belirtiyorlar.

Sosyal ağ kullanıcılarının her an, nerede, ne yaptıklarını paylaşmasının ne kadar tehlikeli olabileceğini ortaya koymak isteyen PleaseRobMe.com yöneticileri bu tip servisleri kullanan insanları dikkatli olmaları konusunda uyardı.
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

« Yanıtla #55 : 23 Şubat 2010 - 12:12:14 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Geleceğin Teknoloji Tasarımları

http://galeri.haberturk.com/galeri/index/401264

-Plastik Cep Telefonları
-Matrix benzeri bilgisayarlar
-Kedi patisi usb
-Katlanabilir klavye
-Kristal LED saat
-Kasetçalar şeklinde tost makinası
-Saatli yastık

ve daa fazlası

« Yanıtla #56 : 01 Mart 2010 - 20:39:05 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me

« Yanıtla #57 : 02 Mart 2010 - 19:20:54 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Facebook, Twitter derken yepyeni bir site ünlüleri toplamaya başladı. Chat Roulette adı verilen sitede birçok ünlü şimdiden ziyaretlere başladı.

Chat Roulette'de ne isme ne de üyeliğe hiç birşeye ihtiyacınız yok. Rus bir üniversite öğrencisi tarafından hazırlanan site, o anda online olan herhangi birini rastgele karşınıza çıkartıyor.

Şu ana kadar Ashton Kutcher, Prez Hilton, Chris Brown ve Paris Hilton'un online konuşmalarının görüntüleri alınmış durumda, merak ediyorsanız siz de www.chatroulette.co m'u ziyaret edebilirsiniz.

« Yanıtla #58 : 13 Mart 2010 - 18:30:25 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
Facebook’un zararları

Doğru, sosyal paylaşım ağları çıktı çıkalı mertlik bozuldu.
Olay sadece röntgencilik sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Bakın neden...
Bir şirkette üst düzey yönetici olan arkadaşım anlatıyor.
Bir çocuk bunlara iş başvurusunda bulunuyor. Standart prosedür işliyor; önce insan kaynaklarıyla görüşme, testler falan... Sonra çocuk bölüm şefi X hanımla görüşüyor ve görüşmeden sonra Facebook’ta bir arkadaşıyla yazışıyor. Arkadaşına “X hanımı görürsen beni öv” tarzı bir şeyler yazıyor.
Bilmiyor ki şirketler artık sosyal paylaşım sitelerini de taramaktalar. Ve bu taramalardan biri sırasında iş başvurusunda bulunduğu şirket çocuğun yazışmasını görüyor.
Ve bu nedenle çocuğu işe almamaya karar veriyorlar.
Yani siz siz olun, aynı hataya düşmeyin; birileri bizi gözetliyor. Hem de nasıl.

Melis Alphan/Kelebek

« Yanıtla #59 : 18 Mart 2010 - 01:54:33 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
    • Follow Me
İlk yerli Cep Telefonu

Ağırlığı 98 gram, fiyatı 250 lira.

Tamamı olmasa da yazılım ve montaj kısımları "Made in Turkey", yani "Türk yapımı" cep telefonu.

Uluslararası bir firmanın Türkiye'de ürettiği çift sim kartlı modeli Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tanıttı. Tanıtırken de anılarını hatırladı Yıldırım.

Ve uzun uzun anlattı Binali Yıldırım yerli malı kullanmanın önemini.

Bakan Yıldırım'ın isteği üzerine telefon üzerindeki "Made in Turkey" ibaresi de büyütüldü.

İstanbul Ümraniye'de kurulan fabrikada üretilen cep telefonları Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Güney Afrika ve Türkiye'nin komşu ülkelerine ihraç edilecek. 

http://www.cnnturk.com/2010/ekonomi/genel/03/17/iste.turkiyenin.yerli.mali.cep.telefonu/568281.0/index.html