Gönderen Konu: Yüzyılın Deneyi  (Okunma sayısı 657 defa)

Yüzyılın Deneyi
« : 10 Eylül 2008 - 11:41:07 »

Çevrimdışı schulechan

• Deneyimli Üye
  • dark is the sunlight
CERN'DEKİ DENEY BAŞLADI

Fransa-isviçre Sınırında Yer Alan Nükleer Araştırma Merkezi Cern'de Uzun Zamandır Beklenen Deney Başladı. Bilim Adamları Bu Deney ile "Evrenin Sırrı Ne?", "Madde Neden ve Nasıl Kütle Kazandı?", "Maddeyi Oluşturan Temel Parçacıkları Bir Arada Tutan Kuvvet Ne?", "Evrenin Yüzde Doksanını Oluşturan 'Karanlık Madde' Bulmacasının Ardında Ne Var?" Gibi Soruların Yanıtlarını Arayacak.

Bilim adamları, ilk proton demetini yolladı. Bunun arkasından ikinci proton demetini yollayacaklar. Çarpışmanın olması ardından bilim adamları, meydana gelen durumu inceleyerek sorularına yanıt bulmaya çalışacak.

Deney öncesi, bazı bilim adamları deneyin kontrolden çıkması halinde meydana gelebilecek küçük kara deliklerle insanlığın sonunun geleceğini iddia ediyor. CERN ise deney ortamının güvenli olduğunu savunuyor.

MÜTHİŞ DENEY HAKKINDA MÜTHİŞ RAKAMLAR

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için bugün faaliyete geçti.

Aralarında Türklerin de bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendisin 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı proje, son yılların en büyük bilim projesi olarak gösteriliyor.

Kısaca LHC olarak anılan laboratuvarı inşa eden Avrupa Nükleer Araştırma Kurumu (CERN) Genel Müdürü Robert Aymar, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının "dünya görüşümüzü ve kainata bakışımızı değiştirebilecek sonuçlar üreteceğinden emin olduğunu" belirtti.

LHC, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarında, yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel olarak inşa edildi.

Deney başladıktan sonra, tünel çevresinde bulunan 4 büyük algılayıcıdan ikisi Atlas ve CMS, "Higgs bozonunun izini sürecek." Bu parçacığın diğer bazı parçacıklara kütle kazandırdığı düşünülüyor. Bu deneyde Higgs bozonu tespit edilemezse teorik fizik alt üst olabilir.

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2008 - 11:49:03 Gönderen: schulechan »

Özlem Tekin

Yüzyılın Deneyi
« : 10 Eylül 2008 - 11:41:07 »

Ynt: Yüzyılın Deneyi
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2008 - 12:10:01 »

furkiii

• Ziyaretçi
en son trt 2'de ve habertürk'te deneyle ilgili programlar vardı,şu an hâlâ var mı bilmiyorum ama heyecanım tavan yaptı açıkçası.. a.n.

« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2008 - 13:05:59 »

Çevrimdışı zburnu31

• Bizden Biri
  • adamı deli etmeyin
aman içimde kötü bir his var başımıza birşey gelecek sanki bu deney yüzünden

« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2008 - 13:13:03 »

ARGo77

• Ziyaretçi
umarım sadece bir deney olarak kalır..deneyin gidişhatı başka bir ülkeye saldırmak değildir inşallah...

« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2008 - 13:15:49 »

Çevrimdışı zburnu31

• Bizden Biri
  • adamı deli etmeyin
küresel ısınmayı durduracak olaylar bulsalar yaaaa

« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2008 - 13:17:22 »

Çevrimdışı schulechan

• Deneyimli Üye
  • dark is the sunlight
umarım sadece bir deney olarak kalır..deneyin gidişhatı başka bir ülkeye saldırmak değildir inşallah...
benim de korkum bu yönde. inşallah öyle bir durum olmaz

« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2008 - 13:24:03 »

ARGo77

• Ziyaretçi
google bilem logosunu değiştirmiş...içimde çok kötü bir izlenim var, umarım bu hislerim sadece bir yanılgıdan ibarettir....

deney hakkında açıklamayı

http://www.cnnturk.com/Gallery/Video/Default.aspx?VideoGalleryID=9560  bu likten izleyebilirsiniz..
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2008 - 13:52:01 Gönderen: ARGo77 »

« Yanıtla #7 : 30 Ekim 2008 - 18:26:39 »

Çevrimdışı OOT

• Özcü
  • schhh..
hehe teomanın istanbulda sonbahar şarkısıını ''cernde ilkbahar'' olarak deiştiriom  yazılmıştır diodum ama yasılmamış deney taa öbür ilkbahara kaldı ''har vur har vur saç saç saç saç deli gibi deli gibi saç saç saç'' bişiyi beceremediler ona harcadıkları parayı bana verselerdi bisim okulun laboratuvarında en azın bi ''deney'' yapardım :D nese heycanla beklioduk bir başka bahara kaldı umutlarımıs  ''ikinci baharr yaşıyor cernnn, gel benm deneyim oluver şimdi''  .cry. hüzünlendim biran
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2008 - 18:27:52 Gönderen: rock_ö.tekin »
schhh..