Gönderen Konu: Şehnaz Sam  (Okunma sayısı 4052 defa)

Şehnaz Sam
« : 24 Mayıs 2009 - 17:30:44 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin

Leman Sam’ın büyük kızı Şehnaz Sam, uzun yıllardır davulcu ve solist olarak içinde bulunduğu müzik piyasasına ilk hediyesini sundu. Kariyeri boyunca canlı performanslarıyla takip edilen Sam, ilk albümü ‘Aşka Düştüm’ ile karşımızda.

Anne Leman Sam ve baba Selim Sam’ın iki kızından biri Şehnaz Sam. Şu anda bir bağı olmasa da babasından genetik miras, annesindense hayata karşı duruşunu ve tarzını almış belli ki. Bir süredir Eskişehir‘de Sempre isimli İtalyan restoranında canlı performans sergileyen ve Eskişehir’in dinleyici adabını sevdiğini anlatan Şehnaz Sam’la ilk albümü vesilesiyle sohbete daldık. 90′lı yıllarda davulcu olarak başladığı müzik kariyerinde, solistliğe geçen ve uzun süre barlarda canlı performans sergileyen, Aylin Aslım ve Mirkelam gibi isimlerle çalışan Şehnaz Sam, uzun süre albüm çıkarmayışının sebeplerini de anlattı. 7 yıl boyunca kendi iç dünyasına dönüp yavaş yavaş dinginlik kazandığını söyleyen Sam, 90′ların sonunda bir albüm çıkarmayıp dolayısıyla pop furyasına karışmadığı için de çok memnun.

Hem müzikal kariyerinizi hem de albümün oluşum sürecini özetler misiniz?

Albüm çalışmaları 2005′te başladı ama araya bir sürü şey girdi ki bunlar arasında özel sebepler de stüdyo ve mastering ile ilgili teknik sorunlar da vardı. Müzik sektörünün sekteye uğraması da etkili oldu ve 2008′de süreç son buldu. Müziğe 1990′da davulcu olarak başladım. Daha sonra solistliğe karar verdim, Zeytin isimli grubumuzla Kemancı’da çalarken her ikisini birlikte götürdüm. Ondan sonra tekrar solist olarak devam ettim. Yani biraz bekledim açıkçası, bir dönem esen pop furyasının içinde bulunmak istemedim. Şartlar biraz olumsuz gibi görünse de şu anki durumdan çok memnunum.

BİR KADININ DAVULCULUĞUNU GELİŞTİRMESİ ZOR

Türkiye‘de kadın davulcuların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor; nasıl ilginizi çekti de başladınız davul çalmaya?
Hiçbir farklılık hissetmedim; davula merak sarıp davul çaldım! Ekibi topladık Ece Bar’da çalmaya başladık. Mine vardı solistimiz, şimdi oyunculuk yapan Nazlı Tosunoğlu da ekibe dahildi. O sene ritim box çıkıca davulcu olarak iş bulamadım. Yeni yeni yetişiyordum zaten. Sonra şarkı söylemeye başladım ve Aylin Aslım’la bir başka grup kurup Kemancı’da çalmaya başladık. Bir kadın için davulculuğu geliştirmek çok kolay değil çünkü sürekli çalmalı, turnelere gitmelisiniz. Ben hiçbir zaman vitrin olarak düşünmedim. Zaten uzun zamandır davul çalmıyorum…

90′lı yıllar rock müziğin ayrıcalığının olduğu bir dönemdi, nasıl hatırlıyorsunuz?

Biz 95-97 arası Kemancı’daydık ki Teoman‘ın, Şebnem Ferah‘ın, Özlem Tekin‘in çıktığı seneye denk geliyor. Bu sevindiriciydi benim için çünkü rock güncelleşmeye, geniş kitlelerce kabul görmeye başlamıştı. Yine de davulcu olarak sahnedeydim. Sonra solistliğe başladım ama 3-4 senelik bir boşluk yaşadım. Davul çalamadığım için küskünlük de olmuştu. Araya hayat gailesi girdi kendimi pek toparlayamadım, albüm yapmak içimden gelmedi. Zamanla şarkılar birikti… Bütün bunların etkisiyle bir süre geri kaldım. Biraz da içe yöneliş dönemi oldu.

Hayat tarzınızı da etkiledi mi bu içe dönüş?

Elbette. Bu dönemde beslenme ile ilgili araştırmalar yaptım, beslenme şeklimi değiştirdim. Biraz iç dünyamı geliştirmeye çalıştım ki bu benim için çok önemli. Sadece dışa yönelik yaptığım şeyler değil; kendini tanıma, kendini takip edip beğenmediğin yönleri değiştirmek için müdahaleler yapmak, derin düşünmek gibi 7 senelik bir dönem geçirdim.

Bu bir anda bir uyanışla mı oldu yoksa hep içsel düşünceye yatkın mıydınız? Zira bu tür spritüel şeyler son dönemde çok moda…
O nüveyle doğuyorsunuz bence, içte o tohum var ve fırsatını bulduğu zaman filizlenmeye başlıyor. Tabii yaşadığınız olaylar ve onları nasıl yorumladığınızda önemli. Çevremdeki her şeyin görünmeyen yönü açısından yorumlamayı severim. İşte o dönemde de benim tohumlarım filizlendi ve yavaş yavaş oluştu. Var oluştaki nedenler, dinginlik gibi konular zaten hep dikkatimi çekmişti. İç yolculuk döneminde ortalarda olsaydım belki böyle bir dinginliği yakalayamayacaktım.

ORGANİK ELMA PEŞİNDE ‘ACELEM VAR’

Albümde yer alan ‘Acelem Var’ isimli şarkıda da hayattaki koşturmadan, aceleden bahsediyor; çok hızlı yaşıyoruz değil mi?
‘Şehnaz sen sürekli koşturan bir kadınsın, acaba böyle bir şarkı mı yapsan’ diyerek, Nazlı Tosunoğlu bana bu fikri verdi. Şarkıda geçen şeylerin hepsi gerçekten yapıyorum; kedim var, sürekli koşturuyorum, hayatın zaman dilimine birçok şey yerleştirmeye çalışıyorum ki bu bende zaman zaman sıkıntı ve telaş yaratıyor. Sürekli acele etmek insanı zamansız şeyler yapmaya itebiliyor. Ama şarkıda geçen her şey doğru ‘aman organik elma alacağım ama yeşil çayımı içemedim, kedimi sevemedim ilgisiz kaldı…’ Çünkü hayatın her alanına nüfuz etmeyi seviyorum; gündüzü, günışığını, tazeliği, doğallığı seviyorum. Biraz bunun peşindeyim.

Albümün geneline bakınca yalın ve temiz bir sound’u var; bütün bunların albüme yansıması nasıl oldu?

Kolay beğenen bir insan değilim ki albümü beğendiğim cevabını alıyorum. Ama çok sıkıntılarla yoğrulduğu için zaman zaman şurasını başka türlü okuyabilirdim dediğim oluyor. Ama bütüne bakarsanız arkasında durduğum bir albüm. Biri tutup da bana ‘Şehnaz, albümü beğenmedim’ derse, ona şunu söylüyorum: ‘Ama ben beğendim!’ Benim gibi düşünen insanlarla da paylaşmak için yaptım.

Bunca zaman bekleyip de vitrine çıkınca arada kalmak, gözden kaçmak gibi çekinceleriniz oldu mu?

Aslında o kaygıyı hiç yaşamadım diyebilirim zaten bundan aldığım enerji ile bazı şeylere karşı durabildim. Emek verilen, samimi olan her şeyin karşılığını bulduğunu düşünüyorum. Artık 90′lı yıllarda değiliz; gençler de bizim jenerasyonumuz da iyi müziği, samimi yapılmış müziği algılayıp bir yere koyabiliyorlar. Bin kişi değil de 100 kişi dinlesin ama verdiğimi tam olarak alan, göz göze şarkı söyleyebileceğim, anlatılanlara dikkat eden 100 kişi olsun yeter. Çünkü ben insanların ne anlattığına dikkat ederim, benim de ne anlattığıma dikkat eden insanlar beni dinlemeli diye düşünüyorum.

BABAYA GENETİK TEŞEKKÜR

Barış Manço‘nun ölümünün 10. yılında ‘Aynalı Kemer‘in de albümde yer alması hoş bir tesadüf olmuş ama sanırım bu şarkının sizde bir anısı var…
Tek hayranlık duyduğum insandır Barış Manço; müziğinden insanlara yaklaşımı ve duruşuna kadar. Biz küçükken Aynalı Kemer çok popüler bir şarkıydı. Onun jest ve mimiklerini taklit ederek küçük şovlar yapardım, Şevval de arkada gitar çalarmış gibi yapardı. Aynalı Kemer’in bende çok özel bir yeri vardı, albüme bir cover koymak isteyince de başka bir şarkı olamayacağını düşündüm.

Hazır çocukluğunuzdan bahsetmişken; insan müzisyen bir aileden gelince bu işin dışında kalmak gibi bir şansı olmuyor değil mi?
Annem de babam da müzisyen, tabii müzik ortamlarının içinde büyüdük; etrafımızdakiler de hep böyle insanlardı. Müzik yapmak hayatın doğallığıydı. Elime fırçayı alıp aynanın karşında şarkı söylemişliğim yok! Sadece müzikle yoğrulduk ve kendimizi bunun içinde bulduk. Leman Sam bunca furyanın içinde bir başına duruyor, çünkü insanlar samimi olanı fark ediyor. Çocuklukta tepki duymuştum müziğe, anne-babayı bizden ayırıyor gibi bir hisle. Hatta annem ‘Konservatuara göndereyim mi seni?’ diye sorunca, istememiştim. Sonra davula ilgi duyunca da kendiliğinden gelişti işler.

Babanız Selim Sam da müzisyen, onun müzikal kariyerinize etkisi olmadı mı?

Genetik olarak var! Bizi iyi etkilediğini düşünüyorum. Bir de küçükken Tom Jones, Beatles’ları dinleyerek büyüdük. Çalışkan ve iyi bir şarkıcıydı. Ama Şevval de ben de yıllar önce koptuk, sadece genetik olarak teşekkür ediyorum.

Özlem Tekin

Şehnaz Sam
« : 24 Mayıs 2009 - 17:30:44 »

Ynt: Şehnaz Sam
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2009 - 18:24:36 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
Leman Sam ın bi kızı daha mı varmıııııış ?!   :höö:    .woot. 
Düşlerinde bile göremez işler, düşlerin gördüğü işleri.
http://twitter.com/#!/gizeeemm

« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2009 - 18:34:25 »

Çevrimdışı OOT

• Özcü
  • schhh..
Leman Sam ın bi kızı daha mı varmıııııış ?!   :höö:    .woot. 
:D :D bi an leman sam-şevval sam karışıklığı yaşadım bunu şevval sam'ın kızı sandım şok oldum :D :D merak ettim şimdi..
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2009 - 18:39:48 Gönderen: rock_ö.tekin »
schhh..

« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2009 - 18:40:05 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
doğrudur.. kardeşi gibi duruyo yani :D 

neyse.. hayırdır inşallah.. "hayırdır" inşallah! .. :D

« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2009 - 19:47:56 »

ARGo_

• Ziyaretçi
Güzel Hatun..:)

« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2009 - 23:30:38 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin
Aşka Düşer şarkısının klibi bulunmakta:

http://www.youtube.com/watch?v=DivA0Edgr40

« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2009 - 16:04:33 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
Aşka Düşer şarkısının klibi bulunmakta:

http://www.youtube.com/watch?v=DivA0Edgr40

vay vay  güzelmiş haa ... :D sound hoşuma gitti yavv :D 

genetik ses benzerliğine de değinmeden geçmek olmaz ... :D

« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2009 - 01:36:05 »

Çevrimdışı teytey

• Bizden Biri
Klip parçasını biliyorummmm sadece ve fena değill bence.
çko hırslaa davul çalıyodu klipte..
İzin verilen 400 karakter

« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2009 - 20:31:17 »

Çevrimdışı SeDaEnGiN

• Aktif Üye
  • (๏̯͡๏)
    • SeDa
Rock yaptığına inanamıyorum inanasım gelmiyor

Soulmates never die   

« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2009 - 21:01:55 »

Çevrimdışı 11:14

• Gold Üye
  • Durma öyle...
Rock yaptığına inanamıyorum inanasım gelmiyor

Şevval Sam'la karıştırdığını sanıyorum. (Eminim aslında!)

« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2009 - 21:44:39 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!

:D :D .... yorum yapamıyorum ... :D :D

« Yanıtla #11 : 31 Mayıs 2009 - 19:19:42 »

Çevrimdışı SeDaEnGiN

• Aktif Üye
  • (๏̯͡๏)
    • SeDa

Karıştırmıyorummm...!!!!

Soulmates never die   

« Yanıtla #12 : 20 Haziran 2009 - 14:05:51 »

Çevrimdışı seytannikahi

• Gold Üye
  • Benim Adım : Seksi
    • Follow Me
Sevmiyorum..
"Sen,her zaman NY'dan daa güzeldin" de."Seni hiç kırmadım ki" de."Kim uydurdu bu yalanı"

http://seytannikahi.blogspot.com/

« Yanıtla #13 : 11 Temmuz 2009 - 19:19:35 »

Çevrimdışı tekin ali

• Genel Moderator
  • "kArGaLaR"
    • Facebook-Özlem Tekin

« Yanıtla #14 : 11 Temmuz 2009 - 20:53:07 »

Çevrimdışı Rockgirl

• Gold Üye
  • all or nothing..?!
http://www.hurriyet.com.tr/magazin/haber/12045800.asp?top=1

.woot. haberi paylaştığın için sağ ol gerçekten çok sağlam olmuş röportaj.... Özz 'den tut , Aylin Aslım'a ondan tut annesi ve Şevval Sam'la vereceği özel konsere kadar konuşmuşlar ...  :::::
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2009 - 20:53:41 Gönderen: Rockgirl »